Jak pomóc nastolatkowi z uzależnieniami?
Małe dziecko mały problem…
Mamy małych dzieci narzekają często na brak czasu, brak chwili dla siebie, ogromną ilość pracy przy dzieciach i mają już czasem dość ciągle powtarzanego słowa mama. Jednak jest takie powiedzenie „małe dziecko mały problem, duże dziecko duży problem”. Oczywiście nie życzę żadnej mamie, aby to się sprawdziło. Czasem jednak mimo naszych najszczerszych chęci coś idzie nie po naszej myśli. Wbrew pozorom z uzależnieniami nie mają problemów tylko dzieci z marginesu społecznego, często dotyka to młodzież z tzw. „dobrych domów”, gdzie jest wszystko, ale czegoś jednak zabrakło. Może były pieniądze, ale nie było czasu. Może były wymagania, ale nie było szczerych rozmów o nieradzeniu sobie z nimi. Może w dziwnych okolicznościach dziecko wpadło w nieodpowiednie środowisko, a im starsze dziecko tym wpływ rówieśniczy jest ważniejszy niż wpływ rodziców.
Krytyczne ego Twojego nastolatka
Nastoletnie życie to burza hormonów, patrzenie na siebie i na świat przez pryzmat swojego bardzo krytycznego ego, ciągłe porównywanie się z innymi co obecnie bardzo ułatwiają media społecznościowe i często zapominanie o swoim wnętrzu, o swoim zdrowiu, o wyższych wartościach, o tym co najważniejsze, na rzecz powierzchownego materializmu. Materializmu w formie posiadanych rzeczy, ale też własnego wyglądu. To okres, kiedy dziecko stoi przed podjęciem ważnych życiowych decyzji, a nie czuje się wcale do tego dojrzałe. Mimo tego, że będąc nastolatką prowadziłam wspaniałe życie, to pamiętam jak dużo miałam wtedy problemów natury emocjonalnej, ile przelanych łez, ile rozterek, ile rozważań na temat ważnych decyzji zamiast po prostu iść do lasu i pomedytować nad problemem. Gdybym wtedy miała tę mądrość co dziś, bardzo bym sobie pomogła. Ale tak oczywiście miało być. Każdy przechodzi przez proces dojrzewania i uczy się na swoich błędach.
Zobacz też post o depresji nastolatków – Jak sobie poradzić z depresją dziecka naturalnymi sposobami.
Jeśli Twoje dziecko jest uzależnione od używek, to informacje jak został rozwiązany problem uzależnień wśród młodzieży na Islandii mogą Ci pomóc.
Jak pomóc nastolatkowi z uzależnieniami?
W latach 90-tych na Islandii była prawdziwa plaga nastolatków uzależnionych od alkoholu, papierosów i narkotyków. Wg Mosaic Science w 1998 roku odsetek osób w wieku 14-16 lat, które zgłaszały upicie się w poprzednim miesiącu, wynosił 42 procent. Ale w 2016 roku było to już tylko 5 procent. Palenie papierosów spadło z 23 procent do 3 procent, a używanie marihuany z 17 do 7 procent.
To nie są znikome zmiany, to gigantyczna zmiana społeczna. Jak do tego doszło?
Sukces Islandii w pomocy nastolatkom z uzależnieniami
Sukces Islandii zaczął się właściwie w Stanach Zjednoczonych, od amerykańskiego profesora psychologii Harveya Milkmana, który badał uzależnienie od narkotyków. Doszedł on do wniosku, że ludzie wybierają konkretne narkotyki w zależności od tego jak radzą sobie ze stresem. To skłoniło go do pytania, dlaczego ludzie nadużywają pewnych substancji, a później rozwinął ideę, że ludzie uzależniają się od tego, co dzieje się w ich mózgach.
Jak stwierdza Harvey Milkman:
„Ludzie mogą uzależnić się od picia, samochodów, pieniędzy, seksu, kalorii, kokainy – czegokolwiek. Idea uzależnienia behawioralnego stała się naszym znakiem rozpoznawczym”.
W 1991 roku Milkman został zaproszony do Islandii, aby omówić swoją pracę i pomysły, i został konsultantem pierwszego stacjonarnego ośrodka leczenia uzależnień dla nastolatków w Islandii. Zaprzyjaźnił się z innym podobnie myślącym psychologiem, Gudbergiem Jónssonem, a młoda badaczka, Inga Dóra Sigfúsdóttir (te islandzkie nazwiska, jak to przeczytać?), zainteresowała się ich pracą. Sigfúsdóttir skoncentrowała się przede wszystkim na tym, czy można powstrzymać dzieci przed piciem lub braniem narkotyków, tworząc zdrowe alternatywy.
W 1992 roku uczniowie w wieku od 14 do 16 lat w każdej islandzkiej szkole wypełnili ankietę, która została powtórzona w latach 1995 i 1997. W anonimowej ankiecie pytano dzieci o używanie alkoholu, papierosów i konopi indyjskich. Pytano także o czas spędzony z rodzicami i udział w zajęciach pozaszkolnych.
Najważniejsze czynniki ograniczające sięganie po używki
Wyniki były alarmujące i ujawniły wyraźne różnice między dziećmi, które brały narkotyki i alkohol, a tymi, które tego nie robiły. Najważniejszymi czynnikami ograniczającymi sięganie po używki okazały się: sport od 3 do 4 razy w tygodniu, ilość czasu spędzanego przez dzieci z rodzicami w ciągu tygodnia, dobre poczucie w szkole oraz spędzanie wieczorów w domu zamiast na zewnątrz.
Młodzi ludzie byli oczywiście edukowani na temat nadużywania substancji i profilaktyki, ale nie wydawało się to robić dużej różnicy. Nadszedł czas na nowe podejście.
Na szczęście burmistrz Reykjaviku również był zainteresowany spróbowaniem czegoś nowego i wielu rodziców czuło to samo. Tak więc korzystając z wyników ankiety, w połączeniu z pomocą badaczy i współpracą nauczycieli, rodziców i liderów społeczności, wprowadzono nowy narodowy program „Młodzież na Islandii”. Emma Young z Mosaic Science pisze:
Zmieniono przepisy. Kupowanie tytoniu poniżej 18. roku życia i alkoholu poniżej 20. roku życia stało się nielegalne, a reklama tytoniu i alkoholu została zakazana. Powiązania między rodzicami a szkołą zostały wzmocnione poprzez organizacje rodziców, które zgodnie z prawem musiały zostać utworzone w każdej szkole, wraz z radami szkolnymi z przedstawicielami rodziców. Rodziców zachęcano do udziału w rozmowach na temat tego, jak ważne jest spędzanie dużej ilości czasu z dziećmi, a nie okazjonalny „wysokiej jakości czas”. Jak ważne są rozmowy z dziećmi o ich życiu, poznanie, z kim ich dzieci się przyjaźnią i spędzanie wieczorów z dzieckiem w domu. Przyjęto również prawo zabraniające dzieciom w wieku od 13 do 16 lat przebywania na zewnątrz po godzinie 22:00 zimą i po północy latem.
Organizacja DOM I SZKOŁA
Dodatkowo wprowadzono parasolową organizację rodzicielską o nazwie „Dom i szkoła”, w ramach której rodzice umawiali się na konkretne warunki uzależnione od wieku dzieci. Na przykład rodzice mogą zobowiązać się, że nie pozwolą swoim dzieciom organizować imprez bez nadzoru i nie będą kupować alkoholu dla nieletnich.
Takie umowy edukują rodziców, ale także pomagają wzmocnić ich autorytet w domu. Odpada wtedy kluczowy argument nastolatka, że wszyscy inni mogą, a on nie.
Więcej interesujących pozaszkolnych aktywności
Zwiększono fundusze państwowe na zorganizowane sporty, muzykę, sztukę, taniec oraz różnego rodzaju kluby i zajęcia. Rodziny o niskich dochodach zaczęły otrzymywać pomoc, aby dzieci mogły wziąć udział w zajęciach dodatkowych.
Oprócz drastycznego ograniczenia używania narkotyków i alkoholu, ilość czasu, jaki nastolatki spędzają z rodzicami, prawie się podwoiła w latach 1997-2012.
W innych krajach w Europie przyjęto niektóre z pomysłów islandzkiego programu. Ale nigdzie nie było takiej poprawy jak na Islandii, bo nigdzie nie zrobiono tego na taką skalę i angażując w to tak wiele podmiotów. Islandia jest bardzo małym krajem, zamieszkuje ją 344 tysięcy osób, czyli połowa mieszkańców Krakowa czy Łodzi. Szczerze mówiąc wiedziałam, że to mały kraj, ale że aż tak mały to mnie to zaskoczyło. Jest dużo łatwiej zarządzać wspólnie taką grupą ludzi, z podobnym podejściem do życia, podobną mentalnością.
Islandia to wyjątek
Poza tym, umówmy się, Islandia to wyjątek, globalnie państwom wcale nie opłaca się ograniczać dostępu do alkoholu i papierosów, bo to gigantyczny przemysł generujący ogromne przychody dla korporacji i akcyzę dla rządów. To nie leży w globalnym interesie.
Zdrowe odżywianie i naturalne leczenie globalnie bardzo nieopłacalne
Zresztą podobnie jak zdrowa żywność i naturalne leczenie – bo wtedy Big Pharma nie może na tych zdrowych ludziach zarabiać, a to wielkie straty dla przemysłu. Podobnie, nikt w mediach głównego nurtu nie napisze szczerze z jakimi skutkami ubocznymi wiąże się przykładanie do ręki pewnej substancji. Nikt nie łączy faktów, ile młodych, często wysportowanych, zdrowo żyjących ludzi ostatnio nagle umarło jak np. 6 młodych sportowych trenerów czy ostatnio 36-letnia nauczycielka, która, jak potwierdzono, zmarła ze starości…
Kolejna porcja szczypiorku
Również kraj na bliskim wschodzie, który podaje się za nam za przykład, gdzie 80% ludzi skonsumowało już dwie porcje szczypiorku, ma spektakularne wzrosty zachorowań, jak nigdy wcześniej. Szczypiorek w ogóle nie zadziałał. Ale o tym się nie mówi, choć wykresy są dostępne (aż dziwne). To się przemilcza i chce pakować ludziom kolejną porcję szczypiorku. Ale chyba masz pełną świadomość, że tu nie chodzi o zdrowie? Kiedy ludzie wreszcie otworzą oczy? Utrudnione jest bardzo teraz pisanie niepopularnych treści. Jest straszna nagonka na wszystkich którzy myślą inaczej. Joseph Mercola, znany amerykański lekarz naturopata i producent suplementów, jest na czarnej liście ze względu na to co mówi i pisze. Wydał książkę „Truth about c19”, która jest bestsellerem na Amazonie, ale niedługo pewnie zostanie zdjęta, bo już amerykańscy senatorowie o to wnioskują. Bardzo trudno jest dziś odnaleźć prawdę, ale nawet jeśli ograniczą nam dostęp do wiedzy to zawsze mamy połączenie ze swoim sercem, które ma wszystkie informacje. Tylko, żeby móc się łączyć i odbierać sygnały własnej intuicji trzeba pozbyć się strachu. Choć mam wrażenie, że coraz mniej ludzi się boi i na wiadomości o kolejnej fali na FB ludzie reagują już tylko śmiechem. Ostatnio widziałam taki post – same reakcje w formie śmiechu, ponad tysiąc, czyli nikt już nie bierze tego na poważnie.
Jak pomóc nastolatkowi z uzależnieniami – najważniejsze rzeczy jakie możesz zrobić
Tak więc chcąc wyciągnąć dziecko z nałogów, raczej nie możesz liczyć na państwo (o ile nie mieszkasz na Islandii) tylko na siebie.
Podsumowując, najważniejsze rzeczy jakie możesz zrobić to:
- Zminimalizuj okresy, kiedy Twoje dojrzewające dziecko jest bez nadzoru
- Spędzaj więcej czasu z dzieckiem, mogą to być proste domowe czynności, wspólne gotowanie, sprzątanie, prace w ogródku, spacery z psem
- Twórz więcej aktywności, często i w uporządkowany sposób, ale z drugiej strony nie obciążaj zbytnio zajęciami dodatkowymi, bo to też wytwarza dodatkowy stres
- Pomóż dziecku odnaleźć pasję, od której się pozytywnie uzależni
- Postaraj się opóźnić moment „pierwszego drinka”, ale nie demonizuj alkoholu, pozwalaj na umiarkowane spożywanie alkoholu w Twoim towarzystwie
- Znajdź grupę znajomych dla Ciebie i dla dziecka wyznających podobne wartości
- Zacznij z dzieckiem uprawiać wspólnie jakiś sport, który będzie nowy dla Was obojga
- Zacznij zdrowo odżywiać swoje dziecko i podawaj suplementy wpływające na poprawę sprawności działania układu nerwowego oraz ograniczające stres
Najważniejsze suplementy, które warto rozważyć to:
Ashwagandha zwalcza skutki stresu, zmniejsze lęk i depresję oraz wyrównuje poziom hormonów. Ale najlepsze w tych naturalnych lekach na depresję jest to, że nie mają żadnych niepożądanych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do większości leków przeciwdepresyjnych.
Witaminy z grupy B biorą udział w działaniu neuroprzekaźników, a badania pokazują, że niskie poziomy zarówno kwasu foliowego (oczywiście najlepiej w formie L-metylofolianu wapnia) jak i witaminy B12 (najlepiej w formie metylokobalaminy) w szczególności, są związane z objawami depresyjnymi.
Witamina B12 wspomaga układ neurologiczny i zwiększa poziom energii, a kwas foliowy wspomaga wchłanianie składników odżywczych, pomaga zmniejszyć drażliwość i zwalcza zmęczenie. Przyjmowanie witaminy z kompleksem B pomoże w naturalnej produkcji serotoniny i złagodzi objawy depresyjne, bez potrzeby przyjmowania leków lub toksycznych słodkich pokarmów.
Bardzo ważna jest również niacyna, czyli witamina B3 (uderzenie gorąca po zażyciu witaminy B3 w formie niacyny jest całkowicie normalne).
NOWA KSIĄŻKA „JAK ZDROWO ODŻYWIAĆ DZIECI”
W PIĘKNYM WYDANIU W TWARDEJ OPRAWIE
JUŻ JEST!!!!
Jeśli nurtują Cię pytania:
Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?
lub jak zdrowo odżywiać dzieci?
Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?
Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?
I szukasz zdrowych i prostych przepisów na dania dla dziecka
bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru,
to ta książka jest dla Ciebie
Wpadnij też na moje konto na INSTAGRAMIE – dużo fajnych przepisów dla dzieci, interesujące story i inspirujące przesłania dla dobra mamy i dziecka.
Noemi Demi
czyli Magdalena Dzikiewicz-Polak, zafascynowana zdrowym odżywianiem i zdrowym życiem od dziecka. Weganka, biegaczka i maratonka, mama 2 dzieci – Marcela i Mileny. Autorka bloga NoemiDemi.com i niedawno wydanej książki „Jak zdrowo odżywiać dzieci„.
Blog NoemiDemi.com to blog o zdrowiu dziecka i mamy, blog o zdrowiu kobiety i generalnie blog o zdrowym życiu.
Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.