Wypróbowałaś już każdy sposób, żeby wyleczyć atopowe zapalenie skóry u dziecka. I co? Dalej macie z tym problem. Nic nie pomogło. Zadajesz sobie więc pytanie czy istnieje jakaś skuteczna metoda na atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest jednym ze stanów chorobowych skóry, który bardzo trudno leczyć, bo nie wiadomo tak naprawdę co go powoduje. AZS to suche, zaczerwienione i bardzo swędzące plamy na skórze, które wywołują poważne uczucie dyskomfortu u dziecka. Dziecko jest rozdrażnione i cały czas się drapie, co jeszcze pogarsza sytuację i może prowadzić nawet do zakażenia.

AZS, jak każda choroba autoimmunologiczna, ma swój początek w jelitach, więc zawsze podstawą leczenia chorej skóry będzie zdrowa dieta pozbawiona glutenu, laktozy i kazeiny oraz alergenów, na które może być uczulone dziecko. O ile dieta zawsze jest skuteczna to jednak jej efekty widać dopiero w dłuższej perspektywie czasu. Co zrobić, żeby pomóc dziecku praktycznie natychmiastowo?

Skuteczna metoda na atopowe zapalenie skóry

Czy jest jakaś skuteczna metoda na atopowe zapalenie skóry u dziecka?

Mam dla Ciebie sposób, którego pewnie jeszcze nie wypróbowałaś. Co lepsze ta niezwykle prosta i skuteczna metoda na atopowe zapalenie skóry najprawdopodobniej siedzi ukryta w Twojej kuchennej szafce.

O co chodzi? O kurkumę.

Pochodzącą z Azji Południowej kurkumę stosuje się jako wartościowe zioło w leczeniu różnych chorób. Aktywny składnik kurkumy czyli kurkumina ma niesamowite właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.

W przypadku AZS kurkumina pomaga kontrolować enzymy odpowiedzialne za wywoływanie choroby, a także leczy dotkniętą skórę i poprawia jej wygląd. Z tego właśnie powodu przyprawa ta jest również stosowana w wielu zabiegach kosmetycznych.

Skuteczna metoda na atopowe zapalenie skóry

Kurkuma na atopowe zapalenie skóry

Jak używać kurkumy na atopowe zapalenie skóry?

Oto 6 niezwykle prostych i skutecznych metod na atopowe zapalenia skóry:

Metoda 1: Kurkuma z olejem kokosowym na AZS

Najlepszym lekarstwem jest połączenie kurkumy z organicznym olejem kokosowym extra virgin. Podobnie jak kurkuma, olej kokosowy ma działanie przeciwbakteryjne i pomaga zwalczyć infekcję. Ponadto kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym nawadniają skórę i natychmiast łagodzą swędzenie.

Badanie kliniczne z 2008 roku opublikowane w Dermatitis wykazało, że olej kokosowy z pierwszego tłoczenia był skuteczny w aktywnym leczeniu AZS.

Co potrzebujesz:

Organiczna sproszkowana kurkuma – 1 łyżeczka

Organiczny olej kokosowy extra-virgin – 1½ łyżeczki

Wymieszaj kurkumę i olej kokosowy tak aby nie było grudek i nałóż na chore miejsca na skórze. Pozostaw ją na 30 minut. Możesz zabandażować chore miejsca, tak aby kurkuma nie zaplamiła ubrań (uwaga – pozostawia żółte plamy). Nastepnie opłucz skórę zimną wodą i osusz.

Powtarzaj 2 lub 3 razy dziennie, aby zobaczyć widoczną poprawę w ciągu 1 do 2 tygodni. Kontynuuj stosowanie, dopóki AZS nie zostanie całkowicie wyleczone. Powinno to zająć od 4 do 6 tygodni.

Metoda 2: Kurkuma z wodą na AZS

Sama kurkuma może być stosowany w celu zmniejszenia stanu zapalnego związanego z AZS. Wszystko, co musisz zrobić, to rozrobić kurkumę z wodą, aby powstała pasta, którą łatwo nałożysz na skórę.

Co potrzebujesz:

Organiczna sproszkowana kurkuma – 1 łyżeczka

Woda mineralna/źródlana (nie z kranu)

Wymieszaj proszek z kurkumą i niewielką ilością wody tak aby powstała pasta. Nakładaj grubą warstwę na dotkniętą skórę. Aby uniknąć powstawania plam z kurkumy na ubraniu , możesz przykryć go bandażem. Pozostaw na 3 do 4 godzin, a następnie spłucz. Osusz skórę a następnie nałóż odrobinę oleju kokosowego. Powtarzaj raz dziennie przez 4 do 6 tygodni lub do momentu powrotu skóry do normy.

Metoda 3: Kurkuma z octem jabłkowym na AZS

Kurkumę można również łączyć z organicznym niefiltrowanym octem jabłkowym. Enzymy znajdujące się w occie jabłkowym działają jako środki antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe. Ocet jabłkowy pomoże także zmniejszyć swędzenie poprzez neutralizację pH skóry.

Badanie opublikowane w 2016 roku w Annals of Dermatology wykazało, że stosowanie kwasów do stosowania miejscowego u myszy zahamowało wzrost atopowego zapalenia skóry, utrzymując właściwy poziom pH skóry oraz naturalną barierę ochronną.

Co potrzebujesz:

Organiczna sproszkowana kurkuma – 1½ łyżeczki

Organiczny niefiltrowany ocet jabłkowy

Wymieszaj kurkumę z octem jabłkowym tak, aby powstała pasta i nałóż na swędzące miejsca. Pozostaw na 10 do 15 minut. Ocet jabłkowy sprawi, że skóra zacznie się troszkę piec i stanie się czerwona, ale uczucie szybko minie.

Zmyj pastę zimną wodą i osusz skórę. Możesz zastosować olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, jeśli Twoja skóra jest sucha.

Powtarzaj dwa razy dziennie przez 6 do 8 tygodni.

Reklama

Kurkuma na atopowe zapalenie skóry

Organiczną sproszkowaną kurkumę This Is Bio kupisz w BioLoveShop.com


Metoda 4: Kurkuma z mlekiem

Kurkuma i mleko również tworzą łagodzącą miksturę, aby złagodzić dyskomfort związany z AZS. Podczas gdy kurkuma zabija drobnoustroje infekujące skórę, kwas mlekowy działa jako środek przeciwzapalny w celu zmniejszenia zaczerwienienia i swędzenia.

Co potrzebujesz:

Organiczna sproszkowana kurkuma – 1½ łyżeczki

Mleko (najlepiej organiczne i surowe, jeśli karmisz piersią – najlepiej jak będzie to Twoje mleko) – 1 łyżka stołowa

Połącz kurkumę z mlekiem, tak aby powstała pasta. Nałóż ją na chorą skórę i pozostaw do wyschnięcia. A następnie opłucz skórę wodą i osusz.

Stosuj pastę dwa razy dziennie przez co najmniej dwa miesiące, aby pozbyć się zapalenia skóry.

 

Metoda 5: Kurkuma z aloesem na AZS

Skuteczna metoda na atopowe zapalenie skóry

Kurkuma z aloesem – skuteczna metoda na AZS

Ponieważ atopowe zapalenie charakteryzuje się swędzącą skórą, aloes w połączeniu z kurkumą może przynieść ogromną ulgę. Aloes jest bogaty w aminokwasy, które pomogą nawodnić i ożywić skórę. Zarówno kurkuma, jak i aloes działają również jako środki przeciwdrobnoustrojowe do leczenia infekcji i zmniejszenia stanu zapalnego.

Co potrzebujesz:

Organiczna sproszkowana kurkuma – 1 łyżeczka

Żel aloesowy Aloe Vera (z jaki najwyższą zawartością aloesu lub świeży prosto z liścia) – 1 łyżka stołowa

Wymieszaj kurkumę z żelem Aloe Vera, tak aby nie było grudek.

Nałóż mieszankę na dotkniętą skórę i pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia.

Opłucz obszar ciepłą wodą i osusz skórę.

Powtarzaj dwa razy dziennie przez 6 do 8 tygodni.

Metoda 6: Kurkuma z Neem na AZS

Ostatnią, ale równie skuteczną metodą jest mieszanka kurkumy i neem. Neem czyli indyjski bez lub miodła indyjska (nie mylić z miotłą) podobnie jak kurkuma ma doskonałe właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą leczyć przewlekłe infekcje skóry, takie jak AZS, egzema czy łuszczyca. Jest często wykorzystywany w kosmetykach i pastach do zębów.

Co potrzebujesz:

Organiczna sproszkowana kurkuma – 1 łyżka

Sproszkowane liście neem (możesz kupić w Internecie) lub gotowa pasta z liści neem (tylko nie pasta do zębów) – 1 łyżka

Wymieszaj pastę z liści neem z kurkumą. Jeśli masz sproszkowane liście neem – dodaj wody i wymieszaj z kurkumą.

Nałóż pastę na chorą skórę, pozostaw na 20 minut a następnie spłucz wodą. Powtarzaj dwa razy dziennie, aż do wyleczenia.

Skuteczna metoda na atopowe zapalenie skóry

Liście neem

Dodatkowe wskazówki

Unikaj używania silnie pachnących mydeł i kosmetyków – stosuj tylko jak najbardziej naturalne organiczne kosmetyki w jak najmniejszych ilościach.

Pomocne przy AZS i egzemach może być też kąpiel oczyszczająca dla dziecka.

Używaj tylko organicznej sproszkowanej kurkumy. Zwykła przyprawa często zawiera konserwanty.

Podawaj dziecku dużo wody, aby utrzymać nawilżenie skóry od wewnątrz.

Kurkuma to świetny środek leczniczy, ale może plamić skórę. Plamy te jednak stosunkowo prosto zmyć wykorzystując do tego alternatywnie następujące środki: olej kokosowy, woda utleniona, soda z cytryną czy peeling cukrowy. Wystarczy pocierać skórę wacikiem nasączonym w jednej z tych substancji i plama powinna zniknąć. Plamy z kurkumy na skórze to jednak nic w porównaniu z plamami atopowego zapalenia skóry. Kurkuma plami również ubranie – więc stosując ją na skórę wybierz ciemne kolory.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27213821

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5125949/

https://www.fabhow.com/use-turmeric-to-treat-eczema.html; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19134433

 


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.