Moczenie nocne u dziecka i mutacja genu MTHFR czy mogą mieć coś wspólnego?

Moczenie nocne u dziecka i mutacja genu MTHFR czy mogą mieć coś wspólnego?

Spirulinę 100% organic This is Bio kupisz w BioLoveShop.com

Czy mutacja MTHFR może przyczyniać się do moczenia nocnego u dziecka?

Jedna z blogerek nurtu mainstreamowego skrytykowała mój artykuł w temacie MTHFR. Nie podaje źródła. Więc ja też nie czuję się zobowiązana podać. I co zaleca rodzicom dzieci z mutacją MTHFR? Szczepić, szczepić i jeszcze raz szczepić – zgodnie z kalendarzem i zaleceniami lekarzy.

Wszelkie widoczne zmiany na ciele (jak znamiona, uszczypnięcia bociana, dziurkę na plecach czy niebieską żyłkę) zaleca omówić z lekarzem pediatrą, może dlatego, że sama jest lekarzem, może dlatego, że żaden przeciętny lekarz nie powie Ci co to jest mutacja MTHFR i o co z nią w ogóle chodzi.

I faktycznie nie w każdym przypadku te widoczne zmiany muszą oznaczać mutację MTHFR, ale warto być świadomym, warto to sprawdzić, szczególnie gdy dodatkowo w zachowaniu dziecka widzisz coś niepokojącego.

Ja na szczęście nie jestem w głównym nurcie, piszę o alternatywnych sposobach leczenia, o rzeczach, o których nie dowiesz się od lekarza alopaty. Piszę o problemach, które można rozwiązać nieco inaczej niż podając szczepienia, antybiotyki, sterydy czy psychotropy.

A tak, te wszystkie leki big farma i lekarze chcą Tobie i Twojemu dziecku podawać w dużych ilościach, bez opamiętania, bez krzty myślenia, bo tak trzeba.

Jak lekarz może zagłębić się w faktyczny stan zdrowia pacjenta jeśli wizyta trwa średnio 10 minut i z tego 8 minut lekarz poświęca na wypisywanie informacji o pacjencie na komputerze. Wywiad? Badanie? Ograniczone do minimum. Leczenie wybiórcze, tylko miejscowe jednego objawu, bez zastanowienia się gdzie leży źródło problemu. Lekarz potrafi Ci powiedzieć, że dieta nie ma żadnego znaczenia. Zmiana stylu życia? Po co, przecież on pali, ma duży brzuch i ma się dobrze. Zapisze Ci szereg leków na Twój problem i też będzie z Tobą ok. Pójdziesz do apteki, wykupisz je, zażyjesz lub podasz dziecku, a po miesiącu wrócisz do niego z kolejnym podobnym problemem, do którego lekarz podejdzie podobnie. Błędne koło?

A teraz do sedna.

Moczenie nocne i MTHFR 

Połączenie, które zostanie wyśmiane przez lekarzy blogerów i blogujących naukowców. Ja jednak o tym napiszę, bo pisze o tym spec od MTHFR dr Lynch, nie mylić z Davidem Lynchem od Miasteczka TwinPeaks. Dr Ben Lynch oprócz swojego niezwykle bujnego życia (był między innymi kowbojem i spędził też trochę czasu na bezludnej wyspie), podróżach po całym świecie (zaliczając między innymi takie skrajnie różne kraje jak Indie, Australię i Polskę, gdzie najbardziej w pamięć zapadł mu… Kraków) jest biologiem molekularnym i ma doktorat z medycyny naturopatycznej i ogromne doświadczenie w leczeniu pacjentów.

Wiem także, że nocne moczenia łóżka przez starsze dzieci – tak powyżej 4 roku życia spędza rodzicom sen z oczu, wiele matek pisało do mnie w tym temacie, więc jeśli masz taki problem to przedstawiam Ci poniżej bardzo nowatorskie spojrzenie na możliwe prawdziwe źródło moczenia nocnego. I nie chodzi mi o pęcherz.

Moczenie łóżka

Moczenie nocne jest normalne. . . do punktu

Układ nerwowy niemowląt nie jest w pełni rozwinięty, dlatego jeśli nie nadążasz z małym nocniczkiem za swoim noworodkiem (tak, niektórym się to udaje, wysadzają już kilkudniowe niemowlęta), musisz używać pieluch.

W miarę, jak dziecko rozwija się, jego układ nerwowy również uczy się rozpoznawać pewne sygnały organizmu. Częstotliwość moczenia nocnego spada i ostatecznie się zatrzymuje.

Moczenie nocne samorzutnie ustaje wraz z wiekiem, występuje u 15 procent 5-letnich dzieci, 5 procent 10-letnich dzieci i u 1 procenta 15-letnich dzieci. Czyli mamy nasze 5-10-15.

Ale dlaczego u niektórych dzieci moczenie nocne trwa dłużej?

Podobnie jak w przypadku wielu objawów, moczenie nocne może mieć wiele przyczyn. I dobrze to skonsultować z lekarzem – najlepiej takim który zna się na rzeczy, z lekarzem o otwartym umyśle, który będzie potrafił na problem spojrzeć z szerszej perspektywy.

Jakie więc mogą być przyczyny moczenia nocnego?

Wolniejszy rozwój centralnego układu nerwowego (to kluczowe – będzie o tym więcej poniżej)

– Alergie pokarmowe

– Infekcje nerek lub pęcherza moczowego

– Cukrzyca

– Nadmierne spożycie wody przed snem

– Strach przed ciemnością

– Zaburzenie działania układu nerwowego współczulnego (stres – częste mruganie oczami jest możliwym objawem)

– Skutki uboczne leków

– Kofeina (brzmi dziwnie, ale niektórzy dają to swoim dzieciom – choćby w Coca Coli)

To nie jest najlepszy pomysł

Typowe zalecenia, które w przeszłości pomogły rozwiązać problem pacjentom Dr Lyncha:

Zidentyfikuj alergie pokarmowe i usuń je (alergie na gluten i laktozę są bardzo prawdopodobne)

Unikaj kofeiny

Unikaj napojów gazowanych

Ogranicz spożycie wody i płynów przed snem

Upewnij się, że dziecko sika zawsze przed pójściem spać

Jeśli dziecko boi się ciemności użyj delikatnego światła (unikaj niebieskiego i zielonego światła, najlepsze są w kolorze czerwonym, gdyż takie fale nie zaburzają produkcji melatoniny), a jak tylko zaśnie to wyłącz lampkę

Nie pozwalaj dziecku oglądać tableta czy telewizji przed snem a już najgorzej w łóżku

Podawaj dziecku suplementy: 

olej rybi

dobrą multiwitaminę

probiotyki

Nic niezwykłego, ale zaskakujące jest to, że u wielu dzieci dzięki zastosowaniu tych prostych rozwiązań moczenie nocne zanika.

Moczenie nocne i nowe badania

Zdarzają się jednak trudniejsze przypadki, gdzie sprawa nie jest tak banalna.

Okazuje się, że nocne moczenie może mieć związek z obniżonym poziomem kwasu foliowego oraz witaminy B12.

Moczenie nocne występuje u osób z opóźnionym rozwojem ośrodkowego układu nerwowego.

Wszystkie powyżej wymienione powody koncentrują się na tym co przyczynia się do moczenia nocnego. Nie zagłębiają się dlaczego niektóre dzieci nadal cierpią z powodu moczenia nocnego, a inne nie.

Badanie przeprowadzone w 2012 roku przez tureckich naukowców było dość małe (n = 61), ale jego wyniki osiągnęły istotność statystyczną.

Poziomy witaminy B12 były niższe w grupie moczenia nocnego w porównaniu do grupy kontrolnej. Ta zmienna osiągnęła istotność statystyczną (p = 0,003)

Średnie poziomy kwasu foliowego były również niższe w grupie moczenie nocne w porównaniu do grupy kontrolnej. Ta zmienna osiągnęła istotność statystyczną (p = 0,025).

Niski poziom kwasu foliowego zaobserwowano również u dwójki dzieci w grupie moczenie nocne, w porównaniu z żadnym takim przypadkiem w grupie kontrolnej. Nie osiągnęło to jednak istotności statystycznej. Gdyby badanie było większe, być może nabrałoby to większego znaczenia.

W innym badaniu, bardziej aktualnym bo z 2015, przyjrzano się związkowi witaminy B12, kwasu foliowego i żelaza z nocnym moczeniem u dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Naukowcy odkryli podobne wyniki, jak w badaniu z 2012 roku:

niskie średni poziom witaminy B12 w grupie moczenie nocne w porównaniu do grupy kontrolnej

niski średni poziom kwasu foliowego w grupie moczenie nocne w porównaniu do kontroli

Jednak ich badania wykazały, że niski średni poziom kwasu foliowego osiągnął istotność statystyczną, ale nie niski średni poziom witaminy B12.

Badanie to było nawet mniejsze niż badanie z 2012, co utrudnia osiągnięcie statystycznego znaczenia.

Potrzebne jest zdecydowanie więcej badań w tym obszarze i na większej ilości pacjentów.


Podsumowując, w obu pracach stwierdzono niższą zawartość witaminy B12 i mniej kwasu foliowego u dzieci moczących się w nocy w porównaniu do tych które nie sikają w nocy do łóżka.


Chyba nie chcesz aby takie śliczne łóżeczko moczyło się w nocy?

Przyjrzyjmy się tym wynikom.

Jakie dwa składniki odżywcze mają kluczowe znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego?

B12

Kwas foliowy

Jakie dwa składniki odżywcze mają kluczowe znaczenie dla metylacji?

B12

Kwas foliowy

Jakie dwa składniki odżywcze były niskie u dzieci z moczeniem nocnym?

B12

Kwas foliowy

Co z tego wynika?


Znaną przyczyną moczenia nocnego jest spowolnienie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego

+ niski poziom witaminy B12 i niski poziom kwasu foliowego, które przyczyniają się do spowolnienia ośrodkowego układu nerwowego

= zwiększona podatność na moczenie nocne


Jeśli ma się niski poziom kwasu foliowego i niski poziom witaminy B12, wówczas metylacja nie funkcjonuje tak sprawnie.

Ponieważ metylacja nie poprawia się, rozwój ośrodkowego układu nerwowego jest utrudniony.

Ponieważ rozwój ośrodkowego układu nerwowego jest utrudniony, tak samo zaburzony jest układ nerwowy pęcherza co prowadzi do moczenia nocnego.

Zapewnienie dziecku odpowiednich witamin jest kluczowe do rozwoju ośrodkowego układu nerwowego i tym samym do zatrzymania moczenia nocnego.

W celu oceny potencjalnych niedoborów witaminy B12 i kwasu foliowego zastanów się czy Ty jako dziecko (lub ojciec dziecka) miałaś problemy z moczeniem nocnym, w jakim wieku to ustało. Ile lat ma Twoje dziecko, czy moczenie nocne występuje często?

Jeśli w Waszym dzieciństwie też miało miejsce moczenie nocne to najprawdopodobniej odpowiedzialne są za to geny.

Podsumujmy rozwój dziecka i jego zapotrzebowanie na metylację:

Im młodsze dziecko, tym szybciej się rozwija. Im szybciej się rozwija, tym więcej metylacji jest konieczne. Im więcej metylacji wykorzystuje, tym więcej składników odżywczych potrzebuje do wsparcia procesu metylacji.

Jeśli metylacja dziecka nie jest wspierana przez składniki odżywcze, może pojawić się moczenie nocne.

To takie proste!

Substancje odżywcze, które wspierają metylację to:

Kwas foliowy (jako metylofolian)

B12

B6pryczy

B2 (wspiera enzym MTHFR)

Cynk

Cholina (z białka –  jajka i krewetki)

Glicyna (z białka)

Metionina (z białka)


Możliwe przyczyny zwiększonego ryzyka zaburzenia metylacji u dzieci:

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

Leki (w tym leki zobojętniające kwasy żołądkowe często podawane niemowlętom w przypadku refluksu)

Ograniczone spożycie białka (potrzeba około 0,8 g białka na 1 kg masy ciała)

Ograniczone spożycie warzyw (dostarczanie kwasu foliowego i błonnika)

Ograniczone spożycie czerwonego mięsa (zapewnia B12)

Ograniczone spożycie zdrowych węglowodanów (ziarna zapewniają B2 i B6)

Wysokie spożycie węglowodanów (niskie spożycie białka i tłuszczu)

Stres (szybciej zużywa składniki odżywcze potrzebne do metylacji)

Polimorfizmy genetyczne (MTHFR, CBS, MTHFD1, DAO, COMT, MAO, MTRR, DHFR i inne)


Testy laboratoryjne do rozważenia:

morfologia krwi

poziom kwasu foliowego w surowicy (może być wysoki, ale niski funkcjonalnie)

elektrolity

poziom ferrytyny w surowicy

kobalamina w surowicy (może być wysoka, ale niska funkcjonalnie)

badanie moczu

badanie stolca (jeśli występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego)

poziom histaminy

poziom homocysteiny

testy genetyczne na mutacje MTHFR i inne (mają sens tylko jeśli masz dobrego lekarza naturopatę, który potrafi je odpowiednio zinterpretować)

Wyniki badań powinnaś omówić ze specjalistą, lekarzem naturopatą, który się na tym zna, który nie zbędzie Ci stwierdzeniem – dzieci w nocy sikają, to normalne.


Jakie suplementy powinnaś rozważyć dla dziecka?

Dobry preparat multiwitaminowy z naturalnymi witaminami

Fosfatydylocholina której suplementacja zmniejsza obciążanie organizmu metylacją

Kreatyna: wraz z fosfatydylocholiną kreatyna jest niezbędna do metylacji. Kreatyna jest zwykle niska u dziecka z opóźnieniem mowy – z powodu polimorfizmu GAMT lub dysfunkcji metylacji lub obu.

Liposomalna witamina B12

Liposomalną witaminę B12 kupisz w BioLoveShop.com

Kompleks witamin B

Kwas foliowy – w najlepszej formie kwasu lewomefoliowego (L-5-MTHF), który jest metabolicznie aktywną formą kwasu foliowego występującą w naturze. Syntetyczny kwas foliowy musi być poddany wielu biochemicznym konwersjom w organizmie aby przekształcić się w L-5-MTHF, osoby z mutacją genu MTHFR mają utrudnioną konwersję kwasu foliowego do L-5-MTHF. Ten już nie musi ulegać żadnym przekształceniom, jest idealnie przyswajalny.

Czy Twoje dziecko moczy się w nocy? Jakie metody wypróbowałaś? Jakie efekty?

Źródła:

1234


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (11)

  1. Dziękuję za artykuł. Mam mutację mthfr w jednej kopii, dzieci właśnie oczekują na badania pod tym kątem na NFZ. Starsza córka moczyła się do 4,5 roku, co już wydawało się długo, zwłaszcza, że bardzo szybko załatwiała potrzeby na nocnik w trakcie dnia. Druga córka za miesiąc kończy 5 lat i stale zdaża jej się powiesić w nocy, średnio 2 razy w tygodniu. Teraz wiem z czym to może mieć związek, dziękuję za trop

  2. Witaj, proszę Cię o wyjaśnienie- z tego co wiem osoby z polimorfizmem MTHFR powinny unikać cyjanokobalaminy, a jest ona w proponowanej przez Ciebie multiwitaminie. Wiernie czytam wszystkie artykuły i serdecznie pozdrawiam

      1. I jeszcze jedna kwestia – cyjanokobalamina jest bardzo dobrą formą witaminy B12, nie jest to forma szkodliwa dla osób z MTHFR – ale faktycznie osoby z mutacją nie są w stanie konwertować jej do właściwej formy i dlatego im zalecana jest metylokobalamina lub właśnie hydroksykobalamina.

  3. Hej Noemi,

    moje pytanie nie dotyczy tematu posta, jednak może będziesz chciała odpowiedzieć 🙂 Moja córka ma już prawie 4 lata a w wieku kilku miesiecy pojawiły się u niej na policzkach takie mini wypryski, krostki. Byliśmy u dermatologa (…) i alergologa. Nie robiłam żadnych testów. W przedszkolu je bezmleczną diętę a w domu to co my czyli roślinnie. Nie wiem już co mam począć bo pediatrzy i alergolog nie pomagają. Czy testy pokarmowe się sprawdzą? Jak ugryźć ten temat?

    1. Hej Lena, zrób córce biorezonans metodą Volla. Sprawdzisz na co jest uczulona, sprawdzisz czy ma pasożyty. I potem będzie kwestia oczyszczenia organizmu z pasożytów i ewentualnego odczulania. Samo pozbycie się pasożytów może pomóc zlikwidować alergie.
      Trzeba uszczelnić jelita, żeby cząsteczki pokarmów nie dostawały się do krwi.

  4. Noemi, jakie dawki liposomalnej B12 i kwasu foliowego powinien przyjmować chłopiec w wieku prawie 6 lat ? Czy KIDS MULTI nie zawiera kompleksu witaminy B ? Czy potrzebny jest dodatkowy suplement witaminy B skoro KIDS MULTI już ją zawiera ?

Dodaj komentarz

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.