Naturalne sposoby na zaparcia u dziecka

Naturalne sposoby na zaparcia u dziecka

Miałam dziś pisać o sikaniu, ale napiszę o kupie. Jedno i drugie bliskie mamom, na porządku dziennym, naturalne i naturalistyczne w porywach do turpistycznego. Nie będę jednak analizować wyglądu kup niemowląt, strasznie nie kręci mnie ten temat. Ale za to rozwiążę problem braku kup, wezmę się za zaparcia u dziecka.

Zaparcia u dziecka to faktycznie ciężki problem.

Na szczęście istnieje wiele naturalnych i skutecznych metod na zaparcia u dzieci.

Reklama

Kids Vitek i Kids Omega BioLoveShop.com
KIDS VITEK – zestaw minerałów i witamin dla dzieci w najlepiej przyswajalnych formach (np. B12 – metylokobalamina, kwas foliowy – l-metylofolian wapnia) oraz KIDS OMEGA-3 – kwasy tłuszczowe Omega-3 pozyskane z peruwiańskich Anchois – w malutkich kapsułkach łatwych do połknięcia zapakowanych w szklane słoiczki – do kupienia w BioLoveShop.com

 

Ale najpierw, co to jest zaparcie u dziecka?

Większość badaczy zgadza się, że mniej niż 3 wypróżnienia tygodniowo u dziecka w każdym wieku to zaparcie. Wyjątkiem są niemowlęta karmione piersią, u których możliwe jest trawienie bezresztkowe i brak wypróżnień nawet przez 5-7 dni. Również dyskomfort przy przechodzeniu stolca, nawet przy regularnym wypróżnianiu, jest uważany za zaparcie. Te 3 razy w tygodniu, to ja dziękuję, człowiek jest zaczopowany jak wąż, który połknął słonia. Już lepsze jest 3 razy dziennie jak buddyjski mnich, choć jeśli mnichem buddyjskim nie jesteś, to także może być to pewien powód do niepokoju – jak chociażby może to sugerować problem z nadczynnością tarczycy.

Jeśli Twoje dziecko ma często zaparcia, a następnie doznaje silnego ruchu jelit i gwałtownie wypróżnia się często w nieodpowiednich miejscach i sytuacjach (zazwyczaj tak bywa), to nazywa się to enkopresją i jest wynikiem przewlekłego zaparcia.

Niektóre dzieci mają bardzo twarde lub duże stolce, co utrudnia ich przejście. Jest to również zaparcie, nawet jeśli wypróżniają się regularnie.

Uwaga – jeśli Twoje dziecko ma przewlekłe zaparcia, problem z nietrzymaniem moczu, krew w stolcu lub regularne bóle brzucha i trudności z oddawaniem stolca lepiej skontrolować to z lekarzem. Takie objawy mogą sugerować chorobę jelit – np. chorobę Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Naturalne sposoby na zaparcia u dziecka
Zaparcia? To na szczęście nie mój problem.

Naturalne sposoby na zaparcia u dziecka

#1 Dieta

Bez glutenu i bez nabiału

Pokarmy zawierające gluten i produkty mleczne mogą powodować zaparcia u niektórych dzieci. Gazy,  wzdęcia lub bóle brzucha po spożyciu tych pokaramów sugerują, że tu właśnie może leżeć przyczyna zaparć. Doktor pediatra po Yale i naturopatka Aviva Romm zawsze zaleca rozpoczęcie jakiegokolwiek planu leczenia przewlekłych zaparć od 3 tygodni podstawowej diety eliminacyjnej. Wyeliminuj z diety dziecka nabiał oraz gluten i obserwuj czy sytuacja się poprawia.

Dodaj warzywa i owoce

Świeże warzywa i owoce dzięki wysokiej zawartości błonnika działają jak szczotka oczyszczająca jelita. Rób owocowe koktajle z dodatkiem zielonych liści.

Reklama

Ekologiczne super pokarmy
Podając te super pokarmy dziecku masz pewność, że dajesz mu jedzenie najlepszej jakości wolne od glifosatu i GMO – kupisz je w BioLoveShop.com

Zielony koktajl

Zrób dziecku zielony koktajl – zblenduj pół mango, banana i garść jarmużu lub szpinaku z dodatkiem soku z cytryny i wody. Jeśli dziecko nie jest przyzwyczajone do takich napojów powinno to pomóc stosunkowo szybko się wypróżnić.

Wiele przepisów na takie zdrowe koktajle, które przy okazji bardzo smakują dzieciom znajdziesz w moim e-booku „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”. Z owoców możesz też robić pyszne zdrowe lody idealne na letnie upały.

Błonnik

Pewnym rozwiązaniem mogą być też suplementy z błonnikiem, choć musisz pamiętać, że zbyt dużo błonnika też może być drażniące dla jelit. Nasiona lnu i chia mogą nawet bardziej zablokować jelita jeśli dziecko nie pije wystarczające ilości wody.

Dobrym rozwiązaniem jest glukomannan z japońskiego korzenia konjac. Aviva Romm zaleca dawkę 100 mg/kg masy ciała dziecka, do maksymalnie 5 g dziennie, z 50 ml wody.  Jest to bezpieczne i skuteczne zioło dla dziecka.

Jeśli Twoje dziecko ma zaparcia, to jest to ważny sygnał, że coś jest nie tak z jego dietą. Dieta bogata w duże ilości warzyw, owoców i błonnika, ograniczająca pieczywo (szczególnie białe), mięso i nabiał z dodatkiem naturalnych pokarmów fermentowanych pozwala codziennie się wypróżniać i tym samym oczyszczać organizm z toksyn.

Jeśli zastosujesz się do porad zawartych w moim e-booku „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”  gwarantuję Ci, że po krótkim czasie zapomnisz co to znaczy zaparcie u dziecka.

 


NOWA KSIĄŻKA „JAK ZDROWO ODŻYWIAĆ DZIECI”

W PIĘKNYM WYDANIU W TWARDEJ OPRAWIE JUŻ JEST!!!!

Jeśli nurtują Cię pytania:

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? lub Jak zdrowo odżywiać dzieci?

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?

Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

I szukasz zdrowych i prostych przepisów na dania dla dziecka

bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru,

to ta książka jest dla Ciebie


#2 Sposób życia

Ogranicz stres

Istnieje silny związek między stresem a zdrowiem jelit, zresztą nie tylko jelit. U niektórych osób stres powoduje zaparcia, u innych wręcz odwrotnie. Staraj się ograniczać dziecku stres. Rozmawiaj z dzieckiem, zadawaj pytania otwarte o kolegów, przedszkole, szkołę, spróbuj zdiagnozować gdzie jest źródło stresu, bądź dla dziecka wsparciem. Staraj się panować nad swoimi emocjami i nie krzycz.

Masaż brzucha może być bardzo relaksujący dla dzieci. Masuj brzuszek wokoło pępka w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, mocno, ale komfortowo dla dziecka. Aby było łatwiej możesz użyć troszkę oleju kokosowego do masażu.

Zobacz jakie są jeszcze naturalne metody na bolący brzuch.

Pora na nocnik

Idealnie jest jak dziecko sygnalizuje swoje potrzeby i szybko je załatwia. Z dziećmi, które mają problem z wypróżnianiem już tak łatwo nie jest. Codzienny pośpiech powoduje, że zapominasz o tej przyziemnej czynności. Dobrze jest wygospodarować chwilę na nocniku 30 minut po posiłku, to naturalny czas na opróżnienie zalegającego w jelitach strawionego pokarmu. Pozwól dziecku siedzieć przez maksymalnie 10 minut. Zabawiaj rozmową lub książeczką.

Odpowiednia postura

Człowiek nie został stworzony do robienia kupy na toalecie. Milion lat robiliśmy to kucając, z kolanami wysoko podciągniętymi pod brzuch. To naturalna pozycja do załatwiania się. Pilnuj aby dziecko właśnie taką miało postawą siedząc na nocniku czy na desce klozetowej – konieczny jest wtedy odpowiedni podnóżek. Swoją drogą sprawdź sama o ile łatwiej robi się kupę jeśli trzymasz nogi na podnóżku.

 

 

Szkoła

Konieczność podnoszenia ręki w czasie zajęć w szkole, żeby wyjść do toalety może być zawstydzająca (dlaczego tak jest w szkołach? Boją się, że gdyby nie, to dzieci masowo uciekałyby z zajęć?). Dziecko może woleć przetrzymać kupę niż oficjalnie wyjść z klasy na żenująco długi czas. A takie przetrzymywanie bardzo źle robi i przyczynia się do zaparć. Postaraj się wprowadzić rutynę wypróżniania się przed szkołą lub po szkole. Wtedy jest łatwiej. Tak naprawdę nikt nie lubi robić kupy poza domem.

Naturalne sposoby na zaparcia u dziecka
Dlaczego dzieci kręci toaleta i papier toaletowy?

#3 Naturalne suplementy

Probiotyki i prebiotyki

Probiotyki to dobroczynne bakterie ułatwiające trawienie i przyswajanie składników odżywczych z pożywienia. Idealne dla dzieci są szczepy bakterii Lactobaccilus i Bifidobacterium. Prebiotyki to z kolei pożywienie dla tych dobrych bakterii. Takimi prebiotykami są oligosacharydy fruktozowe czyli fruktoligosacharydy, występują w warzywach i owocach, ale czasem w tej formie mogą nie wystarczać i dobrze wprowadzić prebiotyczne suplementy.

Chlorella

Chlorella zawiera spore ilości błonnika oraz chlorofil, które przyśpieszają przemianę materii. Normalnie codziennie można podawać dziecku 0,5 mg na 10 kg masy ciała. W przypadku zaparcia można jednorazowo zwiększyć dawkę do 1-2 gramów na 10 kg masy ciała. Jeśli podajesz chlorellę po raz pierwszy zacznij od najmniejszych ilości i obserwuj reakcję. Jak w przypadku każdego nowo podawanego dziecku pokarmu może pojawić się alergia.

Reklama

Ryba dla dziecka - zawsze w chlorellą
Chlorella 100% ORGANIC wspaniały superpokarm dla Twojego dziecka do kupienia w BioLoveShop.com

Chlorek magnezu

Chlorek magnezu nie tylko uzupełnia niedobory magnezu, ale jeszcze wykazuje działanie przyśpieszające przemianę materii. W szklance wody rozpuść ¼ łyżeczki chlorku magnezu i podawaj dziecku co dwie godziny, aż nastąpi wypróżnienie (zazwyczaj luźny stolec). Jest to gorzka sól, więc dla osłodzenia możesz dodać trochę miodu i ewentualnie soku z cytryny. Chlorek magnezu można podawać dziecku codziennie w niewielkich ilościach niepowodujących biegunki oraz dodawać ½ -1 szklankę do kąpieli – to także forma uzupełnienia niedoborów magnezu.

Reklama

Idealnie czysty chlorek magnezu o jakości farmaceutycznej kupisz w BioLoveShop.com

Cytrynian magnezu

Cytrynian magnezu jest osmotycznym środkiem przeczyszczającym – co oznacza, że działa przez wciąganie wody do jelit. Jest bezpieczny z umiarem nawet dla małych dzieci. Typowy zakres dawek jest następujący:

1-3 lata 65 mg / dzień

4-8 lata 110 mg / dzień

9-18 lata 350 mg / dzień

Najlepiej wziąć przed snem, co często prowadzi do wypróżnienia rano. Można go kupić w postaci proszku i zmieszać z niewielką ilością mleka np. migdałowego lub wody.

Czy Twoje dziecko ma  problemy z zaparciami? Jak sobie z nimi radzisz?

Naturalne sposoby na zaparcia u dziecka
To iPad czy książka? Ipadów do kupy nie polecam. Ale książeczka może być.

Źródła:

avivaromm.com

mercola.com

 

 


 

Wpadnij też na moje konto na INSTAGRAMIE – dużo fajnych przepisów dla dzieci, interesujące story i inspirujące przesłania dla dobra mamy i dziecka.

 


 

Noemi Demi 

czyli Magdalena Dzikiewicz-Polak, zafascynowana zdrowym odżywianiem i zdrowym życiem od dziecka. Weganka, biegaczka i maratonka, mama 2 dzieci – Marcela i Mileny. Autorka bloga NoemiDemi.com i niedawno wydanej książki „Jak zdrowo odżywiać dzieci„.

Blog NoemiDemi.com to blog o zdrowiu dziecka i mamy, blog o zdrowiu kobiety i generalnie blog o zdrowym życiu.

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu

 


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (23)

  1. Moje dziecko nie ma żadnych problemów z zaparciami. Stosujemy większość z punktów na co dzień jako zwykła rutyna i potwierdzam – jedzenie bez glutenu (a nawet wystarczy bez pszenicy i z minimalną ilością glutenu w owsie, orkiszu lub życie od czasu do czasu), bez nabiału ale za to z dużym pakietem warzyw i owoców plus zdrowe tłuszcze no i nie robienie tematu „tabu” z kupy przynosi całkowity brak problemu z zaparciami. No chyba że podłożem jest stres związany z jakąś sytuacją życiową. Znam dziecko, które nie miało najmniejszych problemów z zaparciami do czasu gdy matka przestała je karmić piersią (blisko 3 lata!) a własne mleko zastąpiła UHT ze sklepu. Dziewczynka ma zaparcia do dziś…czyli do wieku 7 lat… „Bo ona tak lubi mleko….”

    1. bega, no właśnie – właściwa dieta dla dziecka i problem z zaparciami znika. Ja też tego problemu u moich dzieci nigdy nie miałam, ale z tego co słyszę dla wielu dzieci to bardzo niekomfortowa sytuacja. Wypróżnianie się to nie tylko lepsze samopoczucie, ale podstawa zdrowia. Jeśli tego nie robi się codziennie to toksyny z kału są ponownie wchłaniane i organizm się wtórnie zatruwa, tym co powinien jak najszybciej wyeliminować. Więc to nie jest śmieszne i nie można tego ignorować. Ta mama koniecznie powinna zmienić dietę dziecka – jeśli mleko – to tylko w formie sfermentowanej.

  2. Oj czytasz w moich myślach, akurat wczoraj szukałam na Twoim blogu tematów o zaparciach u dzieci. Mój synek od chwili narodzin mial problemy z kupa pomagalismy mu rureczkami, masazami ale nic to nie dało. W wiekj 2 lat poszliśmy do lekarza ktory stwierdzil troszke leniwe jelitko. Zapisał debridat i xenne dla dzieci. Faktycznie kupa byla codziennie ale co z tego jeśli to leki ja wywolywaly… Po zaprzestaniu podawania problem powrócił juz nie wiem co robic podawalam chlorek na początku pomagal teraz chyba syn sie przyzwyczaił i nie działa… Synek ma 3 lata a kupe zrobi tylko w pampersa bo sie boi na nocnik czy wc.. Nie wiem jak mi pomoc by normalnie mogl sie wyproznic i jak przekonać go do robienia kupy na nocnik… Wody pije bardzo naprawdę bardzo duzo. Dietę mieliśmy ale czy z dieta czy bez bylo to samo albo brak kupy albo problem z jej zrobieniem… Nie wiem co jest tego przyczyna bo nawet jak karmilam piersia byl ten problem od samych narodzin…

    1. Jak długo stosowałaś specjalną dietę u synka? Jaką? Czy pije mleko, je gluten? Czy ma jakieś alergie pokarmowe? Czy podajesz regularnie probiotyki? Czy są w rodzinie choroby tarczycy? Czy sprawdzałaś hormony tarczycy u synka? Niedoczynność powoduje problemy z wypróżnianiem. Chlorku magnezu można podawać aż do wystąpienia biegunki, nie ma tu żadnego ryzyka przedawkowania ani też żadnego ryzyka przedawkowania. Nadmiar zostanie właśnie w ten sposób wydalony i przy okazji pomoże zrobić kupę. Ale oczywiście jest to jednak pewna ingerencja w organizm.
      To, że tylko w pampersa – to może jakaś trauma? Jakaś niefajna sytuacja? Słyszałam o chłopcu, który tak robił do 6 roku życia i przestał jak poszedł z babcią do figloraju, zachciało mu się kupę i babcia mu powiedziała – ok możesz zrobić w pampersa, ale wtedy zaraz jedziemy do domu, zrobisz do toalety – zostajemy i będziesz bawił się dalej. To zadziałało i od tego czasu załatwia się normalnie. Aczkolwiek była to delikatna forma szantażu 🙂

      1. W rodzinie maja problemy z tarczyca moja mama ma niedoczynność i faktycznie problemy z zaparciami ale synowi nigdy nie badalam hormonów.. Dietę stosowalismy ok 5 miesięcy odstawilismy całkowicie mleko pasteryzowane i ograniczylismy gluten. Syn uwielbia nalesniki, pierogi i chleb z surowym miodem wiec od czasu do czasu to podajemy. Pozniej odstawilismy leki i bylo wszystko ok wyproznial sie codziennie ale zlapal jelitówke i problem powrócił znowu powrot do lekow bylo ok, pozniej wieksze przeziebienie z goraczka zwalczone kalibracja wit c i problem znow powrócił. Do lekow nie wróciliśmy bo boje sie skutków ubocznych i widze ze z lekami ok a ja chcę żeby bez nich sie wyproznial tym bardziej ze od wrzesnia idzie do przedszkola.. Z pampersem próbowałam juz wszystkiego szantaze, przekupstwa i nic nie pomaga;-) nie wiem czy boi sie tego bolu co kiedys przy kazdym wyproznianiu mu towarzyszyl ale teraz go nie boli wiec nie wiem co zrobić. Potrafi świetna korzystać z toalety sam a gdy chce mu sie kupke woła żeby założyć mu pampersa… Syn mial takze atopowe zapalenie skóry jak byl malutki teraz czasem jakieś suche miejsca sie pokażą ale rzadko.. Noemi pomóż…

        1. Mandi, koniecznie badanie hormonów. Ale jak wyjdzie niedoczynność – to oczywiście nie żadne leki tylko odpowiednia dieta, dużo jodu – niech je dużo wodorostów. Czy robisz mu zielone szejki?
          Konieczna jest odbudowa odpowiedniej flory bakteryjnej w jelitach – szczególnie przed pójściem do przedszkola. Atopowe zapalenie skóry też świadczy o problemach z jelitami. Codziennie kiszonki, codziennie probiotyki. Codziennie zielone szejki. I do tego 4 Greens https://bioloveshop.com/superfoods/2005-4-greens-100-organic-110g-this-is-bio-254475917275.html lub sama chlorella na początek https://bioloveshop.com/chlorella/2021-chlorella-100-organic-410tabl-this-is-bio-254475917299.html
          No i odpada dieta przedszkolna – musisz mu sama robić jedzenie do przedszkola.

  3. Dziękuję Ci bardzo, musze sie wziac i zrobić te badania… Naprawde az zal patrzeć jak czasani sie meczy a nie mam sumienia odmawiać mu jedzenia które uwielbia:-( właśnie mam zamiar kupic chlorelle moze ona juz cos pomoze. Sa dni, tygodnie że jest wszystko ok a potem znowu wraca ze dopiero co nawet 5 dzien sie wyproznia i to z problemem… Czasem w ruch musi isc nawet lewatywka bo nie potrafi zrobić i sie meczy… Dziekuje za szybką odpowiedź, zaczne działać mam nadzieje ze badania wyjda ok i przyczyna bedzie inna…

    1. Pił i jadł wszystko. Dużo warzyw, owoców wszystkie zboża. Problem zaczął się jakieś 2 miesiące temu. Po prostu stał się niejadkiem. Większość pokarmów muszę mu teraz wmuszać. Trochę więcej zje oglądając np jakaś bajkę, kiedy nie skupia się na jedzeniu. Nie mam pojęcia skąd nagle taka niechęć do jedzenia. Koktajl z bananem i zielenina też kilka łyczków i ma dość. Lekarz nie widzi problemu, co 2,3 dni to nie tragedia. Polecił lactulosum jak ten czas się wydłuży i oczywiście starać się wzbogacać dietę o błonnik. Zbadam pasożyty. Bardzo dziękuję za poradę.

      1. Lekarz nie widzi problemu bo ma pewno pełno pacjentów – dzieci, które się tak wypróżniają. I to dla niego jest normalne, a nie powinno być. 1 raz dziennie to obowiązek – organizm musi się oczyszczać inaczej zawalą go toksyny. Żadnym środków nie stosuj. Tylko ten chlorek magnezu – jest idealny i bez żadnych skutków ubocznych, nie jest też uzależniający. Po prostu naturalne źródło magnezu poprawiające metabolizm. Karmienie przy bajce to nie najlepszy pomysł. Nie wmuszaj jedzenia. Zajmij się źródłem problemu. Myślę że oczyszczenie z pasożytów może pomóc.

        1. Noemi Demi, nawet nie wiem jak Ci dziękować. Nie zdążyłam jeszcze zrobić biorezonansu, ale od razu zaczęłam podawać młodemu chlorek magnezu. Przez pierwsze dwa dni co 2, 3 h aż do wypróżnienia, w kolejnych dniach jedną dawkę rano. Już na drugi dzień było widać efekty. Odstawiłam białe pieczywo i mleko modyfikowane. Po trochu podaje zielone koktajle ( choć nie jest łatwo 🙂 ) i jak najwięcej warzyw oraz owoców. Oluś od tygodnia załatwia się raz a czasem nawet dwa razy dziennie. Nawet nie wiem kiedy to robi. A jeszcze tydzień temu tak bardzo się męczył, prężył, robił się czerwony. Dziecko mi odżyło. Bardzo Ci Dziekuje!!!

          1. Aniap, jak mi miło, że to piszesz! Dziękuję za potwierdzenie, że naturalne metody działają! <3

  4. Mój 2 letni synek wypróżnia się co 2,3 dni i zawsze z dużym wysiłkiem. Zaczęło się od tego że nagle z dziecka które jadło wszystko co mu podałam stał się totalnym niejadkiem. Na jedzonko które uwielbiał kręci nosem. Mam wrażenie że mógłby jeść tylko chleb, którego staram się unikać. Zjada witaminki Vitek, omegę 3, vit D3 K2, chlorelle od jakiegoś czasu muszę przemycać. Kąpiele z użyciem chlorku magnezu. Czy zamiast szczypty chlorku magnezu można podac do picia jabłczan magnezu który jest mniej gorzki? Czy powinien pomóc w ten sam sposób?

    1. Sprawdź pasożyty. Co 2-3 dni – to problem. Powinno być regularnie codziennie.
      Jak się okaże, że pasożyty (sprawdź biorezonansem) – to przeprowadź kurację i w tym czasie nie podawaj witamin Vitek (bo one wtedy odżywiają pasożyty) i D3 z K2. Możesz chlorellę i wit C – to wspomoże oczyszczanie organizmu.
      Jabłczan magnezu nie ma takich właściwości jak chlorek magnezu.
      A szejki zielone pije czy nie ma szans? Jaką ma dietę? Mleko pije? Mleko też jest dużym problemem.

  5. Nie sądziłam, że pasożyty mogą być przyczyną zaparć. Córka zaczęła mieć problemy z bolącym brzuchem po każdym posiłku, często było jej niedobrze no i miała zaparcia. Zrobiliśmy wiele badań, które zleciła pediatra, wykluczając po kolei możliwe przyczyny i na końcu zleciła pasożyty. Po odrobaczeniu wszystko przeszło jak ręką odjął. Nie wiem dlaczego teraz lekarze nie zlecają co jakiś czas odrobaczania dzieci, tak jak kiedyś. Dawniej podobno odrobaczało się dzieci w wieku przedszkolnym raz w roku…
    W tym czasie, kiedy córka miała zaparcia pediatra kazała aplikować czopek dla dzieci. Nie pozwoliła podawać żadnych środków doustnych. Do picia robiłam kompoty z jabłek z dodatkiem śliwek suszonych, no i owsiankę z tartym jabłkiem.

  6. Hej! A jaki może być powód brzydkich zębów? Moje chłopaki 4 l i 2 lat maja żeby w złym stanie… ich dieta wyglada jak u Ciebie w postach, ebooku i jak u ellen fisher z ebooków, suplementy dostają wszystkie jakie polecasz ,dodatkowo sama dodaje różne super foodsy ( miesa nie jedzą, sporadycznie rosół na eko kurze i pierś z rosołu, nabiału zero , 4 latek ma alergie na nabiał ) jestem zdziwiona… pierwszy synek miał podawane żelazo (moja niewiedza) myślałam ze to od tego te czarne przebarwienia na zębach ,drugi syn miał żeby piękne, zdrowe białe dziś ma 2l i na zębach paskudny jakby osad… masz może jakiś pomysł? Jedzą owsiankę, orzechy, kaszy jaglanej dużo ale zawsze moczę…

Dodaj komentarz

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.