Jeśli używasz tego oleju przestań natychmiast

Jeśli używasz tego oleju przestań natychmiast

Chlorella 100% ORGANIC wspaniały superpokarm dla Twojego dziecka do kupienia w BioLoveShop.com

Niektórzy ludzie postrzegają go jako zdrową żywność, podczas gdy inni unikają go za wszelką cenę. Przeciwnicy twierdzą, że jest całkowicie toksyczny, zawiera „niesławny chemiczny środek bojowy, gaz musztardowy” i powoduje wszystko, od choroby szalonych krów po ślepotę.

Zwolennicy uważają, że jest to jeden z najzdrowszych olejów na świecie, ponieważ jest bogaty w kwasy omega-3, ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i jest dobrym źródłem kwasu oleinowego.

Powierzchownie rzecz ujmując i jedni i drudzy mają rację. Ale historia oleju rzepakowego, bo o nim mowa, jest znacznie bardziej skomplikowana.

Olej rzepakowy
Sałatka z tym olejem? Nigdy!

Olej rzepakowy, to kanadyjski wynalazek wspierany przez rząd Kanady (stąd angielska nazwa – canola – kanadyjski olej), jego główną zaletą jest to, że jest tani, na półce sklepowej jak i w produkcji.

Olej rzepakowy został po raz pierwszy wyprodukowany na początku lat siedemdziesiątych. W 1995 Monsanto stworzyło genetycznie zmodyfikowaną wersję rzepaku. Obecnie prawie 90 procent rzepaku jest genetycznie modyfikowana.

Olej przemysłowy

Olej rzepakowy świetnie sprawdzał się jako olej przemysłowy i był stosowany w świecach, mydłach, pomadkach, smarach, tuszach, biopaliwach, a nawet środkach owadobójczych dopóki nie  wymyślono, że po drobnej modyfikacji może być również używany jako olej jadalny. Ta modyfikacja to zmniejszenie ilości kwasu erukowego powodującego poważne problemy zdrowotne. Zmniejszenie, ale nie wyeliminowanie.

Olej rzepakowy został wprowadzony na rynek z twierdzeniem, że jest cudownym olejem, o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Jednak w obecnym stanie hybrydyzacji i modyfikacji okazuje się, że powoduje więcej problemów zdrowotnych niż daje jakichkolwiek korzyści.

Ponad 90 procent oleju rzepakowego pochodzi z modyfikowanego genetycznie rzepaku.

Olej rzepakowy to rafinowany olej, który jest często częściowo uwodorniony w celu zwiększenia jego stabilności, co zwiększa jego negatywny wpływ na zdrowie.

Olej rzepakowy
Sałatka z jarmużem, malinami, pomidorami i jeszcze kilkoma dodatkami

Jak olej rzepakowy wpływa na Twoje zdrowie?

Nie przeprowadzono wprawdzie żadnych długoterminowych badań nad olejem rzepakowym GMO, ale istnieją doniesienia, że ​​spowodował on wiele problemów związanych z nerkami, wątrobą i układem nerwowym. Ma to sens, ponieważ inne dostępne badania mówią o tym, że ​​produkty GMO, takie jak kukurydza i soja mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie.

Według Weston A. Price Foundation i ekspertów od tłuszczu Sally Fallon i Mary Enig:

„Podobnie jak wszystkie współczesne oleje roślinne, olej rzepakowy przechodzi proces rafinacji, bielenia i odśluzowywania – wszystkie z nich wiążą się z wysokimi temperaturami lub chemikaliami o wątpliwym bezpieczeństwie. A ponieważ olej rzepakowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, które łatwo ulegają zjełczeniu i cuchnącemu zapachowi pod wpływem tlenu i wysokich temperatur, musi być dezodoryzowany. Standardowy proces dezodoryzacji usuwa znaczną część kwasów tłuszczowych omega-3, zamieniając je w kwasy tłuszczowe trans. Chociaż kanadyjski rząd wymienia zawartość tłuszczów trans w oleju rzepakowym na poziomie 0,2%, badania Uniwersytetu z Florydy wykazały, że jest ich aż 4,6 %.”

Problemy z nerkami i wątrobą

Większość uprawianego dzisiaj rzepaku i tym samym oleju, który jest z niego produkowany jest modyfikowana genetycznie. W przeglądzie opublikowanym w 2011 roku przez Environmental Sciences Europe oceniano 19 badań ssaków karmionych soją GMO i kukurydzą GMO. 90-dniowe próby wskazały na poważne problemy zarówno z wątrobą, jak i nerkami. Nerki i wątroba są absolutnie niezbędne dla naszego funkcjonowania, więc zastanów się dobrze czy chcesz je niszczyć żywnością GMO (to taki oksymoron – jak coś, co truje może być nazwane żywnością).

Problemy z sercem

Olej rzepakowy ma wysoki poziom kwasu erukowego. Kwas erukowy jest kwasem tłuszczowym, który jest związany z uszkodzeniem serca, w szczególności z chorobą Keshana, która objawia się włóknistymi zmianami w sercu. Badania wykazały, że na obszarach, gdzie ludzie są podatni na chorobę Keshan, nie tylko selenu jest za mało, ale i poziom kwasu erukowego jest wyższy.

Częściowo uwodornione oleje roślinne, takie jak canola, są również znane z powodowania stanów zapalnych i zwapnień tętnic, które są znanymi czynnikami ryzyka choroby wieńcowej.

Nadciśnienie tętnicze i udary

Poprzednie badania wykazały, że spożywanie oleju rzepakowego i niektórych innych rodzajów olejów roślinnych skraca żywotność zwierząt ze skłonnością do udaru i nadciśnienia. W szczególności, badania przeprowadzone w Nutrition and Toxicology Research Divisions w Ottawie wykazały, że szczury z wysokim ciśnieniem krwi i skłonnością do udaru zmarły wcześniej, gdy karmiono je olejem rzepakowym. Natomiast szczury karmione dietą bez oleju rzepakowego żyły dłużej.

Badanie opublikowane w 2000 roku w Toxicology Letters szczegółowo omawia wpływ oleju rzepakowego na czas krzepnięcia krwi u zwierząt podatnych na udar. Badanie wykazało, że występuje „skrócenie czasu krzepnięcia krwi przez olej rzepakowy i zwiększona kruchość w błonach czerwonych ciałek krwi”, co może sprzyjać występowaniu udarów u zwierząt, które są podatne na udar.

Opóźnienie wzrostu u dzieci

Do niedawna w Stanach Zjednoczonych nie było dozwolone używanie oleju rzepakowego w preparatach dla niemowląt. Jedną z przyczyn takiego ograniczania było opóźnienie wzrostu u dzieci konsumujących olej rzepakowy. Konkretnie, kwas erukowy jest niezwykle szkodliwy dla niemowląt z powodu braku możliwości właściwego rozbicia go. Dopiero po interwencji „prozdrowotnej” korporacji Danone FDA zgodziło się na uwzględnienie go w produktach dla niemowląt. Nawet taki pozornie zdrowy Hipp Bio stosuje w swych słoiczkach dla dzieci olej rzepakowy.

Tłuszcze trans w oleju rzepakowym

Kiedy olej rzepakowy ulega uwodornieniu, zwiększa to jego poziom tłuszczów trans. Są to grupy tłuszczów, których należy unikać w jak największym stopniu, ponieważ wpływają negatywnie na układ sercowo-naczyniowy. Kiedy czytasz na etykiecie „częściowo uwodorniony olej”, to masz jak w banku, że są tam oleje trans. Tak jest nawet gdy jest napisane, że produkt nie zawiera tłuszczów trans.

Kwasy tłuszczowe trans są niebezpiecznymi produktami ubocznymi przetwarzania żywności i są naprawdę niszczycielami Twojego zdrowia.

Ze względu na tłuszcze trans dobrze byłoby zrezygnować również z oleju kukurydzianego, oleju sojowego i wszystkich innych rafinowanych olejów roślinnych nie wspominając o margarynie.

Wpływ GMO na zdrowie

Według Centrum Bezpieczeństwa Żywności żywność GMO powoduje:

– toksyczność i zatrucie organizmu

– reakcje alergiczne

– tłumienie odporności

– nowotwory

– niedobór składników odżywczych (dziurawi jelita uniemożliwiając odpowiednie trawienie kluczowych składników odżywczych) – o powiązaniu nietolerancji na gluten z GMO TUTAJ

Omega-3 w oleju rzepakowym

Tym najbardziej chlubią się producenci. I faktycznie omega-3 występuje w oleju rzepakowym, ale w połączeniu z Omega-6, którego jest 8 razy więcej. To kwasów tłuszczowych omega-3 większość ludzi ma niedobory i problemem jest zła proporcja do kwasów omega-6 i omega-9. Olej rzepakowy nie poprawia tej proporcji, a wręcz ją dalej zaburza. Już nie mówiąc o rafinowanym oleju, gdzie omega-3 już dawno zamieniona jest w tłuszcz trans.

Jaka jest zdrowa alternatywa dla oleju rzepakowego?

 

Olej, który został stworzony w latach 70. ubiegłego wieku nie może się równać z tym co człowiek używa od kilku tysięcy lat. Najlepsze są naturalne tłuszcze, jak najmniej przetworzone.

Najlepsze z nich to:

Olej kokosowy virgin

Olej kokosowy jest najlepszy tłoczony na zimno i organiczny. Nie kupuj rafinowanego oleju kokosowego. Olej kokosowy powinien delikatnie pachnieć kokosem. Te bezwonne są właśnie rafinowane i pozbawione cennych właściwości. Olej kokosowy ma wysoki punkt dymienia, więc idealnie nadaje się do smażenia, gotowania i pieczenia. Zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które mogą wspierają utratę masy oraz układ nerwowy.

Olej kokosowy trucizna czy nie
Przepyszny olej kokosowy organiczny tłoczony na zimno kupisz w BioLoveShop.com

Oliwa z oliwek extra virgin

Ludzie często porównują olej rzepakowy z oliwą z oliwek. Oliwa z oliwek wygrywa zawsze i wszędzie. Nie jest wprawdzie najlepsza do smażenia, ale korzyści płynące z oliwy z oliwek są ogromne. Nie na marne jest podstawą diety śródziemnomorskiej. Najlepsza to oczywiście ekologiczna oliwa extra virgin czyli z pierwszego tłoczenia na zimno w ciemno zabarwionym szkle.

Masło Ghee

Masło Ghee zawiera kwas alfa liponowy i kwas linolowy, które wspierają utratę wagi. Zawiera również zdrowe, krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe i ma również wysoką temperaturę dymienia. Najlepsze masło jest z mleka szczęśliwych krów z ekologicznych hodowli.

Olej palmowy

Czerwony olej palmowy jest produkowany z owoców palmy zamiast z ziaren palmy, w stanie nierafinowanym jest bogaty w witaminę E i beta-karoten. Jest także stabilny w warunkach wysokiej temperatury i doskonale nadaje się do gotowania. Upewnij się, że kupujesz olej palmowy, który jest certyfikowany zgodnie z zasadami zrównoważonego handlu.

Źródła:

Blood coagulation and osmolar tolerance of erythrocytes in stroke-prone spontaneously hypertensive rats given rapeseed oil or soybean oil as the only dietary fat.  www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10996482

draxe.com/canola-oil-gm

link.springer.com/article/10.1007%2Fs11745-000-539-5#page-1

Low Selenium State and Increased Erucic Acid in Children from Keshan Endemic Areas — A Pilot Study link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-642-74421-1_54#page-1

The negative effects of hydrogenated trans fats and what to do about them.  www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19345947

Genetically modified crops safety assessments: present limits and possible improvements link.springer.com/article/10.1186/2190-4715-23-10

www.huffingtonpost.com/margie-kelly/genetically-modified-food_b_2039455.html

www.westonaprice.org/health-topics;

 


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (12)

  1. no właśnie miałam wątpliwości co do oleju palmowego bo o nim różnie się słyszy. Kokosowy ghee i oliwa z oliwek – te właśnie stosuję na co dzień:) Mam kilka przepisów na pieczenie przez około 20 min z dodatkiem oliwy i właśnie zastanawiam się czy to wielka szkoda….?
    Czyli olej palmowy jest ok? Można używać jak koko i ghee bo ma wysoki punkt dymienia?

  2. Dziękuję za odpowiedź . Była niestety szczepiona więc zabieram się za oczyszczanie .Mam waszą witaminę B dla dzieci i witaminki w takich małych kapsułkach w jakich ilościach mogę jej podawać i ewentualnie co jeszcze dokupić .

    1. Witaminę C (kwas l-askorbinowy – http://bioloveshop.com/witaminy-i-mineraly/1164-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html), chlorellę (http://bioloveshop.com/chlorella/2021-chlorella-100-organic-410tabl-this-is-bio-254475917299.html) też oczyszcza organizm z toksyn i ma dużo witamin z grupy B i spirulinę – http://bioloveshop.com/spirulina/2018-spirulina-100-organic-410tabl-this-is-bio-254475917282.html).
      Te witaminki Kid’s Multi to 2 kapsułki dziennie (do połknięcia lub wysypać do szklanki i dodać trochę soku lub wody i wypić). Witaminę B-complex – to 1-2 miarki dziennie (możesz robić taką oranżadę wg tego przepisu: http://noemidemi.com/dlaczego-twoje-dziecko-nie-powinno-pic-komercyjnych-napojow-gazowanych-i-jak-zrobic-witaminowa-oranzade/

Dodaj komentarz

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.