Co jeść i jakie suplementy zażywać przed poczęciem czyli jak przygotować się do ciąży – część 2

Co jeść i jakie suplementy zażywać przed poczęciem czyli jak przygotować się do ciąży – część 2

Greens & Fruits czyli witaminy, minerały i enzymy z 50 owoców, warzyw i ziół – do kupienia w BioLoveShop.com

Jeśli chcesz zajść w ciążę i urodzić cudowne zdrowe dziecko, powinnaś pomyśleć wcześniej jak się do tego przygotować. To co robisz teraz – czyli jeszcze przed poczęciem już ma ogromny wpływ na zdrowie Twojego dziecka.

Jeśli jeszcze nie czytałaś zerknij na część 1.

Jak przygotować organizm, żeby był gotowy na rozwój w nim młodego człowieka. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak skomplikowany jest to proces. Ile substancji chemicznych, witamin, minerałów, hormonów zaangażowanych jest w tę nieprawdopodobnie ciężką i mozolną pracę. Twoje ciało daje początek życia Twojemu dziecku, a jego zdrowie jest dla Ciebie najważniejsze. Teraz więc musisz spojrzeć na siebie bardzo egoistycznie – bo jego zdrowie, to Twoje zdrowie. To z komórek Twojego ciała, z Twojej krwi (oczywiście z pewnym mikroskopijnym wkładem od partnera) powstaje Twoje dziecko. Ciąża to niezwykle intensywny okres w życiu kobiety, kiedy potrzebuje znacznie większej ilości wartości odżywczych niż zwykle. Jeśli będziesz miała jakieś niedobory witamin czy minerałów – ciąża je spotęguje, jeśli nie będziesz ich miała w ogóle – utrudni i skomplikuje rozwój dziecka.

 

Przed poczęciem powinnaś też zadbać o swoją płodność, to właśnie gotowość organizmu do budowania nowego człowieka.

Zacznijmy od tego czego powinnaś unikać czyli

pokarmy, które mogą negatywnie wpływać na płodność:

Gluten – to podstępne białko występujące w pszenicy i jeszcze kilku innych zbożach – jest znany z powodowania problemów z płodnością.

Niskie spożycie dobrej jakości białka i brak odpowiedniej, dobrej jakości, zdrowych tłuszczy zmniejsza szansę na poczęcie. Te niezbędne składniki odżywcze zapewniają zdrowe hormony. Ponadto wykazano, że złej jakości tłuszcze powodują zapalenie i wysoki poziom insuliny, które mogą zakłócać płodność.

Niedobory lub za mało składników odżywczych, czyli jeśli organizm nie jest optymalnie odżywiony – to również może przeszkadzać w poczęciu. Twój organizm potrzebuje mnóstwa składników odżywczych, aby owulacja mogła prawidłowo występować. Na przykład kobiety, u których stwierdzono niską zawartość kwasu foliowego, mają niższe wskaźniki naturalnej owulacji.

Niedojadanie i niski poziom cukru we krwi również mogą utrudniać poczęcie. Kiedy poziom cukru we krwi jest niski, uruchamia Twój mózg, aby przejść do trybu przetrwania. Kiedy dzieje się to zbyt często, wpływa to na poziom kortyzolu a to może negatywnie działać na hormony i płodność.

Z drugiej strony, wysoki poziom cukru we krwi może z kolei zaburzyć działanie hormonów i powodować stany zapalne w organizmie, które blokują płodność. Dobre węglowodany (zawierające błonnik, takie jak warzywa, fasola, groch) są powoli trawione i mają stopniowy wpływ na wzrost poziomu cukru we krwi i insuliny. Szybki skok poziomu cukru taki jaki występuje np. po spożyciu produktów mącznych (najlepiej z cukrem)  powoduje szybki skok insuliny, która, jak stwierdzono, hamuje owulację.

Zrezygnuj z nabiału. Produkty mleczne dostarczają średnio 60-70% spożywanych przez ludzi estrogenów. Zwykle mleko i nabiał kojarzone są z wapniem i wręcz standardowo zalecane są kobietom starającym się o potomstwo i tym w ciąży. Mleko wcale nie jest najlepszym źródłem wapnia. Mleko powoduje zakwaszenie organizmu, a ten aby zniwelować skutki zakwaszenia pobiera z kości najbardziej zasadowy minerał występujący w ludzkim ciele – czyli właśnie wapń. Dodatkowo w mleku krowim znajdują się między innymi takie hormony jak prolaktyna, melatonina, oksytocyna, hormon wzrostu, lutropina, tyreotropina, estrogeny, progesteron, insulina, kortykosteroidy i wiele innych. Nadmierne spożywanie tych hormonów może zaburzyć Twoją własną równowagę hormonalną tak niezbędną i kluczową w okresie starania się o potomstwo.

Unikaj soi, chyba, że będzie to soja fermentowana. Soja zawiera fitoestrogeny i izoflawony, które poprzez naśladowanie estrogenu mogą zaburzać działanie hormonów w Twoim organizmie.

Oczywiście, unikaj żywność, która ma wysoki poziom herbicydów i pestycydów, które działają jak toksyczne estrogeny w naszym organizmie, może również zakłócać płodność.

Co jeść aby wspierać płodność?

Zacznij jeść głównie owoce i warzywa

Oczywiście nieprzetworzone (na surowo) i najlepiej organiczne, każdy dzień zaczynaj od wypicia pysznego owocowo-warzywnego szejka. Łatwy i szybki do zrobienia.

Jedz więcej białka roślinnego

Najlepiej zastąp nim białko zwierzęce, które zgodnie z badaniami, wpływa na obniżenie zdolności reprodukcyjnych. Jedz ciecierzycę i soczewicę.

Wybieraj zboża bezglutenowe

Spożywaj kasze – jaglaną, gryczaną, amarantus oraz ryż i komosą ryżową (quinoa). Jeśli lubisz makarony – możesz zawsze wybrać ich bezglutenową alternatywę. Makaron spaghetti z mąki kukurydzianej i ryżowej smakuje dokładnie tak jak ten klasyczny z pszenicy. Czytaj składniki. Nie każdy produkt bezglutenowy jest zdrowy – na wszelki wypadek półkę z żywnością bezglutenową omijałabym z daleka – jak zagłębisz się w etykiety tych produktów zobaczysz, że poza brakiem glutenu nie ma tam nic zdrowego. Wybieraj te produkty, które po prostu naturalnie są bezglutenowe, są nieprzetworzone lub jeśli już, to mają jak najprostszy skład (jak np. skład makaronu bezglutenowego – mąka ryżowa, mąka kukurydziana i woda).

Jedz zdrowe tłuszcze

Tłuszcz jest naszym przyjacielem. Jednak rodzaj tłuszczu w diecie jest niezwykle istotny nie tylko dla ogólnego stanu zdrowia, ale również dla Twojej płodności.

  • kwasy tłuszczowe omega-3 – są w zimnolubnych rybach – stąd są najlepiej przyswajalne, z tych z oleju lnianego niestety organizm ma bardzo niewiele pożytku. Ale z rybami trzeba uważać – bo są bardzo skażone metalami ciężkimi, PCB i dioksynami. Najlepiej wybierać te łowione na dziko, małe ryby. Unikaj tuńczyka i łososia hodowlanego. W towarzystwie ryby zawsze zjedz chlorellę, ryba się nie obrazi, a Ty łatwiej oczyścisz organizm z potencjalnych toksyn.
  • olej kokosowy tylko organiczny i tłoczony na zimno
  • oliwa z oliwek extra virgin – zgodnie z badaniami z 2010 roku przedstawionymi na corocznym spotkaniu European Society of Human Reproduction and Embriology wskazano, że wyższe spożycie tłuszczów jednonienasyconych, głównie oliwy z oliwek, było związane z większą szansą na urodzenie zdrowego dziecka u kobiet po zabiegu in vitro

Najlepiej spożywać te tłuszcze na surowo, jeśli jednak już musisz coś podgrzać lub delikatnie podpiec na ceramicznej patelni (tylko nie wygłupiaj się z teflonem – takich garnków natychmiast się pozbądź oddając je swoim wrogom) – to używaj do tego tylko i wyłącznie oleju kokosowego lub ewentualnie masła klarowanego (masła ghee – to nabiał, który możesz spożywać), te tłuszcze składają się głównie z kwasów tłuszczowych nasyconych i mogą być podgrzewane do wysokich temperatur czego w żadnym wypadku nie można powiedzieć o tłuszczach roślinnych takich jak oliwa z oliwek, olej słonecznikowy czy rzepakowy (tych dwóch powinnaś unikać). Po podgrzaniu nienasyconych tłuszczów wydzielają się bardzo szkodliwe tłuszcze trans.

Jedz orzechy, migdały i przede wszystkim każdego dnia pochłaniaj jedno awokado.

Awokado jest unikalnym owocem (wbrew pozorom to wcale nie warzywo lecz gruszka smaczliwka) który wagowo zawiera znacznie większe ilości kwasu foliowego i potasu niż inne owoce i warzywa. Kwas foliowy i potas to kluczowe składniki odżywcze, które są zwykle niedostatecznie spożywane przez przyszłe matki. Awokado zawiera również błonnik, jednonienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze rozpuszczalne w tłuszczach – wszystko niezbędne dla zdrowia Twojego i Twojego dziecka.

9 ważnych suplementów gdy planujesz ciążę

Multiwitamina i minerały – Greens and Fruits

Teoretycznie jeśli odżywiasz się bardzo zdrowo powinnaś zapewniać sobie wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Ale nawet jeśli Twoja dieta jest idealna, to niestety obecnie gleba, na której uprawiane są warzywa i owoce jest bardzo wyjałowiona, tak więc i one nie zapewnią wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Dlatego wesprzyj swój organizm dobrym preparatem multiwitaminowo-minerałowym. Greens and Fruits to naturalny wyciąg z 50 różnych owoców i warzyw, co sprawia że są bardzo dobrze przyswajalne, zawierają również probiotyki i enzymy. Odpowiednie odżywienie organizmu jest niezbędne do utrzymania równowagi hormonalnej i tworzenia zdrowych komórek jajowych. U kobiet niedobory żywieniowe mogą prowadzić do nieregularnych cykli menstruacyjnych, cykli bezowulacyjnych, braku równowagi hormonalnej, zwiększonego ryzyka poronienia. Zadbaj również o swojego partnera – u mężczyzn niedobory żywieniowe mogą powodować nierównowagę hormonalną oraz obniżać jakość i liczbę plemników.

 

Metylowany kwas foliowy

Kwas foliowy jest uważany za jeden z najważniejszych składników odżywczych w okresie przed poczęciem i podczas ciąży. Szczególnie ważne jest, aby brać go od momentu poczęcia, ponieważ kwas foliowy zapobiega wadom cewy nerwowej, z których większość zdarza się w pierwszych sześciu tygodniach rozwoju płodu. Jednak około 50% osób (a nawet więcej) ma pewną formę mutacji genu MTHFR, co zaburza proces metylacji. Upraszczając sprowadza się to do tego, że wiele kobiet nie potrafi przekształcić kwasu foliowego w jego użyteczną formę folianu. Dlatego suplementacja kwasem foliowym nie jest optymalna – znacznie lepiej stosować metylowany folian, który jest już w bardziej użytecznej formie. Wybieraj suplementy które zawierają 5-MTHF czyli 5-metylotetrahydrofolian, aktywny kwas foliowy.

Wapń i magnez

W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wapń, ponieważ rosną nowe kości i tkanki łączne. Magnez może również pomóc przy skurczach nóg, które są powszechne w ciąży. Wapń i magnez powinny zawsze być podawane razem w stosunku 2:1. Ważną kwestią jest tutaj forma wapnia i magnezu. W przypadku wapnia dobrymi formami, które będą dobrze wchłaniane są: cytrynian wapnia, jabłczan i glicynian. To samo dotyczy form magnezu – cytrynian, jabłczan magnezu i glicynian.

Możesz też rozważyć kąpiele magnezowe.

Witamina D

Witamina D jest bardzo ważna dla zdrowego rozwoju kości i funkcji odpornościowych. Sprawdź poziom witaminy D3 w organizmie (poziom 25 (OH) D powinien być od 50-60 ng/ml wzwyż, nawet do 200 ng/ml). Bardzo możliwe, że aby uzupełnić braki będziesz musiała zażywać nawet 4 000-10 000 IU dziennie. Pamiętaj o tym, żeby D3 zawsze spożywać z witaminą K2, wtedy masz pewność, że wapń trafia tam gdzie powinien czyli do kości, a nie osadza się w żyłach.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są niezwykle ważne dla rozwoju neurologicznego dziecka. Optymalna ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych jest również bardzo ważne dla kobiety w ciąży, aby dobrze funkcjonował ich układ nerwowy i aby zredukować wszelkie stany zapalne w organizmie. Omega-3 jest najlepiej przyswajalna z oleju rybiego. Ważne, aby był to olej pozyskany od zimnolubnych ryb oczyszczony z zanieczyszczeń i toksyn. 

Kwasy tłuszczowe Omega-3 TiB z zimnolubnych ryb kupisz w BioLoveShop.com

 

Probiotyki

Mikrobiom matki ma kluczowe znaczenie dla zdrowia potomstwa. Spożywaj pokarmy fermentowane – ogórki kiszone, kapustę kiszoną, tempeh, jeśli już nabiał – to tylko ekologiczne jogurty naturalne – najlepiej kozie lub owcze. Unikaj cukru, diet wysokowęglowodanowych (chyba że jesteś na diecie witariańskiej z bardzo niewielką ilością tłuszczu) i antybiotyków – które zaburzają florę jelitową. W probiotykach powinno być 50 miliardów bakterii.

Spirulina

Spirulina jest doskonałym sposobem na wspieranie płodności i ciąży dzięki bogatej wartości odżywczej. Białko w spirulinie jest uważane za białko najwyższej jakości, przewyższające wszystkie inne białka roślinne, w tym te z roślin strączkowych (fasola, groch, soja itp.). Jest także doskonałym źródłem witamin i minerałów. Najlepiej brać spirulinę 100% organiczną. 

Chlorella

Super pokarmem, który powinnaś rozważyć w czasie ciąży jest Chlorella. Chlorella zawiera fantastyczny zestaw witamin: witaminę H (biotynę), witaminy z grupy B – B1, B2, B3, B6, witaminę C, D, E, kwas pantotenowy i nieodzowny dla kobiet starających się i w ciąży kwas foliowy. Ma w sobie również minerały takie jak: wapń, miedź, jod, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen, sód, cynk. Ogromne ilości chlorofilu i karotenoidów. A także cały szereg aminokwasów endo i przede wszystkim egzogennych. Chlorella oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich. Oczywiście chlorelka tylko 100% organic.

Maca

Maca to korzeń peruwiańskiej rośliny, który pomaga w utrzymaniu równowagi hormonalnej. Maca zawiera 31 różnych minerałów i 60 różnych składników odżywczych. Ten korzeń jest pokarmem odżywczym dla układu hormonalnego, wspomagając zarówno przysadkę mózgową, nadnercze i gruczoły tarczycy (wszystkie zaangażowane w równowagę hormonalną.) Maca ma zdolność wpływania na kluczowe hormony zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, nie zawierając samych hormonów. Maca ma orzechowy smak i jest dostępna w formie proszku, który łatwo dodasz do swojego codziennego szejka.

Słynna peruwiańska MACA PICCHU 🙂 – 100% organic – do kupienia w BioLoveShop.com

 

TYLKO TERAZ do KOŃCA MAJA 2018 W BIOLOVESHOP.COM tylko dla Klientów –

10% zniżki na Greens & Fruits, kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz Ashwaghandę:

 

Źródła:

12, 3, 4

 


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (9)

  1. Mam takie pytanie co powinnam suplementować będąc w ciąży i karmiąc piersią.
    Właśnie dowiedziałam się że jestem w ciąży z drugim dzieckiem starszy syn ma 15 miesięcy i nadal karmię go piersią i nie chciałabym z tego rezygnować. Aktualnie suplementuję witaminę d3, chlorellę, Greens and Fruits oraz smaruję się oliwką magnezową nie wiem czy to wystarczy czy powinnam brać coś jeszcze.
    Będę bardzo wdzieczna za podpowiedź.

    1. Hej Paulina, gratuluję! Czyli karmisz piersią i jesteś w ciąży, no to Twój organizm jest teraz poważnie obciążony. D3 bierzesz z K2? Oliwka magnezowa ok, jeszcze kąpiele też mogą być dobre. Spirulina – też bardzo wskazana, ma nawet więcej żelaza niż chlorella (http://bioloveshop.com/spirulina/2018-spirulina-100-organic-410tabl-this-is-bio-254475917282.html), witamina C (1000-4000 gramów dziennie – http://bioloveshop.com/witaminy-i-mineraly/1164-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html), no i koniecznie kwasy tłuszczowe omega 3 (http://bioloveshop.com/zdrowe-tluszcze/2000-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html) oraz kwas foliowy (http://bioloveshop.com/suplementy-diety/513-folic-acid-400mcg-90kaps-gg-5060040826195.html – chwilowo niedostępny ale będzie). Zobacz jeszcze ten artykuł: http://noemidemi.com/jakie-suplementy-brac-w-ciazy/

  2. Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź:) Tak witaminę D3 biorę z K2. A witaminy C to pewnie chodziło Ci o 1000-4000mg a nie g? A i co z tymi witaminami Greens&Fruits dalej brać czy odstawic?

    1. Hej Paulina, tak oczywiście – miligramy – pomyliłam się :), czyli 1g d 4 gramów. Greens and Fruits – oczywiście brać, są bardzo dobre. Ja brałam przez obie ciąże i teraz cały czas jak karmię.

  3. Hej Noemi 🙂 od dłuższego czasu czytam Twojego bloga 🙂 z fajną lekkością się Ciebie czyta, mnóstwo cennych wskazówek i porad. Mam pytanie – chcemy się z mężem starać o dziecko, tylko mój progesteron jest dużo,dużo poniżej normy. Staram się trzymać diety 811, biegam, ćwiczę, biorę wszystkie suple, nie wiem jaki jest powód i co mogę jeszcze zrobic, żeby ten progesteron podnieść (przez to mam też nieregularne miesiączki ). Zaczynam się zastanawiać czy powodem nie jest dieta ( za mało tłuszczu), już sama nie wiem, czuję że zaczynam się gubić. Mam 35 lat , 50kg przy 162 wz. Jeżeli możesz co doradzić , podpowiedzieć będę ogromnie wdzięczna . Dziękuję i Sciskam mocno 🙂

  4. Hej Noemi 🙂 od dłuższego czasu czytam Twojego bloga, fajnie z lekkością się Ciebie czyta, mnóstwo cennych wskazówek i porad. Mam pytanie – chcemy się z mężem starać o dziecko, tylko mój progesteron jest dużo, dużo poniżej normy. Staram się trzymać diety 811, biegam, ćwiczę, biorę wszystkie suple (wit B12 mam dużo powyżej normy, kwas foliowy tez troszkę powyżej normy), nie wiem jaki jest powód i co mogę jeszcze zrobić, żeby ten progesteron podnieść. Zastanawiam się czy powodem nie jest dieta ( za mało tłuszczu), nie wiem,zaczynam się już w tym gubić. Mam 35 lat, 50kg,162 wz. Jeżeli możesz coś doradzić, podpowiedzieć -będę ogromnie wdzięczna 🙂 Dziękuję i ściskam mocno 🙂

    1. Maca jest adaptogenem. Jest to zioło nietoksyczne i nieszkodliwe. Peruwiańskie kobiety spożywają macę od tysięcy lat – także podczas karmienia piersią. Ale jako, że nie było specjalnych badań robionych na kobietach karmiących, współcześnie się tego nie zaleca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.