Wybierz Strona

8 rzeczy, którymi karmisz swoje dziecko a nie powinnaś

utworzone przez | 2.12.2016 | Niemowlę, Polecane, top, Zdrowe odżywianie, Zdrowie dziecka | 18 Komentarze

5 818

Jako Matka Fanatyczka Zdrowego Odżywiania (dalej: MaFaZO) zastanawiasz się pewnie każdego dnia jaką ilość białka, węglowodanów i tłuszczy spożyło twoje dziecko, czy zapodałaś mu dostateczną liczbę minerałów, witamin i kwasów tłuszczowych oraz czy aby na pewno jedzenie było wystarczająco urozmaicone i różniło się od tego co dziecko zjadło wczoraj.

Jako Matka Normalna (dalej: MaNo) też masz na uwadze zdrowie swojego dziecka i starasz się dbać o to co ląduje na jego talerzyku.

MaFaZO różni się od MaNo tym, że w zazwyczaj bardzo skrajnie podchodzi do tematu – zero cukru, zero glutenu, zero mięsa (opcja wegan) lub jeśli już, to tylko organicznego pochodzenia, ambiwalentny stosunek do mleka i brak wyjątków. MaNo stara się, żeby dziecko miało „zbilansowaną” dietę – czyli trochę mięska, trochę warzywek, masełko i od czasu do czasu łakocie, bo pozbawić dziecko słodyczy, to jak zabrać mu dzieciństwo.

Dziś nie o tym co podawać dzieciom, lecz czego kategorycznie im nie podawać choć pozornie wydawać się mogą to zdrowe pokarmy. Czyli zdarzyć się może, że również MaFaZO je podają dzieciom, a MaNo już na pewno.

8 rzeczy, którymi karmisz swoje dziecko a nie powinnaś

1. SOKI OWOCOWE Z KARTONIKA

Jeśli sok to tylko świeżo wyciskany

Producenci zarzucają nas reklamami jak zdrowe, naturalne i pełne witamin są soki z butelek czy z kartonów (jeszcze gorzej).

Lobby przetwórców funduje nawet pseudo-profesjonalne artykuły w gazetach opisujące jak wielką wartość odżywczą mają soki oraz wprost informujące o tym, że szklanka soku (z kartonika!) może zastąpić jedną z 5 codziennych obowiązkowych porcji warzyw i owoców.

No niestety, byłoby to może i wygodne, ale między szklanką soku z kartonika, a owocem jest istotna przepaść. Po pierwsze są one w większości pasteryzowane czyli podgrzane do bardzo wysokiej temperatury, która pozbawia ich enzymów, witamin i faktycznej funkcji odżywczej. Dając dziecku sok z kartonika dajesz mu nic więcej niż aromatyzowaną fruktozę.

Jeśli jest to świeży sok owocowy zrobiony w domu np. z pomarańczy to w żadnym wypadku nie zaszkodzi, ale gdy będziemy go dawać dziecku w dużych ilościach i codziennie, trzeba mieć również na uwadze, że znacznie podwyższa poziom glukozy we krwi i jeśli dziecko nie będzie mogło natychmiast jej spożytkować na wysoko energetyczne zabawy możesz mieć problem z ogarnięciem jego eksplodującej energii.

Szklankę soku pomarańczowego robisz z 2 pomarańczy, w soku nie dostarczasz błonnika który spowalnia wchłanianie cukru i wspomaga proces trawienia, karmi również nasze pożyteczne bakterie w jelitach. Druga rzecz to jeszcze szybkość – jak szybko wypijasz szklankę soku, a o ile dłużej zjadasz dwie pomarańcze.

Reklama

Witaminy i minerały oraz kwasy tłuszczowe Omega-3 dla dzieci

Witaminy i minerały dla dzieci oraz kwasy tłuszczowe Omega-3 pozyskane z peruwiańskich Anchois – w malutkich kapsułkach łatwych do połknięcia – do kupienia w BioLoveShop.com

Jedząc pomarańcze stężenie cukru we krwi rośnie stopniowo, a potem również stopniowo opada. Po wypiciu soku poziom glukozy wzrośnie natychmiast, by potem gwałtownie spaść – co powoduje zmęczenie i pragnienie kolejnego szybkiego doładowania cukrem. Organizm nie nadąża z produkcją insuliny, aby wyrównać tak nagły skok cukru w organizmie, co prowadzi do odkładania się cukru w tkance tłuszczowej i dlatego picie pozornie zdrowych soków owocowych może prowadzić do otyłości.

Świeżo wyciskane soki owocowe są bardzo zdrowe, i mogą być wspaniałą częścią diety, ale spożywanie ich w dużej ilości tak naprawdę uzasadnione jest tylko w przypadku diety opartej o soki, tzw. postu sokowego. Jeśli w diecie jest dużo soków owocowych i dużo tłuszczu – to ten konglomerat może zaburzyć osiągnięcie właściwego poziomu cukru we krwi. Tłuszcz spowoduje, że będzie go po prostu za dużo.

2. SOJA

Jeśli nie jest to sfermentowana soja – czyli miso, natto, tempeh czy tamari, to raczej Twoje dziecko powinno jej unikać.

Po pierwsze większość soi uprawianej na świecie (w USA praktycznie 100%) to soja GMO, więc dając dziecku takie pożywienie dajesz mu pośrednio do picia Roundup firmy Monsanto (wprawdzie napój ten nie znalazł się na liście – czego nie podawać dziecku do jedzenia, ale chyba zgodzisz się ze mną, że nie jest to najlepszy wybór). Co istotne – patrz na etykiety produktów – wiele zawiera lecytynę sojową. Jeśli nie jest nic napisane to na 99% jest to soja GMO.

Po drugie, większość ludzi nie posiada enzymów niezbędnych do trawienia niesfermentowanej soi, podobnie jak wiele osób nie trawi laktozy. To powoduje niestrawność, gazy, wzdęcia i całe mnóstwo problemów przewodu pokarmowego. Długoterminowe spożywanie soi może też nasilać lub wręcz przyczyniać się do takich chorób jak – katar sienny, astma, rak piersi, mukowiscydoza, rak endometrium, niedoczynność tarczycy, choroba nerek i rak pęcherza moczowego.

Jeśli spożywasz soję w czasie ciąży i karmienia piersią w małych ilościach nie powinno to stanowić problemu, większe dawki mogą jednak szkodzić rozwojowi dziecka.

 NOWA KSIĄŻKA “JAK ZDROWO ODŻYWIAĆ DZIECI”

W PIĘKNYM WYDANIU W TWARDEJ OPRAWIE

JUŻ JEST!!!!

Jeśli nurtują Cię pytania:

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? 

lub jak zdrowo odżywiać dzieci?

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?

Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

I szukasz zdrowych i prostych przepisów na dania dla dziecka

bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru,

to ta książka jest dla Ciebie


Trzeba również uważać, gdy stosuje się mleko sojowe jako alternatywę dla krowiego mleka u dzieci z alergią na mleko. Często dzieci uczulone na mleko krowie mają również alergię na soję.

Więc jeśli jesteś wegańską MaFaZO nie zastępuj mięsa i mleka soją. Stosuj sojowe produkty z organicznej soi na przemian z innymi roślinami strączkowymi jak np. soczewicą, cieciorką czy fasolą.

3. RYBY HODOWLANE

Ryby są bardzo zdrowym pokarmem dla dzieci, ale trzeba do nich mądrze podejść. Zobacz jak wybrać dobrą rybę dla dziecka.

Jeśli nie jest to hodowla ekologiczna ryby karmione są pokarmem z roślin GMO.

Badania organizacji Watch Dog z Environmental Working Group (EWG) wykazały, że 7 na 10 hodowlanych łososi kupionych w sklepach w USA było zanieczyszczone polichlorowanymi bifenylami (PCB) w stężeniach mogących zaszkodzić zdrowiu. Ryby zawierają do 40 razy więcej dioksyn niż inne pokarmy, 16 razy więcej PCB niż odmiany złowione naturalnie. Ryby hodowlane zawierają również neurotoksyny i substance rakotwórcze takie jak – toksafen czy dieldryna.

Polichlorowane bifenyle (czyli PCB to rakotwórcze substancje, które były szeroko stosowane od 1930 do 1970 roku, występujące np. w azbeście, obecnie zakazane, ale niestety morza i oceany są nimi zatrute).

Badania z 2004 roku przeprowadzone przez Science wykazały, że stężenia zanieczyszczeń PCB są znacznie wyższe w łososiu hodowlanym niż w łososiu dzikim, oraz że jedzenie hodowlanego łososia atlantyckiego może stanowić zagrożenie dla zdrowia, które umniejsza pozytywne efekty spożywania ryb.

W 2010 CTV News Investigation zrobiła porównanie dzikiego i hodowlanego łososia. Okazało się, że łosoś dziki zawiera osiem razy więcej witaminy D i trzy razy więcej witaminy A w 100-gramowej porcji. Łososie hodowlane są znacznie bardziej tłuste (13% tłuszczu vs 2,5 % w dzikim), co oznacza, że mogą mieć więcej kwasów omega-3, ale jednocześnie kumulują wyższy poziom toksyn, takich jak właśnie PCB.

Więc jeśli chcesz podać dziecku łososia najlepiej złów go sama.

4. POPCORN i CHRUPKI KUKURYDZIANE

Marcel wcina ekologiczną kukurydzę

Co może być złego w ekspandowanych ziarnach kukurydzy? Kukurydza to kolejne zboże produkowane na masową skalę, czyli w standardzie GMO. Więc jeśli jest to sporadycznie zrobiony w domu popcorn ekologiczny na dobrym tłuszczu, najlepiej extra virgin kokosowym, to jeszcze nic takiego się nie stanie. Ale jeśli kupujesz go w folii i wkładasz do mikrofalówki, a na końcu podajesz dziecku to karmisz je PFOA – silną substancją kancerogenną. Chrupki kukurydziane – analogicznie – jeśli są ekologiczne to możesz dziecięciu zapodać, ale tylko od czasu do czasu, bo to silnie uzależniające. Pamiętaj, jedynie Chuck Norris potrafi zjeść tylko jednego „chrupaka”. Nikomu innemu się to jeszcze nie udało.

5. MIĘSO

Nieekologiczne produkty mięsne to nie żywność lecz śmiercość. To produkty, których nigdy nie należy jeść. Nawet jeśli są chude nie powinny być podawane nikomu, a co dopiero dziecku. Zasadniczo jesteś tym, co jesz, a jeśli jesz inne zwierzęta jesteś tym co zjadły one – czyli pełną pestycydów i hormonów paszą, która osadza się w komórkach tłuszczowych twojego dziecka. Chyba nie karmiłabyś dziecka tym co jedzą świnie i krowy, to dlaczego dajesz mu ich mięso?

Jeśli już tak bardzo upierasz się, że musisz dać dziecku mięso, to podawaj drób z ekologicznych hodowli z zaufanego źródła. I nigdy, ale to nigdy nie podawaj dziecku wędlin i parówek, tam obok niesprawdzonego pochodzenia mięsa jest jeszcze cała lista chemicznych trujących dodatków.

6. OLEJ RZEPAKOWY

Olej rzepakowy nazywany jest polską oliwą z oliwek, ale jest między nimi istotna przepaść.

Olej z rzepy początkowo miał zastosowanie jedynie przemysłowe. Dopiero w 1970 kanadyjscy plantatorzy wyhodowali nową odmianę rzepy z niższą zawartością toksycznego kwasu erukowego i wprowadzili swój produkt na rynek pod nazwą „rzepak”, która miała mniej kojarzyć się z trującym olejem z rzepy.

Tymczasem olej rzepakowy jest bardzo skuteczny jako środek owadobójczy i jest podstawowym składnikiem wielu „organicznych” (nie chemicznych) środków towarzyszących pestycydom.

Obecnie uważa się, że olej rzepakowy jest skłonny do efektu kumulacyjnego. Co to oznacza? Że może minąć prawie dziesięć lat, zanim chorobliwe objawy zaczną się manifestować w naszych organizmach. Jednym z możliwych efektów długotrwałego użytkowania oleju rzepakowego jest zniszczenie powłoki ochronnej otaczającej nerwy, zwaną osłonką mielinową. Używanie oleju rzepakowego jest również związane z wyczerpywaniem witaminy E w organizmie, a także z hamowaniem prawidłowego metabolizmu żywności i blokowaniem normalnych funkcji enzymatycznych.

Kupujesz gotowe zupki dla dziecka w słoiczkach? Przeczytaj etykietę, nie spotkałam się z daniem obiadowym bez oleju rzepakowego. Nawet te organiczne go zawierają.

Najlepszy jest tłoczony na zimno olej kokosowy extra virgin. Przy zakupie oleju kokosowego należy upewnić się, że pachnie kokosem w chwili zakupu, w przeciwnym razie najprawdopodobniej nie jest tłoczony na zimno.

7. SÓL KUCHENNA

Zwykła sól kuchenna produkowana jest zazwyczaj z soli morskiej, zbieranej w taki sposób, który pozbawia jej jakichkolwiek minerałów. Następnie do soli dodawane jest aluminium i inne substancje, sól jest suszona i podgrzewana do bardzo wysokiej temperatury. Naturalnie występujący w soli jod został zniszczony więc dodaje się jodek potasu w potencjalnie toksycznych ilościach. Sól jest następnie stabilizowana za pomocą dekstrozy, która zabarwia ją na fioletowo. A następnie jest wybielana.

Zamiast soli kuchennej dawaj dziecku niewielkie ilości soli celtyckiej lub himalajskiej – w pełni naturalnych produktów zawierających cały szereg mikroelementów.

8. MLEKO

Koneser mleka – ale tylko roślinnego

Ludzie to jedyne ssaki spożywające mleko innych zwierząt.

Dochodzi do takiej paranoi, że myśląc o „ludzkim mleku” robi się nam niedobrze, a słysząc o „krowim mleku” od razu wyobrażamy sobie szklankę apetycznego białego napoju.

Jeśli sama hodujesz krowę, wiesz czym ją karmisz (zieloną trawą i sianem jak przystało na przeżuwacze), dbasz o jej higienę to takie mleko od szczęśliwej krowy możesz podać dziecku (oczywiście pod warunkiem, że jego organizm toleruje mleko), ale zdecydowanie lepiej byłoby gdybyś hodowała kozę, jej mleko jest znacznie bardziej zbliżone do ludzkiego i tym samym łatwiej przyswajalne przez dziecko.

Jeśli jednak karmisz dziecko mlekiem przemysłowym – od krów jedzących zmodyfikowaną paszę, nie kontaktujących się z łąką, które na dodatek (mleko nie krowy) poddane zostaje pasteryzacji w bardzo wysokiej temperaturze lub jeszcze wyższej w ramach procesu UHT (Ultra High Temperatue 170 stopni) to dajesz mu substancję pozbawioną jakichkolwiek wartości odżywczych, jeszcze na dodatek z trującymi cząsteczkami Maillarda. Dodatkowo w procesie pasteryzacji niszczony jest enzym laktaza, dlatego wiele osób, które nie wytwarzają tego enzymu nie może trawić zawartego w mleku cukru – laktozy.

Podajesz dziecku mleczną mieszankę typu Enfamil i masz problem z głowy?

Oprócz mleka (nieorganicznego) jest tam olej sojowy, lecytyna sojowa (nie napisane że non-GMO, więc zapewne modyfikowana), syrop glukozowy oraz szereg sztucznych witamin z toksyczną sztuczną witaminą E – dl-alpha-tocopherol.

Mitem jest również lansowana przez lobby mleczne dostarczanie ogromnej ilości wapnia wraz z mlekiem – „Pij mleko – będziesz wielki”. Pijąc mleko zakwaszasz organizm, a substancją najbardziej zasadową w organizmie jest wapń występujący w kościach. Aby wyrównać poziom kwasowości organizm wypłukuje wapń z kości. Tak więc dając mleko dziecku wręcz pozbawiasz go cennego wapnia. Zobacz jakie są alternatywne źródła wapnia.

Jeśli już, to podawaj produkty mleczne organicznego pochodzenia fermentowane, wtedy przynajmniej dostarczysz cennych bakterii.

A najlepiej zrób sama domowe mleko migdałowe.

Wystarczy tylko zmiksować garść, najlepiej namoczonych wcześniej, migdałów bez skórek (w wysokoobrotowym blenderze typu Vitamix) ze szklanką lub dwoma wody oraz z dodatkiem kilku daktyli i szczypty soli – przepyszny pożywny napój z dużą ilością wapnia i witaminy E oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Czy jesteś MaNo czy MaFaZo miej na uwadze powyższe. MaNo spojrzy na to może z lekkim przymrużeniem oka. MaFaZo upewni się w swoich przekonaniach.

 

Zapraszam Cię na moje konto na INSTAGRAMIE – dużo fajnych przepisów dla dzieci, interesujące story i inspirujące przesłania dla dobra mamy i dziecka.

Źródła:

 1. http://www.ewg.org/research/pcbs-farmed-salmon
 2. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-975-soy.aspx?activeingredientid=975&activeingredientname=soy
 3. „The China Study” T.Colin Campbell, Tomas M. Campbell

 


 

Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy,  to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu

 


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Przeczytaj także:

18 komentarzy

 1. annasol

  Witaj,

  Piszę bo mam problem…..z mlekiem:). Moja 2 letnia córka pije jeszcze mleko modyfikowane (praktycznie od urodzenia; piersią karmiłam krótko – powodów odstawienia było wiele, ale ja nie o tym)
  Po Twoim wpisie (choć już wcześniej docierały do mnie informacje, że sztuczne mieszanki nie są dobre dla dzieci, ale jakoś to ignorowałam, lub po prostu nie chciałam wiedzieć więcej, wiedząc, że prawda nie będzie dla mnie wygodna, a ja nie mam żadnej alternatywy dla modyfikowanego mleka) chciałabym odstawić córce mleko i przejść na roślinne……ale czy takie mleko roślinne, z migdałów rzeczywiście zaspakaja potrzeby młodego organizmu? (córka dostaje butelkę 2 razy dziennie – i co gorsza, uwielbia to mleko, więc problem z odstawieniem na pewno będzie)
  I jeszcze jedno, jeśli mam dostęp do mleka koziego ekologicznego, to co będzie dla dziecka lepsze?? Mleko roślinne czy zwierzęce? ( kozie i krowie toleruje dobrze, piła czasami i żadnych dolegliwości nie zauważyłam) a może dobrej jakości mleko modyfikowane? ( teraz sprawdziłam, że to mleko co córka pije ma lecytynę sojową i syntetyczną wit. E….i pewnie jeszcze coś by się znalazło)

  PS dziękuję za bloga i za tematy tak bliskie z moim światopoglądem.

  Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź
  Stała(i dopiero kilkudniowa) czytelniczka:)

  Odpowiedz
  • Noemi Demi

   Annasol, odstawiłabym taką zwykłą mieszankę – jeśli już to spróbuj jakiejś ekologicznej i dokładnie sprawdź składniki. Takie dwuletnie dziecko już może pić mleko normalne – a ekologiczne kozie – moim zdaniem będzie najlepsze. Kozie mleko jest bardzo zbliżone składem do ludzkiego, ma mniejsze cząsteczki, jest lepiej przyswajalne i żadziej powoduje alergie (ale uwaga – jeśli dziecko ma alergię na mleko krowie, to najprawdopodobniej na kozie też będzie miało). Dziecko do 3 roku życia powinno pić mleko od matki -trudno to zastąpić mlekiem roślinnym, więc poszłabym w kierunku tego koziego. A oczywiście roślinne możesz robić w domu z migdałów, z wiórków kokosowych, z płatków owsianych, z ryżu, z kaszy jaglanej – jest mnóstwo alternatyw i podawać dodatkowo.
   Bardzo się cieszę, że prowadząc bloga niecały miesiąc już mam stałą czytelniczkę 🙂 Serdeczności!

   Odpowiedz
  • Justyna

   Wkradł się błąd. Powinno być “dwiema szklankami” a nie “dwoma” 🙂

   Odpowiedz
 2. Efka

  Ja też się podpinam. I całą sobą zostaję na tym blogu, Pepsi poleciła mi tu zajrzeć, i stąd już się nie ruszę;-) Ja podobnie jak poprzedniczka karmię mlekiem modyfikowanym moją 2,5 latkę, co gorsza Enfamilem. Właśnie u Pepsi natrafiłam na info o Enfamilu i załamałam się jaki to ma straszny syf w składzie. Odstawiam to mleko raz na zawsze. Nie będę się rozpisywać jakie mam wyrzuty sumienia, że wcześniej się za to nie wzięłam. Podpowiedz mi proszę Noemi czy około 250ml takiej sztucznej mieszanki mogę spokojnie zastąpić taką sama ilością np mleka roślinnego?

  Odpowiedz
  • Noemi Demi

   Hej Efka, bardzo się cieszę i bardzo mi miło! Zapraszam!

   Nie miej wyrzutów sumienia, przecież chcesz dla dziecka jak najlepiej, są gorsze rzeczy niż Enfamil :). Ale fajnie, że chcesz to zmienić. Dla 2,5 letniego dziecka mleko to już tylko zwykły dodatek do jedzenia, a nie podstawowe wyżywienie. Wczoraj dałam posta o mleku – http://noemidemi.com/czy-mleko-moze-byc-przyczyna-zaparc-u-twojego-dziecka/ tu są wymienione alternatywne mleka roślinne. Najbardziej polecałabym migdałowe jeśli Twoja córka nie ma uczulenia na migdały – i najlepiej takie domowej roboty. Garść migdałów blanszowanych, 1-2 daktyle, odrobina soli, woda – i wszystko razem zmiksować. Jak nie masz blendera wysokoobrotowego to trzeba migdały i daktyle wcześniej na kilka godzin namoczyć. Myślę, że spokojnie możesz taką ilością zastąpić. Mleka sojowego unikaj.

   Odpowiedz
   • Efka

    Trochę nadwyrężyłam słowo “karmieniem mlekiem”, chodziło mi bardziej o to, że dalej podaje taką mieszankę jednorazowo, zazwyczaj na wieczór. W ciągu dnia oczywiście je już wszystko, co wypada w tym wieku;-). Dziś spróbuje z mlekiem migdałowym zrobionym w warunkach domowych. A propos powiedz mi proszę jeszcze jedną rzecz, jakiś czas temu zauważyłam zaczerwienienia na nadgarstkach u córki, dziś zauważyłam na przedramieniu. Wysuszają skórą i swędzą. Nawilżam, natłuszczam, żeby złagodzić świąd. Nie są to duże zmiany, ani nie jest ich dużo, zmniejszają się wraz ze stosowaniem kremu. Egzema, alergia??? Nie wiem co to może być.

    Odpowiedz
    • Noemi Demi

     No nie sądziłam, że dajesz dziecku w tym wieku tylko mleko :). Chodziło mi o to, że w pierwszym roku życia – mleko dla dziecka jest kluczowe i jak nie może być to mleko kobiece – to jednak mam pewne wątpliwości czy mleko roślinne może te wszystkie potrzeby zaspokoić, raczej wybrałabym wtedy jakąś najbardziej ekologiczną mm. Później już nie ma tak strategicznego znaczenia. To powodzenia z mlekiem migdałowym. Daj znać czy małej smakowało.
     A co do zaczerwienienia – to trudno mi tak orzec bez zobaczenia tego, może alergia na coś co zjadła, na płyn do prania, nowe ubranie itp. Musisz pomyśleć – co może być powodem. Dotrzeć do źródła problemu. Olej kokosowy może pomóc na wysuszoną i swędzącą skórę.

     Odpowiedz
     • Efka

      Dzięki za informację. Olej kokosowy zastosuję. Dam znać jak poszło z mlekiem migdałowym.
      P.S. zakopałam się po uszy w Twoim blogu, zamiast pracować czytam i czytam i skończyć nie mogę;-)

     • Noemi Demi

      jakże mi miło <3

 3. Gosia35

  Witaj Noemi, cudowny blog! Mam takie pytanko, od ok 2 m-cy, moja 3 latka nie chce jeść za bardzo warzyw, wyjątkiem są ogórek kiszony i ogórek świeży. Generalnie nigdy nie była fanką surowych warzyw, ale z gotowanymi nigdy nie było problemu i jadła je codziennie. Teraz jej się odwidziało, zje zupkę ale 2 razy na tydzień, próbuję jej robić jakieś sosy warzywne, ale różnie to bywa Jak robię sobie w domu różne sałatki, soki, szejki to zawsze jej proponuję, ale odmawia, chyba że jest tam ogórek kiszony. Teraz ma faze na zbożowe rzeczy, ryby, albo fermentowane, lubi też sery (mleko pije tylko roślinne, różne). Nie je słodyczy (czasami dostanie gorzką czekolade raw lub raw kokosową), przekąsek u nas też nie ma, chyba że jest to owoc, do picia toleruje tylko wodę samą lub z cytryną (uwielbia kwaśne rzeczy) Może przesadzam i dzieci po prostu tak mają? Takie fazy, kiedyś warzywa były normą u nas, a zbóż było mniej. Ze względu na jakąś nietolerancję (z testów alergicznych z krwi i skórnych nic nie wyszło) rotowałam jej zboża i inne produkty, aby nie jadła ciągle tego i samego. Eliminacja pewnych produktów, które mogły by szkodzić, też nie pomagała, ale ostatnio wydaje mi się, że znalazłam przyczynę tych suchych plamek, za mało witaminy D3 miała. Ale się rozpisałam, generalnie chodzi mi o te warzywa. Dostaje witaminy z G&G oraz omege 3. Pozdrawiam cieplutko 🙂

  Odpowiedz
  • Noemi Demi

   Hej Gosia, dziękuję 🙂
   Z tego co piszesz bardzo dbasz o różnorodność diety i stosujesz wszystkie triki żeby przekonać córeczkę do jedzenia warzyw (sosy, szejki).
   To u dziecka jest normalne, że przechodzi takie fazy, jeśli nie jest faszerowane chemicznym jedzeniem i słodyczami (a nie jest) – to ja bym jej zaufała, tak naprawdę ogórki kiszone i w ogóle kiszonki są niezwykle wartościowym pokarmem, jak to zjada to cudownie. Co do zbóż – to raczej nie dawałabym pszenicy i zbóż glutenowych. A może by tak zrobić szejka z ogórkiem kiszonym? 🙂

   Odpowiedz
 4. Gosia35

  Hehe o szejku z ogórkiem kiszonym nie pomyślałam. Co do zbóż to używam bezglutenowych, ale np chleb (mój mąż lubi pszenno żytni tylko na zakwasie) jak córka widzi to chce, my zjemy ze smakiem i żytni na zakwasie, ale już dla niej jest za twardy, nie chce takiego. Lubi kasze gryczaną, jęczmienną (gluten) i jaglaną też zje, tylko że ostatnio chyba jej się przejadła. Makarony ryżowy lub gryczany, najlepiej z tłuszczem (masło prawdziwe lub klarowane, olej kokosowy) albo do niedawna z zupą. Tak samo z chlebem tylko z masłem. Wędlin nie jemy, a ser biały, czy owczy organic (z mleka niepasteryzowanego) i zdarzy się żółty, zawsze je bez dodatków i nie codziennie. W ogóle węglowodany nie lubi łączyć z białkami, wszystko je oddzielnie, chyba że jest to tłuszcz jak wyżej wymieniłam, albo z warzywem jak ma ochote (ostatnio nie ma). Noemi, a co sądzisz o jogurcie sojowym, z soi fermentowanej i soja nie jest GMO. Mleka sojowego bym nie dała a taki jogurt?

  Odpowiedz
  • Noemi Demi

   Dzieci mają tendencję do jedzenia wszystkiego oddzielnie i jest to bardzo zdrowe, to tylko ludzie dorośli lubią takie mieszanki wszystkiego naraz :). Więc bardzo słusznie postępuje. Mój Marcel też zawsze wszystko zjada po kolei.
   Soja fermentowana o ile nie jest GMO jest ok, więc dawaj, zdrowe kultury bakterii. O to chodzi. Choć jeśli je codziennie ogórki kiszone to chyba na brak probiotyków nie musisz narzekać. Mleko sojowe – to już nie to samo.

   Odpowiedz
 5. Iwona

  Witaj Noemi! Moj synek ma 10 mies. Planujemy sie karmić lekko ponad rok, ponieważ wkrótce planuje kolejną ciążę, a chciałabym zrobić 3-miesięczny detoks żeby sie pozbyc nieproszonych gości. Synek ma alergie i AZS (kazeina, białko jaj i prawdopodobnie gluten). Jeśli jest to związane z tym co mu przekazałam to wiadomo, chcialabym oszyscic organizm i przygotowac dla kolejnego dziecka. Zastanawiam sie jakie mleko podawac synkowi. Kozie? Czy niepasteryzowane? Nie balabys sie potencjalnych patogennych bakterii mimo, ze niepasteryzowane jest lepsze? Bede wdzieczna za pomoc x PS. Uwielbiam Twojego bloga. Odpowiada na wszystkie moje pytania 🙂

  Odpowiedz
  • Noemi Demi

   Do roku podawalabym mm z ekologicznego koziego mleka. Potem już zwykle kozie mleko ekologiczne ale koniecznie przegotowane – lepiej kupić niepasteryzowane eko i po prostu w domu zagotować. Bez przegotowania bałabym się podawać chóc niektorzy są zdania ze najzdrowsze jest surowe mleko ekologiczne.

   Odpowiedz
   • Iwona

    Dzieki za odpowiedz! Masz na mysli do 2 roku zycia? Ponad rok bedzie kp.

    Odpowiedz
    • Noemi Demi

     A ok – czytałam i pisałam na telefonie, czyli do roku chcesz karmić a potem dawać mleko? To ok. Tylko ja bym zawsze dawała przegotowane. Ewentualnie do 2 roku życia – jakaś dobra eko mm z koziego mleka.

     Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha loading...

Hej Kochana, mam dla Ciebie prezent!

Zapisz się na Newsletter i odbierz darmowy e-book „Zdrowe jedzenie 7 dni w tygodniu” dla Ciebie i Twojego dziecka

Właśnie zapisałaś się na Newsletter Noemi Demi. Dziękuję!

You have Successfully Subscribed!

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This