Twoje dziecko nie chce jeść, czyli wybiórcze jedzenie i flora jelitowa

Twoje dziecko nie chce jeść, czyli wybiórcze jedzenie i flora jelitowa

Ryba dla dziecka - zawsze w chlorellą
Chlorella 100% ORGANIC wspaniały superpokarm dla Twojego dziecka do kupienia w BioLoveShop.com

Twoje dziecko nie chce jeść? Nagle z wszystkojedzącej istoty zmieniło się w Tadka niejadka, abo je, ale bardzo wybiórczo i to, co akurat wybiera to wcale nie brokuły i szpinak?

Wybiórcze jedzenie zaczyna się u większości przedszkolaków, ponieważ uczą się, że nie zawsze muszą zgadzać się z rodzicami. Wybiórcze jedzenie prawie zawsze zaczyna się od połączenia pierwszego poczucia pewnej niezależności i … popsutej flory jelitowej.

Przedszkole i bakterie

To nie jest tak, że niezależność psuje florę. Choć już co do pobytu w przedszkolu nie miałabym takiej pewności. Wejście w nowe środowisko zawsze wiąże się z kontaktem z nowymi bakteriami. Jest to tym bardziej wzmożone gdyż jest to towarzystwo nagminnie wkładające palce do buzi, zapominające o myciu rąk po toalecie i przed jedzeniem, dotykające zabawek, a może też czasem wkładające je do buzi i tak wszyscy po kolei. Towarzystwo jakbym to ujęła specyficzne. Normalni ludzie się tak nie zachowują. No chyba, że mają od 3 do 6 lat.

I to Twoje dziecko, które do tej pory zajadało się brokułem popijając go zielonym szejkiem nagle woli bułkę z masłem, co gorsza zagryzaną parówką. A po takim śniadaniu ma ochotę na M&Msy albo inne kolorowe syfy. I Ty się dziwisz – co się porobiło?

Wybiórcze jedzenie przedszkolaka
Przedszkole – pierwszy kontakt z niezależnością i styczność z nową florą bakteryjną

Dobre bakterie jelitowe – klucz do zdrowego odżywiania

Niestety większość metod podejścia do dzieci, które jedzą wybiórczo, dotyczy tylko samego zachowania –  choć w wielu przypadkach zdecydowanie ważniejsze jest odpowiednie zajęcie się ich florą jelitową.

Dobre bakterie jelitowe chcą się odżywiać tym co dobre dla ich żywiciela i głównego gospodarza, czyli w tym przypadku dla Twojego dziecka. Złe bakterie, patogeny czy pasożyty gdy tylko zasiedlą jelita zaczynają mieć ochotę na to, co ich najbardziej kręci, czyli cukier i skrobię. One dosłownie wysyłają chemiczne sygnały do mózgu, tym samym wywołując u dziecka apetyt na słodycze i fast foody i jednocześnie awersję do pysznych warzyw, zdrowych tłuszczy i białek.

Wybiórcze jedzenie = problem z florą bakteryjną w jelitach

Dziecko, które je wybiórczo to sygnał, że ma uszkodzone jelita. Jest uwięzione w błędnym kole swoich uzależnień od pokarmów, które negatywnie wpływają na jego organizm.

Przyczynia się do tego przetworzona, słodka, skrobiowa, wysoko węglowodanowa żywność. Takie powszechne słodkie płatki śniadaniowe to ostatnia rzecz jaką powinnaś podawać dziecku.

Wybiórcze jedzenie
Słodkie płatki śniadaniowe – tylko pięknie wyglądają, poza tym są dla dziecka powolną trucizną…

Nieprawidłowa flora jelitowa daje sygnały, choć nie każdy potrafi je odczytać. Pierwszym sygnałem jest wybiórcze jedzenie, jedzenie tylko kilku potraw, a także zastrzeżenia co do tekstury pokarmu.

Wybiórcze jedzenie podczas rodzinnego posiłku

Podajesz pyszną kolację – makaron z warzywami i sałatą. I co się okazuje? Twoje dziecko wyjada sam makaron. Zostawiając warzywa nietknięte, nie mówiąc już o sałacie.

I co czuje matka, zapewniająca najlepszej jakości zdrową żywność swoim dzieciom, dbająca o zdrowie, chcąca jak najlepiej dla swojego dziecka – czuje coś, co jednym krótkim słowem można określić jako „wkurw”. Tak, tak, NVC, spokój, opanowanie, luz, ale powiedz mi czy jest coś bardziej denerwującego niż dziecko, które nie zjada nawet odrobiny zdrowych warzyw, które serwujesz na śniadanie, obiad, kolację?

Uzależnienie od niezdrowych pokarmów

Dlaczego takie dziecko wybierze prawie zawsze frytki zamiast ziemniaków? Jeśli oczywiście będzie miało taką możliwość. Dlaczego słodka babeczka jest bardziej kusząca niż słodka pomarańcza? O co chodzi? Dlaczego żywność, która szkodzi, żywność pozbawiona składników odżywczych jest tak pociągająca? Nie tylko dla dzieci.

Wybiórcze jedzenie
Żyjemy w uzależnieniu

Bo żyjemy w uzależnieniu. Bo te złe bakterie się nakręcają, to mali narkomani, którzy chcą przekabacić na złą stronę cały organizm, działając destrukcyjnie z pełną premedytacją.

Instynkt przetrwania

Kiedy organizm uświadomi sobie, że nie może się zdrowo rozwijać odmawiając warzyw, owoców, zdrowych białek, tłuszczów i warzyw? Czy włącza się instynkt przetrwania? Szczerze mówiąc wątpię. Raczej w przypadku słabszych jednostek typu 3 latek potrzebna jest pomoc z zewnątrz.

Równowaga flory jelitowej

W jelitach Twojego dziecka żyje biliony mikroorganizmów. Wydaje Ci się, że to ono działa przeciwko Tobie i „na złość mamie odmraża sobie uszy”, ale tak naprawdę o jego wyborach żywieniowych w dużej mierze decydują te biliony mikroorganizmów. I oczywiście są małe i nie mają szans, ale w masie ich siła. A przede wszystkim w tym, że większość rodziców walczy z dzieckiem nie wiedząc, że walkę muszą stoczyć właśnie z nimi. Niszcząc te złe bakterie i patogeny i zasiedlając jelita dobrymi bakteriami.

Równowaga bakterii w organizmie, zwłaszcza w jelitach, odgrywa dużą rolę w wyborze tego co chcemy jeść. Zdrowe zrównoważone bakterie pragną zdrowej, zrównoważonej diety. Przewaga patogennych bakterii wysyła sygnały przez krwioobieg do mózgu, aby wybrał ich preferowane pożywienia – skrobię, cukier i inne złe węglowodany.

Wybiórcze jedzenie
Zdrowe bakterie w jelitach pragną zdrowej diety

Złe bakterie i wybiórcze jedzenie

Złe bakterie rozrastają się i zamieniają w patogeny. To one właśnie są odpowiedzialne nie tylko za wybiórcze jedzenie, ale także za choroby autoimmunologiczne.

Dr Natasha Campbell-McBride, neurolog, neurochirurg i autorka diety GAPS mówi:

„Część toksyn ma strukturę endorfin i opiatów. Kiedy trafiają do mózgu, dają sygnał przyjemności. Wiele z nich ma podobną strukturę do morfiny i heroiny oraz innych nielegalnych substancji. Te dzieci są uzależnione. Mózg uzależnia się od tych substancji chemicznych.”

Konwencjonalne metody leczenia wybiórczego jedzenia

Jakie jest konwencjonalne podejście do wybiórczego jedzenia?

  • Oferuj zdrowe alternatywy i zaakceptuj jeśli na kolację dziecko zje tylko jabłko, nawet jeśli oznacza to, że o 23 obudzi się z głodu
  • Pozwól dziecku jeść to, co chce, o ile jest to żywność wzbogacona (np. płatki)
  • Dziecko jest tylko dzieckiem i pewnie z tego prędzej czy później wyrośnie
  • Spróbuj ukryć „zdrową” żywność w akceptowanym przez dziecko jedzeniu.
  • Edukuj dziecko. Powiedz mu, dlaczego musi jeść warzywa, owoce, zdrowe białka i tłuszcze
  • Konsekwentnie podawaj zdrowe jedzenie i czekaj, aż zostanie zjedzone

Czy te metody radzenia sobie z wybiórczym jedzeniem działają?

Nie do końca. Często źródło problemu tkwi zupełnie gdzie indziej.

Wybiórcze jedzenie w dorosłym życiu

Co się dzieje z wybiórczym dzieckiem kiedy dorośnie? Jeśli nikt się nie weźmie za jego zdrowie, nikt nie spróbuje rozwiązać źródła problemu stanie się takim wybiórczym dorosłym, który nie tknie sałaty, bo nie jest przecież królikiem i który będzie żywił się pizzą, słodyczami, hamburgerami i innymi fast foodami. Taki dorosły będzie zmagał się z alergiami, niepłodnością, zespołem chronicznego zmęczenia, depresją, lękiem, problemami trawiennymi i wieloma innymi gorszymi chorobami, które prędzej czy później go dopadną.

Co gorsza problemy z wybiórczym jedzeniem i uzależnienie od fast foodów łatwo mogą przekształcić się w uzależnienie od jeszcze gorszych substancji takich jak narkotyki czy alkohol. Mechanizm jest identyczny.

Ci, którzy się w porę obudzą odzyskają zdrowie. Jednak wiele dorosłych osób boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi właśnie przez to swoje wybiórcze jedzenie, a może właściwie tak naprawdę przez niezdiagnozowaną dysbiozę jelitową.

Zdrowy człowiek ma zdrowy apetyt

Jak często widzisz ludzi, którzy z radością odżywiają się zdrowymi pokarmami, bez intensywnych zachcianek na cukier, skrobię i gazowane napoje i którzy przy tym są przewlekle chorzy? To nie zdarza się często.

Ludzie, którzy są zdrowi pragną zdrowych rzeczy do jedzenia.

Wybiórcze jedzenie i flora jelitowa

Aby rozwiązać problem z wybiórczym jedzeniem dziecka spowodowanym złą flora bakteryjną pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić jest upewnienie się, że ta wybredność nie wynika z nadmiernej ilości jedzenia. Dziecko nie może podjadać. Kiedy oferujesz przekąski przez cały dzień dziecko nie ma kiedy poczuć głodu. A to uczucie odgrywa istotną rolę.

Brak podjadania to prosta zmiana, która zazwyczaj pomaga wybrednym dzieciom.

Często zdarza się też tak, że jeśli Twoje dziecko jednego dnia zje duże ilości niezdrowych pokarmów np. na urodzinach u kolegi (wiadomo co się serwuje na takich imprezach), to kolejnego dnia odrzuca zdrową żywność, która jest jego codzienną dietą. To nie Twoje dziecko lecz jego flora jelitowa.

Dieta, dieta, dieta

Aby rozwiązać problem wybiórczego jedzenia wynikającego ze złej flory jelitowej, kluczowa jest dieta eliminacyjna. Konieczne jest usunięcie z diety pokarmów, które powodują alergie, stany zapalne i nieszczelne jelito. Bardzo często usunięcie nabiału i glutenu z diety łagodzi wybiórcze jedzenie do rozsądnego poziomu. Warto również zrobić dziecku biorezonans (metodą Volla) i określić po pierwsze na jakie inne pokarmy jest wrażliwe (ma alergię lub nietolerancję) i je także wyeliminować. Dodatkowo badanie to określi czy dziecko ma jakieś pasożyty, które zaburzają równowagę bakteryjną w jelitach i dyktują mózgowi co ma jeść. Na pewno nie jest to jarmuż.

Potem gdy Twój synek lub córeczka stają się mnie wybiórczy w swoim podejściu do żywienia możesz pracować nad przywróceniem równowagi bakteryjnej i wysprzątaniem jelit.

Kiedy flora jelitowa jest zrównoważona, nie odczuwamy intensywnych zachcianek na skrobię, cukier i fast foody.

Nie muszę pisać jak bardzo poprawia się atmosfera podczas rodzinnego posiłku gdy odpada problem wybiórczego jedzenia. Odbija się to pozytywnie na całej rodzinie.

 


Jeśli nurtują Cię pytania: 

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? 

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?

Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

to ta książka jest dla Ciebie

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe
Nowy rewolucyjny e-book „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”. To przewodnik, który pokaże Ci jakie drogi wybrać chcąc zdrowo odżywiać dziecko. E-book do kupienia w BioLoveShop.com

Dlaczego jelita są tak ważne?

W jelitach mieści się większość układu odpornościowego. Mają wpływ nie tylko na trawienie, ale też na mózg. Ich rola jest zdecydowanie ważniejsza niż wydaje się większości ludzi.

Zrównoważona flora jelitowa to miliardy bakterii, drożdży i grzybów współpracujących ze sobą i z kosmkami jelitowymi tak, aby z pożywienia wydobyć to co najważniejsze i poprzez ściany jelit przekazać składniki odżywcze do krwiobiegu. Kosmki jelitowe przenoszą pokarm wzdłuż przewodu pokarmowego, rozbijając go na mniejsze kawałki, aby można było wyekstrahować składniki odżywcze i wydzielać enzymy potrzebne do rozbicia żywności. Bakterie w jelitach wyścielają ściany jelita i wstępnie trawią pokarm tak, aby do krwiobiegu trafiły już odpowiednio rozbite cząsteczki idealnie przyswajalnych składników odżywczych.

Zaburzona flora jelitowa

Kiedy jelita są niezdrowe, zaburzona jest równowaga między dobrymi i złymi bakteriami i pokarm nie ulega wystarczającemu trawieniu. Pogarsza się wchłanianie składników odżywczych, organizm nie jest w stanie się odtruć, a układ odpornościowy nie działa tak jak powinien. Wreszcie, bakterie chorobotwórcze, które nie są kontrolowane przez dobre bakterie, wysyłają sygnały chemiczne w ramach procesu metabolicznego przez ścianę jelita, do krwiobiegu, a następnie do mózgu.

Złe bakterie przejmują kontrolę nad odżywianiem

Dr Natasha Campbell-McBride mówi:

„Pokarmy są trawione i rozkładane przez te patogenne drobnoustroje i zamieniają je w tysiące bardzo toksycznych substancji trujących, substancji chemicznych, które wchłaniają się do krwiobiegu i rozprowadzają się po całym ciele. Gdziekolwiek dotrą, powodują chorobę.”

Patogeny w przewodzie pokarmowym uszkadzają wyściółkę jelita i powodują dziury w przewodzie pokarmowym, wrzody. Żywność nie wchłania się już prawidłowo. Niestrawione cząsteczki żywności znajdują się w strumieniu krwi, gdzie nie powinno ich być, a od tego już tylko krok do choroby autoimmunologicznej.

Jak odbudować zdrową florę jelitową?

1. Usuń pokarmy zapalne, które są trudne do strawienia i zawierają alergeny czyli gluten, inne ziarna, cukier, zwykły nabiał, tłuszcze trans, konwencjonalne mięso, żywność GMO, a także wysoko przetworzone produkty spożywcze zawierające konserwanty i sztuczne barwniki. Usuń też wszystkie inne pokarmy, na które dziecko jest uczulone.

2. Dostarczaj pokarmów, które ułatwiają naprawę i gojenie się jelit: rosół z ekologicznej kury lub ewentualnie warzywny z dodatkiem kolagenu, ekologiczna żelatyna, sok świeżo wyciskany, zdrowe tłuszcze (np. olej kokosowy, masło ghee), dobrej jakości olej rybi z kwasami Omega-3. Zdrowa roślinna nieprzetworzona żywność jest niezwykle ważna. Nie jest tak, że uleczyć jelita możesz tylko produktami odzwierzęcymi.

Reklama

Witaminy i Omega-3 dla dzieci
Witaminy i minerały dla dzieci oraz kwasy tłuszczowe Omega-3 pozyskane z peruwiańskich Anchois – w malutkich kapsułkach łatwych do połknięcia – do kupienia w BioLoveShop.com

3. Podawaj probiotyki, które ponownie zasiedlą jelita zdrową florą. Dawaj fermentowaną żywność taką jak ekologiczne jogurty i kefiry, najlepiej kozie lub owcze, kapustę kiszoną, ogórki kiszone, tempeh, tamari czy miso (ale tylko z ekologicznej soi). I do tego zestaw dobrej jakości probiotyków w formie suplementów. Na przykład takie dobroczynne drożdże Saccharomyces Boulardii budują wyściółkę jelit i walczą z patogenami.

4. W zależności od objawów możesz zmodyfikować ten protokół i nadal uzyskiwać wspaniałe wyniki. Być może po prostu na początku wystarczy usunąć gluten i inne powszechne alergeny (często jaja lub nabiał) i na jakiś czas zwiększyć spożywanie probiotyków. Obserwuj zmiany.

Zobacz też ciekawy artykuł: jak uzdrowić nieszczelne jelita.

W ciągu 3 dni od wprowadzenia takich zmian powinnaś zauważyć poprawę.

Początki mogą być trudne choć im młodsze dziecko, tym łatwiej i szybciej uzdrowić jego jelita. Często organizm chce żywności, której potrzebuje, ale dzieci uwięzione w sytuacji uzależnienia i uszkodzenia jelit wybierają pokarmy, które im szkodzą. Jeśli dziecko jadło do tej pory wybiórczo właśnie tylko chleb, to będzie ciężko. Ale nawet jeśli miałoby się to sprowadzić do 1-2 dni naprawdę bardzo ograniczonej diety („nie będę nic jadł w takim razie”) zagryź zęby i przetrwaj. Post jest także dobrym lekarstwem. Jelita powoli będę się naprawiać, a dziecku powinien wrócić zdrowy apetyt.

Wybiórcze jedzenie
Zdrowe bakterie w jelitach i wreszcie zdrowy apetyt

 

Źródła:

Natasha Campbell-McBride „Gut and psychology syndrome

Body Ecology – Stop Sugar Cravings http://bodyecology.com/articles/goodbye-sugar-cravings-what-drives-sugar-cravings-and-how-to-overcome-them/;

UCSF – Do gut bacteria rule our minds? https://www.ucsf.edu/news/2014/08/116526/do-gut-bacteria-rule-our-minds;

BioEssays – Microorganisms manipulate the host https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/bies.201400071;

Mark’s Daily Apple – Picky Eating Strategies https://www.marksdailyapple.com/raising-your-kids-on-primal-foods-plus-mealtime-strategies-for-picky-eaters/#axzz3ZU2u83Qy;

Paleo for women – how probiotics put an end to my sugar cravings http://paleoforwomen.com/how-probiotics-put-an-end-to-my-sugar-cravings/.

 


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (6)

  1. Noemi? Może komentarz nie pod tym artykułem, ale mój maluszkek kończy pół za tydzień i chciałbym rozszerzyć dietę, karmię piersią ale nie odciągam pokarmu, mogę mu podać kaszkę ryżową z mlekiem kokosowym własnej roboty jako pierwszy posiłek? Później banan, batat, tak? Czy już siedmiomiesięczny maluch może mieć 3 posiłki stałe?
    Dziękuję ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.