Jako mama niemowlaka czujesz najprawdopodobniej pewne zagubienie jak i kiedy zacząć wprowadzać stałe pokarmy do diety Twojego dziecka.

Jaki jest najlepszy moment na rozszerzanie diety niemowlęcia?

Jedni mówią, że 4 miesiąc to odpowiedni moment, inni, że od 6 miesiąca.

Ostatecznie decyzja powinna całkowicie zależeć od Ciebie, no i może trochę jeszcze od malucha. A może nawet najbardziej właśnie od niego.

Poniżej chcę Ci przedstawić kila cennych wskazówek, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji.

Według Ministerstwa Zdrowia:

„Aby zaspokoić odżywcze potrzeby rozwijającego się dziecka, po 6 miesiącu życia (180 dni) karmienie piersią powinno być uzupełniane przez stopniowo wprowadzany pokarm stały w postaci zmielonej. System trawienny dziecka, które ukończyło 6 miesięcy, jest już wystarczająco rozwinięty, żeby trawić skrobię, białko i tłuszcz w innej postaci niż mleko matki.

Zalecenia WHO

  • wraz z wprowadzeniem pokarmów stałych, nie należy zmniejszać ilości mleka podawanego z piersi;
  • do 2 roku życia i dłużej należy kontynuować karmienie piersią na żądanie tak często, jak dziecko chce;
  • z wiekiem dziecka należy stopniowo zwiększać ilość jedzenia stałego, gęstego oraz urozmaicać posiłki – zgodnie z potrzebami i możliwościami dziecka;
  • należy podawać dziecku produkty bogate w składniki odżywcze;
  • w razie potrzeby, po konsultacji z lekarzem, należy podawać dziecku wzbogaconą żywność uzupełniającą lub odpowiednie suplementy witaminowo-mineralne;
  • od najmłodszego wieku należy uczyć dziecko zachowania higieny i kultury podczas jedzenia;
  • należy podawać żywności łyżką, nie w butelce;
  • należy dbać o to, aby jedzenie było czyste, zdrowe, łagodne, łatwe do zjedzenia i lubiane przez dziecko oraz lokalnie dostępne;
  • podczas choroby należy zwiększyć ilość podawanych dziecku płynów oraz częściej karmić je piersią. Po chorobie należy częściej podawać posiłki i zachęcać dziecko, aby jadło więcej.

Należy pamiętać, że dziecko potrzebuje czasu, aby nauczyć się jeść stały pokarm.”

O dziwo, to co piszą na stronie MZ w tym akurat kontekście jest całkiem sensowne. Poza jednym może drobnym elementem, że wykluczone jest tu BLW. Ale to można jakoś przełknąć.

Jest tu też ważny argument, którego możesz użyć podczas rozmowy z przeciętnym lekarzem, który powie Ci, że po roku to już nie ma sensu karmić dziecka. WHO wyraźnie zaleca 2 lata a nawet więcej, a MZ się pod tym podpisuje. Czyli tak – Twój pokarm cały czas jest bardzo wartościowy dla Twojego dziecka.

U niemowląt karmionych butelką można już wprowadzać stały pokarm od 4 miesiąca. Ale według mnie to zdecydowanie za wcześnie. Wtedy jeszcze niemowlę ma odruch wypychania języka, który pomaga w ssaniu piersi lub piciu z butelki, ale utrudnia połykanie stałego pokarmu.

W wieku 6 miesięcy ten odruch zanika, dzieci stają się też bardziej aktywne, więcej się ruszają, mniej śpią w ciągu dnia. Ich potrzeby żywieniowe rosną, co jest kolejnym powodem, dla którego sensowne jest rozpoczęcie rozszerzania diety w tym czasie.

Poza zaleceniami MZ i WHO ważne jest, aby pamiętać, że każde dziecko jest inne.

Nie ma pośpiechu, aby dziecko natychmiast ukończywszy 6 miesięcy zjadało 2 stałe posiłki w ciągu dnia. Jeśli za wcześnie rozpoczniesz wprowadzanie stałych pokarmów, może to być bardzo niekorzystne dla rozwijającego się układu pokarmowego u młodego dziecka.

Kiedy więc najlepiej zacząć:

Gdy Twoje dziecko siedzi

Tak jak dorośli nie jedzą leżąc (choć leżenie na brzuchu, czytanie książki i jedzenie czegoś pysznego – jest ogromną przyjemnością, to nie jest to najzdrowsze), ponieważ to działanie wbrew grawitacji, umiejętność samodzielnego siedzenia jest tak naprawdę gotowością organizmu do połykania stałych pokarmów. Kiedy dziecko nauczy się, jak przejść z pozycji leżącej do samodzielnego siedzenia, to znaczy, że jest gotowe na jedzenie stałych pokarmów.

Gdy Twoje dziecko się czołga

Według tradycyjnej medycyny chińskiej gdy dziecko umie się czołgać potrafi jeść jedzenie z ziemi. Do tego czasu mleko matki jest najlepsze.

Gdy Twoje dziecko ma zęby

Wychodzące pierwsze ząbki to naturalna gotowość organizmu do gryzienia stałych pokarmów. Nie jest to może taka jednoznaczna wskazówka, gdyż na początek dajesz dziecku raczej papki lub pokarmy miękkie możliwe do rozmamłania dziąsłami, ale niektórzy rodzice mogą chcieć podążać za tą wskazówką z ust dziecka.

Gdy Twoje dziecko sięga po lub chwyta jedzenie na Twoim talerzu

Może być to faktycznie oznaką, że Twoje dziecko jest zainteresowane stałymi pokarmami, które zjadasz. Ale może też po prostu chcieć dotknąć i włożyć do buzi rzecz z Twojego talerza, tak jak każdą inną, która je zainteresuje.

3 mity na temat wprowadzania stałych pokarmów:

# 1 Płatki ryżowe/kaszka ryżowa pomogą mojemu dziecku przespać całą noc

Nieprawda! Na początku dzieci bawią się jedzeniem bardziej niż jedzą. Mimo to, napychanie dziecka przed snem ryżem raczej wywoła ból brzucha niż spokojny sen. Poza tym ryż zawiera trójtlenek arsenu czyli arszenik, znaną z powieści kryminalnych truciznę. Nawet FDA podejmuje kroki w celu zmniejszenia arsenu w zbożach dla niemowląt. Jeśli czujesz, że dziecko budzi się z głodu karm go częściej piersią wieczorem i dłużej przed snem, a następnie jeszcze dokarm przed Twoim pójściem spać.

# 2 Moje dziecko ma niedowagę, więc muszę zacząć wprowadzać stałe pokarmy

Wprowadzenie stałego pokarmu nie jest dobrym rozwiązaniem dla niemowlęcia z niedowagą. Mleko matki jest bogate w składniki odżywcze, których potrzebuje Twoje dziecko. Karmienie dziecka piersią jest łatwiejsze niż pokarmem stałym. Jeśli karmisz piersią i uważasz, że Twoje dziecko jest za małe, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub ekspertem ds. laktacji na temat sposobów zwiększenia podaży mleka lub sprawdź wędzidełko podjęzykowe u dziecka. Czasem zbyt krótkie wędzidełko utrudnia pracę języka podczas ssania piersi. Jest to dość częsty problem u około 10% niemowląt.

# 3 Jeśli nie zacznę wprowadzać stałych pokarmów w 6 miesiącu życia moje dziecko będzie miało problemy z jedzeniem

Nie jest to prawda. Nie ma jednoznacznego momentu kiedy obowiązkowo musisz zacząć podawać stały pokarm.

Aczkolwiek badania wykazały, że wprowadzenie stałych pokarmów po 9 miesiącu życia może doprowadzić do wybiórczego jedzenia w wieku 7 lat.

Przede wszystkim podążaj za dzieckiem, poddaj się instynktowi. Wprowadzenie stałych pokarmów pomoże w zaspokojeniu niektórych kluczowych potrzeb żywieniowych, ale nie ma ostatecznego terminu do kiedy musisz to zrobić. Niech to stanie się naturalnie. Bądź elastyczna i zwracaj uwagę na sygnały płynące od maleństwa.

Pamiętaj, że kiedy zdecydujesz, że Ty i Twoje dziecko jesteście gotowi, aby zacząć stałe pokarmy zacznij od jednego rodzaju żywności naraz i podawaj go przez kilka dni, aby wykluczyć możliwe reakcje alergiczne. Pierwsze pokarmy możesz zblendować lub dawać dziecku miękkie kawałki grubości palca. Możesz też rozważyć mieszanie pokarmów z niewielką ilością swojego mleka. Wtedy nowy smak będzie łatwiejszy do zaakceptowania dla niemowlaka.

A Ty kiedy zaczęłaś rozszerzać dietę swojemu dziecku? Od jakich pokarmów?

Źródła:

1


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog,          to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.