13 najlepszych przeciwzapalnych pokarmów dla Ciebie i Twojego dziecka

13 najlepszych przeciwzapalnych pokarmów dla Ciebie i Twojego dziecka

O co chodzi z tą całą zdrową dietą? Szczególnie dla dziecka. Przecież jest młode, może szybko spalać kalorie z konsumowanych słodyczy, chipsów i frytek, bo dużo się rusza (właściwie nie rusza się tylko wtedy kiedy śpi – choć też nie do końca, bo nie raz zdarza się dziecku spaść z łóżka). Ale jednak coś Ci podpowiada, że karmienie go tym czego sama powinnaś unikać (bo Ty przecież dbasz o linię) nie jest najlepszym pomysłem.

Odżywianie dziecka dzisiaj to dbanie o jego zdrowie nie tylko teraz, ale i w przyszłości.

Większość chorób, które dotyka społeczeństwo, takich jak chociażby choroby serca, zapalenie stawów, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, astma, zapalenie jelit bardzo często wynika z nagromadzenia się i częstego występowania stanów zapalnych w organizmie.

Gdy nie będziesz dopuszczać do powstawania stanów zapalnych nie będzie chorób, lub ich objawy ulegną złagodzeniu, a nawet całkowicie ustąpią.

Zapalenie jako funkcja organizmu nie jest do końca zła. Kiedy ciało jest ranne lub chore, układ limfatyczny (czyli odpornościowy) wpływa na zwiększony przepływ krwi w okolicy chorego miejsca wysyłając tam białe krwinki, które walczą z bakteriami i wirusami. Dlatego zawsze okolice rany są napuchnięte i czerwone. Zapalenie w zdrowym ciele jest normalną i skuteczną odpowiedzią, która ułatwia gojenie się chorych miejsc i powrót do zdrowia.

Kiedy jednak w Twoim organizmie są ciągłe stany zapalne Twój układ immunologiczny działa cały czas na najwyższych obrotach aż zaczyna atakować zdrowe tkanki ciała, wtedy pojawiają się choroby autoimmunologiczne. W przypadku chorób, które nie są autoimmunologiczne, zapalenie może nadal odgrywać rolę, ponieważ organizm nieustannie stara się leczyć tkanki w danym obszarze.

Na szczęście są pokarmy, które mają działanie wybitnie przeciwzapalne i które łatwo możesz wprowadzić do diety Twojej i Twojego dziecka. Wszystkie pokarmy, które mają dużo antyoksydantów, różnorodnych niezbędnych minerałów oraz będące źródłami kwasów tłuszczowych omega-3 wykazują działanie antyzapalne. A które są najlepsze?

Oto lista 13 najlepszych wegańskich pokarmów przeciwzapalnych:

1. Zielone liściaste warzywa – liście jemy – krowa żywa (lub Krowarzywa jak kto woli)

Owoce i warzywa są bogate w przeciwutleniacze, które przywracają zdrowie komórkowe, a także przeciwzapalne flawonoidy. Jeśli zjedzenie sałaty, świeżego szpinaku czy jarmużu jest dla Ciebie lub Twojego dziecka problemem – zmiksuj je wraz z pysznymi słodkimi owocami takimi jak banany, mango, ananas i odrobiną wody, a otrzymasz super zdrowy, naturalnie słodki zielony szejk o naprawdę dobrym smaku.

Zielone liściaste warzywa zawierają witaminę A, C oraz K, która chroni mózg przed stresem oksydacyjnym spowodowanym uszkodzeniami przez wolne rodniki.

2. Pak Choi – a hoj!

Pok Choi

Znana również jako chińska kapusta, Pak Choi jest doskonałym źródłem witamin i antyoksydantów. I coraz częściej można go kupić w polskich sklepach. Nawet w Lidlu kupowałam ostatnio. Pak Choi zawiera ponad 70 przeciwutleniających substancji fenolowych.

Można go jeść na surowo lub lekko podduszony. Świetnie sprawdza się w potrawach o charakterze orientalnym, w zupach lub warzywach na woku.

Wypróbuj taką potrawę:

Pokrój cebulę, paprykę czerwoną, marchewkę i wrzuć to wszystko do woka z odrobiną oleju kokosowego, dolej trochę wody, po chwili dodaj pokrojony Pak Choi, trochę sosu sojowego i syropu klonowego (jeśli lubisz słodkawy smak). Na końcu posyp wszystko sezamem. Możesz też posypać jeszcze kolendrą i dodać sok z cytryny lub limonki.

3. Pinzielony seler naciowy

Ten „pinzielony” strasznie mi się spodobał, jak zobaczyłam rysunek Andrzeja Milewskiego:

Według ostatnich badań farmakologicznych zalety selera naciowego obejmują zarówno właściwości przeciwutleniające jak i przeciwzapalne, które pomagają poprawić poziom ciśnienia krwi i cholesterolu, a także zapobiegać chorobom serca. Jest to doskonałe źródło potasu, jak również przeciwutleniaczy i witamin.

Podstawą zdrowego organizmu bez stanów zapalnych jest odpowiednia równowaga minerałów jak na przykład odpowiednia relacja sodu i potasu. Sód odpowiada za regulację gospodarki wodnej w organizmie i objętość płynów w każdej komórce, natomiast potas pomaga wypłukiwać toksyny. Bez potasu toksyny mogą gromadzić się w ciele, a to z kolei może powodować stan zapalny. Z sodem raczej nie ma problemu, jest go dużo wszędzie, w każdym przetworzonym pożywieniu. A dla równowagi doskonałym źródłem potasu jest właśnie seler naciowy.

Jak go najlepiej podać?

Możesz dodać do owocowego szejka lub pokroić w paseczki i serwować z humusem lub pastą z awokado. Można też wkroić małe kawałeczki do sałatki.

 

4. Mój buraku mój czerwony

Cechą charakterystyczną żywności pełnej antyoksydantów jest głęboki kolor. Buraki są właśnie doskonałym przykładem takiej żywności. Antyoksydanty naprawiają komórki uszkodzone stanem zapalnym. W buraku tą substancją aktywną jest betanina, która ma działanie przeciwzapalne. Burak zawiera również potas i magnez.

Niedobór magnezu jest silnie związany ze stanami zapalnymi. Wapń, bardzo ważny składnik odżywczy, nie jest dobrze przetwarzany w organizmie bez magnezu. Kiedy wapń gromadzi się w organizmie w nieodpowiednich miejscach – jak np. zwapnione kamienie w nerkach to powoduje zapalenie.

Dodatkowo buraki mają też właściwości oczyszczające.

Teraz jest sezon na botwinkę, które dziecko nie lubi takiej zupy? Z ziemniaczkami, dużą ilością koperku i ewentualnie jajkiem.

5. Brokuły – niech Ci ich nie brokuje

Brokuły mają wysokie stężeniu potasu jak i magnezu, brokułowe przeciwutleniacze (flawonoidy i karotenoidy) są szczególnie silnymi substancjami przeciwzapalnymi. Działają one razem w celu zmniejszenia stresu oksydacyjnego w organizmie i pomagają zwalczać zarówno przewlekłe zapalenie, jak i ograniczać ryzyko wystąpienia raka.

Kiedyś (dawno temu) nie lubiłam brokułów – ugotowany cały brokuł na obiad wydawał mi się bezsensownym daniem. Ale brokuł dodany do innych lekko duszonych warzyw (na samym końcu – dosłownie na chwilę, aby był lekko twardawy), czy do sosu pomidorowego to zupełnie co innego. Udoskonala każdą potrawę.

Przepyszna jest również zupa kalafiorowo-brokułowa. Do warzywnej zupy z marchewką, pietruszką, selerem, cebulą i koperkiem dodajesz na końcu gotowania ręcznie porozrywane różyczki kalafiora i brokuła.

Brokuł może też być spożywany na surowo, możesz dodać go do koktajlu albo podać różyczki wraz z salsą z awokado i pomidorów.

6. Borówki amerykańskie – mrówki jedzą borówki

Wiadomo. Wszystko co amerykańskie jest najlepsze. Szczególnie ważną substancją w borówkach amerykańskich jest kwercytyna, która także występuje w oliwie z oliwek i różnych jagodach o ciemnych kolorach. Jest to flawonoid, który zwalcza stany zapalne, a nawet raka.

W badaniu wymagającym leczenia nieswoistego zapalenia jelit stosowany był ekstrakt z owoców noni w celu wpłynięcia na florę jelit i uszkodzenie okrężnicy spowodowane przez stany zapalne. Wyniki wykazały, że kwercetyna miała silne działanie przeciwzapalne.

W innym badaniu stwierdzono, że spożywanie większej ilości jagód ograniczyło spadek funkcji poznawczych i poprawiło pamięć oraz funkcje motoryczne. Naukowcy wywnioskowali, że było to efektem działania przeciwutleniaczy w jagodach chroniących organizm przed stresem oksydacyjnym i zmniejszającym stan zapalny.

7. Ananasy z 7 klasy

Kwercytyna w formie suplementu jest często łączona z bromelainą – enzymem trawiennym, który obecny jest w ananasie. Głównie w tym twardym rdzeniu, dlatego warto dodać go nieco do porannego koktajlu. Bromelaina działa przeciwzapalnie i pomaga regulować odpowiedź immunologiczną.

Ananas również wpływa na zdrowie serca. Bromelaina poprzez zapobieganie sklejaniu się płytek krwi pomaga w eliminacji zakrzepów  żyłach, a to jest główna przyczyna zawału serca i udaru mózgu.

Ananasy mają również wysoką zawartość witaminy C, witaminy B1, potasu i manganu. Ananas jest wypełniony roślinnymi substancjami odżywczymi, które działają tak dobrze, jak wiele leków na wiele różnych chorób, ale bez szkodliwych skutków ubocznych.

Ananas jest wspaniałą bazą do zielonego szejka, jeśli masz opory przed tym aby jeść go w kawałkach. Świeże ananasy są obecnie tak powszechne, że nawet nie waż się myśleć o ananasie w puszce.

8. Orzechy włoskie życie boskie

Kolejną grupą substancji o działaniu przeciwzapalnym są tłuszcze – a najlepiej takie, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Orzechy włoskie są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, ale uwaga nie każdy organizm jest w stanie zamienić kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego w niezbędny kwas DHA, dlatego też warto rozważyć suplementację kwasami tłuszczowymi omega-3 pochodzącymi od zimnolubnych ryb lub dla wegan – z alg morskich.

Orzechy włoskie przed spożyciem dobrze jest namoczyć przez kilka godzin, najlepiej całą noc. W ten sposób pozbędziesz się inhibitorów enzymów, które zaburzają działanie enzymów trawiennych utrudniając przyswajanie cennych substancji odżywczych z orzechów i innych pokarmów, oraz pozbawiają orzechów kwasu fitowego (kwasu fitynowego) który z kolei zaburza przyswajanie cennych minerałów. Rano będą smakować jak świeże i nie będą też miały tej charakterystycznej goryczki. Woda oczywiście do wylania. O namaczaniu orzechów i nasion będzie osobny post, bo to ważna sprawa.

9. Olej kokosowy ole koko

Zioła i oleje razem tworzą genialne związki przeciwzapalne. Takim świetnym połączeniem jest olej kokosowy i kurkuma.

Według badań przeprowadzonych w Indiach, wysoki poziom przeciwutleniaczy obecnych w oleju kokosowym z pierwszego tłoczenia na zimno zmniejszył stan zapalny i objawy zapalenie stawów i był bardziej skuteczny niż środki farmakologiczne.

Możesz używać go do smażenia i duszenia zamiast innych olejów (ma wysoką temperaturę dymienia i nie powstają szkodliwe tłuszcze trans) czy jako bazę do sosów sałatkowych. Możesz zastąpić nim masło do ziemniaków, czy zrobić pyszny sos do makaronu.

Olej kokosowy ma zresztą szereg różnych zastosowań, jeśli chcesz dowiedzieć się jakich zerknij tu:

55 zastosowań oleju kokosowego

10. Nasiona Chia – czy ja też mam je jeść?

Kwasy tłuszczowe występujące w naturalnej nieprzetworzonej żywności są bardziej zbilansowane niż tłuszcze spożywane w typowych dietach. Przykładem takiej żywności są właśnie nasiona Chia, które mają idealne proporcje kwasów omega-3 oraz omega-6.

Chia to silny przeciwutleniacz zawierający niezbędne kwasy tłuszczowe – kwas alfa-linolenowy i kwas linolowy, mucynę, stront, witaminy A, B, E i D oraz minerały takie jak siarka, żelazo, jod, magnez, mangan, niacyna i tiamina.

Nasiona Chia likwidują stan zapalny, regulują poziom cholesterolu i obniżają ciśnienie krwi co ma pozytywny wpływ na zdrowie serca.

Ale uwaga – nasiona Chia spożywane w nadmiarze lub przez bardziej wrażliwe osoby czy kobiety w ciąży mogą mieć też skutki uboczne. Mogą powodować alergię, zbyt szybko obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć gęstość krwi czy spowodować problemy żołądkowe (ból brzucha, zatwardzenie, nadmierne gazy). Trzeba więc ostrożnie i z umiarem. Jeśli Ty ani Twoje dziecko jeszcze ich nie próbowaliście – to zacznij od niewielkich ilości.

Przepis na pyszny chlebek z nasionami Chia tu: Przepis na chlebek z nasionami Chia

11. Złoty len

Doskonałym źródłem omega-3 i składników odżywczych są nasiona lnu. Len zawiera lignany (specjalne polifenole) o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Len przeciwdziała starzeniu, zapewnia równowagę hormonalną oraz zdrowie komórkowe. Polifenole wspierają wzrost probiotyków w jelitach, a także mogą pomóc wyeliminować drożdże i cukier z organizmu.

Nasiona lnu lepiej są trawione w formie zmielonej. Jak je najlepiej konsumować? Możesz dodać nasiona lnu do szejka, do sosów czy do zup, doskonale zagęszczą i będą dużo lepsze niż mąka.

Doskonale sprawdzają się też w ciastach.

Przepis na ciasto z siemieniem lnianym tu: Przepis na bezglutenowy wegański tort czekoladowy

Uwaga – podobnie jak nasiona Chia mogą powodować alergie, problemy żołądkowe (gazy i biegunkę), zwiększyć krwawienie i zaburzyć przyswajanie suplementów i lekarstw. Tak więc spożywać należy je ostrożnie i z umiarem.

12. Kurkuma – kumasz?

Głównym składnikiem kurkumy, jest jej aktywny składnik przeciwzapalny czyli kurkumina.

Badania opublikowane w czasopiście Oncogene wykazały że kurkumina ma silniejsze działanie przeciwzapalne i antyproliferacyjne (czyli zmniejszające zdolność namnażania komórek nowotworowych) niż środki farmakologiczne. Kurkumina redukuje również objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Kurkuma jest głównym składnikiem przyprawy curry, stosowanym jak sama nazwa wskazuje do curry. Ma dość silny gorzkawy smak. Jak przemycić ją dziecku? W porannej kaszy jaglanej lub owsiance z dodatkiem słodkich owoców. Przepis tu: Kasza jaglana z owocami i kurkumą

Kurkuma jest generalnie bezpieczna dla dzieci. Ale uwaga – rozrzedza krew, obniża poziom cukru we krwi i zwiększa kwasowość w żołądku, więc jeśli Ty lub Twoje dziecko bierzecie jakieś specjalne leki na cukrzycę czy nadkwasotę, czy jesteście przed zabiegiem chirurgicznym to lepiej skonsultować spożywanie kurkumy z lekarzem.

13. Imbir – prosto z imbryka

Świeży, suszony czy w formie suplementu czy wyciągu imbir jest kolejnym modulatorem immunologicznym, który pomaga zmniejszyć stan zapalny spowodowany przez nadmierną odpowiedź immunologiczną. W medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat stosowany jest do pobudzania układu odpornościowego. Dzięki jego zdolnościom ogrzewania ciała ogranicza akumulację toksyn w narządach. Znany jest również z oczyszczenia naszego układu limfatycznego.

Dla dziecka najlepsza będzie herbatka, a właściwie sama ciepła woda zmieszana z miodem, cytryną i plasterkami świeżego imbiru.

Te 13 pokarmów powinno więc zawitać na Twoim stole. A które powinny z niego wypaść? Te najbardziej prozapalne czyli przetworzona żywność, jedzenie zawierające tłuszcze trans, nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6 oraz rafinowane cukry i rafinowane węglowodany.

A jak już odejdziesz od stołu to idź się poruszać. Aktywność fizyczna również działa przeciwzapalnie. A organizm wolny od stanów zapalnych to organizm silny i zdrowy.

 

 

DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sam.

Źródła:

http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=152

https://www.bustle.com/articles/88621-5-chia-seed-side-effects-that-you-probably-were-not-aware-of-because-its-possible-to

http://www.momjunction.com/articles/benefits-of-flaxseeds-for-kids_00352204/#gref

https://draxe.com/benefits-of-celery/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25173360

http://www.webmd.com/diet/supplement-guide-magnesium#1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25054107

http://www.umm.edu/health/medical/altmed/supplement/quercetin

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22517542

http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=99

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24613207?dopt=Abstract

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23251075

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/flaxseed/faq-20058354

https://draxe.com/10-flax-seed-benefits-nutrition-facts/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25053966

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25420680

Komentarze (5)

  1. Napisze znowu to samo… wspaniały tekst Kochanej Noemi <3
    Oczywiscie przesłałam dalej – do mojej córci, ktora wychowuje szaloną trzylatkę i bardzo bierze sobie do serca Twoje rady. Dziękujemy :*

  2. Z tymi ananasami bym uważała ponieważ te szeroko dostępne często są źle przechowywane i posiadają od spodu pleśń Swego czasu zajadałam się nimi, teraz tylko organic. Blog jest świetny, zostaje wierna fanka ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.