Ryba dla dziecka - zawsze w chlorellą

Chlorella 100% ORGANIC wspaniały superpokarm dla Twojego dziecka do kupienia w BioLoveShop.com

Cukier i dziecko – to według większości połączenie nierozerwalne. Nie dajesz dziecku słodyczy – odbierasz mu słodki smak dzieciństwa.

To, że cukier występuje w ciastkach, lodach i batonikach – to oczywiste, ale czy zdajesz sobie sprawę, że znajduje się on aż w 74% przetworzonych produktów (niekoniecznie słodkich)?

Nie widzisz cukru na etykiecie i kupujesz produkt. Ale czy wiesz, że cukier może kryć się pod 60 różnymi nazwami, nie koniecznie oczywistymi?

Cukier i dziecko

Cukier i dziecko – połączenie nierozerwalne?

Niektóre z nich to: słód jęczmienny, syrop jęczmienny, brązowy cukier, cukier trzcinowy, karmel, syrop karobowy, cukier palmy kokosowej (cukier kokosowy), syrop kukurydziany, syrop daktylowy, dekstryna, glukoza, fruktoza, koncentrat soku owocowego, cukier winogronowy, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (tzw. High Fructose Corn Syrop – HFCS), maltol, maltoza, maltodekstryna, syrop klonowy, melasa, sacharoza, syrop ryżowy.

Cukier i dziecko

Z tych pysznych babeczek tylko pierwsza w dolnym rzędzie nadaje się do zjedzenia

Wprawdzie nie wszystkie substancje są tak samo złe, ale po co w ogóle konsumować cukier dodany skoro jest tak wiele pysznych szalenie słodkich naturalnych pokarmów, które można zjadać w całości i cukier w nich zawarty jest zupełnie inaczej metabolizowany. Można jeść na przykład daktyle, rodzynki, banany, gruszki, winogrona czy mango. Daktyle kiedyś wydawały mi się mdłe i bezsensownie nudne w smaku, ale jak nie jem cukru to od czasu do czasu taki daktyl jest cudowną przekąską i przy okazji bardzo zdrową, serwując sobie takiego daktyla dostarczasz organizmowi błonnik, witaminy na czele z B3, potas oraz przeciwutleniacze i salicylany.

Dr Robert Lustig, profesor Kliniki Pediatrii na Wydziale Endokrynologii Uniwersytetu Kalifornijskiego i pionier w dekodowaniu metabolizmu cukru, mówi, że Twoje ciało (jeśli jesteś kobietą, a zakładam, że tak) może bezpiecznie metabolizować sześć łyżeczek dodanego cukru dziennie (25 gramów). Jeśli jesteś facetem – nieco więcej – 9 łyżeczek (czyli 38 gramów). A Twoje dziecko od 3 do 6 łyżeczek (czyli od 12 do 25 gramów). Jeśli pochłaniacie więcej ta nadwyżka przekształcana jest w tłuszcz w organizmie, co prowadzi do wielu przewlekłych chorób.

Badania opublikowane w czasopiśmie The Journal of American Osteopathic Association wykazały, że ograniczenie cukru dzieciom w ciągu zaledwie dwóch tygodni zdecydowanie poprawiło ich metabolizm. Autorzy wykazali, że prosta redukcja cukru, a zwłaszcza fruktozy, minimalizuje syntezę tłuszczu w wątrobie. To z kolei zmniejsza ryzyko zachorowania na takie choroby jak cukrzyca typu 2 i stłuszczenie wątroby.

Naukowcy w wyniku badań określili związek między fruktozą a funkcją metaboliczną. Wzięli na tapetę syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (HFCS), ponieważ w tej formie cukier można znaleźć w bardzo wielu przetworzonych produktach spożywczych. Odkryli, że ten konkretny cukier przyspiesza przemianę energii w tłuszcz. Dla porównania glukoza (czyli cukier występujący w zbożach, warzywach i owocach) jest w 20 procentach metabolizowany w wątrobie i w 80 procentach w całym ciele. Fruktoza, którą możesz znaleźć w wielu słodkich napojach jest w 90% metabolizowana w wątrobie. Fruktoza przekształca się w tłuszcz prawie 19 razy szybciej niż glukoza. Fruktoza jest genialnym dodatkiem dla producentów gdyż jest słodsza niż cukier, nie trzeba więc jej dodawać tak dużo, aby uzyskać słodki smak.

Cukier zakłóca podstawową funkcję organizmu i stymuluje komórki, a dokładniej szlaki metaboliczne, w celu uwolnienia energii z cukru i natychmiastowego przekształcenia jej w tłuszcz. Z powodu tej szybkiej konwersji, Twoje ciało nawet nie rejestruje, że coś zjadło. Ludzie często mogą jeść ogromne ilości fruktozy i nadal być głodni. Czy po puszce gazowanego napoju czujesz się nasycona? Nie, a spożyłaś właśnie 35 gramów cukru, czyli już przesadziłaś jak na dziś. Mam nadzieję, że dziecko Twoje smaku gazowanych napojów nie zna, co najwyżej wody gazowanej.

Dr Tyree Winters, pediatra, jeden z lekarzy przeprowadzających badania podsumował:

“wielu młodych pacjentów mówi mi, że są cały czas głodni, co ma sens, ponieważ to, co jedzą, nie pomaga funkcjonowaniu ich organizmu. (…) Jeśli będziemy unikać HFCS i odnajdziemy drogę do pożywienia, które organizm może prawidłowo metabolizować, głód i pragnienie cukru zanikną. Jednocześnie pacjenci będą zdrowsi bez diety czy liczenia kalorii. Ta jedna zmiana może zapobiec poważnym chorobom i przyczynić się do przywrócenia zdrowia”.

 

 

Cukier i dziecko

Chociaż zmiana może być zniechęcająca dla większości dzieci (uzależnionych od cukru), naukowcy twierdzą, że potrzeba tylko czternastu dni, aby zobaczyć efekt.

A jakich efektów możesz się spodziewać u siebie i u swojego dziecka po odstawieniu cukru?

Po pierwsze objawów odstawienia cukru

Według dr Sharada Paula autora książki „The Genetics of Health: Understand Your Genes for Better Health” (Genetyka zdrowia: rozumienie genów na rzecz poprawy zdrowia) cukier jest uzależniający i jak każda tego rodzaju substancja wywołuje objawy odstawienne, jeśli przestaniemy go spożywać. Zmiany w stanie równowagi, takie jak niepokój i gniew zwykle trwają przez około dwa tygodnie do miesiąca jeśli spożywało się bardzo dużo cukru. Nawet sztuczne substancje słodzące, takie jak aspartam, powodują efekty odstawienia, więc lepiej nie używać ich jako środka zastępczego. W czasie odzwyczajania się od cukru mogą wystąpić bóle głowy i objawy grypopodobne. Można je ograniczyć ćwiczeniami, szybki chód lub wędrówka mogą pomóc zwiększając krążenie krwi i tym samym poprawiając metabolizm.

Ale to tylko złe dobrego początki, jak po rezygnacji z każdego nałogu. Później będziecie już odczuwać same plusy.

Będziecie wyglądać zdrowiej i młodziej

Zmarszczki to nie problem Twojego dziecka, ale prędzej czy później może stać się Twoim problemem. Cukier równa się zmarszczki. Według chirurga plastycznego dr Anthony’ego Youn: “Cukier powoduje glikację, proces, w wyniku którego cząsteczki cukru wiążą się i deformują kolagen i elastynę w naszej skórze”. Kolagen i elastyna to dwa główne białka, które nadają skórze jej młodzieńczy i gładki wygląd. “Ograniczenie ilości cukru, którą spożywasz, może również ograniczyć stymulację glukozy i insuliny we krwi, zmniejszając chroniczne i ostre zapalenie związane ze starzeniem się “. Dr Youn mówi, że można odzyskać blask w ciągu 14 dni od porzucenia cukru. Czy nie jest to kusząca propozycja?

Będziecie mieć dobry nastrój

Zmienne nastroje Twoje i Twojego dziecka? “Można by pomyśleć, że zjedzenie ciastka sprawi, że będziesz szczęśliwa, ale konsumpcja cukru jest w rzeczywistości związana z wyższymi odsetkami depresji” mówi Megan Gilmore, certyfikowany dietetyk z Kansas. “Może to wynikać z faktu, że cukier prowadzi do przewlekłego zapalenia, co wpływa na funkcjonowanie mózgu”.

Kiedy zrezygnujesz z cukru zaczniesz odczuwać poprawę nastroju w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Badania opublikowane w 2015 w American Journal of Clinical Nutrition pokazują, że

kobiety, które spożywały pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, w tym te z dodatkiem dużej ilości cukru, były bardziej narażone na depresję niż kobiety, które jadły mniej takich produktów. Jeśli kontrolujesz skoki cukru, zachowujesz kontrolę nad swoim nastrojem.

Zrzucicie zbędne kilogramy

Według Harvard School of Public Health w Bostonie, spożywamy średnio 22 łyżeczki dodanego cukru dziennie, co odpowiada około 350 kalorii. A najgorsze jest to, że kiedy spożywasz rafinowany cukier, Twoje ciało nie dostaje sygnału, że jesteś najedzona, co powoduje spożycie zbyt wielu kalorii i zwiększenie masy ciała. Kiedy zastąpisz cukier prawdziwą żywnością, Twoje hormony będą naturalnie funkcjonować wysyłając sygnał do mózgu, że jesteś już najedzona.

Reklama

SHAPE SHAKE – koktajl białkowy słodzony naturalną stewią. Zastąp nim dwa posiłki dziennie – a pomoże Ci to spalić ponad 500 kcal. Nie jest to żadna magia tylko efekt termogenezy poposiłkowej – Twój organizm na spalenie białka dostarczonego przez koktajl będzie musiał zużyć znacznie więcej kcal –  BioLoveShop.com


Będziecie się mniej przeziębiać

Cukier przyczynia się do chronicznego zapalenia, co zmniejsza zdolność naszego systemu odpornościowego do zwalczania przeziębienia i grypy. Odstawienie cukru może też pomóc w zmniejszeniu objawów alergii i astmy. Badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazały, że spożycie 100 gramów cukru zmniejszyło zdolność białych krwinek do zabicia bakterii nawet o 50 procent, a efekt ten trwał do 5 godzin.

Obniżysz ryzyko cukrzycy

Rezygnując z cukru dajesz możliwość wykonania swojej pracy naturalnemu systemowi detoksykacji w Twoim organizmie. W ciągu pierwszych kilku godzin bez cukru Twoja trzustka zacznie wytwarzać mniej insuliny, a wątroba będzie nadrabiać zaległości w przetwarzaniu toksyn.

Proces ten potrwa dłużej (do pięciu tygodni), jeśli Twój organizm jest już oporny na insulinę (stan przedcukrzycowy, w którym organizm wytwarza insulinę hormonalną, ale nie używa jej prawidłowo).

Będziecie żyć dłużej

Kiedy glukoza wzrasta po spożyciu słodkich pokarmów, poziom insuliny zwiększa się, aby zrekompensować to działanie, a to uaktywnia część Twojego układu nerwowego, który zwiększa ciśnienie krwi i tętno. Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca, podobnie jak cukrzyca i otyłość, oba związane są z nadmiernym stężeniem cukru we krwi.

Cukier zwiększa również poziom niezdrowych tłuszczy we krwi, zwanych trójglicerydami, co zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Poprawi się jakość oddechu i zdrowie zębów

Cukier jest głównym czynnikiem powodującym ubytki, ponieważ oddziałuje z bakteriami w jamie ustnej, tworząc kwas powodujący niszczenie zębów. Również oddech poprawia się, ponieważ cukier odżywia bakterie powodujące nieświeży oddech.

Reklama

Witaminy i Omega-3 dla dzieci

Witaminy i minerały dla dzieci oraz kwasy tłuszczowe Omega-3 pozyskane z peruwiańskich Anchois – w malutkich kapsułkach łatwych do połknięcia – do kupienia w BioLoveShop.com


Będziecie spać jak…dziecko

Jeśli przed snem zjesz słodką przekąskę, w trakcie snu, gdy poziom cukru spadnie, mogą Cię obudzić zimne poty. Jedząc cukier przed snem, można również naładować hormony stresu, co prowadzi do problemów ze snem. Jak odstawisz cukier jakość snu wzrośnie i będziesz bardziej wypoczęta.

Łatwo powiedziane.

Jak jednak rzucić cukier? To przecież strasznie trudne.

Tak, w istocie, jak zrezygnowanie z każdego innego nałogu. Ograniczenie spożycia nie da tak spektakularnych efektów jak rzucenie go całkowicie. Przecież komuś kto pali nie mówisz „pal mniej” tylko po prostu „rzuć to”.

Kilka prostych rad, które powinny Ci w tym pomóc:

Jako mama musisz dawać dobry przykład

No niestety – jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nie jadło cukru musisz sama go odstawić, lub zjadać czekoladę w łazience za zamkniętymi drzwiami, a przed wyjściem dokładnie umyć zęby, aby Twój mały Sherlock Holmes nie nabrał podejrzeń. Dziecko Cię naśladuje. Jeśli widzi, że Ty chrupiesz marchewkę, kalarepę czy zajadasz się mango – samo będzie chciało spróbować. Ciekawe dlaczego jak zrobię sobie coś do jedzenia mój synek zawsze chce mi coś podkraść z talerza? Nawet jeśli na jego talerzu leży to samo. Córka jeszcze nie podkrada, ale już zerka wielce zainteresowana i nawet naśladuje ruchy ust podczas jedzenia.

Spróbuj dodawać więcej warzyw i owoców do posiłków

Posłuchaj, co mówi Twoje dziecko i zwróć uwagę, które owoce lub warzywa lubi najbardziej. Różnorodność ma tu również znaczenie. Dzieci mają tendencję do jedzenia bardziej kolorowych potraw, więc jest to świetny sposób na używanie wielu różnych owoców i warzyw. Ale uwaga – niektóre dzieci wolą wszystko jeść rozłącznie, każda rzecz osobno, po kolei.

Cukier i dziecko

Czyż to nie wygląda lepiej niż najbardziej wykwintny deser?

Wyrzuć z domu wszystkie przetworzone produkty zawierające cukier

Kiedy dziecko będzie chciało coś przekąsić zaoferuj mu owoce lub warzywa. Wypełnij swoją kuchnię zdrową żywnością, aby dzieci nie miały po prostu innego wyboru. Może na początku będą niechętne, ale w końcu przyzwyczają się do tych przekąsek i będą im nawet smakować bardziej niż sztuczne słodycze.

Nie demonizuj deserów

Nie mów „zjedz brokuły dostaniesz deser” (przyznać mi się, czy istnieje matka, która nigdy nie użyła takiego sformułowania?), bo zjedzenie brokułów po jakimś czasie już nie będzie przyjemne samo w sobie i będzie się liczyło tylko to co będzie potem. A jedzenie zdrowych rzeczy ma być czystą przyjemnością samą w sobie. Przyzwyczajaj dziecko, że najlepszym deserem jest po prostu owoc, albo kilka rodzynek. Choć w idealnym świecie owoce powinno się jeść przed głównymi posiłkami, gdyż są bardzo szybko trawione, a zjedzone po obiedzie mogą utrudnić jego strawienie. Ja jednak uważam, że lepiej dziecku dać na deser owoc (lub owocowe lody domowej roboty) niż ciastko czy batonika.

Cukier i dziecko

Letnia przekąska Marcela i Małej Mi

Jeśli już bardzo najdzie Was ochota na coś słodkiego – upiecz sama ciasto bezglutenowe słodzone daktylami → Przepis na zdrowe ciasto czekoladowe lub zapodaj bezglutenowe wegańskie naleśniki polane odrobiną surowego organicznego miodu → Przepis na pyszne naleśniki.

A jak Ty radzisz sobie z ograniczaniem cukru swojemu dziecku?

Czy podejmiesz wyzwanie – 14 dni bez cukru?

Źródła:

The Genetics of Health: Understand Your Genes for Better Health, 2017, Sharad P. Paul MD, 2, 34,

567, 8, 9

 


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.