Greens & Fruits czyli witaminy, minerały i enzymy z 50 owoców, warzyw i ziół – do kupienia w BioLoveShop.com

Prawidłowe odżywianie dziecka zaczyna się w Twoim brzuchu. Oczywiste jest, że w czasie ciąży powinnyśmy jeść wspaniałe zdrowe odżywcze pokarmy. Czasem jednak to nie wystarcza i warto rozważyć dodatkowe wsparcie dla Ciebie i Twojego dziecka, które rozwija się teraz w zawrotnym tempie, nigdy później już tak szybko nie będzie rosnąć. Oto krótka lista suplementów, które powinnaś wziąć pod uwagę, aby mieć dużo zdrowia w ciąży i urodzić zdrowe dziecko.

Po pierwsze witamina D3

Niedobór witaminy D jest najczęściej występującym brakiem w całej populacji, więc tym bardziej musi na to zwrócić uwagę kobieta w ciąży. W naszym umiarkowanym klimacie dość rzadko mamy możliwość pobieranie tej witaminy ze słońca. Latem jeszcze jest w miarę dostępne, ale wyobrażasz sobie wychodzenie nago na pole (lub na dwór) w zimie każdego dnia na co najmniej 20 minut? A to i tak może być za mało.

Wysokie spożycie witaminy D3 u matki podczas ciąży jest odwrotnie proporcjonalne do rozwoju astmy i alergicznego nieżytu nosa u potomstwa. Ma to sens, gdy weźmiemy pod uwagę, że witamina D jest integralną częścią układu immunologicznego i wpływa na jego rozwój. Wpływ suplementacji witaminą D3 na zawartość mineralną kości i wzrost szczególnie młodego organizmu jest również bardzo ważny.

Pamiętaj witamina D3 zawsze z K2, bo bez tej witaminy organizm nie wie jak kierować wapń do kości gdzie jest potrzebny, zamiast tego wapń dostaje się do tkanek miękkich np. do tętnic, co może prowadzić do osteoporozy i miażdżycy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj tu: Witamina D3

Kwasy tłuszczowe omega-3 i DHA

Olej pozyskiwany z ryb wydaje się być najlepszym źródłem – zawiera zarówno kwas eikozapentaenowy czyli kwas tłuszczowy omega-3 (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), przy czym DHA okazał się najbardziej istotny w czasie ciąży. Stwierdzono, że suplementacja DHA poprawia funkcję poznawczą u niemowląt w późniejszym życiu. Zostało również wykazane, że przy spożywaniu oleju rybnego w czasie ciąży dziecko zwiększa masę urodzeniową i zmniejsza się częstotliwość występowania przedwczesnych porodów. Niestety jedzenie nawet tłustych ryb (np. łosoś) jest problematyczne, no chyba, że jest to łosoś dziki, ale nie jest tak łatwo dostępny. Niestety powszechnie mamy do czynienia z łososiem oswojonym – czyli hodowanym w dramatycznych warunkach, karmionym hormonami i najgorszą karmą i dodatkowo skażonym metalami ciężkimi. W tej sytuacji lepsza wydaje się być suplementacja. Źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 dla wegan jest białko konopne czyli hemp protein. Jeśli nie jesz ryb – rozważ dodawanie do śniadania – do porcji zielonego szejka łyżkę – dwie konopi. Ale uwaga – niestety roślinne źródła kwasów tłuszczowych omega-3 nie są tak dobre i mogą (szczególnie w ciąży nie wystarczyć). Jeśli jesteś stuprocentową weganką i żadnych wyjątków nie uznajesz możesz rozważyć kwasy omega-3 z alg.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj tu: Kwasy omega-3

Kwa foliowy a właściwie lewomefoliowy

Kwas lewomefoliowy (5-metylotetrahydrofolian, 5-MTHF) lub “aktywny” kwas foliowy. Wiadomo, że kwas foliowy jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu i zapobieganie wadom cewy nerwowej płodu (takich jak rozszczep kręgosłupa). To dlatego w dużej mierze żywność jest obecnie tak silnie wzbogacana w kwas foliowy. Jednak, jeśli jesteś w ciąży warto go dodatkowo uzupełniać. Ważne jest, żeby ten składnik odżywczy był właśnie w postaci 5-MTHF. 5-MTHF uważa się za “aktywną” formę kwasu foliowego, którą organizm może wykorzystać od razu. Gdy spożywamy syntetyczny kwas foliowy nasz organizm musi go przekształcić i aktywować do formy 5-MTHF. Problem jest taki, że duża część populacji nie może skutecznie przeprowadzić tego procesu (do 50% populacji ma zaburzenia zdolności przekształcania kwasu foliowego do 5-MTHF!). Więc bezpośrednia suplementacja 5-MTHF jest zalecana.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej: O kwasie foliowym i nie tylko

Żelazo

Niedobór żelaza czyli niedokrwistość (anemia) jest bardzo częstym problemem u kobiet w ciąży. Z tego powodu ważne jest, żeby suplementacja zaczęła się na samym początku ciąży, szczególnie u tych kobiet, które mają skłonność do niskiego poziomu żelaza we krwi. W przypadku kobiet, które mają problemy z zaparciami po suplementacji żelazem, warto wypróbować różne formy żelaza, takie jak pirofosforan żelazowy, bisglicynian lub bursztynian żelazawy. Inną opłacalną i bezpieczną alternatywą będzie laktoferyna. Laktoferyna jest białkiem, które badano u ciężarnych kobiet i wykazano, że bezpiecznie i skutecznie zwiększa poziom żelaza bez potrzeby dodatkowej suplementacji żelazem.

Naturalne wegańskie źródła żelaza znajdziesz TUTAJ

Probiotyki

Zdrowe bakterie nie są ważne wyłącznie dla naszego przewodu pokarmowego, są badania na to, że przyjmowanie probiotyków w czasie ciąży może zmniejszyć atopowe zapalenia skóry (czy inne egzemy) u niemowląt. Zalecane jest rozpoczęcie suplementacji probiotykiem w czasie ciąży i kontynuowanie aż do czasu zakończenia karmienia piersią, aby otrzymać jak największe korzyści dla noworodka.

Więcej o probiotykach

Magnez

Biorąc pod uwagę, że magnez jest najczęściej występującym niedoborem mineralnym, deficyt ten jeszcze pogarsza się w ciąży. Magnez jest konieczny, aby pomóc w regulacji ciśnienia krwi i może być wskazany, aby zapobiec tzw. stanowi przedrzucawkowemu (którego główną cechą jest wysokie ciśnienie krwi). Niedobór magnezu może również nasilać skurcze mięśni, czego przed terminem porodu lepiej unikać. Dobrym sposobem uzupełnienia niedoborów magnezu są kąpiele w solach magnezowych.

Chlorella

Genialnym super pokarmem, który powinnaś rozważyć w czasie ciąży jest Chlorella. Chlorella zawiera fantastyczny zestaw witamin: witaminę H (biotynę), witaminy z grupy B – B1, B2, B3, B6, B12 (choć w akurat w przypadku witaminy B12 jest ona słabo przyswajalna) witaminę C, D, E, kwas pantotenowy i nieodzowny dla kobiet w ciąży kwas foliowy. Ma w sobie również minerały takie jak: wapń, miedź, jod, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen, sód, cynk. Ogromne ilości chlorofilu i karotenoidów. A także cały szereg aminokwasów endo i przede wszystkim egzogennych. Chlorella oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich.

Więcej o chlorelli w ciąży

 

Spirulina

Także Spirulina, zawiera ciekawy zestaw witamin – witaminę H (biotyna), witaminy z grupy B – B1, B2, B3, B6, B12, witaminę E, kwas pantotenowy i foliany. Minerały: wapń, fosfor, żelazo, sód, jod, magnez, mangan, cynk, potas, selen i miedź. Fitoskładniki: karotenoidy (w tym: beta-karoten), chlorofil i fikocjaninę. Zestaw niezbędnych aminokwasów i idealną proporcję kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6.

A Ty jakie suplementy bierzesz lub brałaś w ciąży? Co dla Twojego organizmu okazało się najważniejsze?

Źródła:

12


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog,          to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu

DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.