Witamina D3 z K2 do ssania o pysznym wiśniowym smaku – idealne zdrowe “cukierki” dla Twojego dziecka kupisz w BioLoveShop

Kilkaset lat temu nie było badań genetycznych, jednak znachorzy i ówcześni medycy wiedzieli, że wewnętrzne zmiany w organizmie często manifestowane są w postaci pewnych zewnętrznych zmian widocznych na twarzy i na ciele.

I tak na przykład jest z niebieską żyłką na nosku dziecka, na wysokości oczu. W japońskiej medycynie tradycyjnej jest ona znana jako Kanmushi. Znak ten po angielsku nazywany jest Sugar Bug. Dziecko Kanmushi czy inaczej Sugar Bug baby to tak zwane high need baby, absorbujące, krzykliwe, które ma problemy ze snem w nocy i w ciągu dnia, które łatwo się denerwuje, jest nadruchliwe, nadpobudliwe i generalnie wydaje się, że lubi sprawiać kłopoty swoim rodzicom. Czyli po prostu niegrzeczny bachor.

Żyłka ta może jednak oznaczać (choć oczywiście nie musi), że nie jest to tylko zwykłe niegrzeczne dziecko, być może za jego zachowanie odpowiada mutacja genu MTHFR.

Jakie inne widoczne objawy można zaobserwować?

 • Małą dziurkę na plecach kilka centymetrów nad odbytem
 • Zbyt krótkie wędzidełko języka
 • Czerwone znamiona na czole czy z tyłu na szyi (tzw. Stork Bites czyli ugryzienia bociana).

Nie koniecznie muszą wystąpić wszystkie razem.

Mutacja genu MTHFR u dziecka

Mutacja genu MTHFR u dziecka

Co to jest ten gen MTHFR?

Gen MTHFR tworzy enzym MTHFR czyli reduktazę metylenotetrahydrafolianową (taka łatwo przyswajalna nazwa, nieprawdaż?), który odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Jest jednym z głównych enzymów odpowiadających za proces metylacji. A metylacja jest niezwykle ważnym procesem metabolicznym, który zachodzi w każdej komórce i w każdym organie naszego ciała. Bez niej życie po prostu by nie istniało. W ciągu jednej sekundy proces metylacji w organizmie człowieka odbywa się ponad miliard razy.

Enzym MTHFR:

bierze udział w powstawaniu DNA, syntezie nukleodytów i całym cyklu komórkowym

– dzięki jego poprawnemu działaniu organizm rozkłada witaminę B9 do przyswajalnej formy (foliany i kwas foliowy).

reguluje aktywność genów – włącza je lub wyłącza.

zmienia homocysteinę w metioninę, która odpowiada za zdrowie psychiczne i nastrój, rozrost mięśni i prawidłowy metabolizm.

Sposób w jaki funkcjonuje ten enzym zależy wyłącznie od budowy genu. Wystarczy drobna mutacja genu, aby procesy, za które odpowiada przestały tak sprawnie przebiegać.


Ale nawet jeśli Twoje dziecko ma pewną mutację tego genu, nie panikuj. Ten problem najprawdopodobniej dotyka co drugiej osoby, więc można z tym żyć. Trzeba jednak wiedzieć, że pewne rzeczy które innym zupełnie nie szkodzą dla dziecka z MTHFR mogą być niebezpieczne.


Istnieje wiele rodzajów mutacji genu MTHFR

Mutacja genu MTHFR u dziecka

Zależą od tego, czy rodzice są posiadaczami uszkodzonego genu. Medycyna wciąż bada potencjalne rodzaje mutacji. Za najbardziej popularne, a jednocześnie bardzo uciążliwe, uznaje się mutacje C677T i A1298C.

W skrócie:

– rodzice mają nieuszkodzony gen MTHFR, dziecko jest zdrowe.

– jedno z rodziców ma uszkodzony gen: mutacja heterozygotyczna (jeden rodzic przekazał mutację 677 lub 1298)

– oboje rodziców jest chorych: mutacja homozygotyczna (oboje rodziców przekazało ten sam uszkodzony gen) lub złożona heterozygotyczna (zarówno matka przekazała uszkodzony gen i ojciec przekazała inny uszkodzony gen)

Jakie są skutki mutacji genu MTHFR?

Mutacja może wpływać na rozwój pewnych chorób i problemów u dziecka jeszcze w łonie matki i w późniejszym życiu.

Bezpośrednie skutki uboczne to:

 • zaburzona metylacja
 • niedobór metioniny i jednoczesny nadmiar homocysteiny,
 • brak możliwości oczyszczenia organizmu z metali, toksyn i odpadów przemiany materii,
 • brak możliwości przyswajania kwasu foliowego (B9)

A pośrednie, to:

Choroby takie jak:

 • choroby sercowo-naczyniowe
 • zespół Downa
 • epilepsja
 • Alzheimer
 • Parkinson
 • nowotwory
 • miażdżyca
 • zakrzepica
 • jaskra
 • defekty mózgu
 • depresja
 • schizofrenia
 • zaburzenia osobowości
 • autyzm

Inne przypadłości:

 • poronienia
 • hipotrofia płodu
 • moczenie łóżka u dzieci
 • zaburzenia nastroju
 • ospałość
 • ciągłe zmęczenie
 • ADHD
 • wysokie ciśnienie
 • problem z przyswajaniem minerałów

Jak sprawdzić czy Twoje dziecko ma zmutowany gen?

Gen MTHFR bada się u genetyka, istnieje możliwość refundacji badań przez NFZ, ale tylko w przypadku jeśli jesteś kobietą i masz problemy z poronieniami. Za badanie wykonane dziecku raczej będzie trzeba zapłacić.  Oprócz tego zawsze warto zbadać homocysteinę, B12 i kwas foliowy, żelazo i ferrytynę. Warto to skonsultować z dobrym doktorem holistycznym, naturopatą, który zna temat mutacji genu MTHFR i jej skutków. Większość niestety nie ma o tym pojęcia.

 

Chociaż zmiana genu nie jest możliwa, są rzeczy, które można zrobić, aby zminimalizować potencjalne problemy z nią związane.


 

Jeśli nurtują Cię pytania: 

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? 

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?

Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

to ta książka jest dla Ciebie

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe

Nowy rewolucyjny e-book “Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”. To przewodnik, który pokaże Ci jakie drogi wybrać chcąc zdrowo odżywiać dziecko. E-book do kupienia w BioLoveShop.com


Jak postępować z dzieckiem, które może mieć mutację genu MTHFR?

 1. Dbaj o jelita dziecka. To podstawa. Szczególnie u dzieci, które mogą mieć problemy z przyswajaniem substancji odżywczych. Dawaj dziecku dużo kiszonek i probiotyków.
 2. Dawaj dziecku zielone warzywa. Szpinak, jarmuż, szczaw, brokuły, brukselka, bób, zielony groszek, jabłka, pomarańcze, banany, chlorella, spirulina – to najlepsze pokarmy dla Twojego dziecka, najlepiej jak będą organiczne. Zawierają naturalny kwas foliowy. Jeśli Twoje dziecko nie lubi warzyw dodaj je w sproszkowanej formie do owocowego szejka. Możesz dodać sproszkowany suszony organiczny szpinak, jarmuż czy brokuł.

  Najlepszą CHLORELLĘ 100% ORGANIC kupisz w BioLoveShop.com

 3. Ogranicz spożycie glutenu. 
 4. Ogranicz spożycie nabiału. 
 5. Ogranicz spożycie cukru przez dziecko, a najlepiej całkowicie wyeliminuj (zwłaszcza wysoko przetworzone słodycze), ale także monitoruj “naturalne” słodycze, takie jak miód, syrop klonowy, syrop z agawy, a nawet owoce. Sok owocowy jest tak samo słodki jak batonik i należy go unikać. Pokarmy, które szybko zamieniają się w cukier w organizmie, takie jak chleb, makaron, ryż i ziemniaki, należy spożywać z umiarem.
 6. Dieta powinna być bogata w pełnowartościowy pokarm. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z ryb, witaminy z grupy B, tylko naturalny kwas foliowy, aminokwasy i cynk zmniejszają skłonność do ADD/ADHD.
 7. Tylko naturalny kwas foliowy. Mimo, że dzieciom z uszkodzonym genem MTHFR brakuje kwasu foliowego, jego syntetyczne suplementy mogą być toksyczne, ze względu na obniżoną możliwość organizmu, by je metabolizować. Najlepiej podawać ten kwas w formie L-5-MTHF. Uważaj na produkty sztucznie wzbogacane kwasem foliowym. Mogą być niebezpieczne dla Twojego dziecka.
 8. Unikaj toksyn. Dzieci z mutacją genu MTHFR mają problem z oczyszczaniem organizmu z toksyn – dlatego poważnie przemyśl kwestię szczepień, gdyż właśnie u takich dzieci może dojść do zatrucia organizmu metalami ciężkimi zawartymi w szczepionkach i do NOPów.
 9. Unikaj antybiotyków i leków. Stosuj tylko kiedy są naprawdę niezbędne i konieczne.
 10. Stosuj ekokosmetyki. Stosuj tylko ekologiczne pieluchy, płyny do prania i kosmetyki, które ogranicz do minimum – ekologiczne mydło do mycia i olej kokosowy bio virgin do smarowania ciała – powinny w zupełności wystarczyć.
 11. Unikaj chemii. Unikaj chemicznych środków czystości i sztucznych zapachów w domu. Praktycznie wszystko w domu da się wyczyścić sodą i octem.
 12. Unikaj plastikowych zabawek – nawet te bez bisphenolu A mogą niestety go zawierać.
 13. Stosuj się do rytmu dnia. Sugar Bug baby jeszcze bardziej niż inne dzieci potrzebuje określonego rytmu dnia. O odpowiednich porach powinny zjadać posiłki, udawać się na drzemki, kąpać się i chodzić spać. Przesunięcie godziny snu utrudnia zasypianie i komplikuje opiekę nad dzieckiem, ważne aby się nie spóźniać i trzymać się zegarka.
 14. Ogranicz stymulację. Dzieci z Sugar Bug nie potrzebują dodatkowej stymulacji, więc ogranicz ilość zabawek, migających światełek, bajek w telewizji czy na tabletach, głośnych przyjęć i innych przytłaczających bodźców.
 15. Detoks. Aktywność fizyczna, sport, pocenie się, sauna, picie dużo wody, kąpiele w soli epsom – to wszystko pomaga organizmowi oczyścić się z toksyn, więc powinnaś uwzględnić te czynności w cotygodniowych rytuałach. Więcej o detoksie 12 sposobów na detoks.

Około 4 lub 5 roku życia niebieska żyłka na nosie powinna zaniknąć, ale dziecko z mutacją genu MTHFR będzie cały czas wrażliwe na toksyny, cukier oraz nadmierną stymulację.

Znajdź dobrego pediatrę, najlepiej naturopatę, który będzie prowadził i wspierał w rozwoju Twoje dziecko.

Mutacja genu MTHFR u dziecka

Czy zwróciłaś wcześniej uwagę na takie drobne zmiany w wyglądzie? Co sądzisz o tych zaleceniach? Czy są realne w dzisiejszym świecie?

 

Źródła:

123456


Noemi Demi

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.