Ryba dla dziecka - zawsze w chlorellą

Chlorella 100% ORGANIC wspaniały superpokarm dla kobiety w ciąży, naturalne źródło żelaza – BioLoveShop.com

O witaminie A w ciąży krążą mity. Media i popularne mainstreamowe blogi parentingowe straszą ryzykiem przedawkowania, każą kobiecie ciężarnej odstawić kremy z retinolem i wręcz ograniczać sok z marchwi z beta-karotenem do jednej szklanki dziennie.

Ile w tym prawdy?

Witamina A nie jest ważna podczas ciąży. Jest bardzo ważna. A właściwie rzeczy ujmując jest wręcz niezbędna dla rozwijającego się płodu. Zobacz jeszcze jakie witaminy są ważne w ciąży.

Witamina A w ciąży – dlaczego jest ważna dla rozwijającego się płodu, szczególnie w fazie embrionalnej:

– wspiera kształtowanie się organów wewnętrznych takich jak serce, płuca, nerki,

– wpływa na zdrowie oczu i wzrok

– pomaga w kształtowaniu się kości i zębów (wbrew pozorom szkliwo zębów dziecka powstaje w łonie matki)

– jest niezbędna dla zdrowego układu krążenia, układu oddechowego i układu nerwowego

– wpływa pozytywnie na odporność

– wpływa na metabolizm tłuszczów

Duże dawki witaminy A w czasie ciąży oskarża się o powodowanie wad wrodzonych u dziecka. A z drugiej strony wynika, że jest to witamina kluczowa dla płodu właśnie w okresie organogenezy, czyli w 1 trymestrze kiedy kształtują się organy wewnętrzne.

Witamina A w ciąży

Czy w ciąży musisz obawiać się marchewek?

Witamina A w ciąży – toksyczna?

Za powszechny pogląd o toksyczności witaminy A w ciąży odpowiedzialne jest badanie opublikowane w New England Journal of Medicine w 1995 roku. Wykazało ono, że dawki powyżej 10 000 IU (czyli 3 030 ug) witaminy A w formie retinolu wiążą się z wadami wrodzonymi.

Badanie to, jak to zwykle bywa z badaniami krytykującymi witaminy, zostało roztrąbione na cały świat i podchwycone przez media.

Czy wiesz, że istnieją badania, które mówią coś zgoła przeciwnego? Jedno z takich badań „Vitamin A and birth deffects” wykazało, że u kobiet, które przyjmowały ponad 10 000 IU witaminy A ryzyko urodzenia dzieci z wadami było aż o 25% mniejsze niż u kobiet, które zażywały 5 000 IU i mniej.

Wiele innych badań wskazuje, że dopiero dawki na poziomie 25 000 – 35 000 IU dziennie niosą ze sobą minimalne ryzyko wad wrodzonych.

Nawet zachowawcze WHO, którego nie lubię, bo zalecają całemu światu szczepienia, informuje:

„Ostatnie badania zdecydowanie wskazują, że okołokoncepcyjne suplementowanie witaminą A – w dawkach bliskich lecz mniejszych niż 10 000 IU dziennie – podawaną jako składnik multiwitaminy, w znacznym stopniu łączy się z zmniejszonym, a nie zwiększonym ryzykiem zniekształceń.”

Także Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne wskazuje witaminę A w ciąży jako jedną z najważniejszych zwłaszcza w kontekście formowania się płuc, zaleca ją także w czasie karmienia piersią.

Formy witaminy A

Witamina A w ciąży

Witamina A w pokarmach

Witamina A występuje w dwóch podstawowych formach:

beta-karoten – prowitamina A, występująca głównie w pomarańczowych i żółtych owocach i warzywach (batatach, marchewce, dyni, melonach, mango), organizm przekształca beta-karoten w retinol

retinol – to preformowana witamina A, która w ten sposób jest bezpośrednio wykorzystywana przez organizm, źródłem retinolu są produkty zwierzęce takie jak mleko, wątróbka oraz jajka.

Co do beta-karotenu żadne badania nie wykazały jakiegokolwiek związku z toksycznością, ale na wszelki wypadek – skrajnie bez sensu – niektórzy lekarze ginekolodzy, a za nimi popularne blogerki powtarzają, że nie należy wypijać w ciąży więcej niż 1 szklankę soku marchewkowego dziennie. To bzdura kompletna. I co, może liczyć czy zjeść jedno mango, czy połowę, czy zamiast pomarańczowej papryki wybrać ogórka? Podkreślam, więc z pełną odpowiedzialnością, że nie da się przedawkować beta-karotenu, jest całkowicie bezpieczny. No chyba, że zjesz 100 mango i padniesz z przejedzenia – ale na pewno nie z powodu przedawkowania beta-karotenu.

W pieczonym batacie jest ok. 22 000 IU prowitaminy A. I co, masz go sobie w ciąży odmówić? Nie moja droga. Możesz wręcz poprosić o dokładkę.

Twój organizm przerobi tylko taką ilość beta-karotenu na retinol, jaki będzie mu niezbędny. Pozostały beta-karoten – pozostanie sobie beta-karotenem.

Konwersja beta-karotenu w retinol

Problem jest jednak inny. Konwersja beta-karotenu w retinol może być nawet na tak niskim poziomie jak 29 do 1. Czyli 10 000 IU beta-karotenu może się przekształcić zaledwie w 344 IU retinolu. Konwersję beta-karotenu w retinol zaburza między innymi:

– okres niemowlęctwa i dzieciństwo

– cukrzyca

– problemy z tarczycą

– niskotłuszczowa dieta

– pasożyty jelitowe

– biegunka

– choroba trzustki

– nietolerancja glutenu

Dlatego tak niezwykle ważne jest jednak zwierzęce źródło witaminy A, lub chociażby suplement, w którym będzie także retinol. Wiele popularnych suplementów dla kobiet w ciąży w związku z nagonką medialną na witaminę A w ogóle tego składnika nie zawiera.

Przedawkowanie retinolu

Co do retinolu, to faktycznie jeśli przypadkowo jesteś arktycznym odkrywcą i masz przed sobą do zjedzenia wątróbkę z misia polarnego lub foki i jeśli przy okazji jesteś w ciąży – powstrzymaj się.

Dawki witaminy A z tych pokarmów mogą faktycznie okazać się toksyczne.

Normalne pożywienie (nawet wątróbka w racjonalnych ilościach, ale tylko od zwierząt hodowanych ekologicznie, jeśli już musisz jeść mięso) nie stanowi dla Ciebie zagrożenia.

Reklama

Witaminy w ciąży

Greens & Fruits czyli witaminy, minerały i enzymy z 50 owoców, warzyw i ziół – idealne dawka witamin i minerałów dla kobiety w ciąży – do kupienia w BioLoveShop.com


Tak więc, będąc w ciąży jedz kolorowych warzyw i owoców do woli (zobacz dlaczego jedzenie owoców w ciąży jest ważne), z umiarem wątróbkę i uważaj, aby w suplementach nie brać więcej niż, załóżmy tak bardzo ostrożnościowo, 10 000 IU witaminy A w formie retinolu (i jego pochodnych) czyli 3 300 microgramów. Beta-karotenu zarówno z suplementów jak i tym bardziej z pożywienia przedawkować się nie da.

Witamina A w ciąży

Podstawa diety w ciąży i nie tylko – owoce i warzywa, o bagietce zapomnij

Źródła:

Helen Saul Case „Ciąża i witaminy. Przewodnik ortomolekularny dla matki i dziecka.

https://www.westonaprice.org/health-topics/abcs-of-nutrition/vitamin-a-saga/;

Rothman, K. J. i inni “Teratogenicity of high vitamin A intake” New England Journal of Medicine. November 23, 1995 333(21):1414-5.

Mastroiacovo, P. i inni “High vitamin A intake in early pregnancy and major malformations: a multicenter prospective controlled study.” Teratology. January 1999 59(1):1-2.

Wiegand, U. W. and others. “Safety of vitamin A: recent results.” International Journal of Vitamin and Nutrition Research. 1998, 68(6):411-6.

Werbach M.R., J. Moss, „Textbook of Nutritional Medecine” 1999. Mills, J.L. Simpson, G.C. Cunnigham i inni, „Vitamin A and Birth Defects”. Miller R.K., A.G. Hendrickx, J.L. Mills „Periconceptional Vitamin A Use: How much is Teratrogenic?

World Health Organization. The Micronutrient Initiative. Safe viamin A dosage during Pregnancy and Lactation. Recommendations and Report of a Consultation. WHO/Nut/98.4

 

 

 

 

 

 

 


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.