Jak zdrowo odżywiać dzieci
Jak zdrowo odżywiać dzieci

Jak wprowadzić dobre zmiany do diety dziecka

Jak wprowadzić dobre zmiany do diety dziecka

Jak wprowadzić dobre zmiany do diety dziecka? Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady, których powinnaś się trzymać przechodząc w zdrowy wymiar odżywiania.

Co to są tik-taki?

Ostatnio grałam z Marcelem w taką prostą grę – jedna osoba mówi słowo, a potem druga osoba wypowiada kolejne zaczynające się na literę, na którą skończyło się to wcześniejsze. Grę można utrudnić zawężając tematykę – np. tylko zwierzęta, tylko jedzenie, itp. Jako, że klimat był sielsko-anielsko basenowy nie zdefiniowaliśmy tematu przewodniego. Powiedziałam „kot”, a Marcel na to „tik-tak”. Spytałam go czy wie co to są tik-taki. Myślałam, że może kiedyś ktoś go poczęstował albo coś. Okazało się, że nie wie i że właśnie wymyślił to słowo (lub po prostu pamiętał z piosenki).

Mój syn prawie 7-letni nie wie co to są Tik-taki. Nie wie też co to jest Snickers, Twix (ha ha w moim filmie na YouTube –  nawet ja zapomniałam poprawnej nazwy i mówię Twist), Kinder Bueno, nigdy nie jadł jajka niespodzianki, nie pił Fanty ani Sprite’a, nie wspominając o Coca-Coli, nie jadł nigdy chipsów, a nawet reklamowanych jako zdrowe dla dzieci Danonków. Moja trzylatka też tego oczywiście nie zna. Z mniejszymi dziećmi jest jeszcze łatwiej.

Wysoko przetworzone pokarmy do faszerowania dzieci

To co wymieniłam to wierzchołek góry lodowej wysoko przetworzonych pokarmów jakimi faszerowane są dzieci. Patrząc na składy tych produktów (i setek innych) masz nieodparte przekonanie, że masowy przemysł spożywczy leci z nami w kulki. Tworzy uzależniające kombinacje smaków ze wzmacniaczami, produkty przepełnione cukrem, syropem glukozowo-fruktozowym i trans tłuszczami. To żywność, która tak naprawdę jest martwością i przysparza tylko chorób.

Glukozowo fruktozowy syrop kukurydziany z GMO w różnych kolorowych formach dla zmyłki
Glukozowo-fruktozowy syrop kukurydziany z GMO w różnych kolorowych formach. Chorwackie miasteczka są pełne takich sklepów na głównych traktach, na szczęście moje dzieci nawet nie były zainteresowany, aby tam zajrzeć. Ja zajrzałam – tylko w celu zrobienia tego zdjęcia. 

Nie jest jednak tak, że zupełnie pozbawiam swoje dzieci jedzeniowych przyjemności.

Moje dzieci znają smak słodkich pyszności takich jak gorzka surowa czekolada, daktyle, ciasto czekoladowe domowej roboty, czy od czasu do czasu sorbet z dobrej lodziarni. W wakacje też zdarza nam się zaszaleć i zjeść świeży chleb z lokalnej piekarni czy zwykłe spaghetti z owocami morza. Normalnie na co dzień unikamy glutenu i bardzo sporadycznie jemy chleb – zazwyczaj tylko w wersji – domowego chleba żytniego na zakwasie.

Co zrobić gdy dziecko ma tradycyjną dietę, a Ty chcesz zmienić ją na lepszą

Co jednak zrobić, jeśli Twoje dziecko ma tradycyjną dietę, a Ty chcesz zmienić ją na lepszą?

Oto fragment mojej książki:

Jak wprowadzić dobre zmiany do diety dziecka

  1. Koniec z niezdrowymi przekąskami w domu

Wyrzuć z domu wszystko co niezdrowe – ciasteczka, chipsy, czekoladki, batoniki.

W sklepach spożywczych omijaj półki z niezdrową żywnością. Chodź na zakupy sama, bez dzieci, żeby nie były kuszone kolorowymi reklamami. Przed wyjściem zrób dokładną listę zakupów.

Co w zamian – niesłodzone suszone banany, suszone mango, rodzynki, daktyle, migdały i orzechy. Wybieraj te, które nie są dosładzane, są bez tłuszczu, bez soli i bez siarki. Powszechnie dostępne suszone owoce zawsze mają w sobie dodatek siarki, dlatego lepiej wybierać te ekologiczne.

  1. Nie pozwól dzieciom pić pustych kalorii

W domu jest tylko miejsce na wodę i owoce, z których sama możesz robić sok.

Jeśli Twoje dziecko nie jest przyzwyczajone do picia wody – zacznij rozcieńczać soki owocowe wodą, za każdym razem coraz bardziej, aby dziecko powoli przyzwyczajało się do neutralnego smaku wody.

Unikaj słodzonych napojów gazowanych.

  1. Zmniejsz porcje

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z nadwagą podawaj mu mniejsze porcje. Więcej jedzenia na mniejszym talerzu zrobi lepsze wrażenie niż mało na dużym. Zacznijcie używać częściej talerzyków deserowych do zwykłych posiłków.

Reklama

Kids Vitek i Kids Omega BioLoveShop.com
KIDS VITEK – zestaw minerałów i witamin dla dzieci w najlepiej przyswajalnych formach (np. B12 – metylokobalamina, kwas foliowy – l-metylofolian wapnia) oraz KIDS OMEGA-3 – kwasy tłuszczowe Omega-3 pozyskane z peruwiańskich Anchois – w malutkich kapsułkach łatwych do połknięcia zapakowanych w szklane słoiczki – do kupienia w BioLoveShop.com

  1. Zakazany owoc, a raczej wysoko przetworzone jedzenie

Zakazy często prowadzą do niekontrolowanych napadów konsumowania właśnie tego, czego nie można. Dziecko emocjonalnie przeżywa zakaz szczególnie podczas spotkań towarzyskich z innymi dziećmi, które takich ograniczeń nie mają. Od święta odstępstwo od wytyczonych zasad nie zaszkodzi, nic się nie stanie jak dziecko zje lody czy czekoladkę.

Najważniejsze jest to, co Twoje dziecko zjada na co dzień. Imprezy i wakacje – są tylko od czasu do czasu i wtedy każdy może sobie pozwolić na drobne szaleństwo.

Co z alergikami?

Problem alergii i nietolerancji pokarmowych jest powszechny. Alergenów dziecko musi unikać, bo w ostrych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi zagrożenie życia. Opowiedz obrazowo dziecku co dzieje się w jego brzuchu jak zje jakiś alergen. Jak np. ten zły gluten zabija dobre bakterie, które go chronią i dziurawi jelita.

Dziecko interesuje się tym co zjada. Zadaje pytania – czy to jest zdrowe? Czy po tym są rumieńce? Czy będę miał dużo siły? Jaki jest skład? Opowiadaj o dobrym jedzeniu podczas posiłku jak najwięcej.

  1. Ty decydujesz co dziecko je, dziecko decyduje, ile zjada

Najlepszą rzeczą, jakiej możesz nauczyć dziecko jest, aby jadło, gdy jest głodne i przestało jeść, gdy jest najedzone. Właściwie nie trzeba tego uczyć. Taka jest nasza natura. Ale ciągły dostęp do jedzenia i wpychanie w dziecko więcej sprawia, że przestaje ufać swojemu wewnętrznemu kompasowi.

Jeśli będziesz wciskać w dziecko więcej, to w końcu przyzwyczai się do objadania, a stąd już mały krok do otyłości i późniejszych problemów zdrowotnych.

Jak wprowadzać dobre zmiany do diety dziecka
Milenka zajada się risotto z krewetkami i grillowanymi kalmarami. Świeże owoce morza to idealne źródło białka i cynku.
  1. Wróć do natury

Przetworzona żywność jest bardzo wygodna, często zawiera jednak więcej kalorii niż większość naturalnych produktów, a przede wszystkim nie ma wartości odżywczej, nie ma tylu witamin i minerałów oraz ma mnóstwo chemicznych dodatków podtrzymujących pozorną świeżość. Jest też wzbogacana sztucznymi witaminami.

Wybieraj żywność w najczystszej, pierwotnej postaci – warzywa i owoce to zawsze najlepszy wybór.

Jak wprowadzać dobre zmiany do diety dziecka
Marcel w oczekiwaniu na kolację
  1. Planuj posiłki

Planuj tygodniowe menu. Zaangażuj w to rodzinę. Stwórz listę zakupów, rób raz w tygodniu zakupy niepsującej się żywności, a codziennie, czy co drugi dzień dokupuj świeże warzywa i owoce. Ograniczysz sytuacje, kiedy nie ma porządnego jedzenia w domu i zjada się byle co lub zamawia pizzę.

  1. Wyeliminuj smażone potrawy

Smażenie zastąp gotowaniem, duszeniem, parowaniem lub grillowaniem w piekarniku bez użycia tłuszczu.

Jeśli dziecko poznało smak frytek, zrób w domu frytki z ziemniaków czy batatów na blasze bez tłuszczu, to zdrowsza alternatywa.

Choć pamiętaj, że każdy przypieczony fragment zawiera akrylamid. Akrylamid powstaje podczas smażenia w głębokim tłuszczu oraz pieczenia produktów spożywczych zawierających skrobię. Największy udział w ogólnym spożyciu akrylamidu mają frytki (16–30%), chipsy ziemniaczane (6–46%), kawa (13–39%), ciasta, ciastka i herbatniki (10–20%) oraz chleb i inne gatunki pieczywa (10–30%).

Jak zdrowo odżywiać dzieci
Jeśli smażenie – to tylko na plaży. Ale też oczywiście z umiarem :). Zaczytana w pasjonującej lekturze, którą z całego serca Wam polecam. 
  1. Podchodź z umiarem do chleba

Świeży chleb prosto z piekarni często zawiera białą mąkę, polepszacze smaku czy tłuszcze trans – nie dostarczające żadnych wartości odżywczych. Zacznij spożywać ekologiczny chleb żytni razowy na zakwasie z małej piekarni. A najlepiej naucz się piec w domu własny chleb. Tu znajdziesz przepis na chleb orkiszowy i przepis na chlebek jaglany.

  1. Podchodź z umiarem do mięsa

Przyzwyczajenie do mięsnej diety jest głęboko zakorzenione w naszych zmysłach smaku.

Jeśli jesz mięso – dbaj o to, żeby jego źródło było ekologiczne.

Najlepiej zastąp wołowinę i wieprzowinę – ekologicznym drobiem.

Wprowadź do diety zdrowe ryby.

  1. Zdrowsze zamienniki

Jak wprowadzić dobre zmiany do diety dziecka? Zmodyfikuj delikatnie to co teraz podajesz dziecku do jedzenia.

ZAMIEŃ:

Wyroby z mąki pszennej – na wyroby z mąki żytniej lub orkiszowej, najlepiej razowej.

Mączne produkty – na kasze, jaglaną, gryczaną, pęczak i ryż.

Biały cukier – postaraj się ograniczać dosładzanie posiłków i napojów, a jeśli już to zamień cukier na syrop daktylowy, syrop klonowy, miód, stewię czy lucumę. Pozornie zdrowy syrop z agawy jest wysoko chemicznie przetworzonym produktem. Z tego powodu unikaj również ksylitolu, czyli cukru brzozowego oraz substancji takich jak erytrol. Omijaj produkty z syropem glukozowo-fruktozowym.

Olej rzepakowy, olej słonecznikowy – na oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno – i tak też ją stosuj, na zimno nawet do ciepłych potraw. Do smażenia i pieczenia zacznij używać oleju kokosowego tłoczonego na zimno.

Słodzone chrupki śniadaniowe i mleko – na płatki owsiane zrobione na wodzie z dodatkiem miodu czy domowe mleko migdałowe z niesłodzonymi ekologicznymi płatkami kukurydzianymi.

Sól kuchenną – zamień na sól himajalską, kłodawską, morską lub celtycką dostarczających cennych minerałów.

  1. Przestań używać mikrofalówki

Pożywienie podgrzewane w mikrofalówce traci swoje właściwości odżywcze. Szczególnie niebezpieczne jest spożywanie potraw w specjalnych foliach przystosowanych do mikrofalówki (jak np. ziarna kukurydzy do przygotowania popcornu). Zawierają one kancerogenną substancję PFOA.

Jak zdrowo odżywiać dzieci
Marcel w oczekiwaniu na śliwkę prosto z drzewa
  1. Zamień puszki na słoiki

Puszki, w których sprzedawane są np. warzywa czy owoce konserwowe zawierają bisfenol A (BPA), syntetyczny estrogen. BPA może zaburzać równowagę hormonalną i przyczyniać się do niepłodności oraz raka. Im kwaśniejszy owoc czy warzywo (np. pomidor, ananas) tym więcej w nim bisfenolu A, ponieważ kwas wchodzi w reakcję z wyścielającym puszkę plastikiem. Wybieraj żywność w słoikach zwracając uwagę na skład.

  1. Unikaj żywności wysoko przetworzonej, a jeśli już, to dokładnie czytaj etykiety

Jeśli kupujesz komercyjną pakowaną żywność zwróć uwagę, aby w jej składzie nie było następujących dodatków:

  • sztuczne barwniki
  • sztuczne aromaty
  • sztuczne słodziki (typu aspartam, acesulfam, sacharyna, sukraloza czy inne)
  • wysoko-fruktozowy syrop kukurydziany, glukozowo-fruktozowy syrop i inne podobne
  • glutaminian sodu (MSG, E621)

i jeszcze wiele innych – pełna lista dostępna w książce.

Czy masz jeszcze jakieś punkty do dodania do listy Jak wprowadzić dobre zmiany do diety dziecka? Napisz koniecznie w komentarzu.

Zobacz też filmik w tym temacie na moim kanale na YouTube i zasubskrybuj! Filmików będzie więcej.

 

Źródło:

„Jak zdrowo odżywiać dzieci” Magdalena Dzikiewicz-Polak


NOWA KSIĄŻKA „JAK ZDROWO ODŻYWIAĆ DZIECI”

W PIĘKNYM WYDANIU W TWARDEJ OPRAWIE JUŻ JEST!!!!

Jeśli nurtują Cię pytania: Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? lub Jak zdrowo odżywiać dzieci?

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka? Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

I szukasz zdrowych i prostych przepisów na dania dla dziecka bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru,

to ta książka jest dla Ciebie

Jak zdrowo odżywiać dzieci
E-book „Jak odżywiać dziecko aby było zdrowe?” lub książka „Jak zdrowo odżywiać dzieci” do kupienia na blogu

 

Wpadnij też na moje konto na INSTAGRAMIE – dużo fajnych przepisów dla dzieci, interesujące story i inspirujące przesłania dla dobra mamy i dziecka.

 


 

Noemi Demi 

czyli Magdalena Dzikiewicz-Polak, zafascynowana zdrowym odżywianiem i zdrowym życiem od dziecka. Weganka, biegaczka i maratonka, mama 2 dzieci – Marcela i Mileny. Autorka bloga NoemiDemi.com i niedawno wydanej książki „Jak zdrowo odżywiać dzieci„.

Blog NoemiDemi.com to blog o zdrowiu dziecka i mamy, blog o zdrowiu kobiety i generalnie blog o zdrowym życiu.

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu

 


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (8)

    1. Bo ksylitol to cukier alkoholowy, może powodować problemy żołądkowe, biegunkę. Jest to bardzo wysoko przetworzony syrop brzozowy. Sam syrop super. Ale już tak bardzo przetworzony produkt nie ma żadnych cennych właściwości. Choć trochę ksylitolu od czasu do czasu na pewno nie zaszkodzi.

    1. Hej, są bardzo podobne. W książce trochę więcej porad na różne choroby i ciut więcej przepisów, ale za to nie ma rozdziału o rozszerzaniu diety niemowlęcia.

  1. Witaj. Mam pytanie czy rocznemu dziecku można podawać omegę 3 w kapsułkach ta od was czy lepiej dawać orzechy włoskie. Ryby odpadają bo nie wiem gdzie kupić dobrej jakości. Czy pleśniawki w buzi u dzuecka sa groźne. Staram się podawać witaminę C i kiszonki ale jest to prawie nie wykonalne. Mała zaciska zeby. Za to chlorelle rozgryza i lubi. I ostatnia rzecz jakie badania można wykonać z moczu. Przeczytałam u Ciebie że b12 czy jeszcze jakieś istotne. Niestety bardzo ciężko pobrać jej krew. Przynajmniej ostatnio tak było wrzaski i krzyki. Dlatego chciałabym jak najwięcej z moczu. Bardzo się rozpisałam ale jak mam jakiś problem z małą to pierwsze co w pisuje w necie, to twój blog lub pepsi

    1. można podawać rocznemu dziecku (ja podawałam swoim). Omega-3 z ryb lepiej się przyswaja. Kwas ALA z orzechów nie konwertuje się tak dobrze do kwasów DHA i EPA, więc jeśli dziecko nie jest na wegańskiej diecie to dawaj mu omega-3 z ryb.
      Pleśniawki mogą świadczyć o candidzie.
      A po co chcesz robić badania? Z powodu tych pleśniawek? Najlepiej jednak byłoby zrobić badanie krwi, ewentualnie biorezonans (zupełnie bezbolesny).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.