SHAPE SHAKE – koktajl białkowy, który pomoże Ci schudnąć –  BioLoveShop.com

Miałam dziś pisać o sikaniu, ale napiszę o kupie. Jedno i drugie bliskie mamom, na porządku dziennym, naturalne i naturalistyczne w porywach do turpistycznego. Nie będę jednak analizować wyglądu kup niemowląt, strasznie nie kręci mnie ten temat. Ale za to rozwiążę problem braku kup, wezmę się za zaparcia u dziecka.

Zaparcia u dziecka to faktycznie ciężki problem.

Na szczęście istnieje wiele naturalnych i skutecznych metod na zaparcia u dzieci.

Ale najpierw, co to jest zaparcie u dziecka?

Większość badaczy zgadza się, że mniej niż 3 wypróżnienia tygodniowo u dziecka w każdym wieku to zaparcie. Wyjątkiem są niemowlęta karmione piersią, u których możliwe jest trawienie bezresztkowe i brak wypróżnień nawet przez 5-7 dni. Również dyskomfort przy przechodzeniu stolca, nawet przy regularnym wypróżnianiu, jest uważany za zaparcie. Te 3 razy w tygodniu, to ja dziękuję, człowiek jest zaczopowany jak wąż, który połknął słonia. Już lepsze jest 3 razy dziennie jak buddyjski mnich, choć jeśli mnichem buddyjskim nie jesteś, to także może być to pewien powód do niepokoju – jak chociażby może to sugerować problem z nadczynnością tarczycy.

Jeśli Twoje dziecko ma często zaparcia, a następnie doznaje silnego ruchu jelit i gwałtownie wypróżnia się często w nieodpowiednich miejscach i sytuacjach (zazwyczaj tak bywa), to nazywa się to enkopresją i jest wynikiem przewlekłego zaparcia.

Niektóre dzieci mają bardzo twarde lub duże stolce, co utrudnia ich przejście. Jest to również zaparcie, nawet jeśli wypróżniają się regularnie.

Uwaga – jeśli Twoje dziecko ma przewlekłe zaparcia, problem z nietrzymaniem moczu, krew w stolcu lub regularne bóle brzucha i trudności z oddawaniem stolca lepiej skontrolować to z lekarzem. Takie objawy mogą sugerować chorobę jelit – np. chorobę Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Naturalne sposoby na zaparcia u dziecka

Zaparcia? To na szczęście nie mój problem.

Naturalne sposoby na zaparcia u dziecka

#1 Dieta

Bez glutenu i bez nabiału

Pokarmy zawierające gluten i produkty mleczne mogą powodować zaparcia u niektórych dzieci. Gazy,  wzdęcia lub bóle brzucha po spożyciu tych pokaramów sugerują, że tu właśnie może leżeć przyczyna zaparć. Doktor pediatra po Yale i naturopatka Aviva Romm zawsze zaleca rozpoczęcie jakiegokolwiek planu leczenia przewlekłych zaparć od 3 tygodni podstawowej diety eliminacyjnej. Wyeliminuj z diety dziecka nabiał oraz gluten i obserwuj czy sytuacja się poprawia.

Dodaj warzywa i owoce

Świeże warzywa i owoce dzięki wysokiej zawartości błonnika działają jak szczotka oczyszczająca jelita. Rób owocowe koktajle z dodatkiem zielonych liści.

Reklama

Ekologiczne super pokarmy

Podając te super pokarmy dziecku masz pewność, że dajesz mu jedzenie najlepszej jakości wolne od glifosatu i GMO – kupisz je w BioLoveShop.com


Zielony koktajl

Zrób dziecku zielony koktajl – zblenduj pół mango, banana i garść jarmużu lub szpinaku z dodatkiem soku z cytryny i wody. Jeśli dziecko nie jest przyzwyczajone do takich napojów powinno to pomóc stosunkowo szybko się wypróżnić.

Wiele przepisów na takie zdrowe koktajle, które przy okazji bardzo smakują dzieciom znajdziesz w moim e-booku „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”. Z owoców możesz też robić pyszne zdrowe lody idealne na letnie upały.

Błonnik

Pewnym rozwiązaniem mogą być też suplementy z błonnikiem, choć musisz pamiętać, że zbyt dużo błonnika też może być drażniące dla jelit. Nasiona lnu i chia mogą nawet bardziej zablokować jelita jeśli dziecko nie pije wystarczające ilości wody.

Dobrym rozwiązaniem jest glukomannan z japońskiego korzenia konjac. Aviva Romm zaleca dawkę 100 mg/kg masy ciała dziecka, do maksymalnie 5 g dziennie, z 50 ml wody.  Jest to bezpieczne i skuteczne zioło dla dziecka.

Jeśli Twoje dziecko ma zaparcia, to jest to ważny sygnał, że coś jest nie tak z jego dietą. Dieta bogata w duże ilości warzyw, owoców i błonnika, ograniczająca pieczywo (szczególnie białe), mięso i nabiał z dodatkiem naturalnych pokarmów fermentowanych pozwala codziennie się wypróżniać i tym samym oczyszczać organizm z toksyn.

Jeśli zastosujesz się do porad zawartych w moim e-booku „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”  gwarantuję Ci, że po krótkim czasie zapomnisz co to znaczy zaparcie u dziecka.

 


Jeśli nurtują Cię pytania: 

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? 

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?

Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

to ta książka jest dla Ciebie

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe

Nowy rewolucyjny e-book “Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”. To przewodnik, który pokaże Ci jakie drogi wybrać chcąc zdrowo odżywiać dziecko. E-book do kupienia w BioLoveShop.com


#2 Sposób życia

Ogranicz stres

Istnieje silny związek między stresem a zdrowiem jelit, zresztą nie tylko jelit. U niektórych osób stres powoduje zaparcia, u innych wręcz odwrotnie. Staraj się ograniczać dziecku stres. Rozmawiaj z dzieckiem, zadawaj pytania otwarte o kolegów, przedszkole, szkołę, spróbuj zdiagnozować gdzie jest źródło stresu, bądź dla dziecka wsparciem. Staraj się panować nad swoimi emocjami i nie krzycz.

Masaż brzucha może być bardzo relaksujący dla dzieci. Masuj brzuszek wokoło pępka w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, mocno, ale komfortowo dla dziecka. Aby było łatwiej możesz użyć troszkę oleju kokosowego do masażu.

Zobacz jakie są jeszcze naturalne metody na bolący brzuch.

Pora na nocnik

Idealnie jest jak dziecko sygnalizuje swoje potrzeby i szybko je załatwia. Z dziećmi, które mają problem z wypróżnianiem już tak łatwo nie jest. Codzienny pośpiech powoduje, że zapominasz o tej przyziemnej czynności. Dobrze jest wygospodarować chwilę na nocniku 30 minut po posiłku, to naturalny czas na opróżnienie zalegającego w jelitach strawionego pokarmu. Pozwól dziecku siedzieć przez maksymalnie 10 minut. Zabawiaj rozmową lub książeczką.

Odpowiednia postura

Człowiek nie został stworzony do robienia kupy na toalecie. Milion lat robiliśmy to kucając, z kolanami wysoko podciągniętymi pod brzuch. To naturalna pozycja do załatwiania się. Pilnuj aby dziecko właśnie taką miało postawą siedząc na nocniku czy na desce klozetowej – konieczny jest wtedy odpowiedni podnóżek. Swoją drogą sprawdź sama o ile łatwiej robi się kupę jeśli trzymasz nogi na podnóżku.

 

 

Szkoła

Konieczność podnoszenia ręki w czasie zajęć w szkole, żeby wyjść do toalety może być zawstydzająca (dlaczego tak jest w szkołach? Boją się, że gdyby nie, to dzieci masowo uciekałyby z zajęć?). Dziecko może woleć przetrzymać kupę niż oficjalnie wyjść z klasy na żenująco długi czas. A takie przetrzymywanie bardzo źle robi i przyczynia się do zaparć. Postaraj się wprowadzić rutynę wypróżniania się przed szkołą lub po szkole. Wtedy jest łatwiej. Tak naprawdę nikt nie lubi robić kupy poza domem.

Naturalne sposoby na zaparcia u dziecka

Dlaczego dzieci kręci toaleta i papier toaletowy?

#3 Naturalne suplementy

Probiotyki i prebiotyki

Probiotyki to dobroczynne bakterie ułatwiające trawienie i przyswajanie składników odżywczych z pożywienia. Idealne dla dzieci są szczepy bakterii Lactobaccilus i Bifidobacterium. Prebiotyki to z kolei pożywienie dla tych dobrych bakterii. Takimi prebiotykami są oligosacharydy fruktozowe czyli fruktoligosacharydy, występują w warzywach i owocach, ale czasem w tej formie mogą nie wystarczać i dobrze wprowadzić prebiotyczne suplementy.

Chlorella

Chlorella zawiera spore ilości błonnika oraz chlorofil, które przyśpieszają przemianę materii. Normalnie codziennie można podawać dziecku 0,5 mg na 10 kg masy ciała. W przypadku zaparcia można jednorazowo zwiększyć dawkę do 1-2 gramów na 10 kg masy ciała. Jeśli podajesz chlorellę po raz pierwszy zacznij od najmniejszych ilości i obserwuj reakcję. Jak w przypadku każdego nowo podawanego dziecku pokarmu może pojawić się alergia.

Reklama

Ryba dla dziecka - zawsze w chlorellą

Chlorella 100% ORGANIC wspaniały superpokarm dla Twojego dziecka do kupienia w BioLoveShop.com


Chlorek magnezu

Chlorek magnezu nie tylko uzupełnia niedobory magnezu, ale jeszcze wykazuje działanie przyśpieszające przemianę materii. W szklance wody rozpuść ¼ łyżeczki chlorku magnezu i podawaj dziecku co dwie godziny, aż nastąpi wypróżnienie (zazwyczaj luźny stolec). Jest to gorzka sól, więc dla osłodzenia możesz dodać trochę miodu i ewentualnie soku z cytryny. Chlorek magnezu można podawać dziecku codziennie w niewielkich ilościach niepowodujących biegunki oraz dodawać ½ -1 szklankę do kąpieli – to także forma uzupełnienia niedoborów magnezu.

Reklama

Idealnie czysty chlorek magnezu o jakości farmaceutycznej kupisz w BioLoveShop.com


Cytrynian magnezu

Cytrynian magnezu jest osmotycznym środkiem przeczyszczającym – co oznacza, że działa przez wciąganie wody do jelit. Jest bezpieczny z umiarem nawet dla małych dzieci. Typowy zakres dawek jest następujący:

1-3 lata 65 mg / dzień

4-8 lata 110 mg / dzień

9-18 lata 350 mg / dzień

Najlepiej wziąć przed snem, co często prowadzi do wypróżnienia rano. Można go kupić w postaci proszku i zmieszać z niewielką ilością mleka np. migdałowego lub wody.

Czy Twoje dziecko ma  problemy z zaparciami? Jak sobie z nimi radzisz?

Naturalne sposoby na zaparcia u dziecka

To iPad czy książka? Ipadów do kupy nie polecam. Ale książeczka może być.

Źródła:

avivaromm.com

mercola.com

 

 


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.