Zatrucie metalami ciężkimi i zaburzenia zachowania u dzieci. Jak oczyścić organizm z metali ciężkich.

Zatrucie metalami ciężkimi i zaburzenia zachowania u dzieci. Jak oczyścić organizm z metali ciężkich.

Vitamin C 1000+ z dodatkiem owoców dzikiej róży, aceroli i kwercytyny kupisz w BioLoveShop.com

Zaburzenia zachowania u dzieci stają się coraz bardziej powszechne. Żyjemy w zatrutym środowisku, oddychamy powietrzem pełnym spalin i jeszcze na dodatek pozwalamy wstrzykiwać dzieciom różne substancje bezpośrednio do krwiobiegu. Badania pokazują, że jedną z przyczyn zaburzeń behawioralnych u dzieci jest zatrucie metalami ciężkimi. Do zaburzeń tych zalicza się ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), zaburzenia ze spektrum autyzmu, nerwowe tiki czy problemy z integracją sensoryczną.

Nadpobudliwość u dzieci

Dzieci są energiczne, łatwo się nudzą i denerwują gdy coś im nie pasuje. Jednak gdy nadpobudliwość, brak umiejętności jakiejkolwiek koncentracji czy agresywne zachowania zaczynają poważnie utrudniać życie dziecku, nie wspominając o jego rodzicach, można mówić o zaburzeniach zachowania.

Gdy zwrócisz się z problemem do lekarza, jak jedna z moich koleżanek, żaden nie zastanowi się nad prawdziwą przyczyną. Jedyne co zrobi to zapisze odpowiednie leki. I na tych lekach od teraz będzie opierać się życie Twojego dziecka. Nic dla Big Pharmy nie jest tak przyjemne jak długa przewlekła choroba, którą się leczy, ale wyleczyć się nie da.

Co szóste dziecko w Stanach Zjednoczonych cierpi na zaburzenia rozwojowe i behawioralne, w tym ADHD, zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD), zaburzenia lękowe czy zaburzenia uczenia się.

Podstawowe przyczyny tej sytuacji mającej miejsce nie tylko w Stanach, ale na całym świecie, są tylko częściowo zrozumiałe. Czynniki genetyczne odgrywają pewną rolę, ale nie mogą wyjaśnić ogromnych wzrostów częstości występowania zaburzeń. Odpowiadają za ok. 30%-40% przypadków. Większość przypadków uzależniona jest od czynników środowiskowych.

Neurolodzy Philippe Grandjean i Philip Landrigan w raporcie opublikowanym w 2014 roku w czasopiśmie The Lancet Neurology nazwali to, co się obecnie dzieje – „cichą pandemią neurotoksyczności”. To wszechobecne neurotoksyny przyczyniają się do wzrostu ADHD, ASD i innych zaburzeń zachowania.

Zatrucie metalami ciężkimi i zaburzenia zachowania u dzieci
Problemy z koncentracją to częste zaburzenia zachowania u dzieci

Zatrucie metalami ciężkimi

Jakie są najgorsze neurotoksyny?

Rtęć

Dzieci są narażone na rtęć przede wszystkim w szczepionkach, poprzez spożycie ryb i owoców morza i z amalgamatów dentystycznych. Rtęć jest silną neurotoksyną, która bezpośrednio przechodzi przez barierę krew-mózg i gromadzi się w tkance mózgowej oraz rdzeniu kręgowym zaburzając funkcje neurologiczne.

Dzieci są szczególnie podatne na szkodliwe działanie rtęci, a rosnąca liczba badań wskazuje, że ekspozycja na rtęć wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń zachowania.

Prenatalna ekspozycja na rtęć, mierzona za pomocą próbek krwi pępowinowej, jest związana z objawami ADHD u dzieci.

Wiele badań wykazało, że poziom rtęci we krwi i mózgu osób autystycznych jest znacznie wyższy niż w grupach kontrolnych.

Zawartość rtęci w powietrzu jest związana ze zwiększoną częstością występowania autyzmu u dzieci. I nawet niski poziom rtęci jest szkodliwy dla rozwijającego się mózgu i wiąże się z trudnościami w uczeniu się. Zobacz jak oczyścić organizm z rtęci.

Ołów

Ołów jest wszechobecną toksyną środowiskową, która niekorzystnie wpływa na rozwijający się układ nerwowy u dzieci. Dzieci mogą być narażone na ołów przez kontakt z farbami, z kurzem, brudem, skażonym powietrzem i wodą z rur z domieszką ołowiu (ołowiane rury wykończyły cywilizację rzymską, takich rur się już nie stosuje, ale wciąż możliwe jest jakieś zanieczyszczenie tym metalem).

Prenatalna ekspozycja na ołów upośledza neurotransmisję i utrudnia rozwój poznawczy.

Nawet bardzo niski poziom ołowiu ma niekorzystny wpływ na mózg i zachowanie u dzieci. Poziomy ołowiu we krwi mniejsze niż 1,8 µg/dl, znacznie poniżej zalecanego przez CDC progu 5 µg ołowiu na dl krwi, są związane ze zwiększonym ryzykiem ADHD. Sugeruje to, że nie ma bezpiecznego limitu ekspozycji na ołów u dzieci.

Mangan

Mangan jest metalem ciężkim, którego organizm potrzebuje w małych ilościach, aby wytworzyć enzymy antyoksydacyjne, metabolizm węglowodanów i aminokwasów oraz promować rozwój kości i gojenie ran. Można go znaleźć w żywności takiej jak zielone warzywa liściaste, herbata i rośliny strączkowe. Problemem jest jednak nadmiar manganu w organizmie do czego może dojść na skutek wdychania powietrza w pobliżu zakładów produkcyjnych, przy spawaniu czy nadmierne ilości tego pierwiastka w wodzie pitnej.

Nadmierna ekspozycja na mangan została również powiązana z ADHD.

Stwierdzono, że dzieci narażone na wysoki poziom manganu w wodzie pitnej doświadczają osłabionej funkcji intelektualnej i problemów behawioralnych.

Zatrucie metalami ciężkimi i zaburzenia zachowania u dzieci
Fajnym powietrzem oddychamy

Aluminium

Aluminium jest wszechobecnym metalem ciężkim stosowanym jako dodatek do żywności oraz w metalowych naczyniach, puszkach na napoje, środkach zobojętniających kwasy i antyperspirantach. Sole aluminium są używane jako adiuwanty w szczepionkach. Aluminium wiąże się ze spadkiem wydajności uwagi, pamięci i uczenia się, a także z szeregiem innych problemów zdrowotnych.

Zobacz dlaczego aluminium jest w szczepionkach i jak oczyścić organizm z aluminium.

Arsen

Arsen stał się powszechnym zanieczyszczeniem w glebie i wodach gruntowych ze względu na jego rozpowszechnienie jako produkt uboczny przemysłowych procesów produkcyjnych. Arsen występuje również w dużych ilościach w konwencjonalnie hodowanym drobiu, który jest karmiony lekami zawierającymi arsen oraz w ryżu. Arsen w moczu dzieci był związany ze zmniejszeniem IQ.

Zatrucie metalami ciężkimi i zaburzenia zachowania u dzieci
A byłoby tak pięknie…

Zatrucie metalami ciężkimi i zaburzenia zachowania u dzieci

Jak metale ciężkie szkodzą mózgowi? Metale ciężkie przechodzą przez barierę krew-mózg i gromadzą się w tkance mózgowej. W mózgu uszkadzają funkcje neurologiczne poprzez kilka mechanizmów:

  1. Metale ciężkie wypierają niezbędne minerały, takie jak cynk i żelazo, które są wymagane do produkcji neuroprzekaźników.
  2. Metale ciężkie powodują stres oksydacyjny, który ogranicza działanie neuronów i upośledza uczenie się i zachowanie.
  3. Aluminium gromadzi się w komórkach układu odpornościowego mózgu. Może to wywołać zapalną odpowiedź immunologiczną, która ostatecznie wpływa na funkcje neurologiczne i zachowanie.

Jak zbadać zatrucie metalami ciężkimi w organizmie?

Badania na obecność metali ciężkich w organizmie to temat kontrowersyjny, ponieważ każda z dostępnych obecnie metod testowania – badanie pierwiastkowe włosa, moczu i krwi  – ma pewne wady. Biorezonans mimo, że wydaje się bezpieczny i miarodajny nie jest uznawany przez medycynę alopatyczną.

Test pierwiastkowy z włosa

Wykonanie testu z włosa jest popularną metodą oceny poziomu metali ciężkich w organizmie. Jednakże, stosując tylko taki test, nie wiesz na pewno, czy wysoki poziom metalu we włosach odzwierciedla obciążenie ciała tym metalem czy też wskazuje, że osoba skutecznie usuwa metal przez włosy, a zatem ma niski poziom w organizmie.

Zatrucie metalami ciężkimi i zaburzenia zachowania u dzieci
Test pierwiastkowy włosa może pokazać zatrucie organizmu metalami ciężkimi

Badanie pierwiastkowe moczu

Mocz do badania powinien zostać zebrany po wcześniejszym przyjęciu środków wychwytujących specyficzne pierwiastki toksyczne. Środki które się podaje to: EDTA, DMSA, DMPS. Badanie powinno odbyć się pod opieką lekarza, nie bierz tych środków na własną rękę.

Badanie moczu ma jednak podobne minusy jak badanie włosa. Nie wiadomo czy metale zalegają w organizmie czy organizm po prostu się z nich skutecznie oczyszcza.

Badanie krwi

Badanie krwi jest problematyczne dla oceny statusu metali ciężkich, ponieważ metale ciężkie zazwyczaj krążą we krwi tylko przez krótki czas, zanim zostaną uwięzione w tkankach.

Biorezonans

Wykonanie biorezonansu metodą Volla pozwoli wykazać obecność metali ciężkich w organizmie. Badanie takie jest całkowicie bezinwazyjne i można je zrobić nawet u małych dzieci. Ważne aby potrafiły przez 20 minut utrzymać w rączce małą metalową rurkę.

Jeśli rozważasz badanie na obecność metali ciężkich w organizmie na pierwszy ogień zrobiłabym biorezonans, a później ewentualnie dodatkowe testy.  Biorezonans choć nieuznawany oczywiście przez medycynę akademicką daje miarodajne wyniki. Ważne, żeby zrobić go u osoby, która ma dobry sprzęt (np. aparatura firmy BICOM), doświadczenie i się na tym zna.

Jak unikać metali ciężkich?

Zmniejszenie narażenia na metale ciężkie może zmniejszyć ryzyko zaburzeń rozwojowych u dzieci. Jeśli jesteś w ciąży musisz bardzo uważać (i przypadkiem nie szczep się będąc w ciąży), bo metale ciężkie przenikają przez łożysko i mogą wpływać na mózg rozwijającego się płodu.

Jak unikać narażenia organizmu na metale ciężkie?

– nie używaj aluminiowych garnków, wybierz garnki żeliwne, ze stali nierdzewnej lub emaliowane

– wybieraj owoce morza o niskiej zawartości rtęci czyli dzikie łososie z Alaski, dziko żyjące sardynki z Pacyfiku i tuńczyki albakora. Dorsz atlantycki, halibut, rekin i miecznik mają wyższą zawartość rtęci. Zobacz post: jakie ryby najlepiej wybierać.

– filtruj wodę do picia i kąpieli. To spora inwestycja ale warto zakupić filtry do wody, które usuwają metale ciężkie.

– jeśli jesz drób, wybierz ekologicznego kurczaka. Tradycyjnie hodowany kurczak ma dużo arsenu.

– ogranicz spożycie brązowego ryżu i białego ryżu

– zapobiegaj przedostawaniu się do domu zanieczyszczeń metali ciężkich. Jeśli masz dzieci i pracujesz przy produkcji, budownictwie lub innym zawodzie, który wymaga ekspozycji na metale ciężkie, kąp się i zmieniaj ubrania natychmiast po pracy, aby uniknąć zanieczyszczenia domu metalami ciężkimi w kurzu czy brudzie.

– przemyśl dokładnie kwestię szczepień, jeśli chcesz szczepić – poczekaj aż dziecko skończy co najmniej 6 miesięcy, bo mniej więcej wtedy dopiero bariera krew-mózg uzyskuje pełną dojrzałość i funkcjonalność

Jak oczyścić organizm z metali ciężkich?

Glutation

Glutation jest kluczowym antyoksydantem w organizmie do detoksu z rtęci i innych metali ciężkich. Glutation, często określany jako „główny przeciwutleniacz”, wiąże się z metalami ciężkimi i ułatwia ich usuwanie z organizmu. Badania wykazały, że pacjenci z ASD mają niższy poziom glutationu niż ci w grupie kontrolnej, co może sprzyjać zatrzymywaniu metali ciężkich w organizmie. Doustna i przezskórna suplementacja glutationu podnosi poziom glutationu we krwi, co może ułatwić detoksykację metali ciężkich.

Uzupełnienie niezbędnych minerałów i witamin

Kiedy organizm ma niedobory niezbędnych minerałów, metale ciężkie wnikają w miejsca przeznaczone na te minerały. Suplementacja niezbędnych minerałów może zatem zapobiec gromadzeniu się metali ciężkich i zwiększyć wydalanie metali.

Reklama

Witaminy i Omega-3 dla dzieci
Witaminy i minerały dla dzieci oraz kwasy tłuszczowe Omega-3 pozyskane z peruwiańskich Anchois – w malutkich kapsułkach łatwych do połknięcia – do kupienia w BioLoveShop.com

Selen

Selen to niezbędny minerał, który dzięki ułatwianiu działania glutationu w organizmie pomaga pozbyć się rtęci. Tu przeczytasz o wpływie selenu na rtęć.

Cynk

Kolejny niezbędny minerał, który łagodzi toksyczność metali ciężkich wypierając je w wiązaniach chemicznych w komórkach i enzymach. Badania wskazują, że uzupełnianie cynku jest korzystne dla dzieci z autyzmem i ADHD. Cynk najlepiej dostarczać z pożywienia szczególnie dzieciom, gdyż dłuższa suplementacja cynku dla dzieci może nie być bezpieczna. Przy wysokich stężeniach cynk zaczyna odkładać się w nerkach i wątrobie powodując niedokrwistość. Nadmierne spożywanie cynku, może spowodować obniżenie przyswajalności innych pierwiastków takich jak: żelazo, fosfor, miedź i wapń.

Naturalne źródła cynku to ostrygi i skorupiaki, czosnek, sezam, migdały i dziki ryż.

Żelazo

Żelazo konkuruje z metalami ciężkimi o wchłanianie jelitowe. Stwierdzono, że przywrócenie odpowiedniego poziomu żelaza łagodzi objawy ADHD u dzieci. Dobrym naturalnym źródłem żelaza jest spirulina, która ma najwięcej tego pierwiastka ze wszystkich znanych pokarmów. Spirulina podobnie jak chlorella ma również działanie oczyszczające. Zobacz najlepsze wegańskie źródła żelaza.

Reklama

Spirulinę 100% organic This is Bio kupisz w BioLoveShop.com

Witamina B6

Uzupełnianie witaminy B6 może również łagodzić toksyczność metali ciężkich. Suplementacja B6 zmniejsza gromadzenie się ołowiu w tkankach. B6 w połączeniu z magnezem zmniejsza objawy ADHD. Najlepsze źródła witaminy B6 w diecie to wątróbką i podroby (dla nie wege, ale tylko organic), żółtka jaj, orzechy, banany i awokado.

Witamina E

Wykazano, że dawki witaminy E 400 jm dziennie działają ochronnie, gdy mózg jest narażony na działanie metylortęci, czyli tej która jest w szczepionkach.

Witamina C

Witamina C jest również pomocnym suplementem do eliminacji rtęci i innych metali, ponieważ ma tendencję do mobilizowania ich z magazynów wewnątrzkomórkowych do bardziej zewnętrznych struktur organizmu skąd łatwiej je usunąć.

Chlorella

Chlorella i inne rośliny wodne posiadają zdolność do pochłaniania toksycznych metali śladowych ze swojego środowiska, co powoduje, że wewnętrzne stężenie jest większe niż stężenie otaczających wód. Ta właściwość została wykorzystana jako środek do oczyszczania ścieków przemysłowych zawierających metale i do odzyskiwania metali.

Chlorella tak samo oczyszczająco działa na organizm skutecznie pozbawiając go np. toksycznej rtęci. Stosowanie dużych dawek chlorelli ułatwia wydalanie rtęci wraz z kałem.

Reklama

Ryba dla dziecka - zawsze w chlorellą
Chlorella 100% ORGANIC odżywi organizm i jeszcze pomoże pozbyć się metali ciężkich, do kupienia w BioLoveShop.com

Kolendra

Kolendra mobilizuje rtęć, aluminium i ołów przechowywane w mózgu i rdzeniu kręgowym i przenosi je do tkanek łącznych. Mobilizowana rtęć wydaje się być wydalana przez stolec, mocz lub przemieszczana do większej ilości tkanek obwodowych.

Mechanizm działania kolendry nie jest do końca znany i może budzić kontrowersje. Sama kolendra często nie usuwa rtęci z organizmu. Wypiera tylko metale z wewnątrzkomórkowych części organizmu do tych bardziej powierzchownych struktur, skąd można je łatwiej usunąć za pomocą innych sposobów.

Probiotyki

Kilka badań wskazuje, że probiotyki łagodzą toksyczność metali ciężkich. Lactobacillus rhamnosus i L. plantarum , powszechnie występujące w suplementach probiotycznych i sfermentowanej żywności, chronią przed toksycznością metali ciężkich. Wyniki te sugerują również, że zdrowy mikrobiom jelit może chronić przed toksycznością metali ciężkich.

Chelatacja

Terapia chelatująca obejmuje stosowanie syntetycznych środków chelatujących, takich jak CaNa 2 EDTA i DMSA, i może być konieczne do usunięcia niektórych metali, takich jak ołów. Istnieją jednak poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności chelatacji. Chelatacja wyczerpuje niezbędne minerały i istnieje ryzyko redystrybucji metali ciężkich w organizmie.

Efekty te mogą być szczególnie szkodliwe dla dzieci. Z tego powodu chelatowanie powinno odbywać się wyłącznie pod nadzorem wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Unikanie metali ciężkich i stosowanie detoksu poprzez odpowiednie odżywianie może być łagodniejszą i bezpieczniejszą metodą.

 


Jeśli nurtują Cię pytania: 

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? 

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?

Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

to ta książka jest dla Ciebie

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe
Nowy rewolucyjny e-book „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”. To przewodnik, który pokaże Ci jakie drogi wybrać chcąc zdrowo odżywiać dziecko. E-book do kupienia w BioLoveShop.com

Źródła:

Prenatal Methylmercury, Postnatal Lead Exposure, and Evidence of Attention Deficit/Hyperactivity Disorder among Inuit Children in Arctic Québec https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3491943/

The association between mercury levels and autism spectrum disorders: A systematic review and meta-analysis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28965590

Mercury Toxicity and Systemic Elimination Agents https://www.mercola.com/article/mercury/mercury_elimination.aspx

Heavy Metals and Behavioral Disorders in Children https://chriskresser.com/heavy-metals-and-behavioral-disorders-in-children/

Lead, Mercury, and Cadmium Exposure and Attention Deficit Hyperactivity Disorder in Children

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3847899/

Water manganese exposure and children’s intellectual function in Araihazar, Bangladesh. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16393669

The Health Effects of Aluminum Exposure https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5651828/

Association of arsenic, cadmium and manganese exposure with neurodevelopment and behavioural disorders in children: A systematic review and meta-analysis https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969713003409?via%3Dihub

 


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.