I rozstąpi się może, będę wierzyć, że … nie.
Jak uniknąć rozstępów w ciąży?
Z rozstępami to jest tak, że niestety jak się pojawią to trudno się ich pozbyć. Musisz więc zrobić coś aby im zapobiec i to jak najwcześniej jak jeszcze Twój ciążowy brzuch jest mały.
Rozstępy nie wyglądają ładnie i niestety zostają raczej na zawsze, masz więc wieczną pamiątkę po ciążowym brzuchu. Aby im zapobiec od pierwszych dni kiedy zobaczysz dwie kreski na teście ciążowym smarujesz swój brzuch różnymi specyfikami. I jeśli tylko są to naturalne, zdrowe produkty to ok, gorzej jeśli w Twoich kremach jest jakiś chemiczny syf. To, że produkt jest dla kobiety w ciąży wcale nie narzuca na producentów zakazu stosowania pewnych substancji (parabenów, ftalanów i innych).
No więc smarujesz sobie ten swój brzuch i smarujesz? I co? W ten sposób nie trafiasz w sedno problemu. Krążysz tylko w kółko.
Doktor Frederick Klenner – ten słynny lekarz od „vitamic c babies” dawał swoim ciężarnym pacjentkom duże ilości witaminy C – w pierwszym trymestrze 4 gramy dziennie podzielone na kilka dawek, w drugim trymestrze 6 gramów, a w trzecim 10 – 15 gramów dziennie. Żadna z 300 kobiet zażywających witaminę C nie miała rozstępów.
Czy to przypadek?
Dr William J. McCormick doszedł do wniosku 50 lat temu, że rozstępy wynikają z braków witaminy C, i że dzięki suplementacji większych ilości witaminy C można ich uniknąć.
A co ma witamina C do rozstępów?
Wyjaśnia to Hickey i Saul w książce „Vitamin C: The Real Story”:
„Witamina C jest potrzebna do produkcji kolagenu i silnej tkanki łącznej; suplementacja witaminą C szybko wzmaga syntezę kolagenu”.
Kolagen to takie sznureczki zrobione z białka, które utrzymują części składowe tkanki razem. Im silniejsze są te sznureczki tym lepiej komórki ciała trzymają się jako całość. Podczas ciąży skóra naciąga się do rozmiarów kilkakrotnie większych niż przed ciążą, kilkakrotnie – to dużo. Gdy ciało się rozszerza na skutek rosnącego w brzuchu dziecka te białkowe sznureczki muszą być jeszcze mocniejsze. Jeśli kolagen jest wystarczająco mocny, to komórki ciała dobrze się trzymają jako całość i nie dochodzi do rozstępów.
Więc witamina C w ciąży to jeden z podstawowych suplementów, o których nie możesz zapomnieć. Tylko, żeby jej działanie naprawdę przyniosło skutki dawka powinna być minimum 4 gramy jak nie więcej.
Co jeszcze może pomóc uniknąć rozstępów?
Kolagen
Obok witaminy C wspierającej produkcję kolagenu warto także spożywać sam kolagen. Możesz go znaleźć niestety głównie w pokarmach zwierzęcych, jest w skórze i kościach zwierząt, rosół zrobiony na kościach zawiera kolagen, ale dla mnie to formy nieakceptowalne. Najlepszym rozwiązaniem dla osób nie jedzących mięsa, ale tolerujących ryby wydaje mi się kolagen rybi. Odkryto, że kolagen pochodzący z ryb łatwo się wchłania i dostarcza głównie kolagen typu 1, z aminokwasami glicyny, proliny i hydroksyproliny. Ponieważ typ 1 można znaleźć w całym ciele, spożywanie większej ilości kolagenu rybnego wiąże się z korzyściami dla stawów, skóry, ważnych narządów, naczyń krwionośnych, jelit i kości.
Witamina E
Doktor James Balch zaleca miejscowe podawanie mieszaniny witaminy E, żeby zapobiec powstawaniu rozstępów. Pomaga ona utrzymać elastyczną i rozciągliwą skórę.
Cynk
Braki cynku również mogą przyczynić się do powstawania rozstępów. Dziecko gdy rośnie w Twoim brzuchu potrzebuje cynku i pobiera go z Twojego organizmu. 15 mg cynku dziennie powinno ułatwić rozciąganie skóry.
Helen Saul Case córka doktora Andrew Saula (tego od „Fire your doctor” i „Leczenie megadawkami witamin”) uniknęła rozstępów właśnie dzięki takiej suplementacji – witamina C, E oraz cynk.
Mnie również udało się przez obie ciąże przejść bez rozstępów. W pierwszej oprócz suplementacji stosowałam jeszcze bardzo drogie kremy na brzuch, w drugiej już tylko suplementy – a na brzuch olej kokosowy virgin bio – najlepszy balsam.
Jeśli chcesz uniknąć rozstępów spróbuj to zrobić od środka. Wydaje się to być znacznie bardziej skutecznym sposobem niż tylko kremowanie brzucha na wierzchu. I co lepsze te wszystkie działania pozwolą również uniknąć czegoś o co drży każda kobieta przed porodem – nacięcia krocza czyli episiotomii. Twoja skóra będzie łatwiej rozciągliwa i bardziej elastyczna we wszystkich miejscach. A jeszcze jeden skutek uboczny takiej terapii? Mniej zmarszczek. Wiadomo, że każda świeżo upieczona mama to młoda mama, ale gdyby jeszcze zmarszczek było mniej, to właściwie dlaczego nie?
Źródła:
1, 2, Helen Saul Case „Ciąża i witaminy. Przewodnik ortomolekularny dla matki i dziecka”; Hickey S., A.W. Saul, „Vitamin C: The Real Story. The remarkable and controversial healign factor”; McCormick W.J. „The Striea of Pregnancy: A New Etiological Concept”; Balch J.F, P.A. Balch „Prescription for Nutritional Healing”
Zdjęcia – jedna z moich ukochanych artystek Yayoi Kusama we współpracy z Louis Vuitton, ale w kropkach zakochałam się jeszcze zanim ją poznałam
Noemi Demi
Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.
Chyba się zgadza. Właśnie zaczynam 9 m-c i jeszcze ani jednego rozstępu. Biorąc pod uwagę mój wiek (gdybym się kiedyś pospieszyła mogłabym już być babcią), to nawet mnie zaskoczyło. Od początku ciąży skomplementuję wit. C, nie wiem czy jest to 4g, więcej a może mniej, bo sypie na oko łyżeczkę. Fakt jest jednak faktem, że moja już niemłoda skóra zarówno na brzuchu, jak i na biuście jak na razie nie ma żadnych skaz. Cynk brałam tylko w trakcie przeziębienia, a wit. E wcale.
Super :). Gratuluję ciąży! No to mamy kolejne potwierdzenie, że wit C działa :).
Czy kolagen Peptan F TiB, który zakupiłam u Pepsieliot jeszcze przed ciążą, mogę stosować teraz, kiedy jestem w ciąży ( 2 trymestr )? Z góry dzięki za odpowiedź 🙂
Myślę, że tak. To podstawowy budulec wielu tkanek w organizmie, jeśli jesz ryby to spokojnie możesz spożywać kolagen. Wręcz jest to wskazane 🙂
Kurcze, przez całą ciążę brałam vit C, od jakiegoś czasu zażywam też kolagen i faktycznie ani jednego rozstępu, a Młoda waży już 3200 i czekamy aż się zdecyduje opuścić bezpieczną przystań 😉 do tego przynajmniej raz w tygodniu masaż szczotką do ciała (brzuch oczywiście z wyczuciem) i kąpiele w solach magnezowych. Pozdrawiam serdecznie i dzięki że jesteś Noemi <3
No widzisz, Królowa wie co dla niej najlepsze :). Cieszę się i całuję Cię <3
witaj Noemi 🙂
jestem w 5tym miesiącu, suplementuję omegę 3 od was, biorę ją po śniadaniu, witaminę D3 chwilowo odstawiłam, bo jutro idę na badanie poziomu, biorę G&F od was z głównym posiłkiem, albo po nim, albo wieczorem, jeszcze w ciągu dnia witaminę C w formie kwasu askorbinowego, dawki na oko, ale daję tego dość dużo 😉 czytam też teraz o cynku, nie wiem o jakiej porze miałabym go włączyć, żeby nie kolidował z niczym, tak samo planuję jeszcze jakiś dobry probiotyk z waszego sklepu, możesz mi coś doradzić? jakiś czas temu miałam trzydniowe zaparcie 🙁
ściskam mocno, wierna czytelniczka <3
Hej karola,
Co do cynku to najlepiej rano do śniadania (np. taki https://bioloveshop.com/witaminy-i-mineraly/712-zinc-citrate-50mg-120kaps-gg-5060040827116.html). Cynk jest antagonistą miedzi, więc żeby tej miedzi się nie pozbawić za bardzo to powinnaś nosić bransoletkę miedzianą i/albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki, gdzie jest jej sporo.
A probiotyk dobry to: https://bioloveshop.com/trawienie/8313-probio-forte-60kaps-amix–8594060004983.html i dodatkowo (nie zamiast) warto też brać ten: https://bioloveshop.com/glowna/11752-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg-.html – bardzo wartościowe drożdże jeszcze dodatkowo z l-glutaminą.
Bierzesz chlorellę? Też pomaga w przemianie materii.
Buziaki! <3
No i powinnaś dodać do diety więcej zielonych koktajli – wtedy zaparcia są praktycznie niemożliwe 🙂
Noemi a czy w ciazy moge brac witaminę c 1000 mg? W necie napisane, ze w ciazy zalecana dawaka to 85-90 mg. I co z kalibracja bo jestem przeziebiona. Nie zaszkodze dziecku? Początek drugiego trymestru.
Oczywiście, że możesz a nawet więcej – 5-10 gramów dziennie spokojnie. A kalibrację jak najbardziej możesz zrobić. Zobacz ten post https://noemidemi.com/kalibracja-witamina-c-czyli-jak-wyleczyc-siebie-i-dziecko-praktycznie-z-kazdej-choroby/ i jeszcze ten – https://noemidemi.com/czy-witamina-c-to-dobry-sposob-na-zapobieganie-sids/