Dieta i autyzm czyli jak dieta może pomóc w zaburzeniach neurorozwojowych

Dieta i autyzm czyli jak dieta może pomóc w zaburzeniach neurorozwojowych

Ryba dla dziecka - zawsze w chlorellą
Chlorella 100% ORGANIC wspaniały superpokarm wspierający detoks organizmu dla Ciebie i Twojego dziecka do kupienia w BioLoveShop.com

Autyzm dotyka coraz więcej dzieci. W Polsce nie ma dokładnych statystyk w tym obszarze. W USA to 1 przypadek na 59 dzieci, czyli choroba bardzo częsta.

Jestem naprawdę pełna szacunku dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu. Wiem, ile wyrzeczeń kosztuje wychowanie zdrowego dziecka. To co robią mamy i ojcowie dla swoich chorych dzieci przekracza wyobrażenie. To ile czasu, ile wysiłku i energii muszą i chcą wkładać w wychowanie dziecka autystycznego, aby jego życie było łatwiejsze i aby nauczyło się samodzielności, jest naprawdę godne podziwu. To wielkie poświęcenie, ale jestem pewna, że nikt tego tak nie traktuje.

W tym poście nie chcę pisać o tym co mogło się przyczynić do choroby. To temat dość kontrowersyjny. Każdy ma trochę inne spojrzenie, inne doświadczenia. W czasopiśmie Nutrients natknęłam się jednak na dość ciekawe zeszłoroczne badania, które mogą otworzyć oczy na obszary do tej pory nie odkryte.

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z kilku uniwersytetów dotyczyły diety w zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Te badania mogą być ważne nie tylko dla rodziców dzieci borykających się z tą chorobą, ale także z zaburzeniami nastroju, problemami behawioralnymi czy też innymi zaburzeniami neurorozwojowymi.

Badanie dotyczące diety i autyzmu

Badanie nie obejmowało zbyt dużej grupy, ale to wcale nie oznacza, że jego wyniki nie są nic warte. Próba jest wystarczająco duża, aby móc wyciągnąć odpowiednie wnioski.

W badaniu wzięło udział 67 rodzin z problemami ze spektrum autyzmu. Na podstawie wcześniejszych badań nad autyzmem naukowcy wybrali 6 interwencji żywieniowych,  co do których mieli przekonanie, że mogą wywrzeć wpływ na zdrowie dzieci.  W ciągu siedmiu miesięcy wprowadzili je kolejno u 37 osób. 28 osób pozostało na diecie do zakończenia badań czyli przez 12 miesięcy.

Dieta i autyzm
Czy autyzm można wyleczyć dietą?

Wyjątkowość badania dotyczącego diety i autyzmu

To badanie było wyjątkowe wśród badań nad żywieniem i autyzmem z kilku powodów.

Po pierwsze naukowcy starali się wykazać jak wiele zmian wprowadzonych do diety może wpłynąć na poprawę objawów choroby. Nie wyizolowali jednego czynnika, ale starali się zbadać jak zmiana pewnych nawyków i odpowiednia suplementacja mogą zadziałać synergistycznie.

Badacze uznali, że:

Jeśli tylko usuniemy pewne pokarmy z diety, prawdopodobnie nie zobaczymy zmian, które mamy nadzieję zobaczyć.

Jeśli wprowadzimy do diety jeden określony suplement, prawdopodobnie nie zobaczymy zmian, które mamy nadzieję zobaczyć.

Ale jeśli jednocześnie zajmiemy się zmianą diety i uzupełnieniem niedoborów prawdopodobnie osiągniemy lepsze wyniki.

I tak właśnie zrobili.

Po drugie obserwowali uczestników przez 12 miesięcy. To znacznie dłużej niż jakiekolwiek wcześniejsze badanie dotyczące diety i autyzmu.

Potrzeba czasu, aby odżywić organizm i potrzeba czasu, aby wszystkie układy w organizmie wróciły do równowagi.

12 miesięcy wydaje się być optymalnym okresem, aby zauważyć zmiany.

Po trzecie, badanie dotyczyło zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Tak, dorośli z autyzmem też mogą poprawić swój stan odpowiednią dietą. Poprawę nastroju, zachowania i funkcji poznawczych można doświadczyć niezależnie od wieku.

Interwencje żywieniowe w badaniu dotyczącym diety i autyzmu

Jakie interwencje żywieniowe naukowcy wprowadzili do diety osób ze spektrum autyzmu:

1. Suplement witaminowo-minerałowy

Zaczęli od suplementu witaminowo-minerałowego  dawkowanego zgodnie z wagą.

Witaminy i minerały są podstawą naszego zdrowia. Wraz z enzymami i bakteriami kierują każdym procesem biochemicznym w naszym ciele. Bez wystarczającej ilości witamin i minerałów organizm ma problemy z metabolizmem, detoksem, funkcjami hormonalnymi i pracą mózgu co automatycznie wpływa na rozwój, nastrój i zachowanie. Wcześniejsze badania ujawniły, że pewne niedobory witamin i minerałów są powszechne u autystycznych osób. Dotyczy to głównie witamin z grupy B, glutationu , tryptofanu i kwasu gamma-aminomasłowego (GABA).

Reklama

Greens and Fruits – witaminy, minerały i enzymy z 50 owoców, warzyw i ziół – do kupienia w BioLoveShop.com wspaniałe uzupełnienie niedoborów zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci 

2. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

W diecie uwzględniono suplement z niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT) zawierający 425 mg EPA, 110 mg DHA, 198 mg omega-6 (w tym 128 mg GLA) i 15 mg omega-9. Dawkowanie dostosowywano w zależności od wagi.

NN Kwasy tłuszczowe mają kluczowe znaczenie dla wielu procesów w organizmie, w tym dla rozwoju i funkcjonowania mózgu, regulacji stanu zapalnego, funkcji immunologicznych i funkcji trawiennych.

Reklama

Kwasy tłuszczowe Omega-3 TiB pozyskane z zimnolubnych ryb łowionych z najczystszych mórz kupisz w BioLoveShop.com

Stwierdzono, że dzieci autystyczne często mają niedobory niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych wynikające z różnych czynników, w tym genetyki, złego spożycia i słabego trawienia. Badania wykazały również, że suplementacja NN kwasów tłuszczowych jest pomocna w innych stanach związanych z nastrojem i zachowaniem, takich jak schizofrenia, ADHD, depresja, choroba afektywna dwubiegunowa i demencja. Badania nad zdrowiem mózgu wraz z jego znaną skutecznością w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna (ASD i zaburzenia trawienia często idą w parze) sprawiają, że suplementacja NN kwasów tłuszczowych jest bardzo dobrym pomysłem.

3. Ciepła kąpiel z solą Epsom i sodą oczyszczoną

Ciepła kąpiel z dodatkiem dwóch szklanek soli Epsom i połową szklanki sody oczyszczonej dwa razy w tygodniu przez 20 minut każda została wprowadzona od 2 miesiąca.

Sól Epsom to połączenie siarki i magnezu, dwóch podstawowych minerałów, których brakuje wielu autystycznym dzieciom. Siarka jest szczególnie ważna dla autyzmu ze względu na jej rolę w detoksykacji, syntezie tkanki mózgowej i funkcji hormonów. Ponieważ osoby ze spektrum autyzmu często mają problemy z trawieniem, dostarczanie tych minerałów przez skórę może być lepszym sposobem na uzupełnienie niedoborów niż suplementacja doustna.

Soda oczyszczona jest znana ze swojej zdolności do poprawy detoksykacji i alkalizacji, co może być pomocne dla osób z autyzmem.

Zobacz jak zrobić dziecku oczyszczającą kąpiel.

4. Acetylo-L-karnityna

Naukowcy rozpoczęli od 50 mg acetylo-L-karnityny/kg masy ciała po 3 miesiącach. Dawkę stopniowo zwiększano do maksymalnie 2 gramów/dzień w dwóch dawkach.

Karnityna jest składnikiem odżywczym, który przyczynia się do metabolizmu kwasów tłuszczowych i produkcji energii w mitochondriach. Podczas gdy choroba mitochondrialna nadal jest dość rzadka, dysfunkcja mitochondriów nadal pojawia się jako czynnik leżący u podstaw wielu przypadków autyzmu. Naukowcy postawili hipotezę, że suplementacja karnityny poprawi procesy mitochondrialne, które następnie dostarczą organizmowi lepszej energii do funkcjonowania.

5. Enzymy trawienne

Po czterech miesiącach z każdym posiłkiem zaczęto podawać enzymy trawienne.

Enzymy trawienne rozbijają pokarm na elementy, które organizm może wykorzystać. Kilka badań wykazało, że niewydolność trawienia jest niezwykle częsta u osób z autyzmem. W rzeczywistości ta sama grupa badawcza wcześniej stwierdziła, że ​​nasilenie bólu żołądkowo-jelitowego i stanu zapalnego ściśle korelowało z nasileniem objawów autystycznych.

Patrząc na autyzm przez pryzmat niedoboru składników odżywczych usprawnienie trawienia jest kluczowe dla lepszego przyswajania.

Dieta i autyzm
Organiczne jabłka – dobry wybór dla dziecka z autyzmem

6. Dieta i autyzm

I wreszcie po 7 miesiącu została zmieniona dieta. Uczestnicy badania rozpoczęli specjalną dietę bez  glutenu, kazeiny, soi, rafinowanego cukru, wysoko przetworzonych olejów i dodatków (MSG, sztucznych aromatów i barwników). Dieta była pełna produktów organicznych, wysokiej jakości białka, zdrowych tłuszczów i wystarczającej ilości kalorii. Część dietetyczną nadzorowały dwie dietetyczki – Julie Matthews (autorka i dyrektor naczelna Nourishing Hope) oraz Dana Laake (autorka książki „Przepisy przyjazne dzieciom z ADHD i autyzmem”).

Wraz z predyspozycją do niedoboru mikroelementów i zaburzeń trawienia, w wielu badaniach stwierdzono, że dzieci i dorośli z autyzmem mają większe problemy z metabolizmem węglowodanów, niestabilnością cukru we krwi i wrażliwością na żywność. Często mają ograniczoną zdolność trawienia niektórych pokarmów, takich jak gluten i nabiał, oraz zwiększoną odpowiedź immunologiczną na pokarmy. Potrzebują najwyższej jakości organicznego pożywienia.

Specjalna dieta wraz ze wszystkimi suplementami była kontynuowana przez pozostałe 5 miesięcy badania.

Reklama

Ekologiczne super pokarmy
Podając te super pokarmy dziecku masz pewność, że dajesz mu jedzenie najlepszej jakości wolne od glifosatu i GMO – kupisz je w BioLoveShop.com

Wyniki badania dotyczącego diety i autyzmu

Oto co się stało po 12 miesiącach?

Osoby, które ściśle trzymały się tych kilku zmian w diecie i stosowały odpowiednią suplementację, wykazały duży postęp w zakresie umiejętności komunikacyjnych, społecznych i w codziennym życiu, u dzieci zaobserwowano średnio 18-miesięczny rozwój w ciągu zaledwie 12 miesięcy.

Postęp rozwoju grupy kontrolnej w tym samym okresie 12 miesięcy? 4 miesiące.

Tak więc w ciągu roku grupa leczona rozwijała się 4,5 razy lepiej niż grupa kontrolna. Grupa leczona również działała znacznie lepiej na wszystkich ocenach ASD/behawioralnych, a zaparcia i biegunka uległy poprawie, podobnie jak zapach stolca.

Czy autyzm można wyleczyć dietą?

Nie. Ale można wprowadzić ogromne zmiany na lepsze i znaczną poprawę jakości życia, co jest niezwykle ważne.

Wniosek naukowców jest taki:

„Wszechstronna interwencja żywieniowa skutecznie poprawia niewerbalne IQ, wiek rozwojowy i inne objawy autyzmu u większości osób z ASD”

Autyzm nie jest spowodowany złymi wyborami żywieniowymi.

Autyzm nie jest spowodowany przez gluten lub kazeinę.

Nie ma jednej rzeczy , która wyleczy autyzm dziecka.

Badania te pokazują, że z autyzmem wiążą się pewne wyraźne potrzeby żywieniowe, a rodzice mogą pomóc swoim dzieciom poczuć się lepiej i lepiej funkcjonować, jeśli uwzględnią te potrzeby. Dzieci z autyzmem czy problemami neurorozwojowymi potrzebują dużo lepszej jakości pożywienia i mocniejszej suplementacji niż przeciętne zdrowe dziecko.

To badanie jest jednym z wielu, które pokazuje, że można poprawić zdrowie i funkcjonowanie organizmu dbając o podstawowe niedobory żywieniowe i unikając podrażniających pokarmów.

Dieta i autyzm
Dziecko z autyzmem to jeszcze większe wyzwanie dla mamy

Zdrowe ciało = sprawnie funkcjonujący organizm

Składniki odżywcze napędzają każdą funkcję w naszym ciele. Jeśli organizm nie może odpowiednio działać na poziomie podstawowych funkcji, rozwój spowalnia, bo dla przeżycia jest rzeczą drugorzędną. Doprowadzenie organizmu do równowagi na poziomie podstawowych funkcji – metabolizmu, trawienia, detoksu sprawia, że zwalniają się jego moce przerobowe na inne działania.

Autyzm nie jest wynikiem złego odżywiania

Autyzm nie jest wynikiem złego odżywiania, ale dzieci autystyczne mają pewne szczególne potrzeby żywieniowe. Zaspokojenie ich może pomóc poczuć się im lepiej i tym samym lepiej się rozwijać i funkcjonować.

Jeśli więc masz dziecko ze spektrum autyzmu czy też borykasz się z problemami neurorozwojowymi, ADHD, zaburzeniami nastrojów rozważ wprowadzenie tych kilku zmian do diety dziecka. Najlepiej to właśnie zrobić synergistycznie, bo jedna zmiana nie da takich efektów. Z tego wszystkiego zmiana diety wydaje się być najtrudniejsza, ale w tym może Ci pomóc także poprawa flory jelitowej Twojego dziecka.

Zmiana diety i wprowadzenie suplementacji nie zastąpią terapii behawioralnej, nie zastąpią Twojej uwagi, Twojego czasu dla dziecka, ale z pewnością będą w tym wszystkim bardzo pomocne.

 


Jeśli nurtują Cię pytania: 

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? 

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?

Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

to ta książka jest dla Ciebie

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe
Nowy rewolucyjny e-book „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”. To przewodnik, który pokaże Ci jakie drogi wybrać chcąc zdrowo odżywiać dziecko. E-book do kupienia w BioLoveShop.com

Źródła:

https://www.jesssherman.com/blog/does-diet-improve-autism;

https://www.mdpi.com/2072-6643/10/3/369/htm.

 


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.