8 naturalnych sposobów na ciemieniuchę
Na główce swojego dziecka zauważyłaś chropowatą skórę, która wygląda dziwnie i nieatrakcyjnie? Co to może być?
Zapewne masz do czynienia z ciemieniuchą. Gdyby Twój malec był trochę starszy nazwano by to po prostu łupieżem. Na szczęście, mimo że wygląd ciemieniuchy jest nieprzyjemny to nie powoduje ani żadnego swędzenia ani bólu u dziecka.
Co to takiego ta ciemieniucha?
Jest to łojotokowe zapalenie skóry. Pojawia się na główce we włoskach, ale także wokół oczu, uszu lub brwi, na powiekach, w pachach i w pachwinach. Płatki skóry mogą być suche i łuszczące się – podobne do łupieżu – lub tłuste, grube i żółtawe lub brązowe. Nazwa łojotokowe zapalenie skóry wynika z faktu, że stan ten pojawia się tam, gdzie na ciele znajduje się największa ilość gruczołów łojowych.
Objawy ciemieniuchy
Płaty skóry lub gruba skorupa na skórze głowy
Tłusta lub sucha skóra pokryta łuszczącymi się białymi lub żółtawo-brązowymi łuskami
Płatki skóry (podobne do łupieżu)
Czasami łagodne zaczerwienienie
Co powoduje ciemieniuchę?
Jak to zwykle z takimi dolegliwościami prawdziwa przyczyna nie jest obecnie znana. Możliwym czynnikiem mogą być hormony, które przechodzą od matki do dziecka jeszcze przed urodzeniem. Hormony te mogą powodować nadprodukcję sebum w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych.
Zmiany skórne w postaci ciemieniuchy są wynikiem reakcji drożdże Malassezia. Drożdże rosną w sebum wraz z bakteriami. Malassezia to te same drożdże, które są związane z łupieżem dorosłych, zaburzeniem skóry dotykającym 50 procent populacji świata.
U niektórych niemowląt ciemieniucha może być zakażeniem grzybiczym, co prawdopodobnie wiąże się z antybiotykami podawanymi matce tuż przed urodzeniem niemowlęcia lub tych podawanych rutynowo niemowlętom w szpitalach w ciągu pierwszego tygodnia życia – jak np. maść z erytromycyną (tzw. zabieg Credego, jeśli chcesz przeczytać coś więcej o tym zobacz tu: Zabieg Credego).
Antybiotyki zabijają zarówno szkodliwe jak i te korzystne bakterie. A dziecko bardzo potrzebuje tych dobrych bakterii, aby zapobiec przerostowi drożdży, co powoduje właśnie zakażenie grzybicze. W przypadku niemowląt takie zakażenie może pojawić się na skórze głowy, w okolicach pieluszkowych, ucha lub w buzi.
Ciemieniucha może być również reakcją na szampony lub płyny dla niemowląt, zwłaszcza takie, które zawierają alkohol i inne podejrzane składniki, które nie są przeznaczone do delikatnej skóry dziecka.
Czasami ciemieniucha może być reakcją alergiczną na mieszankę mleczną lub na wprowadzany pokarm stały.
8 naturalnych sposobów na ciemieniuchę
W większości przypadków ciemieniucha nie wymaga interwencji medycznej, zazwyczaj minie sama w ciągu kilku miesięcy.
Jeśli jednak chcesz zwalczyć ciemieniuchę wypróbuj te naturalne metody i nie stosuj kremów przeciwgrzybiczych na receptę, które mogą być toksyczne dla delikatnej skóry dziecka.
Poniżej 8 pewnych, bezpiecznych, naturalnych i łatwych sposobów, aby pozbyć się ciemieniuchy:
1. Kup nawilżacz powietrza
Niemowlęta z ciemieniuchą mogą mieć generalnie suchą i wrażliwą skórę. Używając nawilżacza w sypialni dziecka zapewnisz mu więcej wilgoci w powietrzu, co zmniejszy suchość skóry.
Szczególnie jest to ważne gdy w domu używasz ogrzewania lub klimatyzacji, które bardzo wysuszają powietrze.
2. Codzienne szczotkowanie
Aby pozbyć się płatków skóry najlepiej jest je wyczesać. Najpierw zrób masaż główki, aby rozluźnić łuski, a następnie delikatnie wyszczotkuj miękką szczoteczką.
3. Leczenie olejem
Możesz zastosować do tego organiczną oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno, olej kokosowy virgin lub olejek migdałowy (też najlepiej virgin). Umieść niewielką ilość oleju na dłoni, a następnie delikatnie nałóż go na skórę dziecka upewniając się, że nie spada mu do oczu. Pozostaw olej na 15 minut (lub tak długo, jak się da). Następnie wyczesz wszystkie płatki za pomocą miękkiej szczoteczki. Po dokładnym usunięciu płatków skóry, dokładnie umyj skórę głowy delikatnym szamponem dla niemowląt, aby nie zostawiać oleju, który zatyka pory.
4. Wybierz ekologiczny szampon dla niemowląt
Ciemieniucha zazwyczaj zanika jeśli zaczniesz używać organicznego delikatnego szamponu.
Wiele szamponów/mydełek zalecanych dla niemowląt to w rzeczywistości niebezpieczne produkty. Nie daj się zwieść napisom: „przebadany dermatologicznie”. To nic nie znaczy. Większość produktów dla dzieci, z napisem na opakowaniu „naturalny” zawiera wiele toksycznych i szkodliwych substancji. Każdy kosmetyk który dotyka skóry Twojego dziecka powinien być tak czysty i zdrowy jak to tylko możliwe.
Stosowałabym na Twoim miejscu tylko ekologiczne produkty unikając jak ognia takich marek jak Johnson & Johnson, Emolium, Ziaja czy Hipp, wszystkie one zawierają szkodliwe dodatki, których nawet Ty powinnaś unikać, a co dopiero Twoje niemowlę. Hipp robi dobre ekologiczne pożywienie, które od czasu do czasu można podać dziecku (jak już je stały pokarmy, ale nie za często – bo jest to w końcu przetworzona żywność) – ale kosmetyki Hippa niestety eko już nie są.
5. Ogranicz kąpiele
Wielu lekarzy doradza codzienne mycie głowy szamponem jako sposób na ciemieniuchę.
Na Twoim miejscu jednak oparłabym się tej pokusie gdyż częste mycie głowy powoduje zwiększenie produkcji łoju, co tylko pogorszy ciemieniuchę. Dzieci z chorobami skóry i wrażliwą skórą najlepiej kąpać co dwa – trzy dni.
6. Nawilżanie skóry głowy
Po umyciu główki użyj delikatnego ekologicznego kremu nawilżającego do skóry głowy dziecka. Jak włoski są jeszcze wilgotne i ciepłe balsam lepiej się wchłonie. Może to zapobiegać osłabieniu i łuszczeniu się skóry głowy i zmniejszyć suchość.
7. Dieta niemowlaka
Czasem przyczyną ciemieniuchy może być dieta, szczególnie jeśli dziecko karmione jest mieszanką mleczną, wypróbuj inną. Jeśli dziecko ma ciemieniuchę, czerwone plamki na buzi i biegunkę – koniecznie skontaktuj się z lekarzem i zmień mieszankę.
8. Soda oczyszczona
Wymieszaj taką samą ilość wody i sody, aby utworzyć pastę. Nałóż pastę bezpośrednio na skórę głowy i zostaw na minutę tuż przed kąpielą dziecka. A następnie spłucz wodą już nie używając żadnego szamponu. Soda pomoże oczyścić skórę głowy i ograniczy suchość.
Uwaga:
Jeśli ciemieniucha jest ciężka i rozprzestrzenia się na twarz lub ciało dziecka i jeśli występuje dłużej niż do pierwszych urodzin koniecznie skontaktuj się z lekarzem, najlepiej naturopatą.
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sam.
Źródła:
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cradle-cap/symptoms-causes/dxc-20156920
http://kidshealth.org/en/parents/cradle-cap.html
https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/bathing-skin-care/Pages/Cradle-Cap.aspx
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25822272
https://www.everydayfamily.com/bathing-your-toddler/?pg=2&internallink=bathing-your-toddler#post-219
Hej Noemi, ekstra artykuł! Dzięks! Wypróbowałam tę sodę oczyszczoną u mojego 3-miesięcznego synka. Po kilku dniach stosowania bardzo się poprawiło.
Hej Natalia, bardzo mi miło 🙂 Polecam się na przyszłość! <3