12 naturalnych sposobów na wypadające włosy

12 naturalnych sposobów na wypadające włosy

Piękne włosy 

„Masz piękne włosy” – niczego tak często nie słyszę. Mój mąż zanim jeszcze został moim mężem też kiedyś mi to powiedział, ale ujął to nieco inaczej – „Wyglądasz jak Chewbacca”. Jako, że jestem kobietą i Star Wars nigdy do mnie nie przemawiały długo żyłam w przekonaniu, że to komplement. Dopóki nie zobaczyłam Chewbaki gdzieś na zdjęciu.

Patrzysz więc sobie z podziwem na swoje koleżanki, które mają piękne bujne czupryny, z którymi praktycznie nic nie trzeba robić. A Twoje włosy nie dość, że są rzadkie, to jeszcze wypadają garściami.

Wspomniany wyżej Chewbacca, jakby któraś z Was była również starwarsową ignorantką
12 naturalnych sposobów na wypadające włosy
Prawda, że podobieństwo uderzające? Wtedy jak mi to mówił miałam bardziej rude :). 

Dlaczego wypadają Ci włosy?

Kilkadziesiąt włosów dziennie spokojnie może się pożegnać z Twoją głową każdego dnia i nie ma w tym nic nienormalnego. Problem się pojawia, gdy włosy zaczynają wypadać garściami.

Jest kilka tego powodów.

Hormony

Raczej nie jesteś facetem i nie łysiejesz. To w przypadku kobiet zdarza się bardzo rzadko. Zarówno bycie facetem jak i łysienie.

Jednym z ważnych powodów są hormony. A raczej brak odpowiedniej równowagi hormonalnej. Np. gdy masz problem z tarczycą, gdy jesteś po porodzie, gdy masz za dużo męskich hormonów co często wiąże się z zespołem policystycznych jajników (PCOS) a to z kolei z otyłością, trądzikiem, nieregularnymi cyklami miesiączkowymi i bezpłodnością.

Aby włosy mogły rosnąć potrzebują estrogenów, czyli żeńskich hormonów. Nadmiar męskich hormonów – androgenów skraca cykl wzrostu włosów.

12 naturalnych sposobów na wypadające włosy
Pod Świątynią Augusta w Puli

Niedobór ważnych składników odżywczych

Niski poziom witaminy B12 może być przyczyną nie tylko braku energii i chronicznego zmęczenia, ale też wypadania włosów. Czerwone krwinki odpowiedzialne za transport tlenu w organizmie potrzebują witaminy B12. Brak prawidłowego ukrwienia skóry głowy powoduje wypadanie włosów.

Ważną rolę odgrywa także żelazo. Według artykułu z 2006 roku z Journal of the American Academy of Dermatology, niski poziom żelaza, nawet bez anemii, może powodować przerzedzenie włosów.

Stres

Kiedy jesteś pod wpływem stresu, Twój organizm może reagować podwyższeniem męskich hormonów.

Fryzjerskie zabawy

Koloryzacja, gorące suszarki i prostownice, ciasne warkoczyki, mocne upięcia, a także przedłużanie włosów (obciążenie cebulek) mogą potęgować wypadanie włosów.

12 naturalnych sposobów na wypadające włosy

Zdrowie włosów to odpowiednie odżywienie organizmu od wewnątrz. Jesteś tym co zjadasz i to samo dotyczy Twoich włosów. Zestresowane i niedożywione ciało nie może utrzymać zdrowej skóry głowy i grubych włosów. Ważne jest też odpowiednie zewnętrzne dbanie o włosy, ale jeśli nie postawisz nacisku na wewnętrzne odżywienie to niewiele to da. Podobnie jak leczenie problemów skórnych, jeśli tylko skupisz się na powierzchni nigdy nie wyleczysz prawdziwego źródła problemu.

Żelazo

Żelazo – czerwone krwinki potrzebują żelaza do działania i transportu składników odżywczych do skóry głowy w celu zapewnienia zdrowych włosów. Żelazo hemowe jest w mięsie. Głównie w słynnej znienawidzonej przez większość wątróbce – koszmarze mięsożernych dzieci. Podroby do mnie nie przemawiają. I nie poświęciłabym się aż tak bardzo, żeby coś takiego zjeść, nie mówiąc już o poświęceniu tego zwierzęcia.

W roślinach jest żelazo niehemowe, nieco gorzej przyswajalne, ale można to łatwo nadrobić spożywając witaminę C. Najbogatszym naturalnym źródłem żelaza jest spirulina, na drugim miejscu plasuje się chlorella. Zawierają także chlorofil, który wspiera produkcję czerwonych krwinek.  Chlorofil to pochłaniający energię słoneczną zielony barwnik roślin. Jego odpowiednikiem u ludzi kwiatów tylko, że w kolorze czerwonym jest hemoglobina, która przenosi tlen i dwutlenek węgla i jest składnikiem czerwonych krwinek (erytrocytów). Struktury chloro­filu i hemoglobiny są niemal identyczne, różnią się tylko 1 centralnym atomem. Hemoglobina zbudowana jest wokół atomu żelaza, a chlorofil – wokół atomu magnezu. I tak się składa, że nasz organizm bardzo łatwo przerabia chlorofil w hemoglobinę. Codziennie biorę 5 spirulin i 5 chlorelli lub 2 łyżki mieszanki 4 Greens.

Reklama

12 naturalnych sposobów na wypadające włosy
Marcel i jego dwie dobre koleżanki Chlorella i Spirulina

Witamina C

Witamina C – jak już wspomniałam wyżej jest konieczna dla prawidłowego przyswajania żelaza. Możesz wybrać suplementację witaminą C w postaci kwasu l-askorbinowego, askorbinianu sodu, liposomalną witaminę C czy mieszankę witaminy C z bioflawonoidami z cytrusów. Wszystkie będą świetne. Warto też sypnąć do porannego szejka trochę camu camu – owoców, które są najbogatszym źródłem witaminy C, mają jej 50 razy więcej niż pomarańcze. Możesz też uwzględnić w diecie czarną porzeczkę, acerolę, dziką różę czy żurawinę.

Witamina A

Witamina A – skóra głowy potrzebuje witaminy A do produkcji sebum, gęstej substancji, która odżywia i nawilża włosy. Najlepszym źródłem witaminy A są olej z wątroby dorsza, ekologiczne masło i jajka. Ale jeśli jesteś weganką to wrzuć na luz – ja też jestem, a włosy mam jak Chewbacca. Super źródłem beta karotenu są pomarańczowe i czerwone warzywa i owoce takie jak dynia, mango, marchewka, batat. Do szejka możesz dosypywać też Lucumę. Doda nie tylko beta karotenu, ale też pysznego słodkiego smaku. Beta karoten przekształca się w organizmie w witaminę A i nigdy nie będzie jej więcej niż organizm faktycznie potrzebuje.

Biotyna

Biotyna – czyli witamina B7 pomaga utrzymać mocne włosy, zapobiegając ich łamaniu i wypadaniu. Biotyna znajdziesz znowu w tej wątróbce, żółtku i łososiu, ale wiadomo najlepszy ten ekologiczny lub dziki. Ale występuje też w pomidorach, marchewce, szpinaku i w pełnych ziarnach.

Niacyna

Niacyna znana również jako witamina B3 jest niezbędna dla zdrowej skóry głowy i włosów. Badanie z 2005 roku w Journal of Cosmetic Dermatology  zbadało tę witaminę. W badaniu wzięło udział 60 kobiet z genetycznym wypadaniem włosów. Suplementacja niacyną znacznie poprawiła porost włosów u kobiet w okresie 6 miesięcy. Dużo jest jej w żółtkach jaj. Jako nastolatka często myłam włosy żółtkami z jaj.

Cynk

Cynk – cynk pomaga we wzroście i naprawie tkanek, w tym włosów. Dobrym źródłem są wołowina, owoce morza i pestki dyni.

Zdrowa dieta i zdrowe tłuszcze

Owoce, warzywa, z dodatkiem pełnych ziaren (najlepiej bezglutenowych), orzechów, wodorostów i zdrowych tłuszczy to powinna być podstawa Twojej diety. Tłuszcze trans i przetworzona żywność zwiększają stan zapalny i przyczyniają się do zaburzeń równowagi hormonalnej. Mogą powodować wzrost dihydrotestosteronu (DHT), który u kobiet wiąże się z wypadaniem włosów. Unikaj przetworzonych olejów roślinnych takich jak olej rzepakowy, sojowy i kukurydziany. Stosuj oliwę z oliwek extra virgin, która zawiera kwasy tłuszczowe omega-3. Bardzo dobrym olejem jest też olej kokosowy tłoczony na zimno. Nasycone tłuszcze blokują tworzenie się dodatkowego DHT. Suplementuj kwasy tłuszczowe Omega-3.


NOWA KSIĄŻKA „JAK ZDROWO ODŻYWIAĆ DZIECI”

W PIĘKNYM WYDANIU W TWARDEJ OPRAWIE JUŻ JEST!!!!

Jeśli nurtują Cię pytania:

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? lub Jak zdrowo odżywiać dzieci?

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?

Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

I szukasz zdrowych i prostych przepisów na dania dla dziecka

bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru,

to ta książka jest dla Ciebie

Jak zdrowo odżywiać dzieci

E-book „Jak odżywiać dziecko aby było zdrowe?” lub książka „Jak zdrowo odżywiać dzieci” do kupienia na blogu


Olej z pestek dyni zawiera fitosterole, które zmniejszają zaburzenia równowagi hormonalnej, które mogą prowadzić do wypadania włosów. W jednym z badań osoby, które codziennie przez 24 tygodnie przyjmowały 400 mg oleju z pestek dyni, zauważyły ​​40% poprawę grubości włosów.

Zielona herbata

Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniające fitosterole, które, jak wykazano, zapobiegają wypadaniu włosów. Fitosterole zmniejszają stan zapalny i pomagają hamować aktywność hormonów, które prowadzą do wypadania włosów. Moją ulubioną herbatką ostatnio jest Green Balance Yogi Tea z magicznym przesłaniem do każdego kubka.

Olejki eteryczne

Olejek z trawy cytrynowej może wzmocnić mieszki włosowe, więc jeśli zmagasz się z wypadaniem włosów lub swędzącą i podrażnioną skórą głowy, wmasuj kilka kropli olejku z trawy cytrynowej w skórę głowy przez dwie minuty, a następnie spłucz. Kojące i bakteriobójcze właściwości sprawią, że Twoje włosy będą odżywione, lśniące i pięknie pachnące.

Olejek z trawy cytrynowej

Olejek lawendowy– codziennie przed snem smaruj skórę głowy olejkiem lawendowym. Badania wykazały, że olejek lawendowy ma działanie pobudzające wzrost włosów, pogłębia mieszki włosowe i zagęszcza włosy. Dodatkowo relaksujące działanie olejku lawendowego zmniejszy stres i zapewni Ci lepszy spokojniejszy sen, a te czynniki też odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o zdrowie włosów.

Olejek z drzewa herbacianego – dodaj 20 kropli olejku z drzewa herbacianego do szamponu lub odżywki. Możesz też zmieszać 3 krople z 2 łyżkami oleju kokosowego lub macadamia i nałożyć na 15 minut na włosy, a następnie spłukać.

Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne olejek z drzewa herbacianego może pomóc w odblokowaniu mieszków włosowych i nawilżeniu pasm włosów. 

Ponadto naukowcy odkryli, że olejek z drzewa herbacianego zwiększa skuteczność leku na wypadanie włosów. Doskonale sprawdzi się też na łupież. No i też świetnie sprawdzi się na wszy – kiedyś robiłam o tym rolkę.

 

Zioła

Gotu Kola

Zioło to może pomóc organizmowi radzić sobie ze stresem, łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie i stymuluje krążenie dla wzrostu włosów. Nie nadaje się jednak dla kobiet w ciąży.

12 naturalnych sposobów na wypadające włosy
A tu całkiem proste

Skrzyp i trawa owsa

Są bardzo bogate w odżywczą dla mocnych włosów i paznokci krzemionkę. Skrzyp polny można stosować na skórę głowy lub pić w postaci herbatki. Za dużo skrzypu w diecie może jednak zaburzać przyswajanie witaminy B1 i nie jest bezpieczne w czasie ciąży.

Miłorząb

Miłorząb wzmacnia włosy, stymuluje przepływ krwi do skóry głowy.

Saw Palmetto

Zioło to równoważy poziom testosteronu, pomagając naprawić wypadające włosy z powodu braku równowagi hormonalnej.

Żeń-szeń

Ginseng lub żeń-szeń działa przeciwzapalnie, poprawia krążenie i pomaga zmniejszyć wypadanie włosów.

12 naturalnych sposobów na wypadające włosy
Pod słońcem Chorwacji

Hibiskus

Herbatka z hibiskusa nie tylko pysznie smakuje i jest bogata w witaminę C, ale też pomaga cofnąć wypadanie włosów. Możesz ją pić lub płukać nią włosy.

Olej rycynowy

Olejek rycynowy jest fantastyczny na porost włosów. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, pomagając utrzymać zdrową skórę głowy. Olej rycynowy zawiera kwas rycynolowy, który poprawia krążenie dla grubszych i mocniejszych włosów.

Sok z cebuli

Nie wiem co skłoniło ludzi do natarcia głowy sokiem z cebuli, ale fajnie, że to zrobili.  Okazuje się, że wcieranie soku z cebuli 2 razy dziennie we włosy przez 2 tygodnie powoduje znaczne przyśpieszenie wzrostu włosów. W przeprowadzonym badaniu po 6 tygodniach stosowania takich zabiegów 71 procent kobiet i prawie 94 procent mężczyzn miało odrost włosów w porównaniu z zaledwie 13 procentami w grupie kontrolnej. Może nie pachnie się wtedy zbyt pięknie, ale dla takiego efektu warto trochę pocierpieć.

Cebula jest bogata w bardzo silny przeciwutleniacz – kwercetynę, która skutecznie zapobiega wypadaniu włosów spowodowanym stanem zapalnym i chorobami autoimmunologicznymi.

12 naturalnych sposobów na wypadające włosy

Źródła:

Anti-androgenic activity of fatty acids – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19353546/

https://wellnessmama.com/429411/thinning-hair/

Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative trial – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25842469/

The diagnosis and treatment of iron deficiency and its potential relationship to hair loss – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16635664/


Wpadnij też na moje konto na INSTAGRAMIE – dużo fajnych przepisów dla dzieci, interesujące story i inspirujące przesłania dla dobra mamy i dziecka.


 

Noemi Demi 

czyli Magdalena Dzikiewicz-Polak, zafascynowana zdrowym odżywianiem i zdrowym życiem od dziecka. Weganka, biegaczka i maratonka, mama 2 dzieci – Marcela i Mileny. Autorka bloga NoemiDemi.com i niedawno wydanej książki „Jak zdrowo odżywiać dzieci„.

Blog NoemiDemi.com to blog o zdrowiu dziecka i mamy, blog o zdrowiu kobiety i generalnie blog o zdrowym życiu.

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.