Koronawirus w ciąży i podczas karmienia piersią – dobre informacje
Dwie bardzo bliskie mi dziewczyny są obecnie w ciąży i powiem Ci, że nie chciałam do nich ostatnio dzwonić i pytać, jak się czują, bo sama w tej całej sytuacji początkowo nie czułam się najlepiej. Czułam pewien strach i niepokój – a to najgorsze co można przekazać kobiecie w ciąży.
Dziś po przeanalizowaniu wielu źródeł jestem spokojniejsza.
Grypa sezonowa
Spójrz, w lutym było 800 tysięcy zachorowań na grypę i 23 osoby umarły, oczywiście – nie za fajnie. Ale to przecież zwykła sezonowa grypa i nikt się jej panicznie nie boi, nikt przez nią nie robi kwarantanny i nie zamyka kraju. Wiele źródeł mówi, że koronawirus to nic nowego, wiele z nas już dawno go przeszło i jeszcze przejdzie nie raz. Czy przyszło Ci kiedyś do głowy robić badania krwi jakiego wirusa masz w sobie, gdy kichasz i kaszlesz? Nikt tego wcześniej nie badał. Teraz jest totalne szaleństwo i badają wszystkich. Druga sprawa jest taka, że podobno wirus już zdążył zmutować (i dlatego tak trudne jest zrobienie na niego szczepionki). Być może jest to efekt tego, że po prostu w każdym kraju już wcześniej był, tylko siłą rzeczy w nieco innej formie. Wirusy nie mutują w ciągu 2-3 miesięcy i tak stosunkowo niewielkiej ilości zachorowań w skali świata. Mówi się, że wirusy grypy mutują z roku na rok (dlatego ku radości koncernów farmaceutycznych trzeba szczepić się na grypę co roku), więc mniej więcej tyle wirus potrzebuje, żeby zmutować.
Epidemia strachu
Strach jest najgorszym zabójcą. Człowieka można wykończyć szklanką wody mówiąc mu, że to trucizna. Wszystko jest w Twojej głowie. Ty kreujesz swoją rzeczywistość. I oczywiście globalna świadomość też ma na Ciebie wpływ – to, że wszyscy w koło o tym trąbią sprawia, że strach wzrasta, potęga rośnie, bo sami ją nakręcamy. Trzeba więc to zastopować. Wyluzować. Podejść z przymrużeniem oka. A nawet jeśli to spisek przeciwko ludzkości, broń biologiczna, zagłada, koniec świata jaki znamy, to co z tego? Nie martw się czymś na co nie masz wpływu. Wszystko dzieje się po coś. Każda taka sytuacja jest szansą na rozwój na poziomie materialnym i duchowym. Pamiętaj, jesteś czymś więcej niż tylko swoim ciałem. Twoja dusza jest nieśmiertelna.
A teraz konkrety – badania medyczne.
W czasie ciąży bardziej niż zwykle pilnujesz swojego zdrowia, czujesz się szczególnie odpowiedzialna za wszystko, co robisz, bo przekłada się to też na Twoje nienarodzone dziecko.
Na pewno z niepokojem śledzisz informacje w mediach na temat wirusa i możesz odczuwać wzmożony strach i niepokój, jak każdy, tylko w ciąży niestety tym swoim strachem obciążasz dziecko.
W tym czasie wyjątkowo są potrzebne dobre informacje. A ja właśnie taką mam dla Ciebie. Po pierwsze wskaźnik nowych zachorowań w Chinach spada, co sugeruje, że musimy przeczekać ten trudny okres. Potem będzie lepiej. A po drugie wszystkie informacje, które są obecnie zebrane wskazują, że wirus nie jest groźny dla kobiet w ciąży i ich dzieci.
Zdrowie mamy
Po pierwsze, najważniejsze jest, żebyś wiedziała, że te wszystkie dzikie wysiłki podejmowane obecnie w celu powstrzymania COVID-19 nie oznaczają, że jest to okropny, śmiertelny wirus dla większości ludzi, to nie jest dżuma czy czarna ospa. Ograniczamy rozprzestrzeniania się wirusa, aby ci którzy są w grupie najwyższego ryzyka nie zachorowali przez tych którzy przechodzą go bezobjawowo lub w formie zwykłego przeziębienia.
Na podstawie dotychczasowych danych wydaje się, że z jakiegoś powodu kobiety – w tym kobiety w ciąży – doświadczają mniej poważnych infekcji niż mężczyźni. Zdecydowana większość kobiet, które zapadają na COVID-19, doświadcza łagodnych do umiarkowanych objawów przeziębienia lub grypy. Na podstawie jednego małego badania opublikowanego w Lancet , z wykorzystaniem przypadków od wczesnego wybuchu epidemii w Chinach, u 9 badanych kobiet w ciąży objawy były łagodne do umiarkowanych, u żadnej z kobiet nie wystąpiły poważne powikłania, a ich dzieci były ogólnie zdrowe.
Dane są nadal ograniczone, to było małe badanie, infekcja jest bardzo nowa, a kobiety w ciąży są uważane za bardziej podatne na infekcje dróg oddechowych i rozwój ciężkiego zapalenia płuc, szczególnie jeśli mają przewlekłe choroby lub powikłania ciąży, więc bardzo ważna jest czujność w zakresie zapobiegania, a także wczesnego rozpoznawania ciężkich objawów.
Zdrowie dziecka
Pojawiły się też dwa przypadki zarażenia noworodka wirusem COVID-19 – 1 w Londynie i 1 w Chinach.
W Chinach zdiagnozowano COVID-19 u kobiety w ciąży, która chwilę później urodziła. Naukowcy nie są pewni, w jaki sposób dziecko złapało wirusa, ponieważ dziecko zostało oddzielone od matki natychmiast po urodzeniu, a mleko matki, krew pępowinowa i łożysko nie zawierały śladów wirusa. Nie wiemy, czy wirus może zostać przeniesiony przez łożysko przed urodzeniem. Na szczęście w tym przypadku choroba była łagodna zarówno u matki, jak i u dziecka, a rokowanie dziecka było dobre.
Wczoraj podobna sytuacja zdarzyła się w londyńskim szpitalu. Kobieta w ciąży z zapaleniem płuc trafiła do szpitala, urodziła dziecko, które też okazało się zarażone wirusem. Na tę chwilę więcej nie wiadomo. Jednak chiński przypadek jest bardzo optymistyczny.
Zapalenie płuc i inne zagrożenia układu oddechowego dla mamy
Zwykła grypa niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Natomiast w przypadku COVID-19 jak dotąd z poważniejszymi powikłaniami lekarze się nie spotkali.
W badaniu 147 ciężarnych kobiet w Chinach od wczesnego wybuchu epidemii (64 potwierdzone, 82 podejrzane i 1 bezobjawowe) 8% przechodziło ciężko chorobę, a 1% kobiet był w stanie krytycznym. Większe ryzyko wirus niesie dla kobiet obciążonych innymi chorobami jak astmą, cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi jak np. toczeń.
Przedwczesny poród
W przypadku COVID-19 ryzyko przedwczesnego porodu nieco wzrasta. Zdarzały się przypadki porodów przedwczesnych u kobiet z infekcją, jednak według literatury medycznej nie jest jasne, czy były one spowodowane koronawirusem. Ryzyko nadal wydaje się niskie.
Gorączka u mamy i ryzyko dla dziecka
Co do gorączki w ciąży jest wiele badań w tym temacie, niektóre sprzeczne. Ale ostatnie bardzo szerokie duńskie badanie z 2017 roku pokazuje na podstawie wyników gorączki zanotowanej w pierwszym trymestrze u 77 344 ciężarnych kobiet, że gorączka nie miała żadnego związku z ryzykiem wad wrodzonych.
Uwaga – jeśli czujesz się źle i masz gorączkę nie bierz Ibuprofenu. Lekarze wiążą cięższe przypadki koronawirusa właśnie z podaniem tego popularnego leku na obniżenie gorączki.
Czy wirus koronawirus przechodzi przez łożysko?
Według wstępnych badań nie wydaje się, że ciężarne matki mogą przekazywać COVID-19 swoim dzieciom w okresie płodowym.
Te dwa przypadki zarażenia noworodka, o których wspomniałam wyżej, również nie wykazały zarażenia przez krew pępowinową ani przez łożysko.
Najbardziej pocieszające jest jednak to, że wirus dla dzieci jest bardzo lekki. 9 dzieci, które zostały zarażone wirusem COVID-19 miały tylko zwykłe przeziębienie i nie wymagało intensywnej opieki.
Wizyta u lekarza
Nie chodź do lekarza, jeśli tego nie potrzebujesz. W ciąży wyjątkowo często biegamy na badania, USG, wizyty lekarskie. Ogranicz to. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, nie wychodź z domu, a tym bardziej nie idź do ośrodka zdrowia, tam ryzyko jest zdecydowanie podwyższone. Przesuń wizytę i badania. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem przez telefon.
Jeśli jesteś chora w ciąży czy podczas karmienia piersią zobacz te naturalne sposoby na przeziębienie w ciąży.
Jeśli masz objawy przeziębienia lub grypy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że masz przeziębienie lub grypę!
Czyli nie śpiesz się do swojego lekarza lub co gorsza do szpitala, aby zrobić test, jeśli masz gorączkę czy kaszel, no chyba, że Twoje zdrowie jest zagrożone i wymagasz natychmiastowej pomocy medycznej.
Czy to dobry pomysł na poród domowy?
Z jednej strony wydawać by się mogło, że tak. W końcu przez tysiące lat rodziłyśmy w domu (pomijając setki tysięcy lat, kiedy rodziłyśmy w totalnej dziczy), i jakoś ludzkość nie wyginęła. Ograniczasz wtedy kontakt z bakteriami i wirusami. Ale ograniczasz też dostęp do szybkiej pomocy medycznej w przypadku, gdyby była taka konieczność. Szpitale, szczególnie porodówki, przestrzegają teraz jeszcze bardziej podwyższonych standardów higieny. Zdrowie matek i ich nowonarodzonych dzieci jest najważniejsze. Czekaj do ostatniej chwili w domu i jedź na samą akcję porodową w miarę możliwości.
Karmienie piersią a koronawirus
Przeciwwskazaniem do karmienia piersią jest tylko bardzo ciężka infekcja u matki. COVID-19 nie został wykryty w mleku chorych matek karmiących. Obecnie głównym problemem nie jest to, czy wirus może być przenoszony przez mleko matki, ale raczej, czy zarażona matka może przenosić wirusa przez kropelki oddechowe w okresie karmienia piersią. W takiej sytuacji trzeba bardzo uważać – zachować najwyższy stopień higieny, myć co chwila ręce i nosić podczas karmienia dziecka maseczkę chirurgiczną.
Jeśli karmisz piersią i czujesz się zdrowa – poodciągaj trochę i zrób sobie zapasy mleka. Zawsze będzie to dodatkowe bezpieczeństwo.
Suplementy, aby wzmocnić układ odpornościowy
Zapewne jako świadoma kobieta doskonale wiesz jakie suplementy powinnaś brać w ciąży. Tutaj tylko krótkie podsumowanie.
Kwas foliowy – wiadomo, foliany w ciąży są bardzo ważne
Reklama
Kwasy tłuszczowe omega-3 – zobacz dlaczego kwasy omega-3 są kluczowe w ciąży
Reklama
4 Greens lub co najmniej chlorella
Zostań w domu
Przede wszystkim zostań w domu. Twój partner również. Niech zrobi niezbędne zakupy i siedźcie w domu nie kontaktując się z nikim, nawet z rodziną. Bezwiednie też mogą stanowić dla Was ryzyko zarażenia.
Nie śledź siejących strach mediów. Informacje jakie będziesz musiała otrzymać i tak do Ciebie dotrą. Czytaj tylko dobre wiadomości. Czytaj tylko dobre pozytywne książki, oglądaj komedie. To, jakie masz nastawienie odpowiada za Twoje zdrowie. Pamiętaj to Ty je kreujesz, jak zresztą wszystko w swoim życiu.
Medytuj
Wyciszaj się, medytuj, ćwicz jogę, powtarzaj sobie uspokajające mantry – „Jestem zdrowa, bezgraniczna miłość wypełnia zdrowiem każdą komórkę mojego ciała, moje dziecko, które noszę w łonie jest pełne zdrowia, witalności i szczęścia i każdą jego komórkę wypełnia bezgraniczna miłość” – czy coś w ten deseń. Spokój.
Słuchaj relaksacyjnej muzyki na wysokich wibracjach. Na swoim kanale YouTube utworzyłam playlistę z muzyką do medytacji – na razie jest tam jeden utwór, ale będę dorzucać więcej. To muzyka uzdrawiająca (jak piszę to właśnie idzie sobie spokojnie w tle – od razu lepiej się poczułam), antywirusowa, lecząca, uspokajająca. Włącz i się delektuj.
https://www.youtube.com/channel/UCxwQ53FLxhIg86lieHq-Z9g/playlists?view_as=subscriber
Zwolnij, bo świat zwolnił
Normalnie żyjemy w takim pędzie nie zwracając uwagi na to co ważne. Terminy, plany, napięte kalendarze, nie ma czasu spotkać się z osobami, które nas kochają, których my kochamy, nie mamy czasu dla naszych dzieci, bo jest praca. Dzieci są przemęczone szkołą, a po niej zaraz pędzą z jednych zajęć dodatkowych na drugie, jest totalna pogoń za sukcesem, za kasą, za pozornym szczęściem już od dziecka. Ludzie szukają szczęścia w podróżach nie umiejąc odnaleźć go w swoim domu w tu i teraz. Ile razy mówiłaś – chciałabym zwolnić, żeby świat zwolnił. I teraz się to dzieje. Nasz świat zwolnił – przynajmniej na te dwa tygodnie i ciesz się z tego i bierz wszystko co najlepsze dla Ciebie. Bo są ludzie, którzy w tej sytuacji muszą rzucić wszystko i pomagać innym i w takiej sytuacji podziwiam lekarzy i wszystkich pracowników służb, którzy nie mogą się wypiąć na wirusa i zostać w domu. Jeśli Ty możesz – to dziękuj za to każdego dnia i odnajduj zagubiony spokój.
To wszystko zaraz się skończy, trzeba tylko przeczekać ten trudny czas. Choć pewnie sam wirus zostanie z nami w formie zwykłej sezonowej grypy, ale wtedy większość się na niego już naturalnie uodporni.
Dużo miłości i spokoju!
♥
Źródła:
https://academic.oup.com/cid/advance-article/doi/10.1093/cid/ciaa225/5803274
https://healthykidshappykids.com/2020/02/27/coronavirus-covid-19/
https://avivaromm.com/covid-19-pregnancy-breastfeeding/
Noemi Demi
blog o zdrowiu dziecka i mamy
Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.
Noemi, a jakie jest Twoje zdanie na temat zajścia w planowaną ciążę, podczas karmienia piersią? Mam 28 lat, karmię syna 20 miesięcy kilka razy w dzień i w nocy, czuje się dobrze, suplementuje się produktami TIB. Myślisz, że koniecznie trzeba zakończyć laktację przez zajściem w ciązę? Jestem ciekawa Twojej opinii. Pozdrawiam!
Jeśli masz dobre wyniki krwi, czujesz się dobrze i wszystko ok, to jak najbardziej ok, to zupełnie naturalne. Jako kobiety setki tysięcy lat tak funkcjonowałyśmy, dziecko za dzieckiem i wszystkie na piersi. Są dziewczyny, które obecnie też karmią w tandemie – zobacz wywiad z matką wariatką – https://noemidemi.com/porod-domowy-i-karmienie-w-tandemie-wywiad-z-klaudia-matka-wariatka/
Wszystkiego dobrego i żeby szybko się udało! <3