I rozstąpi się może, będę wierzyć, że … nie.

Najlepszy naturalny suplement dla kobiet w ciąży –  Chlorella 100% ORGANIC BioLoveShop.com

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Z rozstępami to jest tak, że niestety jak się pojawią to trudno się ich pozbyć. Musisz więc zrobić coś aby im zapobiec i to jak najwcześniej jak jeszcze Twój ciążowy brzuch jest mały.

Rozstępy nie wyglądają ładnie i niestety zostają raczej na zawsze, masz więc wieczną pamiątkę po ciążowym brzuchu. Aby im zapobiec od pierwszych dni kiedy zobaczysz dwie kreski na teście ciążowym smarujesz swój brzuch różnymi specyfikami. I jeśli tylko są to naturalne, zdrowe produkty to ok, gorzej jeśli w Twoich kremach jest jakiś chemiczny syf. To, że produkt jest dla kobiety w ciąży wcale nie narzuca na producentów zakazu stosowania pewnych substancji (parabenów, ftalanów i innych).

No więc smarujesz sobie ten swój brzuch i smarujesz? I co? W ten sposób nie trafiasz w sedno problemu. Krążysz tylko w kółko.

Doktor Frederick Klenner – ten słynny lekarz od „vitamic c babies” dawał swoim ciężarnym pacjentkom duże ilości witaminy C – w pierwszym trymestrze 4 gramy dziennie podzielone na kilka dawek, w drugim trymestrze 6 gramów, a w trzecim 10 – 15 gramów dziennie. Żadna z 300 kobiet zażywających witaminę C nie miała rozstępów.

2 z 300 kobiet zażywających witaminę C w ciąży

Czy to przypadek?

Dr William J. McCormick doszedł do wniosku 50 lat temu, że rozstępy wynikają z braków witaminy C, i że dzięki suplementacji większych ilości witaminy C można ich uniknąć.

A co ma witamina C do rozstępów?

Wyjaśnia to Hickey i Saul w książce „Vitamin C: The Real Story”:

„Witamina C jest potrzebna do produkcji kolagenu i silnej tkanki łącznej; suplementacja witaminą C szybko wzmaga syntezę kolagenu”.

Vitamin C 1000+ z dodatkiem owoców dzikiej róży, aceroli i kwercytyny kupisz w BioLoveShop.com

Kolagen to takie sznureczki zrobione z białka, które utrzymują części składowe tkanki razem. Im silniejsze są te sznureczki tym lepiej komórki ciała trzymają się jako całość. Podczas ciąży skóra naciąga się do rozmiarów kilkakrotnie większych niż przed ciążą, kilkakrotnie – to dużo. Gdy ciało się rozszerza na skutek rosnącego w brzuchu dziecka te białkowe sznureczki muszą być jeszcze mocniejsze. Jeśli kolagen jest wystarczająco mocny, to komórki ciała dobrze się trzymają jako całość i nie dochodzi do rozstępów.

Więc witamina C w ciąży to jeden z podstawowych suplementów, o których nie możesz zapomnieć. Tylko, żeby jej działanie naprawdę przyniosło skutki dawka powinna być minimum 4 gramy jak nie więcej.

Więcej o leczeniu witaminą C.

Co jeszcze może pomóc uniknąć rozstępów?

Kolagen

Obok witaminy C wspierającej produkcję kolagenu warto także spożywać sam kolagen. Możesz go znaleźć niestety głównie w pokarmach zwierzęcych, jest w skórze i kościach zwierząt, rosół zrobiony na kościach zawiera kolagen, ale dla mnie to formy nieakceptowalne. Najlepszym rozwiązaniem dla osób nie jedzących mięsa, ale tolerujących ryby wydaje mi się kolagen rybi. Odkryto, że kolagen pochodzący z ryb łatwo się wchłania i dostarcza głównie kolagen typu 1, z aminokwasami glicyny, proliny i hydroksyproliny. Ponieważ typ 1 można znaleźć w całym ciele, spożywanie większej ilości kolagenu rybnego wiąże się z korzyściami dla stawów, skóry, ważnych narządów, naczyń krwionośnych, jelit i kości.

Witamina E

Doktor James Balch zaleca miejscowe podawanie mieszaniny witaminy E, żeby zapobiec powstawaniu rozstępów. Pomaga ona utrzymać elastyczną i rozciągliwą skórę.

Cynk

Braki cynku również mogą przyczynić się do powstawania rozstępów. Dziecko gdy rośnie w Twoim brzuchu potrzebuje cynku i pobiera go z Twojego organizmu. 15 mg cynku dziennie powinno ułatwić rozciąganie skóry.

Helen Saul Case córka doktora Andrew Saula (tego od „Fire your doctor” i „Leczenie megadawkami witamin”) uniknęła rozstępów właśnie dzięki takiej suplementacji – witamina C, E oraz cynk.

Mnie również udało się przez obie ciąże przejść bez rozstępów. W pierwszej oprócz suplementacji stosowałam jeszcze bardzo drogie kremy na brzuch, w drugiej już tylko suplementy – a na brzuch olej kokosowy virgin bio – najlepszy balsam.

Jeśli chcesz uniknąć rozstępów spróbuj to zrobić od środka. Wydaje się to być znacznie bardziej skutecznym sposobem niż tylko kremowanie brzucha na wierzchu. I co lepsze te wszystkie działania pozwolą również uniknąć czegoś o co drży każda kobieta przed porodem – nacięcia krocza czyli episiotomii. Twoja skóra będzie łatwiej rozciągliwa i bardziej elastyczna we wszystkich miejscach. A jeszcze jeden skutek uboczny takiej terapii? Mniej zmarszczek. Wiadomo, że każda świeżo upieczona mama to młoda mama, ale gdyby jeszcze zmarszczek było mniej, to właściwie dlaczego nie?

Brzuch po ciąży – rozstępów nie mam, ale zostały jakieś takie dziwne duże czarne kropki na całym ciele. 

Źródła:

12, Helen Saul Case „Ciąża i witaminy. Przewodnik ortomolekularny dla matki i dziecka”; Hickey S., A.W. Saul, „Vitamin C: The Real Story. The remarkable and controversial healign factor”; McCormick W.J. „The Striea of Pregnancy: A New Etiological Concept”; Balch J.F, P.A. Balch „Prescription for Nutritional Healing”

Zdjęcia – jedna z moich ukochanych artystek Yayoi Kusama we współpracy z Louis Vuitton, ale w kropkach zakochałam się jeszcze zanim ją poznałam

 


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.