Wybierz Strona

Czy wiesz, że Twojemu dziecku zaraz po urodzeniu aplikuje się antybiotyk?

utworzone przez | 22.01.2017 | Ciąża i poród, Niemowlę, Zdrowie dziecka | 10 Komentarze

8 176

czyli wszystko o zabiegu Credégo

Twoje dziecko standardowo zaraz po porodzie w polskim szpitalu jest poddawane kilku zabiegom.

Warto wiedzieć co może je spotkać i jak ewentualnie na to zaradzić.

Po pierwsze – standardowe ważenie, mierzenie i określenie podstawowych parametrów zdrowotnych na podstawie skali Apgar.

Po drugie – szczepienia – w Polsce (w przeciwieństwie do wielu innych cywilizowanych krajów jak np. Niemcy, Wielka Brytania czy Japonia) w pierwszej dobie życia Twojego dziecka podawane są dwie szczepionki – przeciwko gruźlicy (BCG) oraz przeciwko żółtaczce (WZW B). Temat szczepień poruszałam już w kilku postach.

Po trzecie – zastrzyk z witaminą K – o tym pisałam tu: http://noemidemi.com/czy-zastrzyk-z-witamina-k-dla-noworodka-to-dobry-pomysl/

Po czwarte – Zabieg Credégo – i to chciałabym bardziej szczegółowo opisać.

Zabieg Credégo to podanie niemowlęciu zaraz po porodzie kropel do oczu z 1% roztworem azotanu srebra (po którym może nastąpić jednodniowe ropienie spojówek) lub kropli czy maści z antybiotykiem – erytromycyną.

Skąd się to wzięło?

W XIX wieku obserwowano u około 10% noworodków urodzonych w szpitalach położniczych w całej Europie tzw. noworodkowe zapalenie oka (ON). Bardzo nieprzyjemna choroba, która powodowała utratę wzroku u 3% dzieci, które zostały nią dotknięte.

W 1881 roku, niemiecki lekarz Carl Credé doszedł do wniosku, że infekcje oczu u dzieci były spowodowane infekcjami wenerycznymi matek. Doktor Credé stwierdził, że zakraplając oczy niemowlęcia azotanem srebra jest w stanie zapobiec ON. I faktycznie – liczba zakażeń u noworodków po zastosowaniu tego zabiegu obniżyła się z 30-35 przypadków rocznie do 1 przypadku w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.

Zabieg Credégo podobnie jak wszystkie inne jest obowiązkowy, ale można nie wyrazić na niego zgody.

Ma on chronić przed zakażeniem bakteriami chlamydii i rzeżączki, które potencjalnie dziecko może napotkać przechodząc przez kanał rodny. Te bakterie mogą faktycznie spowodować bardzo poważne w skutkach noworodkowe zapalenie spojówek w skrajnych przypadkach prowadzące do ślepoty – i wtedy jest to w pełni uzasadnione (tak, to są te przypadki kiedy antybiotyk może pomóc). Ale wydaje mi się, że jeżeli kobieta jest pewna, że nie jest zakażona tymi bakteriami (i ma zrobione aktualne badania i jest również pewna wierności swojego partnera, bo to też odgrywa tu istotną rolę) – nie ma potrzeby, by profilaktycznie podawać antybiotyk. W przypadku cesarskiego cięcia kiedy nie dochodzi do kontaktu z bakteriami z kanału rodnego (również niestety z tymi dobrymi – tak potrzebnymi niemowlakowi) – wydaje się to zupełnie bezsensowne, ale jest również praktykowane.

Myślisz więc, że Twojemu dziecku nigdy nie podałaś antybiotyku, a tu się okazuje, że dostało go najspokojniej w świecie w swojej pierwszej dobie życia.

Zabieg Credégo – za i przeciw:

Korzyści:

 • Erytromycyna może zmniejszyć ryzyko chlamydii i ON
 • Erytromycyna może być niezbędna jeśli matka nie była badana pod kątem chlamydii i rzeżączki lub gdy wyniki nie były prawidłowe lub też gdy ma niewiernego partnera seksualnego (z określeniem tego może być problem)
 • Erytromycyna jest szczególnie przydatna w regionach gdzie zachorowalność na chlamydię i rzeżączkę są bardzo wysokie

Zagrożenia:

 • skutki uboczne obejmujące – podrażnienie oczu i zaburzenia widzenia, które mogą utrudniać tworzenie więzi noworodka z matką
 • powszechne stosowanie może przyczyniać się do rozwoju bakterii opornych na antybiotyki (o antybiotykach ogólnie – więcej tu: http://noemidemi.com/jak-antybiotyk-wplywa-na-ciebie-i-twoje-dziecko/)
 • erytromycyna nie jest w 100% skuteczna (zdarzają się przypadki zachorowań na ON mimo podania antybiotyku)

Oceń więc sama za i przeciw.

Jeśli jesteś pewna swojego zdrowia możesz nie zgodzić się na zabieg Credégo, tak jak na każdy inny zabieg, który przeprowadzany jest na Twoim dziecku.

DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sam.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3828094/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2795679/

http://evidencebasedbirth.com/is-erythromycin-eye-ointment-always-necessary-for-newborns/

Przeczytaj także:

10 komentarzy

 1. Gosia

  Noemi, czym wyleczyłabyś zapalenie spojówek u dziecka? Mój synek (4 lata) wrócił z przedszkola z takim zapaleniem, z oczu ciekła mu żółta wydzielina w ogromnych ilościach , oczy spuchnięte i czerwone. Nasz naturopata nie miał dziś wolnej wizyty i poszliśmy do przychodni do internisty. Dostaliśmy antybiotyk: Biodacyna, 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni po 1 kropli. Zakroplilam mu dziś dwa razy ale zastanawiam się czy dobrze robię. Unikamy antybiotyków ale dziś nie widziałam innego sposobu. Co mogę zrobić żeby ten antybiotyk jak najmniej mu zaszkodził ? Stosować go dalej? Wprowadzić jakieś probiotyki? Help!

  Odpowiedz
 2. Gosia

  Witam, Noemi piszesz: ” Jeśli jesteś pewna swojego zdrowia możesz nie zgodzić się na zabieg Credégo, tak jak na każdy inny zabieg, który przeprowadzany jest na Twoim dziecku. ” Jest jakis przepis dotyczacy tej kwestii? Pisze w zwiazku z afera – Rodzice nie zgodzili sie na podanie wit. K oraz na przeprowadzenie zabiegu Credégo i odebrano im natychmiastowo prawa do dziecka. Jestem oburzona, kibicuje Rodzicom, ktorzy musza sie ukrywac 🙁 . Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
  • Noemi Demi

   Hej Gosia, gwarantuje Ci to Karta Praw Pacjenta. Ta afera dotyczy wcześniaka, którego rodzice nie zgodzili się na “ogrzanie” dziecka. Brak zgody na zabieg Credego i podanie witaminy K – to kwestia drugorzędna, ci rodzice przede wszystkim wzięli dziecko ze szpitala bez zgody personelu. Nie chcę w to wnikać. Za mało znam szczegółów. Ale ja nie zgodziłam się na zabieg Credego, a witaminę K podałam tylko doustnie – i nie chcieli mi odebrać praw rodzicielskich :). Na szczęście.

   Odpowiedz
   • Gabi

    Noemi, doustnie podano dziecku w szpitalu czy sama już w domu?

    Odpowiedz
    • Noemi Demi

     Gabi, smarują dziecku oczy maścią z antybiotykiem w szpitalu.

     Odpowiedz
 3. Agga

  A co ze szczepionkami?
  Noemi Demi – podałas w pierwszej dobie?

  Odpowiedz
 4. Joanna

  Ja się nie zgodziłam na zabieg Credego ale zatkany kanalik był u syna przez prawie rok i teraz to oko jest mniejsze :/

  Odpowiedz
  • Noemi

   przykro mi. Wszystkiego dobrego dla Was! <3

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha loading...

Hej Kochana, mam dla Ciebie prezent!

Zapisz się na Newsletter i odbierz darmowy e-book „Zdrowe jedzenie 7 dni w tygodniu” dla Ciebie i Twojego dziecka

Właśnie zapisałaś się na Newsletter Noemi Demi. Dziękuję!

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This