12 powodów szkodliwości Roundupu nawet w mikroskopijnych dawkach i dlaczego Monsanto przegrało proces

12 powodów szkodliwości Roundupu nawet w mikroskopijnych dawkach i dlaczego Monsanto przegrało proces

Greens & Fruits czyli witaminy, minerały i enzymy z 50 owoców, warzyw i ziół – do kupienia w BioLoveShop.com

Zwolennicy GMO i herbicydów na bazie glifosatu, głównego składnika herbicydu Roundup twierdzą, że mikroskopijne dawki glifosatu, które pozostają w żywności są w pełni bezpieczne dla ludzi. Nawet Environmental Working Group stojąca na straży jakości pożywienia uważa, że 160 ppb (cząstek na miliard) glifosatu w płatkach śniadaniowych jest bezpieczny dla dziecka. Czy szkodliwość Roudupu nawet w mikroskopijnych dawkach, to faktycznie bujda?

Roundup i Ranger Pro z glifosatem

Glifosat jest aktywnym składnikiem chemicznym Roundupu i Ranger Pro, herbicydów produkowanych przez Monsanto. Tę samą firmę, która produkowała silny gaz trujący Agent Orange wykorzystywany w wietnamskiej wojnie oraz DDT, środek insektobójczy, który miał chronić żywność przed szkodnikami, a w rzeczywistości ją zatruwał. Co do Agent Orange i DDT nie ma dziś najmniejszych wątpliwości jakie spowodowały szkody i jak bardzo okazały się trujące. Agent Orange miał wpływ na całe pokolenia Wietnamczyków, bo trujący efekt przekazywany był w uszkodzonych genach.

Glifosat – bezpieczny?

Jednak glifosat wraz z 750 różnymi herbicydami wyprodukowanymi na jego bazie wciąż uznawany jest za bezpieczny.

Herbicydy na bazie glifosatu są najszerzej stosowane na świecie. Pozostałości glifosatu znaleziono w  wodzie z kranu, moczu dzieci, mleku z piersi, frytkach, przekąskach, piwie, winie, zbożach, jajach, płatkach owsianych, produktach pszennych i większości konwencjonalnych produktów spożywczych. Glifosat jest wszędzie.

Wykrywanie glifosatu w produktach żywnościowych wywołuje niepokój wśród konsumentów. W Stanach Zjednoczonych zostało wygranych nawet kilka procesów sądowych przeciwko przedsiębiorstwom, których „100% naturalna żywność” okazała się zawierać pozostałości glifosatu.

 Szkodliwość Roundupu
Czy taka ładna buteleczka może zmieścić tyle trucizny?

Glifosat – dawka czyni truciznę?

Hasłem wytrychem stosowanym w mass mediach jest „dawka czyni truciznę„. Jednak w przypadku glifosatu jest to zdecydowanie błędne podejście.

Oto 12 powodów szkodliwości Roundupu nawet w mikroskopijnych dawkach:

#1 Problem z detoksem u dzieci

Niemowlęta i małe dzieci nie mają zdolności do detoksu trucizn i eliminowania toksyn w takim stopniu jak osoby dorosłe. Dlatego też organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy na glifosat.

American Academy of Pediatrics (AAP) stwierdza, że dzieci, zwłaszcza, powinny unikać pestycydów, ponieważ „ekspozycja na działanie pestycydów prenatalnie i we wczesnym dzieciństwie jest związana z nowotworami u dzieci, zaburzeniami czynności poznawczych i zaburzeniami zachowania.

#2 Bioakumulacja glifosatu

Glifosatu nie da się umyć, nie wysuszy się, ani się go nie wygotuje. Jak go spożywasz, jest zdolny do bioakumulacji w szpiku kostnym, ścięgnach i tkance mięśniowej. Bioakumulacja niskich dawek po pewnym czasie doprowadzi do poziomów, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć ani określić. Dlatego nie ma naukowych podstaw do stwierdzenia, że ​​niskie poziomy są bezpieczne, ponieważ mogą gromadzić się i narastać.

#3 Ekspozycja na glifosat nie tylko w jedzeniu

Narażenie na glifosat jest tak wszechobecne, w żywności, w napojach, w wodzie, a także poprzez przebywanie w parku, ogrodzie czy nawet w lesie w pobliżu pól pryskanych Roundupem, że nie da się określić, że jakiś poziom glifosatu w żywności jest bezpieczny. Ekspozycja na ten herbicyd jest dużo szersza niż ludziom się wydaje. Czy można się oczyścić z glifosatu?

Szkodliwość Roundupu
Szkodliwość Roundupu w mikroskopijnych dawkach czy to bujda na resorach?

#4 Badania na szczurach

Stwierdzono, że narażenie na mikroskopijne poziomy glifosatu wywołuje niealkoholową chorobę wątroby w długoterminowym badaniu na zwierzętach. Co interesujące, poziomy, na które były narażone szczury, na kilogram masy ciała, były znacznie niższe niż to, co jest dozwolone w żywności dopuszczonej do konsumpcji przez ludzi. Jesteśmy więc jeszcze gorzej traktowani niż szczury doświadczalne. Według Kliniki Mayo 100 milionów Amerykanów choruje na wątrobę, a problemy z tym organem diagnozowane są już nawet u 8-latków.

#5 Niskie poziomy glifosatu zaburzają hormony

Wykazano, że bardzo niskie poziomy glifosatu zaburzają gospodarkę hormonalną. Zmiany hormonów mogą prowadzić do wad wrodzonych, poronień, chorób autoimmunologicznych, raka, chorób psychicznych i chorób przewlekłych.

Reklama

Szkodliwość Roundupu
Chlorella 100% ORGANIC wspaniały superpokarm dla Twojego dziecka, który pomoże oczyścić organizm z toksyn – do kupienia w BioLoveShop.com

#6 Bezpieczne poziomy – w oparciu o 80-kg mężczyznę

Poziomy ustalone jako bezpieczne przez amerykańską Environement Protection Agency dopuszczalne jako dzienne spożycie zostały ustawione dla 80-kg mężczyzny, a nie dla kobiety w ciąży, dziecka czy tym bardziej niemowlęcia.

#7 Toksyczny glifosat

Wykazano, że sam glifosat jest chronicznie toksyczny, powoduje uszkodzenie narządów i komórek. Światowa epidemia nietolerancji glutenu może mieć związek z glifosatem.

#8 Inne toksyczne składniki w pożywieniu oprócz glifosatu

Wykrycie glifosatu na niskich poziomach może oznaczać obecność także innych toksycznych składników w naszym pożywieniu.

#9 Toksyczny kontakt z osobami, które dokonują oprysków

Środki ochrony roślin na bazie glifosatu są wykorzystywane niestety na całym świecie, często przez ludzi, którzy nie są świadomi toksyczności jakie ze sobą niosą. Narażenie na glifosat może nawet nastąpić przez kontakt z człowiekiem, który opryskiwał pole takim herbicydami czy pestycydami. I taki gość niczego nie świadomy wraca do domu i przytula swoją żonę, która akurat jest w ciąży trując ją i dziecko. Albo przytula żonę, z którą chce mieć dziecko i im nie wychodzi. Problemy z płodnością bardzo często są pochodną narażenia na glifosat.

#10 Glifosat w połączeniu z innymi składnikami może być jeszcze bardziej toksyczny

W celu zatwierdzenia pestycydów i herbicydów, EPA wymaga jedynie badań bezpieczeństwa dotyczących jednego aktywnego składnika – w tym przypadku glifosatu. Glifosat nigdy nie jest jednak używany samodzielnie, jego toksyczne właściwości z innymi substancjami mogą być jeszcze silniejsze.

#11 Brak długoterminowych badań co do szkodliwości Roundupu

Nie przeprowadzono żadnych długoterminowych badań na zwierzętach, a co dopiero na ludziach. To co się dzieje obecnie czyli wykorzystywanie glifosatu przez wszystkich i wszędzie, od byle trawnika w przedszkolu począwszy, przez osuszanie pól uprawnych roślin, które wcale nie są GMO, po masowe stosowanie na roślinach zmodyfikowanych genetycznie.

W Polsce jest zakaz uprawy GMO, ale nie ma zakazu stosowania Roundupu

W Polsce uprawy GMO są zakazane, ale czy ktoś zakazuje używania Roundupu?

Nie, jest powszechnie dostępny. Zboża, nawet te nie GMO są masowo pryskane glifosatem. Może nawet Twoja teściowa stosuje go do wyplewiania chwastów w ogródku, gdzie potem bawi się Twoje dziecko.

Szkodliwość Roundupu
Leżenie na trawie może nie być wcale tak beztroskie jak nam się wydaje

Nie wspominając już o tym czym karmione są zwierzęta. Jeśli podajesz dziecku zwykłe mięso, nie ekologiczne, ze zwykłych konwencjonalnych hodowli to pośrednio podajesz mu GMO. Zwierzęta są masowo karmione soją GMO, to najbardziej powszechna pasza. Tego również nikt w Polsce nie zabrania.

#12 Monsanto i przegrany proces

Monsanto z kretesem przegrało proces z Dwaynem Johnsonem.

Na szczęście świadomość o szkodliwości glifosatu rośnie. Głośno na całym świecie zrobiło się w sierpniu 2018 kiedy sąd w San Francisco prawomocnym wyrokiem nakazał firmie Monsanto wypłatę prawie 290 milionów dolarów odszkodowania dla Dwayna Johnsona, 46-latka który zachorował na raka skóry na skutek kilku lat częstego stosowania Roundupu i Ranger Pro na szkolnych boiskach jako osoba zajmująca się opryskami zieleni. Swoją drogą, szkolne boiska, czujesz klimat?

Sąd uznał Monstanto za winnego wprowadzania ludzi w błąd, brak informacji na temat szkodliwości produktu i zatajanie wyników badań przy jednoczesnej manipulacji opinią publiczną, tak aby wszyscy w koło myśleli, że produkt jest bezpieczny. A związek glifosatu z rakiem jest wyssany z palca.

Monsanto oczywiście wniosło o apelację. Nie chodzi o kwotę 290 milionów, która wcale płynnościowo nie zagroziłaby gigantowi generującemu ponad 2 miliardy dolarów zysku netto. Chodzi o sam fakt połączenie glifosatu z rakiem i oczywiste ryzyko użycia tego werdyktu jako precedensu do wygrania kolejnych procesów. Na wokandach sądowych jest ponad 8000 takich spraw.

Ten biedny człowiek nie zobaczy nigdy tych pieniędzy, bo apelacja potrwa co najmniej kilka lat, kiedy on już będzie w innym wymiarze, oby bez GMO, choć może jego żona i trójka dzieci się załapią na tę marną rekompensatę. Jest to jednak silny dowód, że coś z tym środkiem jest bardzo nie tak.

W reakcji na werdykt sądu wiceprezes Monsanto Scott Partridge potwierdził, że nie ma związku między glifosatem, a rakiem i że „werdykt nie zmienia ponad czterdziestolecia bezpiecznego użytkowania i nauki kryjącej się za produktem„. Dobry żart.

Dla mainstreamowych mediów typu „Polityka” prawda jest dokładnie taka sama, Marcin Rotkiewicz pisze tak:

„Ponieważ to nie sądy decydują o stanie wiedzy naukowej i medycznej (ja: tak, nie decydują, ale ludzie w nich zasiadający zazwyczaj czytać jednak potrafią i to ze zrozumieniem), warto więc zadać pytanie, czy Roundup (i szerzej glifosat) rzeczywiście może mieć działanie kancerogenne? Najkrótsza odpowiedź brzmi: nie. A trochę dłuższa: przeprowadzone dotąd liczne badania naukowe nie znalazły związku między glifosatem a nowotworami. Taką opinię wydały prawie wszystkie najważniejsze światowe instytucje zajmujące się bezpieczeństwem tego typu substancji dla ludzi, włącznie z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). I trudno się dziwić: glifosat jest pod względem toksyczności łagodnym środkiem, nie kumuluje się w organizmie, a w środowisku dość szybko ulega biodegradacji. Dla ludzi jest np. 40 razy mniej toksyczny niż kofeina (toksyczność przewlekła).”

Rotkiewiczowi proponuję zatem przerzucenie się na poranny glifosat, może umysł mu się nieco bardziej rozjaśni. Ja mimo wszystko wolę popijać kawę, choć pijam ją bardzo rzadko.

To, że w 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zakwalifikowała glifosat, jako potencjalnie rakotwórczy dla ludzi jest kolejny spiskiem przeciwko ludzkości. Tak przynajmniej według Rotkiewicza.

Podając dziecku komercyjne płatki zbożowe lub kukurydzę GMO zastanów się dwa razy, komu chcesz wierzyć. Jaka jest Twoja prawda. Co zrobiłaś, żeby dowiedzieć się więcej. Czy oglądasz tylko TV i czytasz popularne gazety? Czy może jednak drążysz niewygodne tematy, nie przyjmujesz wszystkiego jak leci, tylko dlatego, że tak uważa większość. Trafiłaś na ten blog nieprzypadkowo. I na nim pozostań, bo zmieni Twoje postrzeganie rzeczywistości.

Reklama

Ekologiczne super pokarmy
Podając te super pokarmy dziecku masz pewność, że dajesz mu jedzenie najlepszej jakości wolne od glifosatu i GMO – kupisz je w BioLoveShop.com

Źródła:
Monsanto’s Dirty Dozen. Twelve Products that Monsanto has Brought to Market https://www.globalresearch.ca/monsantos-dirty-dozen-twelve-products-that-monsanto-has-brought-to-market/5537809
12 reasons why even a low level of glyphosate exposure is unsafe, https://www.naturalnews.com/2019-01-17-12-reasons-why-glyphosate-exposure-unsafe.html
Monsanto z rekordową karą za Roundup. Czy kalifornijski sąd miał rację? https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1759936,2,monsanto-z-rekordowa-kara-za-roundup-czy-kalifornijski-sad-mial-racje.read
Roundup for breakfast-part-2, https://www.ewg.org/release/roundup-breakfast-part-2-new-tests-weed-killer-found-all-kids-cereals-sampled
AAP Makes Recommendations to Reduce Children’s Exposure to Pesticides, https://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/Pages/AAP-Makes-Recommendations-to-Reduce-Children%27s-Exposure-to-Pesticides.aspx
Detection of Glyphosate Residues in Animals and Humans, https://www.omicsonline.org/open-access/detection-of-glyphosate-residues-in-animals-and-humans-2161-0525.1000210.pdf
In addition to insecticides many herbicides, https://www.coursehero.com/file/pisuvl/In-addition-to-insecticides-many-herbicides-volatilize-rapidly-and-are-detected/
GMO Seralini What were the study’s findings? https://www.gmoseralini.org/faq-items/what-were-the-studys-findings/
Potential toxic effects of glyphosate and its commercial formulations below regulatory limits, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S027869151530034X
Monsanto and the EPA have been lying to us for years about Roundup, https://thehill.com/blogs/pundits-blog/energy-environment/324386-monsanto-and-the-epa-have-been-lying-to-us-for-years
Unidentified Inert Ingredients in Pesticides: Implications for Human and Environmental Health, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1764160/
The man who beat Monsanto: They have to pay for not being honest, https://www.theguardian.com/business/2018/sep/25/monsanto-dewayne-johnson-cancer-verdict

 


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (2)

  1. Czy ma Pani pewność, że mąka i inna żywność eklogiczna nie zawiera glifosatu? Też staram się zdrowo żywić rodzinę, ale ostatnio czytałam gdzieś, że nawet przy uprawach ekologicznych zboże suszone jest Roundapem. Ma Pani jakieś sprawdzone marki, do których ma zaufanie? Ja już nie wiem, co kupować, by mieć pewność, że jest bez pestycydów.

    1. Hej Gosia, nie Pani tylko Noemi. Oczywiście 100% pewności nigdy nie masz, ale trzeba komuś zaufać. Co do mąk to Babalscy (https://bioloveshop.com/36_babalscy) są dobrą firmą, której myślę, że można zaufać. Gdzie czytałaś o tym, że też uprawy eko są suszone roundupem? Możesz jakiegoś linka podesłać. Jakoś nie wydaje mi się żeby tak było. To już byłoby skrajne oszustwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.