6 najlepszych olejków eterycznych na męczący kaszel
Samo przeziębienie nie jest jeszcze takie złe, gdyby nie ten kaszel, który nie pozwala zasnąć w nocy i ogranicza możliwość swobodnego oddychania.
A jeszcze bardziej przykry i męczący jest kaszel dziecka, który nie pozwala zasnąć nie tylko dziecku, ale i Tobie.
Wiele osób stosuje syropy z apteki, niektóre nawet z kodeiną, która nigdy nie powinna być podawana dziecku, bo to narkotyk i może prowadzić do syndromu odstawienia, podobnie jak inne opiaty. Są też specjalne syropy dla dzieci, ale też często mają skutki uboczne, nie mówiąc już o ilości sacharozy, którą są przepełnione.
Według badań opublikowanych w Canadian Medical Association Journal, leki przeciwkaszlowe dostępne bez recepty (OTC) nie przynoszą korzyści dzieciom i nie powinny być stosowane przez dzieci w wieku poniżej 6 lat. Ponadto korzyści dla dorosłych są prawdopodobnie minimalne. Badania pokazują, że u dorosłych kodeina i leki przeciwhistaminowe nie mają wpływu na kaszel.
Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Istnieje kilka olejków eterycznych, które mają właściwości przeciwskurczowe, wykrztuśne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Olejki mogą być wykorzystane jako bezpieczny i skuteczny sposób na pozbycie się kaszlu i innych objawów chorób układu oddechowego. A przy tym nie mają skutków ubocznych.
6 najlepszych olejków eterycznych na kaszel
Poniżej wymienione olejki eteryczne na kaszel są skuteczne na dwa sposoby — pomagają zwalczać przyczynę kaszlu, zabijając wirusy lub bakterie, które powodują problem oraz działają na łagodzenie kaszlu, rozluźniając śluz, rozluźniając mięśnie układu oddechowego i umożliwiają dostania się większej ilości tlenu do płuc. Możesz użyć jednego z tych olejków lub kombinacji 2-3 z nich.
1. Olejek tymiankowy
Olejek tymiankowy usuwa zatory i leczy infekcje w klatce piersiowej i gardle, które powodują przeziębienie lub kaszel. Przy okazji zabija bakterie i wirusy wywołujące zapalenie, oczyszcza organizm z toksyn oraz przeciwdziała bezsenności.
Olejek eteryczny z tymianku zawiera karwakrol i tymol. Działa antybakteryjnie na bakterie układu oddechowego. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli i krztusiec.
Najlepsze jest to, że jest całkowicie naturalny i nie zawiera chemikaliów, które można znaleźć w lekach.
W badaniu przeprowadzonym w 2011 roku na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi zbadano wpływ olejku tymiankowego na 120 szczepów bakterii wyizolowanych od pacjentów z infekcjami jamy ustnej, dróg oddechowych i moczowo-płciowych. Wyniki doświadczeń wykazały, że olejek z tymianku wykazywał niezwykle silne działanie na wszystkie szczepy kliniczne. Olejek tymiankowy wykazał nawet dobrą skuteczność przeciwko szczepom odpornym na antybiotyki.
W innym doświadczeniu naukowcy zbadali tymianek i inne olejki eteryczne, aby określić najlepszy sposób ich wykorzystania do zwalczania patogenów układu oddechowego. W badaniu stwierdzono, że tymianek powinien być szybko rozprowadzany w wysokim stężeniu przez krótki czas. Można też dodać kilka kropli tymianku do łyżeczki oleju kokosowego i taką maścią smarować plecy i klatkę piersiową.
Według aromaterapeuty Roberta Tisseranda olejek tymiankowy można bezpiecznie stosować zewnętrznie u dzieci już od 3 miesiąca życia w następującym rozcieńczeniu w zależności od wieku:
– 3 miesiące: 0,1– 0,2% (1 kropla na 30 ml bazy)
– 3 – 24 miesięcy: 0,25 – 0,5% (2-3 krople na 30 ml bazy)
– 2-6 lat: 0,5-1% (3-6 kropli na 30 ml bazy)
– powyżej 6 lat: 1% (6 kropli na 30 ml bazy)
30 ml oleju bazowego (np. oleju kokosowego lub z migdałów) – to ok. 2 łyżki.
Wewnętrznie można podawać dzieciom olejek tymiankowy powyżej 6 roku życia w dawkach znacznie mniejszych niż dla dorosłych.
2. Mięta pieprzowa
Olejek miętowy jest najlepszym olejkiem eterycznym na przekrwienie zatok i kaszel, ponieważ zawiera mentol oraz ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Mentol działa chłodząco na organizm, a także może poprawić przepływ powietrza przez nos oraz udrożnić zatoki. Mięta pieprzowa jest również w stanie złagodzić drapanie w gardle, które powoduje suchy kaszel. Wiadomo również, że ma działanie przeciwkaszlowe i przeciwskurczowe.
Badania pokazują, że olejek z mięty pieprzowej rozluźnia mięśnie gładkie oskrzeli i zwiększa wentylację, dlatego jest często stosowany przez sportowców w celu zwiększenia wydajności ćwiczeń. To właśnie te właściwości pozwalają mięcie pieprzowej zmniejszyć nasilenie kaszlu i poprawić częstość oddechów i zdolność oddychania.
Najlepszym sposobem na skorzystanie z zalet olejku miętowego na kaszel i choroby układu oddechowego jest rozpylenie 5 kropli w dyfuzorze, wdychanie go bezpośrednio z buteleczki lub nałożenie 2-3 kropli miejscowo na klatkę piersiową, kark i skronie. Używając miejscowo olejku z mięty pieprzowej, możesz nakładać go samego lub łączyć go z olejem kokosowym. W przypadku dzieci lepiej zastosować w rozcieńczeniu. Nie dawaj olejku z mięty za blisko oczu, ponieważ może powodować podrażnienie.
Nie używaj olejku miętowego u dzieci poniżej 3 roku życia, chyba że jest to bardzo niewielki procent w mieszance. Błona śluzowa nosa jest autonomicznym narządem odruchowym, który oddziałuje na serce, płuca i krążenie i może prowadzić do nagłego bezdechu i skurczu głośni.
Olejku miętowego nie należy nakładać na twarz ani klatkę piersiową niemowląt i dzieci poniżej 3 roku życia ze względu na ryzyko wystąpienia bezdechu, skurczów krtani i oskrzeli, ostrej niewydolności oddechowej z sinicą i zatrzymania oddechu.
3. Lawenda
Czasem kaszel może być objawem astmy. Olejek lawendowy pomaga w objawach astmy. Jedno z badań wskazuje, że wdychanie olejku lawendowego hamuje opór dróg oddechowych spowodowany astmą oskrzelową. Lawenda też działa uspokajająco i nasennie, a dobry sen jest bardzo wskazany w stanach chorobowych.
Spróbuj wdychać lawendę za pomocą inhalacji parowej, dyfuzora lub jako dodatek do ciepłej kąpieli.
Lawenda jest jednym z najbardziej łagodnych i bezpiecznych dla dzieci olejków, można jej używać zewnętrznie już od 6 miesiąca życia.
4. Oregano
Dwa najważniejsze aktywne składniki olejku z oregano które mają silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze to tymol i karwakrol. Badania sugerują, że ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne olejek z oregano może być stosowany jako naturalna alternatywa dla antybiotyków często zapisywanych na choroby układu oddechowego. Olejek z oregano wykazuje również działanie przeciwwirusowe, a ponieważ wiele chorób układu oddechowego jest wywoływanych przez wirusy, a nie bakterie, może to być szczególnie korzystne w łagodzeniu stanów prowadzących do kaszlu.
Aby użyć olejku z oregano na kaszel, rozpyl 3-5 kropli. Możesz również połączyć 2–4 krople oregano z łyżeczką oleju kokosowego i nałożyć taką mieszankę na klatkę piersiową, plecy (najlepiej oklepując plecy i klatkę piersiową ręką ułożoną w kształt łódeczki), szyję lub masując podeszwy stóp.
Olejek oregano przy poważniejszych stanach można także stosować wewnętrznie. Weź 1-2 krople olejku oregano na łyżeczce oleju kokosowego (lub oliwy z oliwek, dla lepszego smaku możesz dodać trochę miodu lub syropu klonowego – ważne, aby wszystko razem dokładnie rozmieszać) – na czczo rano i/lub wieczorem. Przyjmowanie olejku oregano wewnętrznie może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, radzę porozmawiać z lekarzem przed jego użyciem. Nie stosuj olejku oregano wewnętrznie przez dłużej niż dwa tygodnie. U dzieci można wewnętrznie stosować olejek oregano powyżej 6 roku życia, w mniejszych dawkach niż dla dorosłych i nie dłużej niż 2-3 dni. Zewnętrznie powyżej 2 roku życia.
5. Drzewo herbaciane
Jedną z najlepiej zbadanych zalet olejku z drzewa herbacianego są jego silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Olejek z drzewa herbacianego ma zdolność do zabijania złych bakterii, także tych, które prowadzą do chorób układu oddechowego. Drzewo herbaciane wykazuje również działanie przeciwwirusowe, dzięki czemu jest użytecznym narzędziem do usuwania przyczyny kaszlu i działa jako naturalny środek dezynfekujący. Ponadto olejek z drzewa herbacianego działa antyseptycznie i ma orzeźwiający zapach, który pomaga usunąć zatory i złagodzić kaszel oraz inne objawy ze strony układu oddechowego.
Aby użyć drzewa herbacianego na kaszel, rozpyl 5 kropli w dyfuzorze, wdychaj olejek bezpośrednio z butelki lub rozcieńcz 1-2 krople na pół łyżeczki oleju kokosowego i wcieraj w klatkę piersiową i kark. Olejek z drzewa herbacianego nie jest przeznaczony do użytku wewnętrznego. Jest natomiast bezpieczny dla dzieci i można go używać już od 6 miesiąca życia.
6. Eukaliptus
Uważa się, że ze wszystkich olejków eterycznych eukaliptus jest jednym z najskuteczniejszych w leczeniu szeregu schorzeń układu oddechowego, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy, zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok, przeziębienia, kaszlu i grypy.
Olejek eukaliptusowy zawiera cyneol, który ma właściwości antyseptyczne. Działa również jako środek wykrztuśny, co pomaga rozluźnić śluz, dzięki czemu można go łatwiej usunąć. Jeśli kaszlesz tak bardzo, że nie możesz złapać oddechu, zastosowanie olejku eukaliptusowego może pomóc w rozszerzeniu naczyń krwionośnych i umożliwieniu dostania się większej ilości tlenu do płuc, co ułatwi oddychanie.
Aby zastosować olejek eukaliptusowy na kaszel, rozprowadź 4–5 kropli w domu, szczególnie tuż przed snem lub nałóż 2 krople miejscowo na klatkę piersiową i kark. Możesz także użyć olejku eukaliptusowego i miętowego, aby przygotować całkowicie naturalną maść na katar i kaszel.
Olejek eukaliptus możesz zewnętrznie stosować u dzieci powyżej 3 roku życia, wewnętrznie w znacznie mniejszych ilościach niż dla dorosłych od 6 roku życia.
Środki ostrożności
Ważne jest, aby olejki eteryczne na kaszel były w 100% naturalnymi olejkami, najlepszej jakości, z organicznych składników, bez domieszek, o jakości suplementów diety. Powinnaś także zapoznać się z bezpieczeństwem olejków eterycznych, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży, używasz ich u dzieci lub planujesz stosować olejki wewnętrznie.
Przy pierwszym stosowaniu na skórę wykonaj najpierw test na małym fragmencie skóry czy olejek jest dobrze tolerowany.
Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15719688/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2967840/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3475086/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.1968
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ppul.20797
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24909715/
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-644/oregano
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7765853/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/
Essential Oils: Ancient Medicine for the Modern World, Josh Axe
[et_pb_section admin_label=”section”]
[et_pb_row admin_label=”row”]
[et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text”]
Noemi Demi czyli
Magdalena Dzikiewicz-Polak
autorka bloga NoemiDemi.com, książki: Jak zdrowo odżywiać dzieci i e-booków: Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe oraz 105 zastosowań olejków eterycznych, Fitoterapeutka i zielarka, mgr ekonomii z tytułem MBA. Mama Marcela i Mileny. Zafascynowana zdrowym życiem. Kreaotorka marek Bioloveshop i Pole Zdrowia.
Noemi Demi – blog o zdrowiu dziecka i mamy
to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł, studiów z Fitoterapii i Zielarstwa oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.
[/et_pb_text][/et_pb_column]
[/et_pb_row]
[/et_pb_section]