Przepis na sernik z nerkowców z polewą czekoladową – bez nabiału, bez glutenu, bez cukru i bez pieczenia
Tytuł dzisiejszego posta brzmi niczym oksymoron, bo czyż można zrobić sernik bez nabiału? A jednak okazuje się, że jest to całkiem proste. I na dodatek nie ma tu jeszcze dodatku glutenu, cukru i w ogóle nie trzeba go piec. Bajka.
Dziś jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, więc mam dla Was przepis na pyszny zdrowy sernik, który może nawet pełnić rolę tortu urodzinowego (jak w naszym przypadku) lub po prostu pysznego ciasta na środowe popołudnie (bo kto powiedział, że ciasta można jeść tylko w niedzielę). Oczywiście nie muszę dodawać, że najlepiej będzie użyć składników ekologicznych.
Spód ciasta
1 ½ szklanki orzechów włoskich lub gotowej mąki z orzechów włoskich (uwaga, orzechy włoskie moczymy minimum 24 godziny, a najlepiej 48 i 4 razy zmieniamy im wodę)
1/3 szklanki rodzynek
¼ łyżki cynamonu
Zmieszaj składniki w robocie kuchennym aż skleją się w jedną masę. Wyłóż masę równomiernie na dnie okrągłej foremki do ciasta (najlepiej takiej z wyjmowanym dnem)
Wypełnienie
1/2 szklanki daktyli bez pestek (namocz je kilka godzin to zmiękną, szczególnie te suszone)
1/4 szklanki syropu daktylowego
1/4 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
2 szklanki orzechów nerkowca namoczonych przez 2 godziny, odsączonych z wody
½ szklanki wcześniej namoczonych wiórków kokosowych wraz z tą wodą lub 1/2 szklanki mleka kokosowego
½ szklanki oleju kokosowego tłoczonego na zimno (on jest zestalony, więc delikatnie go podgrzej nie przekraczając temperatury 42 stopnie – wtedy masz gwarancję, że nie zabijasz cennych enzymów zawartych w oleju a sernik będzie raw, czyli surowy)
Zmiksuj daktyle, syrop z agawy i sok z cytryny w robocie kuchennym na gładką konsystencję. Dodaj orzechy nerkowca i uzyskaną masę z wiórków kokosowych wraz z wodą w której się moczyły i zmiksuj na kremową konsystencję. Dodaj rozpuszczony olej kokosowy i miksuj z resztą masy w robocie. Wylej na pierwszą warstwę w foremce.
Polewa bananowa
2 banany
2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
¼ szklanki namoczonych daktyli lub rodzynek
1 łyżka karobu (czyli mączki chleba świętojańskiego)
1 łyżka surowego kakao
Zmiksuj wszystko w robocie kuchennym (lub po prostu blenderem) razem z sokiem z cytryny. Dodaj daktyle i zmiksuj na gładką konsystencję. Polewę rozmieść równomiernie na wypełnieniu. Przełóż ciasto do lodówki, aby zesztywniało. Przechowuj w lodówce. Udekoruj płatkami migdałowymi i świeżymi owocami – np. malinkami lub jagodami.
♥
A oto kawałek specjalnie dla Ciebie!
Bon appétit!
I jak smakowało? A jaki jest Twój ulubiony przepis na zdrowy deser?
Noemi Demi
Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.
Mniam…wygląda pysznie!☺
I tak też smakuje :). Jak ktoś zrobi to dajcie znać 🙂
Hej:) przymierzam się do zrobienia tego sernika na roczek córki. Kojarzysz wymiar tortownicy, w której robilas?;)
Hej, sprawdzę w domu i Ci podam :). Jakaś raczej z tych mniejszych.
Zrobiłam i polecam 🙂 bardzo dobre, nie spodziewałam sie takiego efektu. Faktycznie jak serniczek;)
Bardzo się cieszę Kasiu 🙂
Czy namoczone orzechy włoskie obierasz ze skórki, czy mogą być blendowane razem z nią?
Hej Anianka, nie obieram. Skórka nie jest wtedy taka gorzka. Mogą być blendowane razem jak najbardziej.