Przepis na wegański bezglutenowy tort urodzinowy
Dla Matki-Wariatki zorganizowanie imprezy urodzinowej swojego własnego dziecka to niezłe wyzwanie. Co zaserwować dzieciom, żeby było to w miarę zdrowe i przy tym zjadliwe? Jak uniknąć tony słodyczy? Urodziny bez tortu to jak pustynia bez piasku. Tort musi być.
Jaki tort podać?
Jaki podać tort, aby nie był wybuchową mieszanką cukru i lukru? Czy może to być kupny tort? W życiu! Nigdzie nie kupisz tortu, który będzie stał blisko czegoś zdrowego. Jeśli masz ambicje na zdrowy tort, to jedyne co Ci kochana pozostaje, to zrobienie go samej od początku do końca.
Do tej pory na urodziny dzieci robiłam zdrowe wegańskie ciasto lub surowy sernik. Nie za często robię takie słodycze, bo to jednak mieszanka węglowodanów (nawet jeśli nie ma tam zwykłego białego cukru) z tłuszczem, a tego należy unikać. Nawet takie ciasta z samych zdrowych składników są dobre tylko od święta.
Na co dzień w diecie Twojego dziecka powinny królować jak najprostsze potrawy, o jak najmniejszej ilości składników i dodatkowo najlepiej, w jak najmniej przetworzonej formie. Jak odżywiać dziecko codziennie, a nie tylko od święta dowiesz się z mojego e-booka.
Jeśli nurtują Cię pytania:
Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?
Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?
Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?
Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?
I szukasz zdrowych i prostych przepisów na dania dla dziecka
bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru,
to ta książka jest dla Ciebie
Tort trzywarstwowy z prawdziwego zdarzenia
Tym razem postanowiłam zaszaleć. Chciałam zrobić tort trzy-warstwowy z prawdziwego zdarzenia.
Pierwotny plan zakładał tort z bitą śmietaną z mleczka kokosowego. A na górze mnóstwo owoców. Czasem jednak życie weryfikuje Twoje marzenia Matki-Wariatki. I prawo przyciągania rzuca pod nogi prawdziwe kłody zrobione z puszek mleka kokosowego.
Ciasta zrobiłam dzień wcześniej i wyszły mi idealnie. Stwierdziłam, więc – no to sukces praktycznie gwarantowany – czymżesz jest zrobienie tylko kokosowej bitej śmietany dnia następnego czyli w dniu urodzinowej imprezy. Już nawet zakomunikowałam mężowi i dzieciom, że tort prawie na pewno wyjdzie.
Bita kokosowa śmietana jednak mnie przerosła, dlatego wybacz, ale nie znajdziesz tu na nią przepisu. Puszki (no tak, wiem, puszek zwykle nie używam, bo przecież wyściółka ma BPA, ale stwierdziłam, że raz na rok do tortu, to nic takiego złego się nie stanie) organicznego kokosowego mleka włożone dzień wcześniej do lodówki wcale nie stężały – mleczko miało płynną konsystencję bez oddzielenia się gęstej części od tej wodnistej. Więc mleczko się nie ubiło.
Zadzwoniłam do Zielonej Mili, która słynie z pysznych i zdrowych wegańskich przepisów – powiedziała, że z eko mleczka kokosowego nie ma szans ubić śmietany. Trzeba kupić takie zwykłe, które już na półce w sklepie się rozwarstwia. I ok, pojechałam do Lidla i kupiłam. Pełna optymizmu i nadziei wzięłam się do roboty. Ale niestety dalej nie chciało się ubić.
Już prawie z płaczem stwierdziłam – ok, plan na wegański tort legł w gruzach, zrobię więc zwykłą bitą śmietanę. Pojechałam więc kolejny raz do sklepu po śmietanę (to coś, czego nigdy nie mam w domu) i wyobraźcie sobie, że ta zwykła (30%) śmietana też mi się nie ubiła. Być może Kitchen Aid się do tego w ogóle nie nadaje, bo przecież chyba nie chodzi o mnie.
Mając niespełna godzinę do rozpoczęcia imprezy musiałam wziąć się w garść i coś wymyślić. Wyobrażasz sobie zapewne jak musiałam się czuć. Uratowały mnie właśnie te dżemy malinowe, ekologiczne i bezcukrowe, którymi wysmarowałam ciasta. Zwieńczeniem tortu była pyszna czekoladowa polewa i ogrom kolorowych owoców.
Ale wiecie z czego jestem najbardziej dumna? Że przełknęłam łzy, na nikogo nie nakrzyczałam (mimo, że kilka razy miałach ochotę, aby odreagować ten idiotyczny stres) i roześmiałam się z całej sytuacji. Bo przecież tak naprawdę w całej imprezie urodzinowej najważniejsza jest atmosfera, wspaniali goście i dobra zabawa. A czy tort będzie trochę bardziej czy mniej, to i tak tego nikt nie zauważy.
Jeśli więc coś Ci nie wyjdzie wrzuć na luz, dla Twojego dziecka liczy się coś zupełnie innego. To dzień jego urodzin, na który czeka cały rok (zupełnie w przeciwieństwie do nas). Uśmiechnięta mama to jeden z najlepszych prezentów, choć może nie do końca dziecko sobie to uświadamia. W każdym razie matka zdenerwowana, krzycząca i płacząca – jest na pewno w stanie popsuć całe urodziny.
Przepis na wegański bezglutenowy tort bez cukru
Jak zrobić wegański bezglutenowy tort bez cukru?
Po pierwsze wszystko ze spokojem na 1 dzień przed imprezą. Dzień przed imprezą możesz też przełożyć dżemem (ciasto trochę przejmie wilgoci z dżemu). A polewę czekoladową i ozdabianie owocami – zostaw na dzień imprezy.
Składniki na ciasto:
na 3 okrągłe brytfanki o średnicy 20 cm
– 1 szklanka mleka migdałowego (możesz kupić ekologiczne mleko migdałowe w kartonie, ale lepiej zrobić samej)
– 1 1/2 łyżeczki organicznego octu jabłkowego
– 4 jaja lniane – czyli zmieszane 4 łyżki zmiksowanego ekologicznego siemienia lnianego z 10 łyżkami wody
– 1 łyżka sody oczyszczonej
– 1/2 szklanki organicznego oleju kokosowego virgin + 1 łyżka na wysmarowanie brytfanek
– 2/3 szklanki ekologicznego syropu daktylowego
– 2/3 szklanki ekologicznego cukru kokosowego (można w całości zastąpić syropem daktylowym)
– 2-3 zblendowane jabłka (mogą być ze skórką)
– 1 łyżeczka czystego ekstraktu waniliowego (ale można pominąć)
– 1/2 łyżeczki soli morskiej
– 1 łyżeczka zdrowego proszku do pieczenia
– 1 szklanka surowego kakao
– 1 szklanka ekologicznej mąki migdałowej
– 1/2 szklanki ekologicznej mąki owsianej (jeśli nie może być żadnej domieszki glutenu – wybierz mąkę owsianą bezglutenową)
– 1 szklanka ekologicznej mąki ryżowej (może być pół na pół mieszanka białej i brązowej mąki)
– ¼ szklanki ekologicznej tapioki (czyli skrobi z manioku)
– ½ szklanki ekologicznej skrobi ziemniaczanej
– owoce – maliny, jeżyny, jagody, truskawki do posypania tortu – ok. 3-4 szklanek
– kilka listków mięty do dekoracji
Wypełnienie tortu:
– 2 słoiki ekologicznego dżemu malinowego (lub dowolnego innego smaku) bez cukru
Polewa czekoladowa:
– 4 łyżki oleju kokosowego
– 5 łyżek kakao
– 6 łyżek cukru kokosowego
– 3 łyżki gęstej części mleka kokosowego (opcjonalnie, ja siłą rzeczy miałam go dość sporo)
Wykonanie:
- Rozgrzej piekarnik do 180 ° C i wysmaruj odrobiną oleju kokosowego trzy 20 centymetrowe okrągłe foremki do ciasta. Posyp foremki odrobiną mąki bezglutenowej i wysyp nadmiar.
- Do mleka migdałowego dodaj ocet jabłkowy, zamieszaj i odstaw.
- Przygotuj jajka lniane mieszając wodę ze mączką z siemienia lnianego (zblendowane siemię lniane) w dużej misce do mieszania ciasta (do tej miski będziesz później dodawać pozostałe ingredienty, więc musi być duża). Odstaw na 5 minut.
- Następnie dodaj sodę oczyszczoną do mleka migdałowego z octem i wymieszaj. Odstaw na bok.
- Dodaj wcześniej delikatnie ogrzany olej kokosowy, cukier kokosowy i syrop daktylowy do lnianych jajek i zmieszaj wszystko razem na gładką masę.
- Następnie dodaj mus jabłkowy, wanilię oraz sól i zmieszaj wszystko. Następnie dodaj mleko migdałowe z octem i sodą i wszystko ponownie wymieszaj.
- Na koniec dodaj proszek do pieczenia, kakao, mączkę migdałową, mąkę owsianą, mąkę ryżową, mąkę z tapioki i skrobię ziemniaczaną i zmieszaj wszystko, aby powstała gładka masa bez grudek.
- Jeśli ciasto wydaje się zbyt gęste, dodaj odrobinę mleka migdałowego, ale powinno być idealne. Powinien przypominać pół-gęste ciasto, które można wylać.
- Rozłóż ciasto równomiernie między trzema przygotowanymi brytfankami do ciasta. Piecz ciasta przez 30-40 minut lub do momentu, gdy wykałaczka włożona do środka wyjdzie całkowicie czysta, a jej brzegi będą suche.
- Po wyjęciu z piekarnika pozostaw ciasta na 15 minut w brytfankach a następnie ostrożnie przeprowadź nóż do wzdłuż krawędzi, wyjmij ciasto i poczekaj aż zupełnie wystygnie.
- Polewę czekoladową przygotuj rozpuszczając na delikatnym ogniu olej kokosowy i mieszając go na gładką masę z pozostałymi składnikami. Jeśli polewa się zetnie – można dodać odrobinę zimnej wody i cały czas mieszać podczas gdy garnek jest na gazie. Lepiej nie doprowadzać do wrzenia.
- Po wystudzeniu ułóż pierwsze ciasto na jednej z brytfanek spodem do góry, nasmaruj grubo dżemem, połóż kolejną warstwę spodem do góry, nasmaruj grubo dżemem, połóż kolejną warstwę także spodem do góry. Polej górną warstwę czekoladą i ozdób dużą ilością owoców.
Et voila!
♥
Bon appétit!
Noemi Demi
blog o zdrowiu dziecka i mamy
to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.
Noemi! rozumiem doskonale Twoja złość i stres związany z tortem. Przeszłam przez dokładnie to samo. Bita śmietana z mleczka kokosowego tez mi nie wyszła ( też już wiem, że mleczko ze stabilizatorem niestety jest gwarancją bitej śmietany ). Robiłam tort bezglutenowy u babci. Do imprezy godzina, masy nie ma. Jeden blat przełożony został dżemem babcinym a kolejne tu za namową babci wymieszałam to mleczko, z którego nie dało się zrobić bitej śmietany z odrobiną kajmaku (tak taki zwykły kajmak z puszki). Do tego mnóstwo owoców i tort do zamrażarki na godzinę. Tort wyszedł przepyszny, nie słodki. Goście stwierdzili, że to najlepszy tort w ich życiu?! następnym razem zrobię już sama kajmak z daktyli i już będzie mega wystrzałowy zdrowy tort 🙂
Dziękuję Ci! To pocieszające, że nie tylko mnie się przytrafiają takie historie 🙂
Wspaniale, że taki pyszny wyszedł! Może właśnie takie – kombinowane – są najlepsze 🙂
Witam ,czym mogę zastąpić ocet jablkowy,jabłka, mąkę owsiana, olej kokosowy, jakie mleko mogę dodać do masy czekoladowej?
Na pewno olej kokosowy możesz zastąpić oliwą z oliwek lub olejem z awokado – ale to już nie będzie tak dobrze bo nie powinno się ich podgrzewać. Jeśli nie musi być wegański – daj po prostu masło.
Ocet jabłkowy – musi być coś kwaśnego – bo wtedy wchodzi w reakcję z sodą – bez tego ciasto nie wyrośnie, choć może wystarczy sok z cytryny.
Jablka – może bananami?
A mleko do masy czekoladowej – nie musisz dodawać żadnego. Bo w kokosowym chodzi o to, że jest bardzo gęste. Inne mleka roślinne są raczej płynne.
Ale wszelkie te zmiany na własną odpowiedzialność 🙂 Ja mam tylko przetestowany dokładnie ten przepis.
A mąkę owsianą – daj więcej ryżowej, lub dowolną jeśli nie musi być bezglutenowy.