Metale ciężkie w jedzeniu dla dzieci czyli jak oczyszczać dziecko z toksyn

Metale ciężkie w jedzeniu dla dzieci czyli jak oczyszczać dziecko z toksyn

Ryba dla dziecka - zawsze w chlorellą
Chlorella 100% ORGANIC wspaniały superpokarm dla Twojego dziecka do kupienia w BioLoveShop.com

Ostatnie badanie przeprowadzone przez healthybabyfood.com w USA wskazuje, że 168 produktów  żywnościowych dla niemowląt zawiera toksyczne metale ciężkie, które mogą zaszkodzić rozwojowi poznawczemu dziecka.

W badaniu przetestowano 168 marek amerykańskiej żywności dla niemowląt i stwierdzono, że 95% próbek zawierało ołów, 73% arsen, 75% kadm, a 32% rtęć. Co czwarty pokarm miał w sobie wszystkie te cztery toksyczne substancje.

Jedna na pięć próbek zawierała ponad 10 razy taką ilość ołowiu jaka jest bezpieczna dla zdrowia (czyli 1 ppb). Choć tak naprawdę żaden poziom ołowiu nie jest bezpieczny. Bo to zdecydowanie nie jest pierwiastek śladowy niezbędny do życia.

Dane te są zbliżone do wyników badań przeprowadzonych przez FDA w maju 2019. W 33 z 39 badanych próbkach żywności znaleziono jeden lub więcej z wymienionych metali.

Według raportu, żywność, która zawierała najwyższe poziomy szkodliwych metali to produkty na bazie ryżu.

Jak oczyszczać dziecko z toksyn
Twoje dziecko jest narażone na toksyny praktycznie wszędzie, choć w lesie jest ich zdecydowanie mniej

Arsen w ryżu

Duża zawartość arsenu w ryżu to nie jest żadna nowość. FDA (Agencja ds. Żywności i Leków) monitoruje zanieczyszczenie arsenem w żywności od ponad 20 lat, a od 2012 roku kiedy opatentowano nową technologię są to pomiary bardzo dokładne. I ten arsen faktycznie w ryżu jest.

Badanie przeprowadzone w 2012 roku przez konsorcjum Consumer Reports wykazało, że praktycznie każda z przebadanych 60 odmian ryżu zawiera arsen.

Teraz jest tego arsenu nieco mniej, ale wciąż to zanieczyszczenie stanowi problem.

Metale ciężkie wykryto również w sokach owocowych i przekąskach zwierających słodkie ziemniaki, czyli produktach powszechnie uważanych za zdrowe.

Dlaczego arsen jest szkodliwy?

Arsen to pierwiastek naturalnie obecny w organicznej formie (czyli w chemicznym wiązaniu z węglem) w skałach, w glebie, w powietrzu. Siłą rzeczy przedostaje się do jedzenia spożywanego przez ludzi. Arsen występuje także w nieorganicznej formie (czyli niezwiązanej z węglem) w wyniku zanieczyszczeń produkcyjnych i sztucznych nawozów.

Nieorganiczny arsen jest rakotwórczy i zwiększa ryzyko raka pęcherza, płuc i skóry, a także przebarwień skóry, cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych.

Organiczny arsen, chociaż nie jest uważany za czynnik rakotwórczy, nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia i może stać się toksyczny. Gdy metale ciężkie gromadzą się w organizmie, mogą zakłócać normalne procesy komórkowe. Zaburza to funkcjonowanie całego organizmu.

Objawy toksyczności arsenu

Objawy toksyczności arsenu obejmują:

 • Objawy ze strony przewodu pokarmowego – wymioty (często krwawe) i ciężka biegunka podobna do cholery
 • Problemy sercowo-naczyniowe
 • Problemy z centralnym układem nerwowym – drgawki, śpiączka, encefalopatia (uszkodzenie mózgu) i obrzęk mózgu (płyn w mózgu)

Badanie z 2004 dotyczące rozwoju poznawczego dzieci z Bangladeszu, które były narażone na wodę pitną skażoną arsenem, wykazało, że wyniki testów intelektualnych tychże dzieci były znacznie niższe.

Różne rośliny w różnym stopniu absorbują arsen z gleby. Ryż, który jest uprawiany na polach zalanych wodą, jest bardziej podatny na wchłanianie nieorganicznego arsenu. Ryż brązowy uznawany powszechnie za zdrowszy jest niestety bardziej zatruty arsenem niż ten biały pozbawiony zewnętrznej łuski.

Metale ciężkie w żywności

Nawet śladowe ilości metali ciężkich w żywności mogą wpływać na rozwijający się mózg i obniżać iloraz inteligencji dziecka. Te toksyczne substancje kumulują się w organizmie wraz z każdą przekąską, którą zjada dziecko.

Rtęć

Dzieci są narażone na rtęć przede wszystkim w szczepionkach (choć o tym w mediach mainstreamowych nie usłyszycie) oraz poprzez spożycie ryb i owoców morza i z amalgamatów dentystycznych, ale jak widać także spożywając pokarmy właśnie dla nich przeznaczone.

Rtęć jest silną neurotoksyną, która bezpośrednio przechodzi przez barierę krew-mózg i gromadzi się w tkance mózgowej oraz rdzeniu kręgowym zaburzając funkcje neurologiczne.

Jak oczyszczać dziecko z toksyn
Jak chronić dziecko przed toksynami? Czy to w ogóle możliwe tak w 100% ?

Zawartość rtęci w powietrzu jest związana ze zwiększoną częstością występowania autyzmu u dzieci. I nawet niski poziom rtęci jest szkodliwy dla rozwijającego się mózgu i wiąże się z trudnościami w uczeniu się. Zobacz jak oczyścić organizm z rtęci.

Ołów

jest wszechobecną toksyną środowiskową, która niekorzystnie wpływa na rozwijający się układ nerwowy u dzieci. Dzieci mogą być narażone na ołów przez kontakt z farbami, z kurzem, brudem, skażonym powietrzem i wodą z rur z domieszką ołowiu. A także z pożywienia.

Kadm

Kadm jest pierwiastkiem, który, ze względu na dużą koncentrację w powietrzu, wodzie i glebie zatruwa rośliny i tym samym ludzi, którzy je spożywają. Łatwo akumuluje się w organizmie. Znaczącym
źródłem kadmu są produkty zbożowe, ryby oraz warzywa i owoce skażone tym metalem.

Kadm jest pierwiastkiem niezwykle szkodliwym. Największe uszkodzenia powoduje w narządach, w których łatwo się akumuluje, tj. wątrobie, nerkach, kościach, jądrach. Kadm wykazuje też działanie rakotwórcze.

Jak unikać toksyn w żywności?

– wybieraj warzywa, owoce i zboża organiczne

– zamień ryżowe wafelki, płatki i kaszki na organiczne jaglane czy kukurydziane produkty

– jeśli dziecko ma problem z ząbkowaniem daj mu zamrożonego banana zamiast ryżowego wafla


Jeśli nurtują Cię pytania: 

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? 

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?

Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

I szukasz zdrowych i prostych przepisów na dania dla dziecka

bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru,

to ta książka jest dla Ciebie

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe
Nowy rewolucyjny e-book „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”. To przewodnik, który pokaże Ci jakie drogi wybrać chcąc zdrowo odżywiać dziecko. W e-booku znajdziesz też 47 przepisów na zdrowe potrawy dla dzieci – bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru. E-book do kupienia w BioLoveShop.com

– wybieraj ryż biały zamiast brązowego

– soki owocowe – tylko domowe – nie podawaj tych przetworzonych

– ryżowe chrupki i makaron ryżowy mogą mieć znacznie więcej arsenu niż sam ryż, lepiej więc wybierać naturalną postać

– wybieraj ryż organiczny, bo w porównaniu z konwencjonalnie uprawianym ryżem zawiera mniej arsenu

– namocz ryż na kilka godzin, a następnie gotuj w świeżej wodzie tak jak gotuje się makaron – czyli 6 do 10 porcji wody na 1 porcję ryżu. Naukowcy udowodnili, że ta metoda może zmniejszyć poziom arsenu w ryżu nawet o 40 procent

– stosuj zróżnicowaną dietę pełną surowych warzyw i owoców

– nadmiar jednego pokarmu w diecie zawsze wiąże się z możliwością większego zatrucia toksynami, które dany pokarm łatwiej wchłania z środowiska

– nadmiar ryżu w diecie dziecka nie jest więc wskazany. Nawet w przypadku stosowania diety bezglutenowej masz wiele możliwości stosowania innych zdrowych ziaren takich jak kasza jaglana, kasza gryczana, teff czy komosa ryżowa, która z ryżem poza nazwą nie ma nic wspólnego.

Jak oczyszczać dziecko z toksyn
Leśne poszukiwania

Nie da się unikać wszystkich toksyn

Ten raport faktycznie brzmi przerażająco, ale tak naprawdę mnie zupełnie nie dziwi. Toksyny są wszędzie. Na co dzień mamy kontakt z trującymi substancjami w powietrzu, w wodzie, w pożywieniu, w lekach, szczepionkach, w chemii domowej, kosmetykach i produktach, których używamy. Od toksyn nie da się uciec.

Codzienny detoks jest niezbędny dla dziecka! 

Dlatego niezwykle ważny jest detoks i codzienne oczyszczanie organizmu – nie tylko dla osób dorosłych,  również dla dziecka.

Chińsko-angielskie badanie opublikowane w 2015 roku w czasopiśmie Nutrients wskazuje przegląd dowodów na ochronne działanie niezbędnych metali, witamin, roślin jadalnych, fitochemikaliów, probiotyków i innych suplementów diety przeciwko toksyczności kadmiu i ołowiu, ale też innych neurotoksycznych substancji.

Jak oczyszczać dziecko z toksyn?

Jest szereg naturalnych substancji, które wspierają organizm w procesie oczyszczania.

Niezbędne minerały

Wiele badań na zwierzętach i ludziach wykazało, że niedobór niezbędnych pierwiastków śladowych, takich jak cynk, wapń, magnez i żelazo może prowadzić do większej absorpcji i toksyczności ołowiu i kadmu. Dlatego odpowiednie spożywanie i suplementacja tych minerałów może mieć chronić przed zatruciem kadmem i ołowiem.

Cynk jest jednym z najlepiej przebadanych metali niezbędnych w łagodzeniu toksyczności metali ciężkich. Ponieważ cynk ma właściwości chemiczne i fizyczne podobne do Cd i Pb, konkuruje o miejsca w wiązaniach białek i enzymów. Dobrym źródłem cynku są owoce morza.

Z kolei w przypadku ochrony przed arsenem ważne jest odpowiednie zapewnienie organizmowi jego antagonistów czyli jodu i selenu. Dobrym źródłem jodu jest kelp i glony morskie. Połączenie glonów i białego ryżu w sushi nie jest przypadkowe. Najbogatszym naturalnym źródłem selenu są orzechy brazylijskie. Selen można także suplementować.

Jak oczyszczać dziecko z toksyn
Połączenie glonów i białego ryżu w sushi nie jest przypadkowe

Uważa się również, że selen może tworzyć nieaktywne związki z metalami ciężkimi, co może dodatkowo wspierać organizm w ich detoksykacji.

Selen jest również znany z tego, że oczyszcza organizm z rtęci. Te ryby, które charakteryzują się dużą zawartością selenu są właśnie z tego punktu widzenia dużo bezpieczniejsze do spożycia.

Żelazo zapobiega i ogranicza wchłanianie kadmu, a także zmniejsza toksyczność ołowiu w organizmie. Bardzo dobrym źródłem żelaza jest spirulina.

Wapń i magnez są również bardzo skuteczne w zapobieganiu toksyczności kadmu i ołowiu.

Wapń to nie tylko mleko ale też zielone liściaste warzywa i owoce baobabu, które mają więcej wapnia niż mleko.

Magnez – kakao, pestki dyni, pełne ziarna. Świetnym sposobem na uzupełnienie magnezu są kąpiele z dodatkiem soli magnezowych. Działają również oczyszczająco na organizm.

Reklama

Witaminy i minerały oraz kwasy tłuszczowe Omega-3 dla dzieci
Witaminy i minerały dla dzieci oraz kwasy tłuszczowe Omega-3 pozyskane z peruwiańskich Anchois – w malutkich kapsułkach łatwych do połknięcia – do kupienia w BioLoveShop.com

Witaminy

Niedobory witamin C, B1 (tiaminy) i B6 (pirydoksyny) zwiększają wrażliwość na kadm i ołów, a suplementacja tych witamin wyraźnie zmniejsza toksyczność tych pierwiastków.

Witaminy C i witamina E to naturalne przeciwutleniacze, które są w stanie wychwytywać wolne rodniki i tym samym chronić dobre substancje chemiczne w organizmie przed wchodzeniem w związki z metalami ciężkimi.

Suplementacja B1 obniża poziom rtęci w wątrobie, nerkach, kościach i krwi.

Witamina B6 jest skuteczna w zmniejszaniu akumulacji ołowiu w tkankach.

Również witamina B12 (metylokobalamina) wspiera proces metylacji w organizmie, co wspomaga również oczyszczanie z toksyn. W badaniach wykazano, że osoby, które miały wysoki poziom witaminy B12 miały mniej arsenu w organizmie.

Fitochemiczne związki w pokarmach roślinnych

Warzywa, owoce i inne jadalne rośliny są ważnym źródłem dietetycznych witamin i niezbędnych pierwiastków śladowych.

Niektóre warzywa i owoce takie jak pomidory (bogate w żelazo, wapń, selen, cynk, witaminy B i C, kwercetynę i naringeninę), jagody (bogate w niezbędne pierwiastki śladowe, witaminę C, antocyjaninę i katechinę), cebula (bogata w selen, kwercetynę oraz witaminy B i C), czosnek (bogaty w związki zawierające siarkę, niezbędne pierwiastki oraz witaminy C i E) i winogrona (bogate w witaminy, niezbędne pierwiastki i antocyjany) mają szczególne znaczenie jako naturalni antagoniści toksyczności kadmiu i ołowiu i powinny być spożywane regularnie.

Właściwości oczyszczające ma również kurkumina, aktywny składnik kurkumy.

Jak oczyszczać dziecko z toksyn
Nie wiem dlaczego, ale w lesie czuję się znacznie lepiej niż w telewizji

Probiotyki

Niektóre gatunki bakterii kwasu mlekowego w tym Lactobacillus rhamnosus , L. plantarum i Bifidobacterium longum są zdolne do wiązania metali ciężkich in vitro. Ponadto wiadomo, że bakterie kwasu mlekowego mają właściwości przeciwutleniające u ludzi, co może być kolejną ważną cechą chroniącą przed toksycznością metali ciężkich.

W jednym z badań naukowcy skupili się na wpływie bakterii L. rhamnosus GR-1 na obniżenie poziomu metali ciężkich w populacjach zagrożonych kobiet w ciąży i dzieci w Tanzanii. Wyniki wykazały, że poziomy rtęci i arsenu we krwi kobiet w ciąży wzrosły w grupach kontrolnych, ale pozostały stabilne w grupie probiotycznej, co wskazuje na ochronne działanie konsumpcji L. rhamnosus GR-1.

Zastosowanie probiotyków można uznać za nową dietetyczną strategię terapeutyczną przeciwko toksyczności metali ciężkich.

Wodorosty

Wodorosty takie jak Spirulina i Chlorella mogą osłabiać toksyczność kadmu i ołowiu w wątrobie, nerkach i mózgu zwierząt. Spirulina ma również wyraźne działanie antyteratogenne u ciężarnych myszy, którym wstrzyknięto kadm. Podanie doustne dużej dawki Spiruliny istotnie zmniejszyło częstość płodów z problemami wywołanymi ekpozycją na kadm.

Glony te zawierają wiele przeciwutleniaczy, takich jak witamina C, witamina E, fikocyjanobilina i karoteny, które pozwalają im złagodzić toksyczny stres oksydacyjny indukowany metalami.

Ważna jest też zawartość żelaza w spirulinie, która ma go najwięcej ze wszystkich pokarmów bo prawie 30 mg w 100 g, podczas gdy taka np. wątróbka wołowa zaledwie 20 mg.

Reklama

Dziecko i chlorella
Taki uśmiech tylko po CHLORELLI This Is Bio 100% organic, którą kupisz w BioLoveShop.com

Chlorella to świetny chelator, ale też bardzo ważny pokarm dostarczający wiele niezbędnych składników odżywczych, zapewniających detoks i zmieniających środowisko wewnętrzne organizmu na zdrowsze.

Chlorella jest zarówno chelatorem – usuwa ciężkie metale z ciała, jak i mobilizatorem – czyli przenosi rtęci i innych metali ciężkich z głębszych magazynów w celu łatwiejszego ich usunięcia z organizmu.

Jak oczyszczać dziecko z toksyn? – przepis na codzienny detoks dla dziecka

Oprócz podawania dzieciom dużej ilości surowych warzyw (z tymi zielonymi liściastymi) i owoców podaję im także codziennie CZTERY KUBECZKI.

CZTERY KUBECZKI w każdym z nich mieszam z wodą następujące rzeczy:

 1. PIERWSZY KUBECZEK – preparat witaminowo-minerałowy Kids Vitek + 1/4 łyżeczki witaminy C + woda
 2. DRUGI KUBECZEK – dobry probiotyk (np. Saccharomyces Boulardi lub inny dobry raczej nie z apteki) + woda
 3. TRZECI KUBECZEK – pół łyżeczki organicznego octu jabłkowego z matką (to źródło probiotyków i witamin z grupy B) + odrobina chlorku magnezu + sok z cytryny + woda. Można dodać szczyptę kurkumy i odrobinę pieprzu (w celu lepszego przyswajania kurkuminy z kurkumy) – dla odważnych dzieci, chlorek magnezu jeśli za bardzo przyśpiesza wypróżnianie można zastąpić jabłczanem magnezu.
 4. CZWARTY KUBECZEK – mieszanka organicznej chlorelli, spiruliny, trawy pszenicznej i trawy jęczmiennej czyli 4 Greens i woda (dawkowanie ok. 2 gramy mieszanki na 10 kg masy ciała).

Więcej o CZTERECH KUBECZKACH. To idealny sposób na zapewnienie organizmowi niezbędnych witamin, minerałów, probiotyków i związków fitochemicznych, które wspierają codzienne oczyszczenia organizmu z toksyn.

Cztery Kubeczki
Cztery Kubeczki dla dziecka czyli jak oczyszczać dziecko z toksyn

To jest wszystko co chciałam powiedzieć w tym temacie w TVP2, ale nie miałam za krótki czas antenowy.

Jeśli mimo tego chcesz mnie zobaczyć w TV, to bardzo proszę:

Noemi Demi w Pytaniu na Śniadanie TVP2

A tu film na YouTube w tej tematyce. W mojej własnej telewizji daję sobie dokładnie tyle czasu ile potrzebuję.

Źródła:

https://www.consumerreports.org/food-safety/most-baby-foods-contain-arsenic-lead-and-other-heavy-metals/

https://www.consumerreports.org/cro/magazine/2012/11/arsenic-in-your-food/index.htm

https://www.newsweek.com/almost-100-percent-baby-foods-tested-contain-neurotoxins-including-lead-arsenic-study-1466085

https://wellnessmama.com/357908/arsenic-rice/

https://www.sciencedaily.com/releases/2012/06/120629005456.htm

https://www.lifeworkswellnesscenter.com/heavy-metal-toxicity/what-is-arsenic-poisoning.html

https://myersdetox.com/arsenic-toxicity/

https://drlwilson.com/Articles/ARSENIC.htm

https://wellnessmama.com/302581/detox-heavy-metals/

https://www.needs.com/product/NDNL-1302-02/a_Detox_Cleansing

https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/04-2010/02%20%20Kadm.pdf

Dietary Strategies for the Treatment of Cadmium and Lead Toxicity https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4303853/


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (21)

 1. Ten Kids Vitek ma baardzo niefajny skład i aż szkoda że jest promowany
  Syntetyczna Wit. A w postaci retinylu
  Syntetyczna E w octanie tokoferylu
  Niezmetylowane z gr. B
  Nieorganiczne i nieprzyswajalne węglany np. Magnezu
  Czemu promujesz tak kiepski sklad??

  1. Chyba Karo jednak na tym się kompletnie nie znasz, że piszesz coś takiego. Nie znam witamin dla dzieci dostępnych na polskim rynku, które miałyby lepszy skład i z pełną odpowiedzialnością oraz całkowitym zaufaniem właśnie te podaję swoim dzieciom.

   Nie ma tu syntetycznej witaminy E – mylisz formy – forma jaka jest w VITKU to octan D-alfa tokoferylu – naturalna forma witaminy E, ta, której należy unikać (i w Vitku jej nie znajdziesz) to octan DL-alfa tokoferylu – jedna literka „L” dużo jak widać zmienia.
   Jakie niezmetylowane witamny B? B12 jest właśnie w formie metylokobalaminy a kwas foliowy w jednej z najlepszych biodostępnych form czyli L-metylofolianu wapnia, oczywiście obie właśnie zmetylowane. Witamina A w postaci octanu retinylu jest formą całkiem dobrą. A węglan magnezu też się przyswaja, szczególnie w towarzystwie B6.
   Poza tym bardzo jest ważne także to, czego NIE MA w tych witaminach: glutenu, laktozy, soi, pszenicy, cukru, konserwantów, GMO i sztucznych barwników, nie ma drugich takich witamin na rynku. A otoczka jest ze zwykłej celulozy.
   Zanim zaczniesz krytykować dokształć się najpierw.

 2. a gdzie jest produkowany ten Vitek? Kto go produkuje? Na stronie widnieje informacja, że część produktów powstaje na zlecenie w USA lub EU albo we własnym zakładzie. Można wiedzieć gdzie jest ten zakład? Trochę mało przekonująca jest firma bez adresu. Jest tylko adres sklepu. Producenci dobrych suplementów z reguły są transparentni, można też zdobyć od nich wyniki testów na metale ciężkie itp. Są informacje o tym, skąd pochodzą składniki i gdzie dokładnie produkowane są te witaminy.

  (…) TIB być może też jest świetny, tak jak piszesz, tylko, że jest to nikomu nie znana marka, rozprowadzana tylko w 2 czy 3 sklepach internetowych i praktycznie zero informacji. Gdyby było więcej informacji o tej firmie i przede wszystkim o zakładzie produkcyjnym, to zdecydowałabym się na zakup. I myślę, że nie tylko ja.

  1. Vitek jest produkowany na zlecenie spółki Cap Martin Sp. z o.o. dawniej Gym and Juice Katarzyna Lewko (właściciela marki This Is Bio i TIB) zarejestrowanej w Krakowie, os. Bohaterów Września 82, 31-621 Kraków, w angielskiej firmie produkcyjnej działającej na rynku od 1965 roku, która przykłada ogromną wagę do jakości swoich produktów. Katarzyna Lewko to Pepsi Eliot, autorka bloga pod tą samą nazwą i autorka rewolucyjnej książki „Leczenie dobrą dietą”. TIB to nie jest nikomu nieznana marka, może Ty jej nie znasz, jest na rynku od 15 lat. Sprzedawana jest w znacznie większej ilości sklepów niż piszesz. I bardzo wiele osób decyduje się na jej zakup. Polecam suplementy, do których mam 100% zaufanie. Podaję je swoim dzieciom (Mała Mi codziennie upomina się gdzie jest mój Vitek :)) – nie podawałabym im czegoś niesprawdzonego. Ale Ty oczywiście masz prawo wybrać inne. Ja tu do niczego nikogo nie zmuszam. Czytanie bloga jest za darmo 🙂

   1. Dzięki za wyjaśnienie. Ja czytam Pepsi Eliot i wiem, że pisze już od X lat ale nie wiedziałam, że od 15 lat produkuje suplementy. Myślałam, że to jest świeża działalność.

    Ja zadaję pytania bo po prostu chcę kupić coś dobrego dla mojego dziecka. Trafiłam na Twój blog i widzę, że piszesz o zdrowiu ale też w każdym artykule jest reklama tych produktów, co wygląda na blog reklamowy – nie obraź się – tak to dla mnie wygląda:) I to w połączeniu z brakiem informacji o firmie po prostu wzbudziło moje wątpliwości i wydaje mi się, że nie tylko moje. Może napisz jakiś artykuł o tej firmie This is Bio – może jakieś zdjęcia? Wiem, że nikt nic nie musi ale w dzisiejszych czasach bardzo dużo osób blogujących coś sprzedaje albo reklamuje po prostu ciężko jest uwierzyć na słowo osobie, której się nie zna. A dużo osób poszukuje tak jak ja dobrych produktów.
    Skład tego Vitka jest bardzo dobry, szkoda, że nie jest to whole food.

    1. Oczywiście produkcja suplementów działa znacznie dłużej niż jej blog. Szczerze – jesteś pierwszą osobą przez cały czas kiedy prowadzę bloga, która zapytała o firmę, więc nie widzę takiej potrzeby. O firmie świadczy jakoś jej produktów i zaufanie klientów. To jest najważniejsze. A zanim ktoś nie spróbuje to się nie przekona.
     Ja przynajmniej jestem wierna jednej marce, a nie takie skakanie z krzaczka na krzaczek – kto więcej za reklamę zapłaci.
     Jak chcesz whole food to możesz też podawać dziecku (tylko w odpowiednio mniejszych dawkach) Greens and Fruits – tu masz wyciąg z 50 różnych warzyw, owoców, ziół i alg. A do tego enzymy i probiotyki. – https://bioloveshop.com/witaminy-i-mineraly/1999-greens-fruits-90tabl-tib-254475917121.html

 3. Czesc noemi

  kompletuje koszyk na thisisbio/bioloveshop dla przyszlej mamy (wczesna ciaza)
  wrzucilam: foliany, d3+k2, omega 3
  w domu mam Wasza chlorelle i probiotyk nie wasz-sanprobi
  Brakuje tu czegos dla pelnej suplementacji?
  Magnez? jaka forma? ktory z Waszego sklepu?

  Pozdrawiam

 4. Ja cię kręcę… sportowcy pochłaniają ryż na kilogramy.
  Powiadają, że jak jelita zdrowe, to niby się metale nie wchłoną… Dzieciom mączki ryżowe i kaszki zalecają. Świat oszalał. Nie wiadomo co jeść. Przejdziemy na światło słoneczne i miłość! 😉

  1. Światło słoneczne i miłość – to najbardziej odżywczy pokarm i najzdrowszy <3 może pewnego dnia, to realne ale do tego trzeba dojrzeć i nie każdemu się to może udać w tym życiu 🙂

 5. Noemi a ja z pytaniem o K2, ale tutaj bo nie wiem czy wracasz do komentarzy pod starszymi postami?
  Daje dzieciom (5 lat i prawie 2 latka) TIB d3+K2 ,malej 1 tab, starszej 3.
  Badalam w lipcu D3 starszej to miala 45 czyli bez szalu.
  I teraz gdzies cos mi smignelo zeby dzieciom do 6 r.z nie podawac k2 bo dostaly przy urodzeniu?
  Myslalam ze dostaja K1 a nie K2? Moje dostaly po 2 dawki doustnie.
  Az tak sie nie znam. Poratujesz wiedza?

  1. Hej Makana, ja kiedyś pisałam o K2 (tu: https://noemidemi.com/witamina-k2-dla-dziecka/ i tu: https://noemidemi.com/jaki-ma-wplyw-witamina-k2-na-zdrowie-twojego-dziecka/). I konsultowałam to też z moją naturopatką – do roku faktycznie nie trzeba podawać K2, ale potem już tak. Natomiast wydaje mi się że dając 3 D3zK2 5-latce to dajesz tej K2 trochę za dużo. Co do D3 – to 6 tys IU jest ok przy takim poziomie, ale tej K2 za dużo. Ja bym dawała 1 D3zK2 + 2 zwykłe D3 (też po 2 tys IU).
   A oczywiście, że to co dostają dzieci w szpitalu to K1.

 6. Droga Noemi, a co sądzisz o biorezonansie w kontekście usuwania metali ciężkich z organizmu dziecka? Biorezonans wykrył u naszego synka obciążenie kilkoma pierwiastkami i zaproponowano nam terapię Bicomem. O ile, co do skuteczności biorezonansu w diagnostyce nie mam wątpliwości, tak o takich terapiach nie wiem, co myśleć. Ślę uściski.

 7. Droga Noemi,
  Czy można podawać rocznemu dziecku Spiruline i sok z trawy jęczmiennej w smoothie ? Wiem,że można podawać to dzieciom,ale dokładnie nie jest podane od jakiego
  wieki i czy takie malutkie dzieci też mogą to pić☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.