Wybierz Strona
SHAPE SHAKE – koktajl białkowy, który pomoże Ci schudnąć – BioLoveShop.com
Nasiona konopi, mimo że jest to dokładnie ta sama roślina, której suszone kwiatostany zwane są marihuaną nic z jej psychotropowym działaniem nie mają wspólnego. Nie zawierają praktycznie żadnej ilości THC – czyli kannabinoidu, który właśnie odpowiedzialny jest za ten stan odlotu.
Za to nasiona konopi oprócz cudownego kremowo-orzechowego smaku mają inne zaskakujące właściwości, o których pewnie nie masz pojęcia.
Nasiona konopi są źródłem łatwo przyswajalnego białka i zawierają idealne proporcje kwasów omega-6 i omega-3. Dostarczają również ważnego kwasu GLA (to także omega-6), niezbędnych aminokwasów, przeciwutleniaczy, wapnia, karotenu, chlorofilu, miedzi, błonnika, żelaza, magnezu, fosfolipidów, fosforu, fitosteroli, potasu, cynku i witamin B1, B2, B6, D, E. Długa ta lista, nie ma co.
Te małe nasiona zawierają 20 znanych aminokwasów, w tym 9 niezbędnych aminokwasów, których organizm nie jest w stanie wyprodukować, co sprawia, że białko konopne to pełnowartościowe, kompletne białko. Zawierają również fitosterole, które wspierają zdrowie serca. Dodanie 2 łyżek stołowych do diety może zapewnić 24% dziennego zapotrzebowania na białko. Dodanie 3 łyżek nasion konopi do koktajlu lub sałatki dodaje 10 gramów białka do posiłku. Są idealnym białkiem dla wegan. Białko konopne jest łatwiej przyswajalne niż białko sojowe, ponieważ nie zawiera oligosacharydów, złożonych cukrów, które mogą powodować wzdęcia, jeśli nie zostaną odpowiednio rozbite podczas trawienia.
Białko konopne – kompletne, pełnowartościowe, wegańskie źródło białka – HEMP PROTEIN This Is Bio 100% organic – dostępne w BioLoveShop
Nasiona konopi są bogate w minerały, w tym żelazo, magnez, fosfor i cynk. Magnez jest potrzebny w ponad 300 reakcjach zachodzących w naszym organizmie. Odgrywa także rolę w regulacji poziomu glukozy i ciśnienia krwi. Magnez ma również kluczowe znaczenie dla zdrowych kości, funkcji mięśni, zdrowego serca i odporności.
To idealny pokarm dla serca, obniża ryzyko chorób kardiologicznych.
3 łyżki nasion konopi to 1 gram błonnika. Błonnik wspiera pracę jelit i zapobiega zaparciom.
Nasiona konopi stanowią skoncentrowane źródło kalorii. Trzy łyżki stołowe oferują 170 kalorii, świetna wiadomość dla tych, którzy chcą przybrać na wadze. Mam tu na myśli głównie dzieci.
Farma konopi
Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędnymi tłuszczami, które zmniejszają stany zapalne. Spożywanie tych zdrowych tłuszczów może zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, rak i zapalenie stawów, a także obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Są też niezwykle ważne przy wszelkich chorobach autoimmunologicznych. Ale jedna uwaga – konopie zawierają kwasy omega-3, ale w formie ALA (podobnie jak inne roślinne źródła tych kwasów), nie przez wszystkich mogą być konwertowane do EPA i DHA, czyli długołańcuchowych form kwasów omega-3 jakie są niezbędne organizmowi. Dlatego jednak jeśli chodzi o źródło Omega-3 najlepszy jest olej z ryb lub ewentualnie algi morskie.
Kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo ważne dla rozwijającego się mózgu ale patrz punkt wyżej.
Nasiona konopi zawierają kwas omega-6 GLA (kwas gamma linolenowy). GLA pozytywnie działa na włosy, skórę i paznokcie, obniża zły cholesterol LDL, wspiera zdrowy metabolizm i przyśpiesza spalanie tłuszczu. GLA zmniejsza również skłonność organizmu do ogólnego stanu zapalnego .
Badania wykazały, że konopie mają zalety przeciwartretyczne. Pomagają osobom cierpiącym na zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i ból stawów.
Nasiona konopi są bogate w błonnik i dzięki swej kaloryczności zmniejszają apetyt na cukier. Samo białko z konopi działa tak jak każde inne białko – czyli promuje termogenezę poposiłkową.
Po prostu. Bierzesz i dorzucasz. Do koktajlu, do granoli, do owsianki, do chleba, do naleśników, do szejka.
Dla osób uczulonych na nabiał, orzechy lub soję konopie to doskonała opcja. Organiczne mleko konopne jest świetną alternatywą dla każdego, kto nie toleruje laktozy, jest weganinem. Mleko konopne ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i dostarcza wspaniałą gamę witamin i minerałów, w tym wapnia. Ma też bardziej kremowy smak niż mleko sojowe lub ryżowe. Jest także łatwiejsze i szybsze do zrobienia niż mleko orzechowe, ponieważ nasiona konopi nie muszą być wcześniej namaczane. W sklepach można obecnie kupić mleko z nasion konopi, ale po co jeśli bardzo prosto można takie mleko zrobić samemu bez dodanych zagęszczaczy i słodzików.
Jedna szklanka mleka konopnego zawiera:
Jak zrobić mleko z nasion konopi?
Składniki:
Wykonanie:
Umieść nasiona konopi, wodę i daktyle (lub syrop) w blenderze (najlepszy do takich rzeczy jest Vitamix). Miksuj na wysokich obrotach przez 2 minuty lub do momentu, aż mleko osiągnie pożądaną konsystencję.
Po zakończeniu miksowania możesz odcedzić mleko przez gazę lub pozostawić takie jakie jest. Może 2-3 dni stać w lodówce w zamkniętym słoiku, przed piciem trzeba wymieszać, bo tworzy się osad.
Mleko można też zrobić z białka z konopi, ale ma wtedy kolor zielono brązowy. W smaku całkiem jest ok, ale z wyglądu mleka nie przypomina. Za to jak już dodasz do niego surowego kakao to wychodzi pyszny czekoladowy napój, który uwielbiają moje dzieci.
Czekoladowo-konopne mleko na bazie białka z konopi
Składniki:
Wykonanie:
Wszystko zblenduj razem i podawaj do picia schłodzone.
Mała Mi popija czekoladowe mleko z białkiem konopnym
Białko konopne możesz też dorzucić do naleśników i zamiast różowych naleśników zrobić zielone lub dodać do szejka. Białko konopne sprawi, że potrawa nabierze dodatkowych wartości odżywczych, co szczególnie ważne jest w potrawach dla dzieci.
Źródła:
https://www.greenmedinfo.com/blog/12-amazing-health-benefits-hemp-seeds-6-recipes-0;
https://myhealthmaven.com/benefits-hemp-milk-six-hemp-recipes/
blog o zdrowiu dziecka i mamy
to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.
Zapisz się na Newsletter i odbierz darmowy e-book „Zdrowe jedzenie 7 dni w tygodniu” dla Ciebie i Twojego dziecka
0 komentarzy