Naturalne sposoby na migrenę – o nich jeszcze nie słyszałaś
Migrena nie jest tylko zwykłym intensywnym bólem głowy. To ból tętniący, naprawdę nie do wytrzymania, kto nie miał nie jest w stanie tego pojąć. Ból, który nie pozwala nic robić tylko leżeć bez ruchu w ciemnym pomieszczeniu, a i to w cierpieniu. Często towarzyszą mu nudności, wymioty i wrażliwość na światło oraz dźwięki. Atakuje zarówno dorosłych jak i dzieci, szczególnie te których rodzice cierpią na bóle migrenowe. Czy są jakieś naturalne sposoby na migrenę?
Migrena i odpowiednie odżywianie
Uświadomię Ci coś, o czym rzadko wspominają lekarze. Ogromną rolę w leczeniu migreny odgrywa odpowiednie odżywianie i zapewnienie odpowiedniego poziomu ważnych minerałów i witamin. Jak zdrowo odżywiać dziecko dowiesz się z e-booka „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”. Jestem pewna, że wiele porad w nim zawartych przyda się również Tobie.
Jeśli nurtują Cię pytania:
Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?
Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?
Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?
Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?
I szukasz zdrowych i prostych przepisów na dania dla dziecka
bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru,
to ta książka jest dla Ciebie
Lek przeciwbólowy na migrenę
Podanie silnego leku przeciwbólowego może przynieść ulgę, choć czasem ból jest tak mocny, że nic na niego nie działa. Silne leki przeciwbólowe (takie jak np. ketonal) mają niestety szereg skutków ubocznych i tak naprawdę nie docierają do źródła problemu. To proste i szybkie rozwiązanie, ale na dłuższą metę strasznie wyniszczające dla Twojego organizmu.
Kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem?
Bezwzględnie powinnaś skonsultować się z lekarzem zwłaszcza w przypadku, gdy bóle głowy są dla Ciebie lub Twojego dziecka nowe, są wyjątkowo ciężkie, długotrwałe lub gdy towarzyszą im którekolwiek z poniższych objawów:
- gorączka
- problem z koordynacją i zaburzenia zmysłów
- ból szyi lub pleców
- przewlekłe wyczerpanie z bólem mięśni lub stawów
- senność
- trudności z myśleniem lub koncentracją
- pogarszanie się w czasie
- ból głowy po obudzeniu się
- ból głowy po urazie głowy
Pokarmy, które mogą wyzwalać migrenę
Naturalnym sposobem na migrenę jest unikanie pokarmów, które mogą ją wyzwalać. Zaskoczeniem może być, że niektóre z nich należą do tych powszechnie uważanych za zdrowe.
Oto lista podejrzanych pokarmów w hierarchii od tych najgorszych do najsłabszych pod kątem ryzyka wyzwalania migreny.
Wyzwalacze migreny:
- nabiał
- czekolada
- jajka
- owoce cytrusowe
- mięso
- pszenica
- orzechy i orzeszki ziemne
- pomidory
- cebula
- kukurydza
- jabłka
- banany
Warto notować kiedy zjadasz te produkty i obserwować czy na kilka godzin przed atakiem spożywałaś któryś z tych pokarmów. Dieta eliminacyjna tych produktów na 2 tygodnie powinna pomóc ustalić czy właśnie tam może leżeć przyczyna bólów migrenowych. Jednocześnie uwzględnij w diecie obfite ilości żywności o działaniu antyzapalnym. Zobacz tu listę pokarmów antyzapalnych (ale bez orzechów).
Przeczytaj więcej o diecie na migrenę.
Naturalne sposoby na migrenę – uzupełnienie niedoborów ważnych minerałów i witamin
Do migreny mogą przyczyniać się nie tylko pewne pokarmy, ale też niedobory niektórych ważnych minerałów i witamin.
Szczególnie ważnymi składnikami odżywczymi są witamina D, magnez, koenzym Q10 (CoQ10) i ryboflawina (witamina B2). Ich niedobory są bardzo powszechne w naszej populacji, stąd może też powszechność migren.
CQ10 i ryboflawina – naturalny sposób na migrenę
W badaniu z udziałem ponad 7400 osób (dzieci, nastolatków i młodych dorosłych) od 16 do 51 procent uczestników miało poziom CQ10 oraz ryboflawiny poniżej średniego poziomu. Osoby cierpiące na przewlekłe migreny częściej miały niedobór CoQ10 i ryboflawiny w porównaniu z osobami z migrenami epizodycznymi.
Witamina D – naturalny sposób na migrenę
Badania z zastosowaniem suplementacji witaminy D wykazały zmniejszenie białka C-reaktywnego (CRP) i statystycznie istotne zmniejszenie częstotliwości bólu głowy.
Z kolei fińskie badanie wykazało, że mężczyźni z najniższym poziomem witaminy D dwa razy częściej cierpią na częste bóle głowy niż ci z najwyższym poziomem.
Ogólnie rzecz biorąc, im niższy poziom witaminy D u mężczyzn, tym częstsze są bóle głowy. Badanie akurat dotyczyło grupy mężczyzn, ale myślę że można wnioski rozszerzyć również na kobiety, nie bądźmy męskimi szowinistami. Osoby z poziomem witaminy D we krwi 15,3 nanogramów na mililitr (ng/ml) lub niższym zwykle miały jeden lub więcej bólów głowy na tydzień, podczas gdy osoby z poziomem 11,6 ng/ml lub niższym zgłaszały do siedmiu bólów głowy na tydzień.
Reklama
Poziom witaminy D powinien mieścić się w zakresie od 50 do 70 ng/ml, a nawet więcej, więc obie te grupy miały poważny niedobór.
Naukowcy wysnuli teorię, że witamina D ma właściwości przeciwzapalne, które zapobiegają obrzękom neuronów czuciowych i komórek mikrogleju w mózgu i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Witamina D zapobiega bólom mięśniowo-szkieletowym, które są główną przyczyną napięciowych bólów głowy.
I faktycznie prawie 42 procent pacjentów z przewlekłą migreną ma niedobory witaminy D. Badanie wykazało również, że im dłużej cierpisz na przewlekłą migrenę, tym bardziej prawdopodobne jest, że możesz mieć niedobór witaminy D. Koniecznie zbadaj poziom 25 (OH) D we krwi.
Zobacz jeszcze tu dlaczego witamina D3 jest tak ważna dla Twojego zdrowia.
Magnez – naturalny sposób na migrenę
Magnez jest zalecany dla wszystkich osób cierpiących na migrenę
Magnez, który wpływa zarówno na funkcję receptora serotoninowego, jak i na produkcję i stosowanie neuroprzekaźników – odgrywa ważną rolę w zapobieganiu migrenie i leczeniu jej, a osoby cierpiące na migrenę częściej cierpią na niedobór magnezu niż osoby zdrowe.
Niedobór magnezu, który jest bardzo powszechny, możesz mieć z różnych powodów. Problemem może być słabe wchłanianie, problemy z nerkami, przyśpieszony metabolizm z powodu stresu oraz niskie spożycie żywności z magnezem.
Magnez znajdziesz w: migdałach, nerkowcach, ciemnej czekoladzie (najlepiej organiczna surowa czekolada), awokado, nasionach, szpinaku.
W wielu przypadkach otrzymanie dużej dawki magnezu może również przerwać trwający atak. Najskuteczniejszym sposobem podania magnezu w takiej sytuacji jest podanie dożylne. Ale trzeba to oczywiście zrobić u dobrego lekarza naturopaty.
Suplementacja magnezu możliwa jest też w prostszy sposób. Uzasadniona jest dla wszystkich osób cierpiących na migrenę. Rezultaty powinny być widoczne już po 3 miesiącach suplementacji.
Magnez można suplementować w następujących formach:
Chlorek magnezu – uwaga – może przyśpieszyć przemianę materii (w ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru magnezu), co, jeśli masz problemy z wypróżnianiem, może mieć też swoje dobre strony. Chlorek magnezu można też dodawać do kąpieli – 2-3 razy w tygodniu 2 szklanki na kąpiel. Magnez bardzo dobrze wchłania się przez skórę. Możesz też robić oliwę magnezową i smarować nią stopy przed snem.
Chlorek magnezu możesz dosypywać do jednej ze szklanek w tym prostym codziennym detoksie.
Jabłczan magnezu – który już efektów przeczyszczających nie ma.
Cytrynian magnezu – jedną z jego najlepiej przyswajalnych form magnezu jest cytrynian. Z powody swojej biodostępności wynoszącej nawet 90% to najpopularniejsza forma magnezu. Uwagę warto zwracać nie tylko na formę i dawkę, ale także na skład. Ważne by suplement był pozbawiony zbędnych dodatków, wypełniaczy, utwardzaczy i innych, zupełnie niepotrzebnych substancji, które mogą nie być obojętne dla zdrowia.
Reklama
Zobacz jeszcze Jakie są objawy niedoboru magnezu i jak szybko im zaradzić?
Witaminy z grupy B – naturalny sposób na migrenę
Witaminy z grupy B są również ważne. Witaminy B2 (ryboflawina), B6 (pirydoksyna), B12 i B9 (foliany) odgrywają również kluczową rolę przy problemach z migreną.
W badaniu z 2009 oceniono wpływ codziennej suplementacji 2 mg kwasu foliowego (B9 – foliany), 25 mg witaminy B6 i 400 mcg witaminy B12 u 52 pacjentów ze zdiagnozowaną migreną z aurą.
Zobacz dlaczego witamina B12 jest kluczowa dla zdrowia.
Witamina B6 (pirydoksyna) zwiększa poziom dopaminy w mózgu, która działa przeciwbólowo. Witaminy B dobrze jest też podawać w formie B-complex czyli całego kompleksu witamin B.
W porównaniu z grupą placebo, osoby otrzymujące te suplementy doświadczyły 50-procentowego zmniejszenia ataków migreny w okresie sześciu miesięcy. Poprzednie badania informowały również, że duże dawki ryboflawiny mogą pomóc w zapobieganiu atakom migreny. Na przykład w jednym badaniu pacjenci, którzy otrzymywali 400 mg ryboflawiny dziennie, doświadczyli 50% zmniejszenia częstości migreny po trzech miesiącach.
Suplementacja tymi witaminami i minerałami nie ma skutków ubocznych, a wręcz usprawnia działanie całego organizmu. Warto więc spróbować tych naturalnych metod zamiast faszerować się ketonalem i innymi silnymi środkami przeciwbólowymi.
Źródła:
Journal Of Research In Medical Sciences
50th Annual Meeting of the American Headache Society
Pharmacogenetics and Genomics 2009
Migraine triggers and treatments
Noemi Demi
blog o zdrowiu dziecka i mamy
to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.
Potwierdzam info o magnezie, migrena znika po wypiciu szklanki wody z łyżeczką chlorku magnezu TiB. Tylko trzeba to zrobić jak tylko ból zaczyna się rozkręcać.
Noemi, pamiętasz może jak suplementowałaś swoje dzieci w okolicy pierwszego roku życia? Mam niejadka, więc muszę być uważna, póki co nie ma anemii, natomiast witamina D jest na poziomie 30ng/ml. Na razie daję tylko pół kapsułki waszego Vitka. Co z witaminą D, zastanawiam się nad rozkruszaniem waszej d3k2, co o tym myślisz i jaka dawka byłaby ok? (Na apteczne źle reaguje, więc sama zażywam sporo, choć u mnie z jej poziomem też bez szału). Do tego planuję wprowadzenie chlorelli i spiruliny, mam TiB w tabletkach, zacząć od 1/4? I czy mogę już podawać omega-3? A tak w ogóle to bardzo dziękuję za tego bloga, Ty i Pepsi to najlepsze co mnie spotkało w internecie.
Hej k.
Dziękuję za potwierdzenie 🙂
Prześlę Ci dokładną rozpiskę suplementacji na maila.
I bardzo Ci dziękuję za przemiłe słowa!
Zatem czekam na mejla i bardzo dziękuję! ❤️
O widzisz – dobrze, że mi przypomniałaś 🙂 Już wysyłam <3