Wybierz Strona

Witamina K2 dla dziecka czyli jak wzmocnić kości

utworzone przez | 14.09.2018 | Zdrowie dziecka | 1 komentarz

Chlorella 100% ORGANIC wspaniały superpokarm dla Twojego dziecka do kupienia w BioLoveShop.com

Złamania niestety czasem się zdarzają. Nie jest to nic przyjemnego. A już szczególnie dla dziecka, które przez 2-3 tygodnie ma ograniczoną możliwość zabawy. Złamania można jednak stosunkowo prosto ograniczyć, ale nie tylko potocznym „gdyby kózka nie skakała…”. Trudno dziecko trzymać w szklanej kuli nie pozwalając mu biegać, skakać, wariować – to jego natura (Twoja też – tylko na czas dorosłości chyba o tym zapomniałaś). Trzeba zadziałać wewnętrznie, od środka i odpowiednio je odżywić. Witamina K2 dla dziecka odgrywa bardzo ważną rolę.

Jak wzmocnić kości dzieci i nastolatków?

Naukowcy odkryli jak prosto można wzmocnić kości dzieci i nastolatków. Badanie pilotażowe z Polski, Stanów Zjednoczonych i Holandii, opublikowane w czasopiśmie Nutrients, ujawniło, że dzieci i nastolatki, które spożywają więcej witaminy K, rzadziej doświadczają złamań kości.

W badaniu zespół badawczy przyjrzał się statusowi witaminy K jako stosunku nieskarboksylowanej osteokalcyny do karboksylowanej osteokalcyny. Osteokalcyna, białko zależne od witaminy K odgrywa ważną rolę w wykorzystaniu wapnia w tkance kostnej. Zatem bez wystarczającej ilości witaminy K w organizmie, białko to pozostaje nieaktywne, co czyni go bezużytecznym.

W ramach badania naukowcy dokonali porównania danych od 20 dzieci z potwierdzonymi radiologicznie niskoenergetycznymi złamaniami (nieskoenergetyczne złamania to takie, do których dochodzi nawet przy stosunkowo niewielkich przeciążeniach) oraz danych od 19 dzieci bez złamań.

Witamina K2 dla dziecka

Witamina K2 dla dziecka czyli jak wzmocnić kości

Witamina K2 dla dziecka? Jak najbardziej

Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy stwierdzili, że istnieje znacząca różnica między grupami pod względem stosunku nieskarboksylowanej osteokalcyny do karboksylowanej osteokalcyny. Ponadto zaobserwowali, że wyższe poziomy witaminy K wiążą się z niższymi wskaźnikami występowania niskoenergetycznych złamań u dzieci i młodzieży.

„Sugeruje to, że spożycie witaminy K u dzieci z niskoenergetycznymi złamaniami może być niewystarczające do utrzymania zdrowego i odpornego szkieletu” – wyjaśniają naukowcy.

Naukowcy postawili hipotezę, że witamina K, oprócz witaminy D, odgrywa istotną rolę w zdrowiu kości u dzieci. Dlatego zasugerowali, że suplementacja witaminy D i witaminy K u dzieci może potencjalnie zapobiec niskoenergetycznym złamaniom kości.

Gdyby kózka K2 brała, to by nóżki nie złamała. Chyba zostanę copywriterem.

Witamina K

Witamina K to tak naprawdę grupa związków. Należy do niej witamina K1, znana również jako filochinon i witamina K2, znana również jako menachinon.

Wpływ witaminy K1 na zdrowie kości został zbadany w Framingham Heart Study. W badaniu naukowcy odkryli, że osoby z największym spożyciem witaminy K1, które wynosiło 250 mikrogramów na dobę miały 3 razy mniejsze ryzyko złamania biodra.

Badania nad witaminą K2 i zdrowiem kości wykazały z kolei, że witamina K2 występująca w fermentowanych produktach spożywczych, takich jak sery pleśniowe i natto, znacznie zmniejsza utratę masy kostnej podczas menopauzy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ przeciętna kobieta traci do 10 procent swojej masy kostnej w tym okresie. Inne badania wykazały również, że witamina K2 zapewnia nie tylko ochronę kości, ale także zmniejsza częstość występowania chorób serca i raka.


 

Reklama
Witamina K2 dla dziecka czyli jak wzmocnić kości

Co zrobić aby dziecko przez cały rok czuło się tak jak na wakacjach? Podawaj mu Vitamin D3+K2 (MK7 z natto) – tabletki do ssania o pysznym wiśniowym smaku – z BioLoveShop.com


Gdzie znajdziesz witaminę K?

Witaminę K1 można stosunkowo łatwo włączyć do diety. Występuje w zielonych liściastych warzywach oraz w niektórych olejach. Najlepsze źródła witaminy K1 to jarmuż, collard green (rodzaj szpinaku), szpinak, liście rzepy i botwinka.

Witamina K2 jest nieco trudniejsza do pozyskania z diety. Najlepszym źródłem jest natto – czyli fermentowane tofu o dość dziwnym smaku. Można ją też znaleźć w niektórych fermentowanych warzywach, w pleśniowych serach i w jogurtach.

Zwiększenie spożycia witaminy K nie tylko wpłynie na zdrowe kości, ale także na układ sercowo-naczyniowy. Jest tak dlatego, że witamina K jest również niezbędna do normalnego krzepnięcia krwi i utrzymania silnego serca. A także kieruje wapń do kości zamiast kumulować go w żyłach co mogłoby prowadzić do zwapnienia żył.

Witamina D3 z witaminą K2 dla dziecka

Jeśli więc podajesz dziecku witaminę D3 (a podawać powinnaś), to najlepiej dawaj ją łącznie z K2. Wtedy masz gwarancję, że wapń trafia tam gdzie jest najbardziej potrzebny czyli właśnie do kości i zębów.

Najlepsza i naturalna forma witaminy K2, która bardzo dobrze się przyswaja to menachinon MK7 otrzymany bezpośrednio z natto czyli soi fermentowanej bakteriami Bacilllus Subtilis.

Więcej o witaminie D3 dla dziecka

Jeśli jeszcze nie badałaś sobie ani dziecku poziomu witaminy D3 warto to zrobić. Zbadaj 25 (OH) D. Wynik powinien być na poziomie minimum 50-70 ng/ml, a optymalnie w okolicy 100 ng/ml. W naszym klimacie witaminę D3 (z K2) trzeba suplementować cały rok – nie tylko jesienią i zimą.

Więcej o witaminie K2 dla dziecka

Witamina K2 dla dziecka czyli jak wzmocnić kości

Dzieci lubią biegać i chodzić własnymi ścieżkami, trzeba im na to pozwolić

Źródła:

https://www.nutraingredients-usa.com/Article/2018/06/14/More-vitamin-K-linked-to-fewer-fractures-in-children-Pilot-study; https://www.medicalnewstoday.com/articles/321586.php; https://www.naturalnews.com/2018-09-05-children-and-teens-who-supplement-with-vitamin-k-have-a-reduced-risk-of-fractures.html

 


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

[fts_facebook type=page id=1652661548341500 access_token=EAAP9hArvboQBANZBwrAkAaVIzG09F2ZCZCgLZCXAXbA12uT3hty5xW2wjHgKG8EuQtHZBZCKge1n1JMC7CZBbst9mmGvMQJv7PKbkSwtrOgsg5T6WZCXo7XwHaNZCTZCGLZCb8yKSkuxIJAm0fhnPx5RykkYkcirjgz49I7IZCGCYoBGtgZDZD posts=1 description=yes posts_displayed=page_only images_align=left]

Polecane artykuły

1 komentarz

  1. Mimi

    A Ile witaminy K2 I D3 powinnam podawac 6 miesiecznemu niemowlakowi? I Jaka bys polecila?I jakie inne supplementy by wzmocnic odpornosc?juz zlapala pierwsza infekcje.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha loading...

Hej Kochana, mam dla Ciebie prezent!

Zapisz się na Newsletter i odbierz darmowy e-book „Zdrowe jedzenie 7 dni w tygodniu” dla Ciebie i Twojego dziecka

Właśnie zapisałaś się na Newsletter Noemi Demi. Dziękuję!

Pin It on Pinterest

Share This