15 naturalnych sposobów na kolkę niemowlęcą
Dzieci płaczą. To normalne. Tak więc, jako nowo upieczona mama, nie martw się, jeśli Twoje dziecko lubi płakać. Ale co zrobić kiedy ten normalny płacz przeradza się w coś więcej? Co zrobić, jeśli dziecko ma kolkę?
Jak w ogóle zdiagnozować, że to faktycznie jest kolka niemowlęca?
Jest taka zasada wymyślona przez mądrego doktora, która nazywa się reguła trzech:
Z kolką niemowlęcą masz najprawdopodobniej do czynienia kiedy:
- dziecko płacze przez 3 godziny dziennie,
- przez co najmniej 3 dni w tygodniu,
- i przez 3 kolejne tygodnie.
Jakie charakterystyczne objawy wiążą się jeszcze z kolką?
Intensywny płacz pojawiający się często o tych samych porach dnia, najczęściej wieczorem, płacz pozornie bez powodu, wyginanie się dziecka do tyłu, zaciskanie piąstek, odskakiwanie od dotyku. Płacz brzmi zupełnie inaczej niż zwykle, dziecko nie chce jeść, nie można mu wepchnąć piersi do ust, a jak już się uda to i tak nie pociągnie, jako mama doskonale wiesz, że nie jest to normalny płacz. A najgorsze jest to, że tak trudno ten płacz zatrzymać, co wiąże się z uczuciem bezradności i frustracji u rodziców.
Co powoduje kolki u niemowlęcia?
Lekarze nie do końca są zgodni co powoduje kolki. Niektórzy uważają, że jest to rytuał przejścia, który zwykle zaczyna się w wieku kilku tygodni i trwa do 3-4 miesiąca życia. Inni obwiniają niedojrzały przewód pokarmowy, alergie, rozwijający się mózg i układ nerwowy. Niektórzy mają teorię, że dzieci mające kolki są „introwertykami” i bardzo łatwo je nadmiernie pobudzić, co jest dla nich niekorzystne. Oczywiście, zawsze dobrze jest skonsultować się ze swoim pediatrą (najlepiej naturopatą), aby wykluczyć inne potencjalne problemy.
Kolka dotyka zarówno niemowląt karmionych piersią jak i butelką i jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości.
Jeśli masz do czynienia z kolką niemowlęcą wypróbuj poniższe metody.
15 naturalnych sposobów na kolkę niemowlęcą:
1. Sprawdź czy dziecko nie ma przypadkiem refluksu
Pierwszą rzeczą jaką powinnaś wykluczyć jest refluks. Objawy refluksu często mogą być podobne do objawów kolki. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć refluks i chcesz się dowiedzieć jak sobie z nim poradzić przeczytaj ten artykuł: 7 naturalnych sposobów na refluks
2. Skonsultuj się z doradcą laktacyjnym
Jeśli jesteś karmiąca mamą i jest to Twoje pierwsze dziecko dobrze jest poprosić o profesjonalną poradę. Jest bardzo wiele problemów anatomicznych, które mogą powodować płacz dziecka. Niestety, większość pediatrów nie jest wyszkolonych, aby Ci w tym pomóc. Zgłoś się do osoby, która ma certyfikat IBCLC. Twoje dziecko może źle obejmować brodawkę i otoczkę piersi, może źle ssać, mieć problem z językiem lub z wargami. A wszystkie te problemy mogą powodować objawy kolki. Również dobrze mieć pewność, że dziecko je wystarczająco dużo tłuszczu, a nie tylko samo wodniste mleko, które leci z piersi na początku karmienia. Tłuste mleczko uspokaja żołądek, pomaga w trawieniu i daje uczucie sytości. Jeśli kupka niemowlęcia jest zielonkawa, spieniona lub śluzowata, zwykle jest to oznaką, że zjada zbyt wiele tego pierwszego mleka, co może powodować problemy trawienne. Ważne jest aby przystawiać dziecko do jednej piersi i pozwolić mu wyssać mleko do końca i dopiero jak już mleka nie będzie, to przystawić do drugiej, jeśli dalej będzie głodne. Dla maleństwa ważne jest odpowiednie ssanie, ale również pozycja w jakiej jest ułożone podczas karmienia, komfortowa, przylegająca całym ciałem równolegle do ciała mamy, z główką wyżej w stosunku do reszty tułowia, w ciszy i spokoju.
3. Dieta mamy karmiącej
Jeśli jesteś mamą karmiącą niemowlę z kolką powinnaś zrezygnować z żywności, która może wywoływać te objawy. Głównym winowajcą jest mleko i nabiał. Inne problematyczne pokarmy to powszechne alergeny takie jak pszenica, gluten, jaja, skorupiaki, cytrusy, kofeina i pikantne potrawy. Unikaj również pokarmów wzdymających takich jak warzywa krzyżowe (skądinąd bardzo zdrowe czyli brokuł, kalafior, brukselka, kapusta) oraz grochu. Niedojrzały układ pokarmowy Twojego dziecka może źle reagować na niektóre białka. Aby zaobserwować różnicę taką dietę powinnaś stosować co najmniej 2-4 tygodnie.
4. Jeśli używasz mieszanki mlecznej – zmień na inną
Twoje dziecko może reagować na jakiś składnik w obecnej mieszance. Może również mieć problem z tolerancją laktozy, wtedy trzeba wypróbować specjalne bezlaktozowe mieszanki.
5. Upewnij się, że niemowlę jest wypoczęte
Mimo, że Twoje maleństwo praktycznie tylko je i śpi, może czuć się momentami bardzo zmęczone. Jeśli przeoczysz ten moment może być trudno ukoić płacz i uśpić dziecko, bo będzie tak zmęczone, że nie będzie mogło zasnąć. Obserwuj i zapisuj rytm dnia dziecka, aby poznać ile czasu jest aktywne, jak długo śpi, aby nie przegapić chwil, kiedy trzeba je położyć.
Przy pierwszym dziecku zapisywałam skrupulatnie każde karmienie, każdą drzemkę i każdą kupkę. Przy drugim wyluzowałam, ale niedawno koleżanka pokazała mi bardzo fajną aplikację na komórkę Baby Tracker – gdzie w prosty i szybki sposób odnotowujesz karmienia, drzemki i zmiany pieluszek. Poznanie harmonogramu dnia i zwyczajów dziecka może ułatwić odczytywanie sygnałów jakie wysyła Ci dziecko, lepiej zaspokajać jego potrzeby i tym samym mieć więcej spokoju. Oczywiście możesz to też poznać bez takiej aplikacji, ale czasem jest tyle rzeczy do zrobienia w ciągu dnia, że na przykład umyka Ci ile dziecko tak naprawdę spało, wydawało Ci się, że 15 minut, a tu się okazuję że 1,5 godzinki.
Noworodki muszą wrócić do łóżeczka w ciągu 1-2 godzin od przebudzenia, a dla niektórych jest to wręcz 45 minut (akurat na karmienie i zmianę pieluszki).
6. Poczucie bliskości
W ostatnich tygodniach życia w łonie matki środowisko dziecka jest przytulne, ciemne i ciepłe. Kiedy niemowlę przychodzi na świat ta wielka przestrzeń, którą ma nagle wokół siebie może być dla niego wręcz przerażająca. Pierwsze trzy miesiące życia noworodka określa się czasem jako „czwarty trymestr” ciąży. Możesz pomóc dziecku przystosować się do tego zewnętrznego świata poprzez chustowanie go. W wielu kulturach noszenie dzieci w chuście jest normą i żadna mama nie pomyślałaby o kładzeniu dziecka na macie aktywności czy samotnie w łóżeczku. Bliskość mamy i ciepło chusty może uspokoić niemowlę z kolką. Jeszcze lepiej gdy możesz dziecko nosić lub kłaść na sobie tak aby jego ciałko miało kontakt z Twoją gołą skórą. Taki kontakt skóra do skóry pomaga uregulować oddech niemowlęcia, temperaturę, tętno, poziom cukru we krwi oraz ciśnienie. Może także pozytywnie wpływać na nastrój.
Dobrym rozwiązaniem jest też otulanie niemowlęcia do snu. Odpowiednie otulanie tetrową pieluszką lub specjalnym otulaczem stwarza dziecku podobne warunki do tych jakie miało w brzuchu, lepiej zasypia i nie budzi się po każdym odruchu Moro, czyli nagłym wyprostowaniem rączek i nóżek w wyniku jakiegoś hałasu czy zmiany pozycji. To może się podobać dzieciom do ok. 3 – 4 miesiąca życia czyli mniej więcej tak długo jak występuje odruch Moro.
Pomocne jest jeszcze wspólne spanie w nocy i w ciągu dnia. Tylko oczywiście trzeba uważać, żeby maleństwa nie zgnieść. Jeśli masz bardzo mocny sen i kręcisz się w nocy to jednak bym tego nie praktykowała. Choć matki przecież zazwyczaj śpią tylko jednym okiem.
7. Cisza wcale nie jest najlepsza dla dziecka
W łonie mamy nigdy nie było cicho. Dziecko słyszało bicie serca, odgłosy trawienia, oddychanie, stłumione głosy z zewnątrz. To wszystko jest bardzo zbliżone do odgłosu odkurzacza lub suszarki do włosów, dlatego takie dźwięki bardzo niemowlę uspokajają. Nie musisz jednak mieć włączonego odkurzacza przez całą noc, możesz wykorzystać do tego już nagrane dźwięki (np. na YouTube) choć jeśli chcesz trzymać to przy dziecku to lepiej żeby nie był to telefon ani iPad – nic połączonego z siecią bo zarówno WIFI jak i fale elektromagnetyczne telefonu są bardzo szkodliwe dla rozwijającego się w zawrotnym tempie mózgu Twojego maleństwa, najlepiej po prostu puścić taki dźwięk z CD. Dobre są też dźwięki wydawane przez Ciebie – szyyyyy lub dźwięk uuuuuu lub mmmmmm.
8. Odruch ssania
Potrzeba ssania u niemowlęcia jest niezwykle silna i musi zostać zaspokojona. Jest to „być albo nie być” dziecka, bez odruchu ssania ssak w naturze nie jest w stanie przeżyć, tak więc dziecko musi ssać nawet jeśli w danej chwili nie je. Niemowlę ma odruch wsadzania do buzi własnych piąstek, prędzej czy później wpadnie na ssanie własnego kciuka. Jeśli chcesz jednak mu tego zaoszczędzić to podaj smoczek (najlepiej taki ekologiczny z naturalnego kauczuku). Z dwojga złego jest lepszym wyborem, bo jak nadejdzie czas na odzwyczajenie po prostu mu go zabierzesz, z palcem jest trochę gorzej. Czasem w sytuacji awaryjnej pomaga podanie do ssania Twojego małego palca.
9. Świeże powietrze
Czasem wyjście z dzieckiem, które płacze, na świeże powietrze czyni cuda. Słońce, wiatr, świergot ptaków, ruch gałęzi drzew – to wszystko pomaga zainteresować się czymś innym niż kolką i automatycznie poprawia nastrój maleństwa.
10. Ciepła kąpiel
Niemowlęta zazwyczaj uwielbiają ciepłą kąpiel. Może pomóc uspokoić brzuszek oraz poprawić nastrój, ukoić i spowodować senność. Nie dodawaj żadnego mydła, po prostu zanurz dzidziusia delikatnie w ciepłej wodzie. Jeśli nie chcesz kąpać dziecka (codzienna kąpiel wcale nie jest wskazana – wystarczy co drugi-trzeci dzień) to możesz też położyć na brzuszku dziecka ciepłą szmatkę, to też pomaga.
11. Ruch
Ruch jest zbawienny. Chodzenie po domu z dzieckiem, wożenie w wózku, wożenie w samochodzie, huśtawki, wibrujące foteliki czy hamak dla dziecka zrobiony z chusty i dwóch haczyków po dwóch stronach łóżeczka czy kołyska. Ruch pozwala uspokoić dziecko. To wie każdy, ale trzeba znaleźć najbardziej wygodny sposób dla swojego dziecka i dla siebie.
12. Ćwiczenia dla niemowląt
Ćwiczenia i odpowiedni masaż niemowlęcia pomogą uwolnić uwięzione w brzuszku gazy. Możesz delikatnie masować brzuszek – zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rowerek nóżkami – ale nigdy ich nie łącz razem – tylko trzymaj i ruszaj nimi tak po bokach, w pozycji „na żabkę”. Może pomóc również położenie dzidziusia na brzuszku i delikatne ruszanie przód – tył jego pupą, ta pozycja jest bardzo pomocna i też daje chwilę wytchnienia rodzicom, bo możesz po prostu leżeć obok na łóżku i tak masować dziecko. Można też skorzystać z porad i masażu u profesjonalnego kręgarza, który specjalizuje się w masażu niemowlęcym.
13. Naturalne środki lecznicze
Niektórzy lekarze uważają, że kolka jest związana z niedojrzałym układem pokarmowym niemowląt. Uwięzione gazy, osłabiony układ pokarmowy i refluks (wszystkie dzieci mają pewną postać refluksu) mogą prowadzić do objawów kolki. To co możesz wypróbować to:
- woda koperkowa – Gripe Water – do kupienia w aptece
- węgiel aktywowany, który absorbuje nadmiar gazów
- jako mama karmiąca – pij herbatkę z kopru włoskiego co wpłynie pozytywnie na układ trawienny dziecka
- probiotyki dla niemowląt
- lek homeopatyczny Natrum Phosphoricum – naturalna sól komórkowa
14. Zastanów się co podajesz dziecku
Niemowlętom zaleca się podawanie witaminy D3. W składzie różnych witamin D3 często znajdują się jakieś dziwne oleje, które mogą być źle tolerowane przed układ pokarmowy dziecka i za bardzo obciążać jego wątrobę. Spróbuj odstawić wszystkie preparaty jakie podajesz dziecku i zobacz czy po jakimś czasie zauważysz poprawę. Jeśli karmisz piersią – Ty po prostu suplementuj duże ilości witaminy D3, najlepiej z K2, kwasy omega-3, witaminę C i kompleks witaminowy, oraz chlorellę. Wszystko czego dziecko potrzebuje trafi do niego poprzez Twoje mleko – ale tylko pod warunkiem, że Ty nie będziesz miała żadnych niedoborów i Twój organizm będzie właściwie odżywiony. Pamiętaj, że to co spożywasz wpływa na jakość Twojego mleka.
15. Poproś o pomoc
Długi płacz dziecka może być dla mamy psychicznie wykańczający, szczególnie gdy wszystkie dostępne metody nie działają. Jest jeszcze gorszy do zniesienia jeśli towarzyszy mu Twoje niewyspanie, ogólne zmęczenie czy wręcz depresja poporodowa. Dobrze jest mieć wsparcie i pomoc swojego partnera, a jeśli nie – kogoś kto wpadnie do Ciebie kilka razy w tygodniu wieczorem i trochę odciąży. Jeśli nie możesz wytrzymać i masz ochotę potrząsnąć dzieckiem, żeby wreszcie przestało płakać – odłóż je w bezpieczne miejsce i sama wyjdź na chwilę z pokoju i odetchnij. Oczywiście – musisz wrócić, ale już będziesz trochę bardziej spokojniejsza. Twój stan udziela się dziecku – im masz więcej spokoju i cierpliwości w sobie tym jest łatwiej ukoić płacz dziecka.
Kolka jest straszna, ale na szczęście dla pocieszenia powiem Ci, że kiedyś minie – zazwyczaj kończy się około 3-4 miesiąca życia. Bądź cierpliwa stosując te naturalne metody, ponieważ niektóre mogą zabrać trochę czasu zanim zobaczysz efekty – zwłaszcza jeśli chodzi o dietę i pokarm, ale te zmiany najczęściej pomagają.
A Ty jak poradziłaś sobie z kolką niemowlęcą? Co u Twojego maleństwa najlepiej się sprawdziło?
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sam.
Źródła:
Wessel M.A. Paroxsymal fussing in infancy, sometimes called „colic”. Pediatrics 1954
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/colic/basics/lifestyle-home-remedies/con-20019091
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/colic/basics/alternative-medicine/con-20019091
Hej ,Noemi a jakie stężenie tego Natrum Phosphoricum ?
I jak podać niemowlakowi ten węgiel?
Ślę pozdrowienia i uściski :-*
Hej Kama, należy rozgnieść tabletkę lub rozpuścić proszek, zmieszać z wodą (tak aby była gładka struktura) i podać strzykawką do buzi. Dawkowanie – 1g na 1 kg masy ciała niemowlęcia.
Noemi a jakie stężenie ( to chyba się fachowo w przypadku tego leku potencja nazywa) tego Natrum Phosphoricum kupić? 5 czy 9 czy ile? Wiesz może?
Na amerykańskich stronach znalazłam informację Natrum Phosphoricum 6X, ale takiego nie mogę znaleźć do kupienia na polskich stronach. Najlepiej byłoby to jednak skonsultować z jakimś lekarzem naturopatą. Jak mi się uda znaleźć informację to dam niezwłocznie znać.
Bardzo Ci dziękuję 🙂
Witaj Noemi. Moja Mala ma 3 tygodnie i sie juz zaczelo. Meczy sie po kazdym karmieniu. Chce cyca praktycznie co godzine i co 2 godziny w nocy. Czy to normalne, ze tak czesto chce jesc?Ja juz jestem mega umeczona, bo prawie wogole nie spie:(.Dosc czesto jej sie ulewa i kilka razy zwymiotowala tak naprawde powaznie. Staramy sie aby ja odbijac po kazdym karmieniu, ale i tak ciagle ma wiatry i ciagle chce jesc. Zaczelam sie zastanawiac nad smoczkiem.Jaki polecasz? I jakich pokarmow najlepiej unikac przy karmieniu?
Hej Monaica, gratuluję!!!! <3
Tak częste jedzenie to normalka. I tak dobrze, że co 2 godziny w nocy. Zdarza się, że dziecko je co 45 minut.
Musisz spać w ciągu dnia kiedy mała śpi - nie ma innego wyjścia. A musisz być wypoczęta i pełna sił - to najważniejsze.
Czy podajesz małej jakieś witaminy? Czy podajesz probiotyki?
Spróbuj odstawić nabiał.
A co do smoczków to najlepsze są z naturalnego kauczuku.
Noszenie na rękach i/lub w chuście, Viburcol, kładzenie na brzuszku, czasami suszarka – tylko to u nas pomagało 🙂 Na szczęście problem z kolkami mamy już za sobą 🙂
Dzięki Nina za dobre rady 🙂
Faktycznie