Leki, które zabijają dzieci i jak temu przeciwdziałać
Powszechnie stosowane leki bez recepty mogą być śmiertelne, jeśli dostaną się w niepowołane ręce, takie jak na przykład rączki Twojego dziecka.
Pediatrzy z reguły rozpoczynają doradzać rodzicom jak zapobiec zatruciu dziecka dopiero gdy dzieci mają ok. 6 miesięcy, czyli wtedy gdy powoli stają się mobilne i odkrywają swoje otoczenie.
Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Pediatrics sugerują, że edukacja na temat zatruć dzieci powinna rozpocząć się znacznie wcześniej. Naukowcy z University Banner-Medical Center Phoenix w Arizonie badali zatrucia niemowląt poniżej 6 miesiąca życia – okazało się, że było ich w USA aż 270 tysięcy z czego 97% niezamierzone.
Najczęstszą przyczyną przypadkowych zatruć jest PARACETAMOL
Nieumyślne zatrucia paracetamolem to ponad połowa.
Jednak znaczna część, bo aż 37 procent jest wynikiem błędów terapeutycznych podczas podawania Paracetamolu, w tym podania niemowlęciu innej dawki niż była zalecana, podania leku dwa razy, za szybko lub inną drogą niż lek powinien był być podany (czyli jak można się domyślić czopek do buzi) lub w ogóle niewłaściwego leku.
Paracetamol jest bardzo często przepisywany niemowlętom i dzieciom (w USA ponad 11% dzieci zażywa ten lek raz w tygodniu!!!). Najczęściej na obniżenie gorączki.
Jeśli chcesz przeczytać o alternatywnych sposobach obniżania gorączki – zobacz:
http://noemidemi.com/w-jaki-sposob-mozesz-naturalnie-zbic-goraczke-u-dziecka-w-krotkim-czasie/
Wystarczy, że dorosła osoba weźmie tylko 25% więcej niż maksymalna zalecana dawka i już może to stanowić istotne zagrożenie dla jej wątroby, a co dopiero w przypadku małego dziecka. Jednorazowe zażycie zaledwie czterokrotności dziennej dawki naraz – może być śmiertelne dla dorosłego człowieka.
Co interesujące ostatnie badania wykazały, że zażywanie tylko trochę więcej niż maksymalnej rekomendowanej dawki dziennie, ale przez kilka dni pod rząd (czyli takie stopniowe przedawkowanie) może być nawet groźniejsze niż jednokrotne wzięcie znacznie większej dawki.
Dzieci metabolizują paracetamol inaczej niż dorośli i ryzyko uszkodzenia wątroby od nadmiaru paracetamolu jest nieco niższe u dzieci, ale jednak bardzo często się zdarza – szczególnie przy powtarzających się dawkach.
Co jeśli Twoje dziecko zatruje się Paracetamolem?
Antidotum to NAC (ACC) czyli acetylocysteina.
Dobrze ją mieć w domu gdy stosuje się Paracetamol. NAC jest podawany jako część standardowej terapii w przypadku przedawkowania acetaminofenu.
Acetylocysteina jest normalnym lekiem dostępnym w aptece bez recepty, zwykle stosowanym w przewlekłych chorobach dróg oddechowych, w zapaleniu zatok i ucha.
Chociaż generalnie lepiej oczywiście nie stosować leków zawierających paracetamol. Jeśli już musisz go użyć albo zaaplikować dziecku to weź go wraz z NAC.
Uszkodzenia wątroby spowodowane przez paracetamol w dużym stopniu wynikają z faktu, że przyspiesza on wykorzystanie glutationu, czyli ważnego związku antyoksydacyjnego wydzielanego przez wątrobę w odpowiedzi na działanie toksycznych ekspozycji.
Glutation pomaga chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jeśli zapewnisz wystarczająco wysoki poziom glutationu, to w dużej mierze zapobiegniesz szkodom jakie może wyrządzić paracetamol. NAC właśnie przeciwdziała obniżaniu się poziomu glutationu w organizmie.
Toksyczność acetaminofenu można skutecznie zneutralizować natychmiastowo podając NAC.
Jeśli masz w domu dzieci i paracetamol dobrze mieć także butelkę czy saszetki acetylocysteiny. Terapię NAC, w celu uzyskania najlepszych wyników, należy rozpocząć w ciągu ośmiu godzin od ostrego przedawkowania.
Jeśli podejrzewasz, że nastąpiło przedawkowanie, należy oczywiście niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej.
Jeśli nie jest to możliwe, WHO (czyli Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca następujące procedury:
Podanie doustne NAC jest dobrym sposobem na zatrucie paracetamolem (chyba że istnieją przeciwwskazania np. problemy z oddychaniem czy uporczywe wymioty). Zwykle zalecana jest dawka nasycająca 140 mg/kg, a następnie w ciągu 4 godzin dawki podtrzymujące – 70 mg/kg doustnie podawane co 4 godziny.
Takie dawkowanie jest zwykle zalecane się w ciągu 72 godzin. Jednak nowsze doświadczenia kliniczne sugerują utrzymywanie dawkowania do czasu poprawienia się stanu pacjenta.
Inne groźne leki
Inne zagrożenia z domowej apteczki i nie tylko to m.in. Ibuprofen, krem na pieluszkowe odparzenia, antybiotyki, leki na żołądek, leki na kaszel, kremy, kosmetyki. Jeśli mieszkasz w wielopokoleniowym domu – szczególnie trzeba uważać na leki dla starszych osób – gdyż one często zawierają narkotyki.
Rodzice blokują dostęp do gniazdek elektrycznych, a zapominają o odpowiednim zabezpieczeniu leków przed dostępem dziecka, a zatrucia lekami zdarzają się 36 razy częściej niż porażenia prądem.
Uważaj szczególnie na następujące leki:
Pastylki na serce – u dzieci, mogą one powodować niebezpiecznie niskie ciśnienie krwi i tętna, a nawet doprowadzić do drgawek
Maści do smarowania bolących mięśni – kamfora jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ po połknięciu działa bardzo szybko. Objawy zatrucia mogą wystąpić w ciągu 10 do 20 minut, a często mogą doprowadzić do drgawek bez żadnego ostrzeżenia. Uważaj na maść Vicks – nigdy nie stosuj jej u małego dziecka (zawiera właśnie kamforę).
Leki przeciwbólowe na receptę – dla dziecka, nawet pół tabletki hydrokodonu może być śmiertelne.
Aspiryna i olejek wintergrinowy (olejek strzęślowy) – olejek wintergrinowy jest szczególnie niebezpieczny ponieważ jego przyjemny zapach kusi małe dzieci, a jedna łyżeczka tego olejku stanowi równowartość prawie 90 aspiryn dziecięcych.
Leki przeciwdepresyjne – po lekach przeciwbólowych, leki przeciwdepresyjne są drugą najliczniejszą przyczyną przypadkowej śmierci z powodu zatrucia u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Krople do oczu i spray do nosa – mogą prowadzić do poważnych konsekwencji po doustnym przyjęciu przez malucha. Zaledwie 6 ml może prowadzić do śpiączki.
Leki przeciwcukrzycowe – cukrzyca jest tak powszechną chorobą i wzrasta ilość przepisywanych leków, że wraz z nimi także występowanie zatruć u dzieci tymi lekami.
Jeśli widzisz dziecko zjadające pigułki lub leki, reaguj natychmiast, nie czekaj z podjęciem działań. Na początku objawy zatrucia mogą nie być widoczne, ale skutki uboczne mogą pojawić się kilka godzin później.
Skontaktuj się niezwłocznie z pogotowiem.
Możliwe objawy zatrucia:
- drgawki
- niskie ciśnienie krwi i słabe tętno
- niezwykła senność
- letarg
- śpiączka
- nudności lub wymioty
- nadmierne pobudzenie
Cenne wskazówki jak uniknąć zatruć lekami:
– Za każdym razem podając leki dziecku starannie rozważ stosunek ryzyka do korzyści. Przeczytaj dokładnie ulotkę. Zwróć uwagę na możliwe skutki uboczne. Nie dawaj więcej ani nie stosuj dłużej niż to dozwolone w ulotce lub przez lekarza.
– Trzymaj wszystkie leki z daleka od dziecka, nawet te których używasz codziennie i które wygodnie byłoby mieć na nocnej szafce. Szczególnie uważaj na kolorowe tabletki, które łatwo mogą skusić dziecku.
– Nigdy nie pozwalaj, aby dziecko samo brało sobie tabletki czy inne środki – nawet takie które codziennie zażywa, Ty zawsze przygotowuj mu to co ma zażyć, nawet jeśli są to nieszkodliwe witaminy.
Uwaga: niektóre witaminy do ssania dla dzieci są tak pyszne w smaku, że dziecko może chcieć zjeść naraz całe opakowanie myśląc, że to cukiereczki – jeśli takie witaminy zawierają żelazo – mogą być bardzo szkodliwe w nadmiarze, a nawet spowodować śmierć.
Czasem trudno obyć się bez paracetamolu, ale jak następnym razem coś będzie Cię boleć możesz wypróbować którąś z poniższych naturalnych metod uśmierzania bólu.
Naturalne przeciwbólowe alternatywy dla paracetamolu:
Astaksantyna – jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne, a w wielu przypadkach działa znacznie skuteczniej niż wiele niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Imbir – ma właściwości przeciwzapalne i przynosi ulgę w bólu, poprawia funkcjonowanie żołądka. Najlepszy w formie herbaty/ciepłej wody z dużą ilością świeżego imbiru, cytryny i miodu.
Kurkumina – podstawowy składnik terapeutyczny występujący w kurkumie. W badaniu z udziałem pacjentów z zapaleniem kości i stawów, którzy dodano 200 mg kurkuminy dziennie zmniejszyła się ich bolesność i zwiększyła możliwość ruchu.
Boswellia – zioło zawierające silne właściwości przeciwzapalne, które było cenione przez tysiące lat. Bardzo dobrze działa przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Bromelaina – czyli enzym odpowiedzialny za trawienie białek, który możesz znaleźć w rdzeniu ananasa jest naturalną przeciwzapalną substancją. Może być spożywana w formie suplementu lub świeżego ananasa – najlepiej zmiksować ananasa wraz z fragmentem rdzenia.
Olejki z wiesiołka, z czarnej porzeczki i z ogórecznika – zawierają kwas tłuszczowy gamma-linolenowy (GLA), który jest przydatny w leczeniu bólów artretycznych.
Maść z pieprzem cayenne – pieprz cayenne zawiera duże ilości kapsaicyny, która ma silne działanie przeciwbólowe. Uśmierza ból poprzez ograniczenie produkcji substancji P w organizmie odpowiedzialnej za przesyłanie sygnału o bólu do mózgu.
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sam.
Źródła:
https://www.doz.pl/leki/p905-ACC
https://bazalekow.mp.pl/lek/65868,ACC-tabletki#indication
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/01/27/acetaminophen-infant-poisoning.aspx
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26764361
http://www.who.int/selection_medicines/committees/subcommittee/2/acetylcysteine_rev.pdf
http://www.webmd.com/children/news/20160113/acetaminophen-tops-list-of-accidental-infant-poisonings?src=RSS_PUBLIC#1
http://www.greenmedinfo.com/disease/acetaminophen-tylenol-toxicity
Dzieki za ten artykul. Bardzo cenne porady. Nie slyszalam wczesniej o tej acetylocysteinie.
Dzięki :). Polecam się
Noemi ja troche z innym tematem.
Moje dziecko ma opryszczke, jak sobie z tym poradzic?
Oj to przykre. Ile ma lat? Spróbuj smarować olejem kokosowym z odrobinka olejku oregano (np. 2 duże łyżki oleju kokosowego i jedna kropelka oregano). Tylko uwaga żeby to nie było za mocne i raczej żeby dziecko tego nie jadło. Smaruj miejscowo. Ale lepiej skonsultuj to tez z lekarzem – opryszczka u dziecka to poważna sprawa. Zdrowia życzę!
6 lat, no niestety nic przyjmnego.
Ok tak smaruje, mowi, ze jest lepiej.
Dziekuje Kochana.
Jak ma 6 lat to juz nie ma takiego problemu z olejkiem oregano, ale oczywiscie trzeba uwazac. To naprawde szybko powinno pomoc. Zdrowka! <3
sciskam Cie 🙂
witaj, proszę o pomoc w zakresie leków przeciwbólowych po porodzie. Niestety będę miała cięcie a nie chciałabym zażywać paracetamolu, który jest standardowo podawany. Czy jest jakiś lek, który będzie bezpieczny podczas karmienia piersią? Serdecznie pozdrawiam