Problem z zaparciem u dziecka? Sprawdź co może być przyczyną
Jak nie ma z nią problemów u dziecka, temat praktycznie nie istnieje. Jak nie chce wyjść – oj to może skomplikować życie każdej mamy. Co to takiego? Kupa.
Problem z zaparciem u dziecka
Czy Twoje dziecko narzeka na ból brzucha i ma problemy z wypróżnianiem?
Czy zaparcie jest tylko doraźną sytuacją czy zdarza się często?
Czy Twoje dziecko pije mleko?
Okazuje się, że istnieje związek między pasteryzowanym mlekiem a zatwardzeniem u dzieci.
Jeśli interesuje Cię ten temat przeczytaj: Naturalne sposoby na zaparcia u dziecka?
W tym e-booku znajdziesz 47 przepisów na dania dla dzieci
bez mięsa, bez mleka, bez glutenu i bez cukru,
i dodatkowo dowiesz się:
Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?
Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?
Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?
Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?
Pasteryzowane mleko i zaparcia
Ostatnie australijskie badanie przeprowadzone przez jeden z uniwersytetów oraz Departament Zdrowia wykazało, że podawanie dzieciom pasteryzowanego mleka może powodować zaparcia.
Australijscy naukowcy przebadali 13 dzieci w pierwszym badaniu i 39 dzieci w drugim. Średni wiek dzieci wynosił około 6 lat. U wszystkich dzieci zdiagnozowano przewlekłe zaparcia (diagnoza – przewlekłe zaparcie funkcjonalne).
W pierwszym badaniu, dziewięcioro dzieci otrzymało mleko sojowe zamiast mleka krowiego, a inne kontynuowały spożywanie mleka krowiego. Potem zrobiono przerwę i nie podawano dzieciom żadnego mleka.
Poprawa problemu z zaparciami
U wszystkich dzieci, które piły mleko sojowe zamiast mleka krowiego zaobserwowano rozwiązanie problemu z zaparciami. Również w okresie odstawienia mleka w ogóle.
Wyniki te zostały potwierdzone gdy badanie odwrócono – czyli dzieci spożywające mleko krowie piły teraz mleko sojowe i na odwrót.
W drugim badaniu testowano spożycie mleka krowiego ze względu na różne typy kazeiny w nim występujące (A1 i A2). Okazało się, że nie było wielkiej różnicy pomiędzy dwoma podanymi rodzajami mleka – oba wykazały zwiększone zaparcia w porównaniu do okresu bezmlecznego.
Na tej podstawie naukowcy wysnuli wniosek, że takie działanie mleka nie zależy od rodzaju kazeiny lecz od innych składników mleka.
Produkty mleczne z probiotykami działają pozytywnie
Z drugiej strony istnieje wiele badań potwierdzających dobroczynne działanie produktów mlecznych na problemy z zaparciami.
W Amsterdamie w Szpitalu Dziecięcym Emma Akademickiego Centrum Medycznego przeprowadzono badania na grupie 20 dzieci w wieku ok. 7 lat. Po podawaniu codziennie dawki bakterii Bifidobacterium breve powstałych w wyniku mlecznej fermentacji znacznie poprawiło się wypróżnianie i zmniejszył ból brzucha u dzieci.
Inne badania wykazały z kolei takie same efekty po podawaniu dzieciom codziennie mieszanki probiotyków zawierających Bifidobakterium bifidum, B. infantis, B. longum, Lactobacillus casei, L. plantarum i L. Rhamnosus.
Poza tym w wielu badaniach u dorosłych zauważono również, że osoby spożywające jogurt lub sfermentowane mleko mają mniejsze zaparcia.
Reklama
Mleko kobiece i surowe mleko krowie naturalnie zawierają probiotyki
Zaparcie jest natomiast związane ze spożywaniem mleka pasteryzowanego. W mleku pasteryzowanym brak tego co jest obecne w produktach mlecznych poddanych procesowi fermentacji – dobroczynnych bakterii.
Przyczyną zaparć mogą więc być zarówno kazeina, beta-laktoglobulina zawarta w mleku jak i sam proces pasteryzacji. Produkt poddany fermentacji ma już zupełnie inne właściwości, być może kazeina i beta-laktoglobulina są neutralizowane przez pożyteczne bakterie.
Surowe mleko krowie już takich skutków ubocznych nie wykazuje.
W mleku pasteryzowanym wszystkie bakterie – te dobre i te złe – ulegają eliminacji. Więc takie mleko jest martwe, nie ma w nim żywych kultur bakterii, które mogłyby się żywić laktozą – czyli cukrem mlecznym ani zneutralizować białka mleka takie jak kazeina i beta-laktoglobulina.
W takim mleku pomimo wszechobecnych reklam nie ma kompletnie nic zdrowego.
Więc jeśli już chcesz dawać dziecku mleko, to najlepiej w formie jogurtów i kefirów – ale niech będą to ekologiczne produkty, z mleka krów, które jedzą trawę, a nie paszę GMO. A najlepiej z mleka koziego lub owczego.
I nie podawaj jogurtów i serków smakowych, a tym bardziej homogenizowanych. Proces homogenizacji też jest bardzo szkodliwy dla organizmu dziecka – maleńkie fragmenty tłuszczu mlecznego mogą dostawać się wtedy niestrawione bezpośrednio do krwiobiegu z dużą ilością cukru i sztucznych dodatków. Lepiej samemu dodać owoce, trochę miodu i zmiksować. A jeszcze lepszą opcją będą produkty z mleka koziego, które jest znacznie lepiej przyswajalne przez człowieka, gdyż jego białka najbardziej przypominają swoją strukturą mleko kobiece.
Dlaczego warto odstawić mleko krowie?
- mleko krowie zawiera ogromną ilość hormonów, które mogą destabilizować układ endokrynologiczny
- wielu osobom brakuje laktazy czyli enzymu niezbędnego do trawienia laktozy, czyli cukru naturalnie występującego w mleku, spożycie mleka może wtedy prowadzić do wzdęć i dyskomfortu w brzuchu, choć wszystkie zdrowe dzieci mają ten enzym (do trawienia mleka matki) – to jego ilość zwykle stopniowo zmniejsza się po okresie niemowlęcym
- kazeina czyli białko mleczne jest jednym z najbardziej powszechnych alergenów
- mleko krowie jest związane z chorobami autoimmunologicznymi, w tym cukrzycą typu 1
- może powodować niedobory żelaza
- może zaostrzać zespół jelita drażliwego, autyzm, astmę i alergie
- choć jest często reklamowane jako dobry pokarm dla kości, mleko zawiera dużo fosforu, który w rzeczywistości przyczynia się do osteoporozy
- mleko wcale nie jest takim dobrym źródłem wapnia – zakwasza organizm – który chcąc zneutralizować ten kwas wypłukuje z kości wapń czyli najbardziej zasadową substancję w organizmie
Według wielu naturopatów, w tym dr. Jennifer Salib Huber:
Mleko powyżej 12 miesiąca życia powinno być traktowane jako napój, a nie podstawowe źródło pożywienia.
Oczywiście karmienie piersią jest wskazane jak najdłużej – nawet do 2 – 3 roku życia – ale po 1 roku życia wtedy też nie jest to podstawowy pokarm dziecka, a jedynie ważny dodatek. Choć zdarzają się dzieci powyżej roku, które nie za bardzo chcą jeść cokolwiek innego dopóki karmione są piersią. Jeśli takie dziecko dobrze się rozwija w ogóle nie należy się tym przejmować, najwidoczniej mleko matki zaspokaja wszystkie jego potrzeby.
Co podawać zamiast mleka krowiego?
Mleko ryżowe – najbardziej hipoalergiczne, rzadko wywołuje reakcje alergiczną, ale nie jest istotnym źródłem ani białka, ani tłuszczu
Mleko migdałowe – dobry wybór dla dzieci, które mogą spożywać migdały i orzechy, migdały niestety bardzo często powodują alergie (zobacz przepis na domowe mleko migdałowe)
Mleko kokosowe – dobre źródło kwasów tłuszczowych nasyconych i wielu cennych substancji
Mleko owsiane, z mleko z konopi i siemienia lnianego – też potencjalnie dobre zamienniki.
Natomiast mleko sojowe – choć tak powszechnie pite przez wegan – nie jest do końca dobrą opcją. Soja w formie niefermentowanej w nadmiarze nie powinna być spożywana gdyż zawiera za dużo fitoestrogenów stymulujących układ hormonalny, jest również bardzo alergenna
Oczywiście najlepszą opcją będzie zrobienie mleka roślinnego w domu, gdyż te kupne zawsze zawierają niepotrzebne dodatki i przede wszystkim są przechowywane w kartonach, które zawierają BPA (bisfenol A), czyli bardzo szkodliwą substancję przenikającą do pożywienia.
Źródła:
Crowley ET, Williams LT, Roberts TK, Dunstan RH, Jones PD. Does milk cause constipation? A crossover dietary trial. Nutrients. 2013 Jan 22;5(1):253-66.
Mugie SM, Di Lorenzo C, Benninga MA. Constipation in childhood. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2011 Aug 2;8(9):502-11.
Vandenplas Y, De Greef E, Devreker T, Veereman-Wauters G, Hauser B. Probiotics and prebiotics in infants and children. Curr Infect Dis Rep. 2013 Jun;15(3):251-62.
Crowley E., Williams L., Roberts T., Jones P., Dunstan R. Evidence for a role of cow’s milk consumption in chronic functional constipation in children: Systematic review of the literature from 1980 to 2006. Nutr. Diet. 2008;65:29–35.
Tabbers MM, de Milliano I, Roseboom MG, Benninga MA. Is Bifidobacterium breve effective in the treatment of childhood constipation? Results from a pilot study. Nutr J. 2011 Feb 23;10:19.
Bekkali NL, Bongers ME, Van den Berg MM, Liem O, Benninga MA. The role of a probiotics mixture in the treatment of childhood constipation: a pilot study. Nutr J. 2007 Aug 4;6:17.
Picard C, Fioramonti J, Francois A, Robinson T, Neant F, Matuchansky C. Review article: bifidobacteria as probiotic agents — physiological effects and clinical benefits. Aliment Pharmacol Ther. 2005 Sep 15;22(6):495-512.
Pescuma M, Espeche Turbay MB, Mozzi F, Font de Valdez G, Savoy de Giori G, Hebert EM. Diversity in proteinase specificity of thermophilic lactobacilli as revealed by hydrolysis of dairy and vegetable proteins. Appl Microbiol
Biotechnol. 2013 Jul 9.
Adams C. Natural Solutions for Food Allergies and Food Intolerances: Scientifically Proven Remedies for Food Sensitivities. Logical Books, 2012.
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sam.
Droga Noemi
Moja corka cierpiala na zaparcia ( zaczely sie jak skonczyla 2 lata)
przez ok 3-4m, kupa byla co 3-5dni, corka nie dostawala mleka, byla na piersi.
Nie wiem co bylo przyczyna tych zaparc?
Teraz jest duzo lepiej( kupa praktycznie codziennie, czasem co 2 dni), mala je wiecej warzyw i owocow, pije czasem kefir i je jogurt naturalny.
lubi chrupac spiru;line:)
Może Ty miałaś za mało probiotyków i nie przedostawały się w odpowiedniej ilości do pokarmu? Mleko pasteryzowane może być jedną z przyczyn zaparć ale nie jedyną. Może córka jadła za mało owoców i warzyw? Teraz jak widać jest już znacznie lepiej. Najlepszą metodą na pozbycie się zaparć jest jak najwięcej surowych warzyw i owoców w diecie. Codzienna porcja owocowo-warzywnego szejka powinna całkowicie zlikwidować problem, surowe soki owocowo-warzywne też są świetne. Dobrze, że je jogurty (najlepiej eko i najlepiej kozie).
Spirulina – super, ale na zaparcia lepsza jest chlorella, ma większe zdolności oczyszczające organizm, ma też jeszcze więcej chlorofilu i żelaza. Więc może zamiast spiruliny niech zacznie chrupać chlorellę. W smaku całkiem podobne :). Moje dziecko tabletki sprasowanej chlorelli traktuje jak najlepsze cukierki i prosi „mamo, mogę chlorellę?” jakby prosił o jakiś zakazany przysmak. Swoją drogą innego cukierka w buzi nigdy nie miał :). Jak jeszcze nie dawałaś córeczce chlorelli – to zacznij od niewielkich porcji, bo jak każdy nowy pokarm może uczulać (choć jak je spirulinę to ryzyko jest ograniczone).
przepięknie wyglądasz w ciąży 🙂
Dzięki 🙂
Noemi, a co z zaparciami u niemowlaków? Syn ma 2 miesiące, od tygodnia jest karmiony tylko mlekiem modyfikowanym Capri Care 1, które właśnie jest polecane, aby zaparć nie było, ale u nas są… Nie wiem co podawać tak małemu dziecku, żeby mu ulżyć i żeby kupki były normalne… Z góry dzięki.
Myślę, że możesz spróbować z chlorkiem magnezu dosłownie na Twoim palcu żeby dziecko polizało. To jest bardzo gorzkie, ale powinno zadziałać.
Dzięki, oby zadziałało…
Witaj Noemi! Moj synek ma 10 mies. Planujemy sie karmić lekko ponad rok, ponieważ wkrótce planuje kolejną ciążę, a chciałabym zrobić 3-miesięczny detoks żeby sie pozbyc nieproszonych gości. Synek ma alergie i AZS (kazeina, białko jaj i prawdopodobnie gluten). Jeśli jest to związane z tym co mu przekazałam to wiadomo, chcialabym oszyscic organizm i przygotowac dla kolejnego dziecka. Zastanawiam sie jakie mleko podawac synkowi. Kozie? Czy niepasteryzowane? Nie balabys sie potencjalnych patogennych bakterii mimo, ze niepasteryzowane jest lepsze? Bede wdzieczna za pomoc x PS. Uwielbiam Twojego bloga. Odpowiada na wszystkie moje pytania 🙂
Bardzo fajny wpis, jednak od dietetyka który prowadzi moja 2latkę z alergią na bmk i jaja usłyszałam że mleka ryzowego nie należy podawać do 4 a nawet 5rż ze względu na zbyt duże stężenie arsenu w porównaniu z wagą ciała takiego dziecka
Dziwne. Mleko ryżowe ma w sobie znikomą ilość ryżu, jest to ryż z dodatkiem dużej ilości wody. Co z jedzeniem ryżu? Co z japońskimi dziećmi? Wiem, że w ryżu jest faktycznie arsen, ale w takim białym na pewno mniej.
Sojowego na pewno nie polecam.