Jak zrobić pyszny chleb orkiszowy
Dom pachnący świeżo upieczonym chlebem to jedno z najwspanialszych wspomnień z mojego dzieciństwa.
Na co dzień chleba nie jemy, szczególnie ten kupny ma w sobie wiele dziwnych dodatków, których lepiej unikać. Ale taki domowy chleb, który robisz sama w domu to zupełnie co innego.
I właśnie święta, szczególnie Święta Wielkanocne gdzie celebruje się śniadanie są dobrym powodem, aby trochę zgrzeszyć i zjeść kromkę pysznego domowego chleba z sałatką warzywną z własnoręcznie zrobionym majonezem, chrzanem i dużą ilością liści sałaty.
Chcę Wam podać przepis na pyszny chleb orkiszowy na bazie drożdży, bardzo prosty w swym wykonaniu. Chleb, który wychodzi każdemu, chyba, że ktoś bardzo postara się, żeby nie wyszedł.
A dlaczego orkisz?
Uważa się, że mąka orkiszowa została po raz pierwszy użyta między 7000 a 8000 lat temu, co czyni ją jedną z najstarszych roślin uprawnych w historii ludzkości.
Orkisz był spożywany prawie w całej Europie od epoki brązu do czasów średniowiecza. Dziś rośnie jego popularność i możesz go znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Ponieważ coraz więcej osób ma do czynienia z wrażliwością na gluten, orkisz stanowi alternatywę dla mąki pszennej. Chociaż zawiera gluten, wydaje się być łatwiej tolerowany niż pszenica.
Orkisz daje wiele korzyści zdrowotnych. Wspomaga krążenie krwi, wzmacnia układ odpornościowy, buduje silne kości i wspomaga trawienie. Jest dobry dla osób ze słabymi i łamliwymi kośćmi, wysokim ciśnieniem krwi, podwyższonym poziomem cukru we krwi i nadciśnieniem.
Według badań opublikowanych w Journal of Agricultural and Food Chemistry, w porównaniu do mąki pszennej, orkisz ma wyższą zawartość miedzi, żelaza, cynku, magnezu i fosforu.
Przepis na pyszny chleb orkiszowy
Składniki:
250 g mąki orkiszowej razowej ekologicznej
250 g mąki orkiszowej białej ekologicznej
30 g świeżych drożdży
1 łyżeczka miodu ekologicznego
500 ml ciepłej (nie gorącej) źródlanej lub mineralnej wody
50 g ziaren ekologicznego słonecznika + trochę na posypanie chleba
50 g pestek ekologicznej dyni + trochę na posypanie chleba
1 łyżeczka soli himalajskiej
Wykonanie:
Do miseczki z drożdżami dodaj miód. Odstaw na 10 minut w ciepłe miejsce.
Mąkę najlepiej nasypywaną z góry (aby ją napowietrzyć) wymieszaj z solą, ziarnami słonecznika, pestkami dyni (zostaw trochę ziaren słonecznika i pestek dyni na posypanie chleba). Dodaj rozpuszczone drożdże oraz około 400 ml wody. Możesz wodę wlać do miseczki z drożdżami w potem wszystko do mąki.
Wyrób ciasto mikserem. Ciasto ma być dość rzadkie, jak na ciasto drożdżowe. Ma się rozlewać po dnie miski. Jeśli będzie zbyt suche należy dodać pozostałą wodę.
Ciasto przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na około 30 minut. Uwaga – bardzo szybko rośnie. Ja już wtedy włączam piekarnik, otwieram go i kładę ciasto w pobliżu, żeby miało ciepło.
Wyrośnięte ciasto zamieszaj łyżką. Przełóż (przelej) do formy (taka podłużna chlebowa) wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównaj z wierzchu dłonią zamoczoną w wodzie i posyp słonecznikiem oraz pestkami dyni.
Odstaw do wyrośnięcia na ok. 15 minut.
Piecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 220°C przez 10 minut. Po tym czasie temperaturę zmniejsz do 200°C i piecz dodatkowe 30 minut.
Chleb będzie upieczony jak postukasz od spodu i będzie wydawał głuchy odgłos. Koniecznie to sprawdź. Jeśli chleb wyrośnie duży, możliwe, że będziesz musiała go nieco dłużej piec.
Wystudź chleb, aby nie dotykał spodem podłoża – np. na dwóch miseczkach. Jedz wystudzony.
Bon appétit!
Daj znać czy wyszedł i jak Ci smakował.
♥
Życzę Ci wspaniałych Świąt. Odpocznij, nie napinaj się, wyluzuj, nie prowadź trudnych rozmów przy rodzinnym stole, kochaj siebie, dzieci, swoich bliskich i wszystkich w koło, nawet tę ciotkę, co zawsze chce wbić szpileczkę. Wdychaj świeże wiosenne powietrze, idź na długi spacer i po prostu bądź, ciesz się swoim istnieniem, tak jak cieszy się nim drzewo, kwiat czy motyl.
♥
Źródła:
Noemi Demi
Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.
Wydaje się być banalnie prosty do zrobienia ten chleb, będę próbować 🙂
Noemi, to piękne życzenia. Wzruszyłam się czytając, więc życzę tego samego <3
Naprawdę jest banalnie prosty 🙂
A co do życzeń miło mi, prosto z serca.
I dziękuję Ci bardzo! <3 <3 <3
Bardzo fajny przepis. Az mam ochote teraz upiec ten chleb. Dzieki Noemi!!! Jutro z zona pieczemy, no albo ona sama…
Hej Tomek, fajnie :). Myślę, że spokojnie sobie dasz radę sam 🙂
Spóźnione Noemi życzenia ale na cały rok życzę Wam wszystkiego co najlepsze 🙂
Kama, bardzo Ci dziękuję! Takie poświąteczne życzenia są najlepsze 🙂
Noemi, nigdy nie używałam drożdży i mam pytanko- wymieszać je jakoś z tym miodem czy jak, żeby się rozpuściły? Być
Drożdże przekładasz do miseczki, delikatnie kruszysz, polewasz miodem – dajesz w ciepłe miejsce, a one już same się nim zajmą. Po chwili w miseczce będziesz miała płynną gęstą miksturę drożdży i miodu.
hmm..a mogę dodać syrop klonowy zamiast miodu?moja mała nie ma jeszcze roku….i myślisz że wyjdzie jak dodam po 50 g ziaren ale..też zmielonych? a mąkę dam w całości pełnoziarnista taka do pieczenia chleba?
Tak oczywiście, może być klonowy. Ziarna zmielone – oczywiście. Co do mąki – możesz spróbować z pełnoziarnistą w całości, ale może wtedy trochę gorzej rosnąć. Jak robisz pierwszy raz to jednak dałabym pół na pół. Chyba, że czujesz moc do pieczenia chleba i jesteś urodzonym talentem :), to wtedy rób tak. Wiadomo, że będzie zdrowszy.