Sprawdź czy nie zażywasz tych leków w ciąży

Sprawdź czy nie zażywasz tych leków w ciąży

Ryba dla dziecka - zawsze w chlorellą
Chlorella 100% ORGANIC wspaniały superpokarm dla kobiety w ciąży do kupienia w BioLoveShop.com

Ból głowy, bóle kręgosłupa czy choroba w ciąży to nie jest nic przyjemnego. A niestety Twój układ immunologiczny wtedy działa na nieco mniejszych obrotach, by pozwolić na zdrowy rozwój Twojego dziecka. Stąd częstotliwość zapadania na przeziębienia i choroby w ciąży jest zazwyczaj większa niż normalnie. Co robi przeciętna osoba gdy coś ją boli? Sięga po środki przeciwbólowe.

Czy takie leki w ciąży to dobry wybór?

Lekarze ginekolodzy uważają, że powszechnie dostępne środki przeciwbólowe są bezpieczne w ciąży. Co lepsze, niektórzy twierdzą, że nawet taki ketonal nie ma żadnego wpływu na matkę karmiącą. Lekarz w szpitalu po porodzie (kiedy wcale nie narzekałam na ból) wręcz namawiał mnie do wzięcia tego środka mówiąc, że lepiej wtedy wszystko się zagoi. Dodam, że był to prywatny szpital z naprawdę dobrą opieką.

 

Okazuje się jednak, że środki przeciwbólowe wcale nie są tak bezbolesne dla zdrowia jak mogłoby się wydawać. Szczególnie dla kobiet w ciąży.

Wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia zaczęło ostatnio szukać większej ilości dowodów na temat ryzyka związanego z lekami przeciwbólowymi. Dowody te obejmują niebezpieczeństwa związane z przyjmowaniem zbyt wielu leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol i potencjalnymi szkodami, jakie mogą one wywoływać w wątrobie, nerkach i innych układach organizmu.

Paracetamol w ciąży

Według badań , które zostały opublikowane w internetowym czasopiśmie Endocrine Connections,  paracetamol zażywany przez kobiety w ciąży może wpływać na rozwój układu rozrodczego dzieci płci żeńskiej i prowadzić do problemów związanych z płodnością w dorosłym życiu. Więc jeśli w planach masz zostanie babcią, to musisz zadbać o zdrowie Twojego potomstwa jeszcze w brzuchu.

Leki w ciąży
Czy powszechnie dostępne przeciwbólowe leki w ciąży są bezpieczne?

Naukowcy z  duńskiego Headache Center oraz Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale  wykazali, że stosowanie paracetamolu w ciąży u zwierząt powoduje zakłócenia w rozwoju układu rozrodczego potomstwa płci żeńskiej. Zespół badawczy ocenił trzy artykuły, które opisują działanie paracetamolu. W artykułach stwierdzono, że paracetamol wywołuje szkodliwe skutki na późniejszym etapie życia u badanych zwierząt. Myszy, którym podawano paracetamol w okresie ciąży rodziły potomstwo żeńskie o mniejszej ilości komórek jajowych, co skutkowało zmniejszoną szansą na reprodukcję, zwłaszcza w późniejszym wieku.

Ibuprofen w ciąży

Wpływ paracetamolu na potomstwo płci męskiej nie był jeszcze badany, ale przebadano ibuprofen. Okazuje się, że ibuprofen, szczególnie podawany w pierwszym trymestrze, zaburza produkcję testosteronu u chłopców i tym samym stanowi ryzyko niepoprawnego rozwoju narządów płciowych i układu rozrodczego.

Naturalne sposoby na radzenie sobie z bólem w ciąży

Leki mogą być najszybszym sposobem na rozwiązanie bólu, ale istnieją inne zdrowsze i bardziej naturalne sposoby radzenia sobie z takimi problemami.

Kora wierzby jest znana z łagodzenia stanu zapalnego, ponieważ zawiera salicynę, która ma właściwości podobne do głównego składnika w aspirynie. Historia mówi, że ludzie zwykli żuć samą korę, aby złagodzić ból i gorączkę, ale w dzisiejszych czasach można ją po prostu zaparzyć jak herbatę.

Kurkuma oprócz wielu innych korzyści zdrowotnych ma również działanie przeciwbólowe. Kurkuma może być stosowana do łagodzenia bólu, a także niestrawności, wrzodów, rozstroju żołądka, łuszczycy i raka.

Goździki to przyprawa do dań, ale prócz tego, że jest składnikiem żywności, pomaga łagodzić ból, mdłości i leczyć przeziębienia.

Gorący lub zimny okład na bolącą część ciała może zmniejszyć stan zapalny.

Odpowiedni masaż nie tylko łagodzi ból, ale także poprawia przepływ krwi, szczególnie w kierunku nóg, które często w ciąży nie są wystarczająco ukrwione.

Aromaterapia pomaga w dobrym samopoczuciu psychicznym, co jest również związane z ulgą jeśli chodzi o ból fizyczny. Wspaniałym rozwiązaniem na bóle mięśni i skurcze są kąpiele magnezowe w ciąży.

Venus Botticellego kupuje chlorek magnezu w internecie na stronie BioLoveShop.com. Bądź jak Venus! 🙂

W rzeczywistości istnieje wiele naturalnych i skutecznych metod leczenia w ciąży, tylko trzeba nieco bardziej otworzyć umysł na alternatywne terapie.

NLPZ w ciąży 

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są bardzo powszechne. Przez to, że można je kupić w byle kiosku czy na stacji benzynowej masz poczucie, że są to leki całkowicie bezpieczne. W ciąży wiele kobiet nie może wytrzymać z bólu i aż 30% kobiet sięga po środki przeciwbólowe.

Badania wykazują jednak niekorzystne działanie leków przeciwbólowych i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych na płód, w tym niską masę urodzeniową, astmę i przedwczesny poród.

Leki takie jak paracetamol (acetaminofen), kwas acetylosalicylowy i ibuprofen mogą przenikać przez łożysko, a także można je znaleźć w smółce i moczu noworodków, a  w mleku mamy.

Reklama

Greens & Fruits czyli witaminy, minerały i enzymy z 50 owoców, warzyw i ziół z dodatkiem probiotyków, z metylowaną formą kwasu foliowego – idealny suplement w ciąży – do kupienia w BioLoveShop.com

Według mainstreamowych mediów i blogów musisz bać się w ciąży więcej niż jednej szklanki soku marchewkowego dziennie (witamina A i ciąża), ale paracetamol możesz brać.

Nie daj się więc zwieźć powszechnej dostępności środków przeciwbólowych. Mogę one mieć niestety bardzo negatywny wpływ na Twoje dziecko.

Leki w ciąży
W ciąży zdecydowanie lepsze są naturalne metody radzenia sobie z bólem

A Ty jak radzisz sobie z bólem w ciąży?

Źródła:

https://presse.inserm.fr/en/a-warning-on-taking-ibuprofen-during-pregnancy/27524/

https://www.nature.com/articles/srep44184
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180106103439.htm

https://www.nhs.uk/conditions/paracetamol/

https://www.healthline.com/health/pain-relief/surprising-natural-pain-killers#be-careful

 


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (9)

  1. Kilka dni temu lekarz z warszawy przepisał znajomej która jest w 8 miesiącu ciąży paracetamol i antybiotyk ze względu na objawy grypy mówiąc, że paracetamol jej nie zaszkodzi a antybiotyk podobno jakiś specjalny który można w ciąży brać… To co wyprawiają lekarze ostatnim czasem przechodzi ludzkie pojęcie. U brata 5 miesięczne dziecko ma zapalenie oskrzeli to przepisał im ok 10 rożnych produktów w tym produktu w których ulotkach napisane jest, że można je podawać od 2 roku życia, już nawet nie wspomnę, że wszystkie z dodatkami E (często rakotwórcze). Ostatnio poleciłem Pani blog znajomemu którego dziecko po tygodniowym leczeniu zapalenia płuc w szpitalu wyszło z niego z rotawirusem. Głowa mała co się dzieje ostatnimi czasy.

    1. Bardzo dziękuję za ten komentarz. Dałam linka do tego artykułu na kilku grupach na FB dla mam. Zostałam zhejtowana, że straszę kobiety w ciąży i że lepiej zażyć panadol niż cierpieć z bólu. Oczywiście ból przyjemny nie jest, ale takie leki mają swoje konsekwencje.
      Grypa to wirus – więc antybiotyk nie pomoże, tylko wykończy florę bakteryjną matce i przy tym dziecku, nie mówiąc o innych skutkach ubocznych.
      A to dziecko z zapaleniem płuc w jakim było wieku? Szpital to powinna być już ostateczność. Mam wrażenie, że teraz dość często dzieci chodzą do szpitala, nawet niektóre matki wolą, żeby dziecko poszło do szpitala – bo wtedy jest lepsza opieka, kontrola 24h na dobę, dostęp do lekarzy i leków. Ale wtedy wyjście z choroby i nabranie później odporności jest niesamowicie trudne, nie mówiąc o narażeniu się na szereg innych bakterii i wirusów, z którymi dziecko nie miałoby styczności w domu.

    2. Po twoim komentarzu tknelo mnie ze na poczatku tej ciazy zmienialam witaminy z grupy b. Sprawdzilam i te ktore suplementuje nie maja zmetylowanej formy b12. Poprzednie ktore bralam tyle czasu na bank mialy ta forme b12, zreszta kwas foliowy tez suplementuje metylowany od x czasu. Wroce do dawnych witamin i sprawdze wyniki za miesiac, zrobie tez te badania o ktorych pisalas. Sprobuje tez pokrzywe i melase 🙂 Co do miesa to jem tylko ryby.

      1. No to możesz mieć problem z metylacją – i wtedy tylko metylokobalamina spełnia swoje funckcje. A pokrzywa i melasa nie zaszkodzą 🙂
        Ryby – to dobrze.
        Zdrówka!

  2. Ja nie dokonca na temat. Ostatnio lekarz przepisal mi zelazo na recepte, ulotka nieciekawa. Wolalabym tego nie brac ale nie mam juz pomyslu czym poprawic wyniki krwi. Nie sa tragiczne ale na granicy, lekarz stwierdzil stan podanemiczny. Suplementuje spiruline, chlorelle, acai, baobab, maca, omega 3, witamina c, magnez, kolagen, probiotyk, ostatnio kupilam herbate mathe. Poza tym codziennie pije duzy kubek soku z marchewki, jablka i buraka, pije wode z dobrej jakosci miodem z pierzga, mleczkiem pszczelim i propolisem. Do tego pylek kwiatowy i pije zielone szejki. Kawy nie pijam, jadam jak najzdrowiej potrafie. To moja trzecia ciaza i jestem zaskoczona wynikami bo czuje sie naprawde swietnie. Jadlam tak przed ciaza i wyniki mialam super. Zreszta w poprzedniej ciazy i podczas kp najmlodszego rowniez. Co jeszcze moge zrobic?

    1. Hej Bunia, jestem zaskoczona, że przy takiej diecie masz niedobory. Pokrzywa jest jeszcze dobra i melasa.
      A jaki masz poziom witaminy B12, kwasu foliowego i homocysteiny?
      Czy suplementujesz B12? Najlepiej w zmetylowanej formie?
      Obawiam się, że jeśli Twoje wyniki będą się pogarszać to będziesz musiała zażyć żelazo hemowe. Bo chyba nie jesz mięsa tak?

  3. Noemi mogłabyś mi powiedzieć czym smarować i w czym kąpać 3 tygodniowego noworodka? Mały miał po porodzie rumień noworodkowy, później strasznie łuszczyła mu się skóra. Teraz jest już trochę lepiej ale mimo wszystko przydałoby się czymś ją natłuścić.

    1. Hej Paulina, do wanny dodaj trochę trochę sody oczyszczonej i chlorku magnezu TiB – ok. 1/4 szklanki (https://bioloveshop.com/cialo-twarz/699-chlorek-magnezu-900g-tib-254475917428.html). Kąpiele w wodzie morskiej, która w ten sposób powstanie bardzo dobrze działają na skórę. po pierwszych kąpielach obserwuj czy nie ma reakcji alergicznych. Do smarowania – organiczny olej kokosowy extra virgin (np. taki: https://bioloveshop.com/oleje-oliwy-oliwki/1601-olej-kokosowy-virgin-bio-400ml-bio-planete-4260355580572.html), olejek arganowy bio tłoczony na zimno lub olejek z migdałów bio tłoczony na zimno.
      Jeśli karmisz piersią nie jedz nabiału, glutenu i jajek – powinno od razu pomóc dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.