Kupa – jak nie ma z nią problemów, temat nie istnieje. Jak nie chce wyjść – oj to może skomplikować życie każdej mamy.

Czy Twoje dziecko narzeka na ból brzucha i ma problemy z wypróżnianiem? Czy zaparcie jest tylko doraźną sytuacją czy zdarza się często? Czy Twoje dziecko pije mleko?

Okazuje się, że istnieje związek między pasteryzowanym mlekiem krowim a zatwardzeniem u dzieci.

Ostatnie australijskie badanie przeprowadzone przez jeden z uniwersytetów oraz Departament Zdrowia wykazało, że podawanie dzieciom pasteryzowanego mleka może powodować zaparcia.

Tymczasem inne badania pokazują, że produkty mleczne z probiotykami mogą łagodzić problemy z wypróżnianiem. O co kaman?

Australijscy naukowcy przebadali 13 dzieci w pierwszym badaniu i 39 dzieci w drugim. Średni wiek dzieci wynosił około 6 lat. U wszystkich dzieci zdiagnozowano przewlekłe zaparcia (diagnoza – przewlekłe zaparcie funkcjonalne).

W pierwszym badaniu, dziewięcioro dzieci otrzymało mleko sojowe zamiast mleka krowiego, a inne kontynuowały spożywanie mleka krowiego. Potem zrobiono przerwę i nie podawano dzieciom żadnego mleka.

I jakie wyniki?

U wszystkich dzieci, które piły mleko sojowe zamiast mleka krowiego zaobserwowano rozwiązanie problemu z zaparciami. Również w okresie odstawienia mleka w ogóle.

Wyniki te zostały potwierdzone gdy badanie odwrócono – czyli dzieci spożywające mleko krowie piły teraz mleko sojowe i na odwrót.

W drugim badaniu testowano spożycie mleka krowiego ze względu na różne typy kazeiny w nim występujące (A1 i A2). Okazało się, że nie było wielkiej różnicy pomiędzy dwoma podanymi rodzajami mleka – oba wykazały zwiększone zaparcia w porównaniu do okresu bezmlecznego.

Na tej podstawie naukowcy wysnuli wniosek, że takie działanie mleka nie zależy od rodzaju kazeiny lecz od innych składników mleka.

Z drugiej strony istnieje wiele badań potwierdzających dobroczynne działanie produktów mlecznych na problemy z obstrukcją.

Na przykład to: w Amsterdamie w Szpitalu Dziecięcym Emma Akademickiego Centrum Medycznego przeprowadzono badania na grupie 20 dzieci w wieku ok. 7 lat, które wykazały, że po podawaniu codziennie dawki bakterii Bifidobacterium breve powstałych w wyniku mlecznej fermentacji znacznie poprawiło się wypróżnianie i zmniejszył ból brzucha u dzieci.

Inne badania wykazały z kolei takie same efekty po podawaniu dzieciom codziennie mieszanki probiotyków zawierających Bifidobakterium bifidum, B. infantis, B. longum, Lactobacillus casei, L. plantarum i L. Rhamnosus.

Poza tym w wielu badaniach u dorosłych zauważono również, że osoby spożywające jogurt lub sfermentowane mleko mają znacznie mniejsze zaparcia.

Mleko kobiece i surowe mleko krowie naturalnie zawierają probiotyki.

Zaparcie jest natomiast związane ze spożywaniem mleka pasteryzowanego. Cokolwiek jest w takim mleku, lub czego mu brakuje – jest neutralizowane w momencie spożywanie produktu surowego lub w przypadku produktów mlecznych poddanych procesowi fermentacji.

Przyczyną zaparć mogą więc być zarówno kazeina, beta-laktoglobulina zawarta w mleku jak i sam proces pasteryzacji. Produkt poddany fermentacji (nawet pasteryzowany, nie spotkałam się komercyjnie z jogurtem z mleka niepasteryzowanego) ma już zupełnie inne właściwości, być może kazeina i beta-laktoglobulina są neutralizowane przez pożyteczne bakterie.

Surowe mleko krowie już takich skutków ubocznych nie wykazuje.

W mleku pasteryzowanym wszystkie bakterie – te dobre i te złe – ulegają eliminacji. Więc takie mleko jest martwe, nie ma w nim żywych kultur bakterii, które mogłyby się żywić laktozą – czyli cukrem mlecznym ani zneutralizować białka mleka takie jak kazeina i beta-laktoglobulina.

W takim mleku pomimo wszechobecnych reklam nie ma kompletnie nic zdrowego.

Więc jeśli już chcesz dawać dziecku mleko, to najlepiej w formie jogurtów i kefirów – ale niech będą to ekologiczne produkty, z mleka krów, które jedzą trawę a nie paszę GMO.

I nie podawaj jogurtów i serków smakowych (a tym bardziej homogenizowanych, bo ten proces też jest bardzo szkodliwy dla organizmu dziecka – maleńkie fragmenty tłuszczu mlecznego mogą dostawać się wtedy niestrawione bezpośrednio do krwiobiegu) z dużą ilością cukru i sztucznych dodatków. Lepiej samemu dodać owoce, trochę miodu i zmiksować. A jeszcze lepszą opcją będą produkty z mleka koziego, które jest znacznie lepiej przyswajalne przez człowieka, gdyż najbardziej przypomina swoją strukturą mleko kobiece.

Dlaczego jeszcze tak w ogóle warto zastanowić się nad mlekiem krowim?

  • mleko krowie zawiera ogromną ilość hormonów, które mogą destabilizować układ endokrynologiczny
  • wielu osobom brakuje laktazy czyli enzymu niezbędnego do trawienia laktozy, czyli cukru naturalnie występującego w mleku – spożycie mleka może wtedy prowadzić do wzdęć i dyskomfortu w brzuchu – choć wszystkie zdrowe dzieci mają ten enzym (do trawienia mleka matki) – to jego ilość zwykle stopniowo zmniejsza się po okresie niemowlęcym
  • kazeina czyli białko mleczne jest jednym z najbardziej powszechnych alergenów
  • mleko krowie jest związane z chorobami autoimmunologicznymi, w tym cukrzycą typu I
  • może powodować niedobory żelaza
  • może zaostrzać zespół jelita drażliwego, autyzm, astmę i alergie
  • choć jest często reklamowane jako dobry pokarm dla kości, mleko zawiera dużo fosforu, który w rzeczywistości przyczynia się do osteoporozy
  • mleko wcale nie jest takim dobrym źródłem wapnia – zakwasza organizm – który chcąc zneutralizować ten kwas wypłukuje z kości wapń czyli najbardziej zasadową substancję w organizmie

Według wielu naturopatów, w tym dr. Jennifer Salib Huber:

mleko powyżej 12 miesiąca życia powinno być traktowane jako napój, a nie podstawowe źródło pożywienia

Oczywiście karmienie piersią jest wskazane jak najdłużej – nawet do 2 – 3 roku życia – ale wtedy też nie jest to podstawowy pokarm dziecka, a jedynie ważny dodatek.

 

Co możesz podawać w zamian?

Mleko ryżowe – najbardziej hipoalergiczne, rzadko wywołuje reakcje alergiczną, ale nie jest istotnym źródłem ani białka, ani tłuszczu

Mleko migdałowe – dobry wybór dla dzieci, które mogą spożywać migdały i orzechy, migdały niestety bardzo często powodują alergie

Mleko kokosowe – dobre źródło kwasów tłuszczowych nasyconych i wielu cennych substancji

Mleko owsiane, z konopii i siemienia lnianego – też potencjalnie dobre zamienniki.

Natomiast mleko sojowe – choć tak powszechnie pitego przez nieuświadomionych wegan – nie jest dobrą opcją. Soja w formie niefermentowanej nie powinna być spożywana gdyż zawiera za dużo fitoestrogenów stymulujących układ hormonalny, również bardzo alergenna

Oczywiście najlepszą opcją będzie zrobienie mleka roślinnego w domu, gdyż te kupne zawsze zawierają niepotrzebne dodatki i przede wszystkim są przechowywane w kartonach, które zawierają BPA (bisfenol A), czyli bardzo szkodliwą substancję przenikającą do pożywienia.

A najlepiej jak sama zrobisz jogurt z mleka kokosowego. Przepis już wkrótce na blogu.

Kobieta w ciąży wbrew pozorom nie musi wcale pić mleka

Źródła:

Crowley ET, Williams LT, Roberts TK, Dunstan RH, Jones PD. Does milk cause constipation? A crossover dietary trial. Nutrients. 2013 Jan 22;5(1):253-66.

Mugie SM, Di Lorenzo C, Benninga MA. Constipation in childhood. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2011 Aug 2;8(9):502-11.

Vandenplas Y, De Greef E, Devreker T, Veereman-Wauters G, Hauser B. Probiotics and prebiotics in infants and children. Curr Infect Dis Rep. 2013 Jun;15(3):251-62.

Crowley E., Williams L., Roberts T., Jones P., Dunstan R. Evidence for a role of cow’s milk consumption in chronic functional constipation in children: Systematic review of the literature from 1980 to 2006. Nutr. Diet. 2008;65:29–35.

Tabbers MM, de Milliano I, Roseboom MG, Benninga MA. Is Bifidobacterium breve effective in the treatment of childhood constipation? Results from a pilot study. Nutr J. 2011 Feb 23;10:19.

Bekkali NL, Bongers ME, Van den Berg MM, Liem O, Benninga MA. The role of a probiotics mixture in the treatment of childhood constipation: a pilot study. Nutr J. 2007 Aug 4;6:17.

Picard C, Fioramonti J, Francois A, Robinson T, Neant F, Matuchansky C. Review article: bifidobacteria as probiotic agents — physiological effects and clinical benefits. Aliment Pharmacol Ther. 2005 Sep 15;22(6):495-512.

Pescuma M, Espeche Turbay MB, Mozzi F, Font de Valdez G, Savoy de Giori G, Hebert EM. Diversity in proteinase specificity of thermophilic lactobacilli as revealed by hydrolysis of dairy and vegetable proteins. Appl Microbiol

Biotechnol. 2013 Jul 9.

Adams C. Natural Solutions for Food Allergies and Food Intolerances: Scientifically Proven Remedies for Food Sensitivities. Logical Books, 2012.

123

 

DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sam.