7 naturalnych środków na ból głowy
7 naturalnych środków na ból głowy

Ból głowy – 7 naturalnych środków na ból głowy i dlaczego lepiej go nie ignorować  

Ból głowy – 7 naturalnych środków na ból głowy i dlaczego lepiej go nie ignorować  

Ból potrafi być wykańczający psychicznie. Ból jest zawsze sygnałem, że coś jest nie tak w Twoim organizmie lub w Twoim otoczeniu, co zdecydowanie Ci nie służy. Najprostszym rozwiązaniem jest zapodanie sobie jakiegoś ogólnie dostępnego środka przeciwbólowego i po sprawie. Już możesz wrócić do swojej pracy, spotkań, rozmów i tak zwanych ważnych spraw.

Pozornie ważne sprawy

Ból nigdy nie pojawia się ot tak. Zawsze jest jakaś jego przyczyna. To Twoje ciało wzywa Cię do zatrzymania się. Kiedyś miałam podejście takie – jeśli coś boli, to trzeba zagryźć zęby i iść dalej. Dziś jednak wiem, że Twoje ciało komunikuje się z Tobą w ten sposób – prosi o więcej uwagi, uważności, ciszy, spokoju, skupienia na sobie. Nie chodzi jednak o to by stać się hipochondrykiem, który po pierwszym kichnięciu kładzie się do łóżka. Bólu nie należy nakręcać, za dużo o nim mówić, analizować. Musisz go po prostu zaakceptować, postarać się zrozumieć i zapewnić swojemu ciału odpoczynek.

7 naturalnych środków na ból głowy
Jej nigdy nie boli głowa. Zachwyciła mnie kobieta z muralu na Off Piotrkowska w Łodzi

Ból głowy

Jednym z najbardziej powszechnych jest ból głowy. Bardzo często dotyka kobiety. Najczęściej nie zastanawiasz się co mogło go spowodować, tylko po prostu łykasz tabletkę.

Ból głowy i totalna biologia

Czy spojrzałaś kiedyś na swój ból głowy z punktu widzenia totalnej biologii?

Totalna biologia mówi o tym, że każdy ból, każda dolegliwość, każdy problem zdrowotny to odpowiedź naszego organizmu na przeżycia w naszej podświadomości. Często są to wspomnienia z życia płodowego, a nawet sięgają pamięci komórkowej kilka pokoleń wstecz. Możesz więc przeżywać ból dlatego, że Twoja prababcia kiedyś przeszła traumę, którą wyparła, o której nikomu nie powiedziała, która nie została właściwie przeżyta. A teraz Twoje ciało ją wałkuje, aby wreszcie mogła wyjść na światło dzienne.

Bóle głowy często związane są z tym, jakie relacje masz ze swoim ojcem. Możliwe, że masz poczucie, że nigdy nie mogłaś zadowolić swojego ojca, gdyż miał zbyt wysokie wymagania wobec Ciebie. Może żałujesz, że Twój ojciec jest Twoim ojcem, albo może podświadomie masz podejrzenia, że to wcale nie jest Twój ojciec.

7 naturalnych środków na ból głowy
Kontakt z naturą zawsze pomaga, trzeba uciec od betonowych miast na łono przyrody, z dala od promieniowania. Tylko promienie słońca.

Migreny to często przypadłość perfekcjonistek, czyli odpowiedź organizmu na wewnętrzny konflikt ciągłego porównywania się z innymi, ciągłego (nawet nieuświadomionego) przekonania, że nigdy nie będziesz wystarczająco dobra, ktoś zawsze będzie lepszy od Ciebie na każdym polu.

Migrena może być też związana z chęcią ukrycia się, z chęcią stania się niewidzialną – dlatego często migreny wiążą się ze światłowstrętem – chcesz zaszyć się gdzieś, gdzie nikogo nie ma i nie dochodzi żaden promień światła.

Jak powstaje ból głowy?

Gdy masz styczność z sytuacjami wywołującymi konflikt (niestety często trudno je wyłapać i być ich w pełni świadomą) w Twoim mózgu dochodzi do mikrouszkodzeń. Po rozwiązaniu konfliktu na poziomie biologicznym – w fazie naprawczej w mózgu gromadzi się płyn, który ma to mikrouszkodzenie naprawić i powstaje obrzęk – tak jak wokół rany skóra zawsze jest nabrzmiała. Ten obrzęk właśnie powoduje ból.

A jeśli ból się powtarza, to oznacza, że prawdziwy konflikt na poziomie podświadomym cały czas nie został rozwiązany. Ból otwiera oczy na coś co musisz przerobić. Nie jest łatwo znaleźć źródło problemu. Ale otwierając się na totalną biologię możesz trochę szerzej spojrzeć na swoje zdrowie i całe życie. Nie tylko przez pryzmat fizyczności, ale też przez psychosomatykę i podświadomość.

 


NOWA KSIĄŻKA „JAK ZDROWO ODŻYWIAĆ DZIECI”

W PIĘKNYM WYDANIU W TWARDEJ OPRAWIE JUŻ JEST!!!!

Jeśli nurtują Cię pytania:

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? lub Jak zdrowo odżywiać dzieci?

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?

Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

I szukasz zdrowych i prostych przepisów na dania dla dziecka

bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru,

to ta książka jest dla Ciebie

Jak zdrowo odżywiać dzieci
E-book „Jak odżywiać dziecko aby było zdrowe?” lub książka „Jak zdrowo odżywiać dzieci” do kupienia na blogu

Przykład do przemyślenia

Spójrz na kobietę, która ma wszystko – idealnego kochającego partnera, idealne dzieci, idealne wymarzone stanowisko w korporacji, gdzie daje z siebie wszystko i tego samego wymaga od swoich pracowników. Jest uwielbiana przez swoich szefów i jednocześnie znienawidzona przez swoich podwładnych. Jest perfekcjonistką pod każdym względem. I bardzo często doskwierają jej bóle głowy. Bardzo silne bóle głowy, na które już zwykły Ibuprofen nie pomaga. Lekceważy je. Bierze coraz silniejsze środki, aby móc efektywnie wykonywać wszystkie swoje obowiązki i nie zawieźć na żadnym polu. Jest najlepszym pracownikiem, najlepszą matką i najlepszą żoną. Musi być najlepsza, być może by udowodnić to swojemu ojcu, być może żeby pokazać, że nikt nie może jej dorównać, być może dlatego aby wreszcie stać się widzialną, bo tak bardzo niezauważalna się czuje podświadomie.

7 naturalnych środków na ból głowy
Perfekcjonistka?

Organizm daje sygnały, coraz dobitniej pokazuje – Ibuprofen to nie jest rozwiązanie, Ketonal także, zajmij się sobą, zwolnij, daj sobie czas, spokój, miłość, zrozumienie, nie musisz być najlepsza, bo jesteś idealna taka jaką jesteś, ze swoimi słabościami i niedociągnięciami. Tak, nawet perfekcjonistka je ma. Jesteś dokładnie taka jaka musisz być. Bez spinki. Bez niekończącej się wewnętrznej walki ze sobą, żeby coś sobie udowadniać.

Co może się stać, jeśli zignorujesz sygnały wysyłane przez organizm?

Wyśle Ci taki sygnał, że już nie będziesz mogła go zignorować. Kobieta doznaje udaru i kompletnego paraliżu, leży w śpiączce przez wiele miesięcy. Jednak wola życia perfekcjonistki okazuje się silniejsza i wychodzi ze śpiączki, żeby zacząć nowe spokojne życie i wszystkiego uczyć się od nowa, łącznie z chodzeniem. Teraz jej spojrzenie na życie jest zupełnie inne, teraz odczuwa wdzięczność każdego dnia za to nieperfekcyjne życie, które ma. Za miłość, którą dostaje, za czas który ma teraz dla siebie, a nie dla ogłupiającej korporacji.

Ale może wystarczyło zwolnić i przemyśleć to wcześniej. Dać sobie więcej luzu, pozwolić sobie na bycie idealnie nieperfekcyjną.

Słuchaj sygnałów swojego organizmu

Piszę o tym, nie żeby Cię nastraszyć, ale powiedzieć, że nic nie dzieje się przypadkowo. Jeśli coś Cię chronicznie boli zajmij się swoją duszą, swoim wewnętrznym światem, bo coś tam nie gra i Twoje ciało doskonale sobie z tego zdaje sprawę, bo jest mądrzejsze niż Twój świadomy umysł.

Słuchaj więc sygnałów swojego organizmu. Nie tłum bólu, tylko postaraj się go zrozumieć.

Naturalne środki na ból głowy

A co, jeśli już nie możesz wytrzymać i nie możesz zapewnić sobie chwili wytchnienia i spokoju w danym momencie?

Jest kilka zbawiennych naturalnych środków, które pomogą ukoić ból. Ale uwaga, sprawdzą się one to tylko w przypadku osób, których organizm nie jest zatruty chemią i niezdrową toksyczną żywnością. Jeśli codziennie zjadasz syf, pijesz hektolitry kawy, nie masz powiązania ze swoją świadomością, to Twój organizm ma w sobie za dużo toksyn, aby móc wyczuć tę superaktywną substancję. Mimo swej siły i dobroczynności będzie po prostu dla Twojego organizmu niezauważalna, nie przebije się przez tę ilość chemii. Im bardziej oczyszczona jesteś – tym lepiej będziesz reagować na takie naturalne sposoby nie wspominając o tym, że takie bóle będą coraz rzadsze, ale zanikną pewnie dopiero wtedy, gdy dotrzesz do swojej podświadomości.

Leki dostępne bez recepty są mieczem obosiecznym. Są łatwo dostępne i mogą szybko złagodzić objawy, ale gdy już się od nich uzależnisz, to po pierwsze przestają działać, musisz zwiększać dawkę lub przechodzić na mocniejsze środk.

Taki beztroski ibuprofen reklamowany wszędzie dla wszystkich chociaż jest stosowany w miliardach dawek na całym świecie, jest również odpowiedzialny za wiele niepożądanych skutków ubocznych takich jak np. bóle brzucha, wzdęcia, biegunkę, niestrawność, wymioty, a nawet w skrajnych przypadkach poważne problemy sercowo-naczyniowe.

7 naturalnych środków na ból głowy
Pocałunek dziecka to najlepszy naturalny środek na każdy ból

7 naturalnych środków na ból głowy

Jakie są więc zdrowe alternatywy dla farmaceutycznych środków przeciwbólowych?

1. Imbir

Weźmy na przykład taki imbir. W badaniu przeprowadzonym w 2014 roku zespół neurologów porównał imbir i popularny lek na migreny – sumatryptan u 100 mężczyzn i kobiet, którzy cierpieli na migrenę od siedmiu lat. Pacjenci zostali podzieleni losowo na tych, którzy dostawali imbir i tych, którzy brali sumatryptan. Była to podwójnie ślepa próba – czyli ani pacjenci, ani obserwatorzy badania nie wiedzieli kto bierze imbir a kto sumatryptan. Pacjenci przyjmowali kapsułkę (obie wyglądały identycznie) w przypadku bólu głowy i odnotowywali po jakim czasie ból ustępował.

Wyniki pokazały, że imbir był równie skuteczny jak sumatryptan, przynosząc 90% osób ulgę w ciągu dwóch godzin po spożyciu. Imbir zaledwie 4% osób przysporzył niewielkich objawów ze strony przewodu pokarmowego. W przypadku sumatryptanu 20% pacjentów zgłaszało zawroty głowy, senność lub zgagę.

 

2. Kurkuma

A szczególnie kurkumina w niej zawarta to bardzo silna substancja znana ze swoich właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Jak wykazały badania jest bardzo skuteczna w leczeniu migren szczególnie w połączeniu z kwasami omega-3.

Kurkuma ma działanie przeciwbólowe, które jest tak samo skuteczne jak leki OTC, a nawet te na receptę.

Oprócz migreny wykazano, że właściwości przeciwzapalne kurkumy pomagają złagodzić reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, zespół jelita drażliwego, wrzody żołądka oraz chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego.

Reklama

Kurkuma na atopowe zapalenie skóry
Organiczną sproszkowaną kurkumę This Is Bio kupisz w BioLoveShop.com

3. Kwasy tłuszczowe omega-3

Niewiele składników odżywczych zbadano tak dokładnie, jak kwasy tłuszczowe omega-3. Mają wiele potężnych korzyści zdrowotnych dla ciała i mózgu. Działają przeciwzapalnie.

Badanie z 2006 roku wykazało, że suplementacja omega-3 z oleju rybiego pomogła pacjentom neurochirurgicznym zmniejszyć zapotrzebowanie na leki. Inne badanie wykazało, że suplementacja omega-3 jest bezpieczniejszą alternatywą dla ibuprofenu w leczeniu bólu kręgosłupa. Kwasy tłuszczowe omega-3 zostały również przebadane pod kątem leczenia migren i ich działanie jest spotęgowane jednoczesnym zastosowaniem kurkuminy.

Reklama

Kwasy tłuszczowe Omega-3 TiB pozyskane z zimnolubnych ryb łowionych z najczystszych mórz kupisz w BioLoveShop.com

4. Tymianek

Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jego aktywny składnik tymol jest częstym składnikiem produktów przeciwbakteryjnych, takich jak płyny do płukania ust.

Olejek tymiankowy ma długą historię stosowania jako lek naturalny. Jedno z badań pokazuje, że olejek tymiankowy jest tak samo skuteczny jak ibuprofen w zmniejszaniu bólu i skurczów związanych z bolesnym miesiączkowaniem. Olejek tymiankowy podobnie jak olejek miętowy i oregano zawierają karwakrol, który ma działanie przeciwbólowe.

W przypadku bólu głowy możesz smarować skronie i czoło olejkiem tymiankowym rozmieszanym z olejem kokosowym. Możesz też nasączyć olejkiem okład (ciepły lub zimny), który nałożysz na czoło.

5. Cynamon

Wiadomo, że ciepły kubek herbaty cynamonowej przynosi ulgę w przewlekłym bólu spowodowanym zapaleniem stawów, reumatyzmem, fibromialgią, chorobą Leśniowskiego-Crohna lub innymi stanami zapalnymi. Badania wykazały, że cynamon jest równie skuteczny jak ibuprofen w leczeniu bólu związanego z bolesnym miesiączkowaniem.

Cynamon jest również skutecznym naturalnym środkiem na ból głowy. Do łyżeczki sproszkowanego organicznego cynamonu dodaj trochę wody, aby uzyskać gęstą pastę. Nałóż go na czoło i skronie i połóż się na 30 minut, a następnie umyj letnią wodą.

6. Witaminy z grupy Bczęste bóle głowy mogą być oznaką niskiego poziomu niektórych ważnych witamin i minerałów. Niski poziom ryboflawiny czyli B2, niacyny czyli B3 oraz pirydoksyny czyli B6 może powodować bóle głowy. A wszystkie witaminy z grupy B są potrzebne do zwalczania stresu i zapobiegania napięciowym bólom głowy. B-complex to taki musthave dla osób zmagających się z migrenami.

7. Magnez

Badania pokazują, że osoby cierpiące na migrenę mają znacznie niższy poziom magnezu we krwi. Ale możesz nie wiedzieć, że masz go za mało. Większość badań krwi nie odzwierciedla prawdziwych zapasów magnezu w organizmie, ponieważ skupiają się na miejscach gdzie masz go tylko 2% magnezu. Magnez w większości przechowywany jest w kościach (67%) oraz w komórkach (31%).

Magnez jest tak ważny, że niektórzy lekarze uważają, że wszyscy pacjenci z migreną powinni być leczeni magnezem. Metaanaliza 21 badań wykazała, że dożylne podanie magnezu znacznie złagodziło ostrą migrenę w ciągu zaledwie 15 do 45 minut. Magnez podawany doustnie również znacząco złagodził częstotliwość i intensywność migreny.

Magnez pomaga również dzieciom w bólach migrenowych. W jednym z badań dzieciom miewającym migreny podawano tlenek magnezu (9 mg na kilogram masy ciała dziennie). Po 16 tygodniach magnez doprowadził do zmniejszenia nasilenia bólu głowy i znacznego zmniejszenia ilości dni z bólem głowy.

Magnez możesz zażywać na przykład w formie:

Reklama

Idealnie czysty chlorek magnezu o jakości farmaceutycznej kupisz tu: BioLoveShop.com

Naturalna mikstura na ból głowy

1 łyżeczka kwasu l-askorbinowego

1 łyżeczka organicznej kurkumy

1 szczypta organicznego pieprzu

1 łyżeczka organicznego cynamonu cejlońskiego

1 łyżeczka organicznego imbiru

1 łyżeczka chlorku magnezu (uwaga – gdy ma się tendencję do rozwolnień lepiej wybrać jabłczan magnezu lub cytrynian magnezu)

½ łyżeczki soli himalajskiej lub kłodawskiej (na pewno nie stołowej)

1 szklanka wody

Sok z 1 cytryny

Wszystko mieszasz razem i wypijasz a następnie idziesz odpocząć. Po godzinie ból powinien ustąpić. Możesz dodatkowo ekstra wziąć jeszcze 2 kapsułki kwasów omega-3 razem z tym napojem. Nie jest pyszny, ale działa cuda.

 

7 naturalnych środków na ból głowy
W zestawie 2 szklanki – DETOKS i ODCHUDZANIE – znajdziesz większość tych składników. Na codzień w mniejszych dawkach będą delikatnie oczyszczać Twój organizm z toksyn i przyśpieszać metabolizm, a jeśli, nie daj Boże, dopadnie Cię ból głowy, to zrobisz z nich idealną naturalną miksturę, która pomoże Ci go szybko zwalczyć (kilku składników jeszcze brakuje do tej mikstury – zobacz powyżej, szklanki nie są dołączane do zestawu) Zobacz filmik na FB – JAK ZROBIĆ 2 SZKLANKI na DETOKS I ODCHUDZANIE 

Daj znać w komentarzu jakie są Twoje sprawdzone sposoby na ból głowy.

Źródła:

https://www.greenmedinfo.com/blog/12-proven-natural-therapies-prevent-and-relieve-migraines

https://www.greenmedinfo.com/blog/natural-remedies-headaches

Comparison between the efficacy of ginger and sumatriptan in the ablative treatment of the common migraine, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23657930/

http://video.greenmedinfo.com/article/3-fatty-acids-and-curcumin-supplementation-can-be-considered-new-promising-app

https://www.thehealthsite.com/diseases-conditions/ginger-for-instant-headache-relief-102563/

https://www.totalna-biologia.pl/choroby/migrena-bol-glowy

https://www.naturalnews.com/2020-09-13-6-natural-and-effective-alternatives-to-ibuprofen.html#

https://www.wellandgood.com/essential-oils-for-headaches/

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/home-remedies/4-home-remedies-to-get-over-headaches/articleshow/50834436.cms

 


 

Wpadnij też na moje konto na INSTAGRAMIE – dużo fajnych przepisów dla dzieci, interesujące story i inspirujące przesłania dla dobra mamy i dziecka.

 


 

Noemi Demi 

czyli Magdalena Dzikiewicz-Polak, zafascynowana zdrowym odżywianiem i zdrowym życiem od dziecka. Weganka, biegaczka i maratonka, mama 2 dzieci – Marcela i Mileny. Autorka bloga NoemiDemi.com i niedawno wydanej książki „Jak zdrowo odżywiać dzieci„.

Blog NoemiDemi.com to blog o zdrowiu dziecka i mamy, blog o zdrowiu kobiety i generalnie blog o zdrowym życiu.

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu

 


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.