Inteligentne dziecko to interesujący partner do rozmowy, do zabawy. To osoba z którą ciekawiej można spędzać czas. To ktoś od kogo i Ty możesz wiele się nauczyć. Większość rodziców robi wszystko, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze możliwości rozwoju intelektualnego, co da im przewagę nad innymi dziećmi (w tym matriksowym świecie przepełnionym chęcią rywalizacji) i pozwoli osiągnąć sukces (niemniej jednak jakoś w tym matriksie żyć trzeba i lepiej mieć sukcesy niż ich nie mieć). Okazuje się, że na poziom inteligencji dziecka ma nie tylko wpływ ilość zajęć dodatkowych, ale również, co może wydawać się na pierwszy rzut oka dziwne, dieta.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Uniwersytet w Adelajdzie dzieci karmione zdrowszą dietą we wczesnym dzieciństwie mają nieco wyższy poziom IQ, podczas gdy te, które spożywają śmieciową dietę mają nieco niższy poziom IQ.

Według doktor Lisy Smithers przeprowadzającej badanie:

“Dieta dostarcza składników odżywczych niezbędnych do rozwoju tkanek mózgu w ciągu pierwszych dwóch lat życia, a celem tego badania było zbadanie, jak dieta może wpływać na IQ dzieci”.

Naukowcy porównali nawyki żywieniowe ponad 7000 dzieci, w tym jedzenie tradycyjnie przygotowanych potraw w domu, gotowych słoiczków dla niemowląt, karmienie piersią i jedzenie śmieciowe. Przyjrzeli się związkowi pomiędzy nawykami żywieniowymi dzieci w wieku sześciu miesięcy, 15 miesięcy i dwóch lat a ich IQ w wieku ośmiu lat.

Karmienie piersią to wyższe IQ dziecka

“Odkryliśmy, że dzieci, które karmiono piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia i które regularnie spożywały zdrową dietę, w tym pokarmy, takie jak rośliny strączkowe, sery, owoce i warzywa w wieku 15 i 24 miesięcy miały IQ wyższe o 2 punkty w wieku ośmiu lat.

Te dzieci, które regularnie spożywały ciastka, czekoladę, słodycze, napoje gazowane i chipsy w ciągu pierwszych dwóch lat życia, miały IQ o dwa punkty niższe. Odkryliśmy również pewne negatywne skutki dla IQ gotowych dań dla niemowląt po 6 miesiącu życia, ale za to kilka pozytywnych efektów otrzymywania gotowych posiłków dla dzieci po 2 roku życia”.

To ostatnie akurat mnie dziwi.

Podsumowując, badania wykazały, że dla prawidłowego rozwoju umysłowego rodzice powinni zapewnić dziecku zdrowe jedzenie.

“Chociaż różnice w IQ nie są ogromne, to badanie dostarcza jedne z najsilniejszych dowodów na to, że wzorce dietetyczne od sześciu do 24 miesięcy mają niewielki, ale znaczący wpływ na IQ w wieku ośmiu lat”, powiedziała doktor Smithers.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę długoterminowy wpływ żywności, którą karmimy nasze dzieci. Brak coli i frytek dzisiaj – to nie tylko lepsze zdrowie w wieku 8 lat ale też wyższe IQ.

Można by zadać jeszcze pytanie czy przypadkiem ci bardziej świadomi rodzice dający dziecku zdrowe pożywienie nie mają wyższego IQ i automatycznie ich dzieci również? Ale przyglądając się społeczeństwu jest wiele inteligentnych osób wkoło (w znaczeniu wysokiego IQ, ale nie koniecznie świadomości co jest zdrowe), które same zatruwają swój organizm i pozwalają by dzieci jadły syf. Więc nie jest to jednoznaczne.

Coś jednak w tym musi być, bo kolejne ciekawe badanie wskazało, że dzieci o wyższym ilorazie inteligencji w wieku 10 lat miały wyższe szanse na przejście na dietę wegetariańską do 30 roku życia. Badanie, opublikowane w British Medical Journal obejmowało 8179 mężczyzn i kobiet. Naukowcy określili, że 366 osób (4,5 procent) było wegetarianami (w tym 9 weganami, a 123 dopuszczało rybę lub drób). Wegetarianie mieli wyższy poziom IQ w dzieciństwie niż nie wegetarianie.

“Wegetarianie to najczęściej kobiety z wyższej klasy społecznej (zarówno w dzieciństwie jak i obecnie), a także osiągające wyższe kwalifikacje akademickie lub zawodowe, chociaż te zalety społeczno-ekonomiczne nie znajdują odzwierciedlenia w ich dochodach” – stwierdzili naukowcy.

“Wyższy poziom IQ w wieku 10 lat wiązał się ze zwiększonym prawdopodobieństwem przejścia na dietę wegetariańską do 30 roku życia.”

Podsumowując: “Nasze odkrycie, że dzieci z większą inteligencją częściej zostają wegetarianami w dorosłym wieku, w połączeniu z dowodami na temat potencjalnych korzyści diety wegetariańskiej dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, może pomóc wyjaśnić, dlaczego wyższy poziom intelektualny w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania jest powiązany ze zmniejszonym ryzykiem choroby wieńcowej w dorosłym życiu”.

Czyli wniosek z tego taki – dajesz dziecku od narodzin zdrowe jedzenie, dziecko jest inteligentniejsze niż przeciętnie, a później już samo świadomie wybiera zdrową dietę.

A według Ciebie jaka dieta jest najlepsza dla Twojego dziecka?

Źródła:

1, 2, 3, 4

 


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog,          to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.