7 rzeczy, których Twój endokrynolog nie wie o nadczynności tarczycy i chorobie Gravesa-Basedowa

7 rzeczy, których Twój endokrynolog nie wie o nadczynności tarczycy i chorobie Gravesa-Basedowa

Nadczynność tarczycy, jeśli jeszcze nie wiesz, że ją masz może być bardzo niepokojąca.

Objawy nadczynności tarczycy

Nagle z osoby w miarę spokojnej zamieniasz się w podenerwowaną istotę, której serce drga nieustannie, a ręce się trzęsą jak u alkoholika. Kołatanie serca i podwyższony puls są typowe przy nadczynności.

Zaczynasz nadmiernie się pocić, po prostu leje się z Ciebie, co wyjątkowo nie jest przyjemne podczas ważnych spotkań zarówno dla Ciebie jak i współuczestników.

Cały czas jest Ci bardzo gorąco, nawet jeśli wcześniej byłaś zmarzluchem.

Zaczynasz bać się wszystkiego, od psa, kota, również swojego, po panią ekspedientkę w sklepie. Istnie przerażające stworzenia boskie.

Masz ogromny apetyt, pożerasz wszystko co znajdzie się w zasięgu wzroku. I … chudniesz. To jest chyba jedyna miła strona nadczynności tarczycy. Możesz objadać się wieloma niezdrowymi rzeczami, a waga spada, bo toaletę odwiedzasz kilka razy dziennie. Przyśpieszony metabolizm to jeden z symptomów.

Wreszcie te objawy nagle zaczynają się układać w całość i idziesz zrobić badanie krwi.

Bardzo, ale to bardzo bardzo niskie TSH, dużo poniżej normy. Werdykt: nadczynność tarczycy.

A najczęstszy jej przypadek to choroba Gravesa-Basedowa.

7 rzeczy, których Twój endokrynolog nie wie o nadczynności tarczycy i chorobie Gravesa-Basedowa
Choroba Gravesa-Basedowa to nic przyjemnego

Wizyta u endokrynologa

No i z takimi wynikami z duszą na ramieniu idziesz do endokrynologa.

Czego się dowiadujesz?

„Ma pani trzy opcje: 1) leki przeciwtarczycowe, 2) jod radioaktywny i 3) operacja tarczycy. ”

Jeśli mimo całej swojej otwartości jeszcze nie zaczęłaś szerzej patrzyć na świat, pracujesz w jakiejś korporacji, ufasz służbie zdrowia – najprawdopodobniej całkowicie zgodzisz się z lekarzem, bo dlaczegóż byś miała kwestionować jego wiedzę?

W takiej sytuacji znajduje się większość chorych, nie tylko na tarczycę. Na każdą chorobę. Czasem są one bardziej banalne, czasem bardziej skomplikowane, ale rzadko kiedy lekarz będzie chciał poszukać prawdziwego źródła problemu i go wyleczyć. Zapamiętaj sobie. Leczenie jest praktycznie zawsze objawowe.

Leki a prawdziwe źródło problemu

Nie neguję konieczności stosowania leków, w pewnych okolicznościach mogą być niezbędne. Szczególnie na tym początkowym etapie kiedy nie wiesz co się z Tobą dzieje i nie jesteś w stanie nad tym zapanować podanie tyreostatyków może być pomocne. Preparaty np. takie jak tiamazol czy propylotiouracyl hamują produkcję hormonów tarczycy, a ich działanie pojawia się po około 2-4 tygodniach przyjmowania. Tyreostatyki łagodzą symptomy takie jak drżenie rąk czy szybkie bicia serca. Są też sytuacje kiedy jod radioaktywny czy wręcz chirurgiczna operacja tarczycy będą niezbędne, ale zatrważające jest to, że większość endokrynologów nigdy nie stara się dotrzeć do prawdziwego źródła problemu.

Dlaczego większość endokrynologów oferuje tylko te trzy opcje leczenia nadczynności tarczycy?

Bo tak są uczeni na studiach medycznych.

Owszem istnieje garstka lekarzy praktykujących medycynę funkcjonalną, ale do tego potrzeba dwóch rzeczy – otwartego umysłu i zgody na odstąpienie od norm. A o to niełatwo w dzisiejszym świecie, szczególnie medycznym.

7 rzeczy, których Twój endokrynolog nie wie o nadczynności tarczycy i chorobie Gravesa-Basedowa

Jakie jest więc te 8 rzeczy, których nie wie Twój endokrynolog:

1. Czynnik autoimmunologiczny choroby Gravesa-Basedowa można odwrócić

Zgodnie z tym co podaje dr Eric Osansky poprzez stosowanie naturalnych metod można doprowadzić do remisji choroby. A kim jest dr Eric Osansky? Chiropraktykiem i lekarzem funkcjonalnym, który sam zachorował na chorobę Gravesa-Basedowa i sam doprowadził do jej zastopowania, choć nie jest to jednoznaczne z jej całkowitym cofnięciem się.

Poprzez usunięcie tego co wyzwala chorobę autoimmunologiczną czyli uzdrowienie jelit, zmniejszenie cytokin prozapalnych oraz zwiększenie limfocytów T można stłumić odpowiedź immunologiczną.

Nie jest to jednak proces łatwy. Wymaga zmiany diety, zmiany stylu życia i konsekwencji.

7 rzeczy, których Twój endokrynolog nie wie o nadczynności tarczycy i chorobie Gravesa-Basedowa
Czynnik autoimmunologiczny choroby Gravesa-Basedowa można odwrócić

2. Zdrowe odżywianie odgrywa kluczową rolę

Gdy pytasz swojego endokrynologa o dietę – to powie Ci – dieta nie ma żadnego związku z chorobą.

Okazuje się jednak, że tak jak na każdą inną chorobę dieta ma wpływ diametralny. Przy chorobach tarczycy i ogólnie chorobach autoimmunologicznych często wspólnym mianownikiem jest nieszczelne jelito. Trzeba więc tak się odżywiać, aby uzdrowić nieszczelne jelito. A co do tego jest niezbędne? Zdrowa nieprzetworzona żywność, bez fast foodów i produktów rafinowanych. Objadanie się wszystkich na co tylko masz ochotę podczas nadczynności tarczycy nie jest więc najlepszym pomysłem, a wręcz pogarsza sytuację.

Jako, że gluten jest odpowiedzialny za dziurawienie jelit (nie tylko u osób z celiakią) – dobrym pomysłem będzie odstawienie go, ale musisz się liczyć z tym, że to nie wystarczy.

Musisz przedstawić się na prawdziwie zdrowe odżywcze pokarmy, głównie surowe warzywa i owoce. Zobacz jak uzdrowić nieszczelne jelito.


 

To wprawdzie e-book o tym jak odżywiać dziecko, ale wiele z zasad opisanych tu sprawdzi się również w przypadku chorób autoimmunologicznych u osób dorosłych i znajdziesz tu całą listę przepisów BEZ GLUTENU, który w fazie leczenie nadczynności warto odstawić

Jeśli nurtują Cię pytania: 

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? 

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?

Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

I szukasz zdrowych i prostych przepisów na dania dla dziecka

bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru,

to ta książka jest dla Ciebie

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe
Nowy rewolucyjny e-book „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”. To przewodnik, który pokaże Ci jakie drogi wybrać chcąc zdrowo odżywiać dziecko. W e-booku znajdziesz też 47 przepisów na zdrowe potrawy dla dzieci – bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru. E-book do kupienia w BioLoveShop.com

3. Istnieją naturalne środki na obniżenie hormonów tarczycy

Jest takie zioło karbieniec pospolity (bugleweed), który ma właściwości przeciwtarczycowe i naturalnie obniża hormony tarczycy, a przy tym ich nieprzyjemne objawy takie jaj kołatanie serca, nadpobudliwość, nadmierną potliwość i problemy ze snem.

Melisa (lemon balm) jest również bardzo pomocna. Na uspokojenie układu nerwowego działa bardzo dobrze serdecznik pospolity (motherwort).

Niewielu endokrynologów wie, że aminokwas L-karnityna, jeśli jest podawana w wyższych dawkach także ogranicza działanie nadczynnej tarczycy.

Nie znaczy to, że te naturalne metody zadziałają na każdego, ale nie zaszkodzi spróbować. Leki możesz zacząć brać w każdej chwili.

4. Genetyka nie jest główną przyczyną choroby Gravesa-Basedowa

Gdy zapytasz lekarza skąd ta choroba się wzięła, to powie Ci albo, że etiologia choroby nie jest znana albo że jest to kwestia genetyki.

Istnieją trzy kluczowe czynniki w chorobach autoimmunologicznych:

  1. Genetyczne predyspozycje
  2. Czynnik środowiskowy
  3. Nieszczelne jelita

Genetyka jest więc jednym z czynników, choć nie jedynym. Na chorobę Gravesa-Basedova możesz zachorować także jeśli nikt wcześniej w Twojej rodzinie takiej przypadłości nie miał.  Aby choroba się rozwinęła konieczne jest jeszcze wystąpienie nieszczelnego jelita. Ale tego nie wie endokrynolog, który powie Ci, że Twoja dieta nie ma kompletnie żadnego znaczenia.

5. Przewlekły stres i zaburzenia równowagi nadnerczy – najważniejszy czynnik

Głównym czynnikiem wyzwalającym chorobę Gravesa-Basedowa jest chroniczny stres i zmęczone nadnercza.  wydają się być głównymi winowajcami u wielu osób. Chodzi zarówno o stres fizyczny (zbyt duże obciążenie organizmu nadmiernymi ćwiczeniami) jak i stres emocjonalny – nadmiar obowiązków, wyczerpująca praca, nadmiernie wymagający szef.

Jeśli nie rozwiążesz tych problemów w swoim życiu trudno będzie Ci się wyleczyć.

6. Suplementacja jodu może być korzystna

Przy niedoczynności coraz częściej ludzie wierzą w to (i są na to dowody), że suplementacja jodu pozwala wyjść z choroby. Przy niedoczynności powszechne podejście jest takie, żeby jodu jak ognia unikać, nawet nie jeść ryb czy sushi, a co dopiero jeździć nad morze, żeby powdychać trochę jodu. Jod faktycznie jest prekursorem hormonów tarczycy i logika wskazywałaby na to, żeby go unikać.

Suplementacja jodu przy nadczynności tarczycy to kwestia dość kontrowersyjna, ale są osoby, którym ta suplementacja pomaga. Trzeba sprawdzić na sobie jak reaguje organizm na jod. Najlepiej zacząć od małych dawek i stopniowo je zwiększać obserwując reakcję, samopoczucie i wykonując testy.

Wiele lat temu, zanim wprowadzono leczenie nadczynności jodem radioaktywnym, leczyło się ją płynem Lugola, czyli roztworem jodu.

7. Radioaktywny jod nie leczy choroby Gravesa-Basedowa

Muszę Ci to jasno powiedzieć – radioaktywny jod nie leczy tarczycy. Stopuje nadaktywną tarczycę, ale dalej pozostaje Ci choroba autoimmunologiczna, z którą musisz coś zrobić.

Teraz już nie masz oczywistych objawów, ale to nie znaczy, że jesteś zdrowa, wciąż masz chorobę autoimmunologiczną.

Dokładnie to samo ma miejsce w przypadku wycięcia tarczycy – choroba autoimmunologiczna pozostaje.

A dlaczego miałoby to dla Ciebie mieć znaczenie skoro objawy ustały?

Niestety z chorobami autoimmunologicznymi jest tak, że jedna choroba zwiększa ryzyko wystąpienie kolejnej. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby dotrzeć do źródła problemu. Zacząć się zdrowo odżywiać, oczyścić organizm, przeprowadzić detoks, a właściwie robić go codziennie i uzdrowić nieszczelne jelita.

Reklama

100 % organiczny kelp - naturalne źródło jodu
100% organiczny kelp – naturalne źródło jodu – do kupienia w BioLoveShop

Dodatkowo: Choroby autoimmunologiczne wiążą się z niedoborem witaminy D

Zwykły endokrynolog nie zbada Ci poziomu witaminy D3 w organizmie, który sprawdza się badając metabolit witaminy D3 we krwi czyli poziom 25 (OH) D. W chorobach autoimmunologicznych taki jak np. choroba Gravesa-Basedowa komórki odpornościowe organizmu takie jak limfocyty T atakują własne komórki, myśląc że to obce komórki.

Stwierdzono, że witamina D3 moduluje limfocyty T w taki sposób, że atak autoimmunologiczny na organizm jest zmniejszony, czyli objawy choroby są jednocześnie łagodniejsze.

Reklama

Wysokiej jakości witamina słońca: D3 TiB®, która ma aż 2000 IU D3 w formie cholekalcyferolu. Czy czegoś jej brakuje? Tak – sztucznych barwników i wypełniaczy, glutenu, laktozy, soi, pszenicy, cukru, konserwantów i GMO. Do tego zapakowana jest w roślinną kapsułkę i oczywiście w szklany słoiczek. Kupisz ją w BioLoveShop.

Pewnie sama tylko suplementacja witaminy D Cię nie wyleczy, ale na pewno poprawi sytuację.

Przeczytaj dlaczego jeszcze witamina D3 jest ważna dla zdrowia kobiety.

Jeśli więc masz chorobę Gravesa-Basedowa poszukaj dobrego naturopaty, który pomoże Ci wyjść z tej choroby. Jod radioaktywny czy operacja chirurgiczna to ostateczność, które wygaszą objawy, ale nie wyleczą prawdziwego źródła choroby.

Co o tym sądzisz? Masz nadczynność? Jakie są Twoje doświadczenia z leczeniem?

7 rzeczy, których Twój endokrynolog nie wie o nadczynności tarczycy i chorobie Gravesa-Basedowa
Masz nadczynność tarczycy? Poszukaj alternatyw do tradycyjnego leczenia.

Źródła:

L-carnitine supplementation for the management of fatigue in patients with hypothyroidism on levothyroxine treatment: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27432821

https://www.ifm.org/news-insights/gut-fasanos-triad-trajectory-autoimmunity/

https://www.naturalendocrinesolutions.com/blog/page/3/

https://www.naturalendocrinesolutions.com/heart-palpitations-thyroid-health/

 

 

 


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.