Refluks u dziecka – jaka jest prawdziwa przyczyna refluksu u dziecka, jak sobie z nim poradzić naturalnie oraz kilka słów o lekach IPP

Refluks u dziecka – jaka jest prawdziwa przyczyna refluksu u dziecka, jak sobie z nim poradzić naturalnie oraz kilka słów o lekach IPP

Choroba refluksowa przełyku (gastroesophageal reflux disease – GERD) jest jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Nie tylko starsi ludzie mają zgagę i piekący przełyk. Coraz częściej ta przypadłość dotyka także niemowlęta i dzieci. Jaka jest prawdziwa przyczyna refluksu u dziecka i jak sobie z nim poradzić naturalnie? Czy jest jakiś dobry sposób na refluks u dziecka?

Ostatnio zadzwoniła do mnie pewna spanikowana mama, której kilkuletnia córka ma refluks, podaje jej kilka leków przepisanych przez lekarza, stara się dbać o zdrową dietę, ale coś cały czas jest z dzieckiem nie tak. Choć energii ma dużo jest blada i ma anemię.

W medycynie konwencjonalnej zawsze zaczyna się od objawów. Lekarz nie zastanawia się jaka może być przyczyna refluksu u dziecka i po prostu zapisuje lek, który tłumi objawy. I matka ma satysfakcję, że leczy dziecko. Faktycznie na początku jest trochę lepiej. Ale potem zaczynają się pojawiać inne problemy.

Refluks u dziecka
Refluks u dziecka to bardzo nieprzyjemna dolegliwość

Zamierzone i niezamierzone efekty leków na refluks u dziecka

Jednym z głównych powodów jest to, że leki nie mają tylko zamierzonych efektów, ale mają też szereg niezamierzonych działań.

Taki lek blokuje produkcję kwasu żołądkowego. Nieprzyjemne objawy zgagi, cofania się pokarmu czy refluksu zanikają.

Ale chwila? Czy myślisz, że kwas żołądkowy znajduje się naszych brzuchach zupełnie przypadkowo i trzeba go koniecznie zneutralizować? Czy naprawdę sądzisz, że coś co stworzyła natura w naszym ciele, samo w sobie może działać przeciwko nam, powodując w tym przypadku przykrą dolegliwość?

Co się dzieje, gdy podajesz dziecku lek, który zmniejsza wytwarzanie kwasu żołądkowego?

Skutki uboczne leków IPP

Powszechnie w praktyce pediatrycznej są wtedy serwowane leki zobojętniające kwasy żołądkowe. Bardzo często są to leki IPP czyli inhibitory pompy protonowej, które hamują wytwarzanie kwasu solnego przez pompę protonową znajdującą się w komórkach błony śluzowej żołądka. Z chemicznego punktu widzenia są one słabymi zasadami. I według wszechwiedzącej Wikipedii nie mają skutków ubocznych. Czy aby na pewno?

A więc podajesz dziecku lek, który tłumi objawy, ale nie wiesz, co powoduje te objawy. Wtedy ta przyczyna będzie się utrzymywać i prawdopodobnie nawet pogorszy się z czasem, co może prowadzić do innych objawów. Potem podasz lek na te inne objawy. Ten lek wywoła efekt uboczny i na to podasz kolejny. I tak będzie ciągnąć się fala chorób i leczenia objawów. Tak wygląda życie wielu dzieci, które potem zamieniają się w 65-letnich dorosłych biorących 5-10 różnych leków każdego dnia. System konwencjonalnej medycyny jest całkowicie zepsuty. Przecież jeśli komuś płacą za leczenie i za leki, to jaki mają interes w wyleczeniu kogokolwiek?

Leczenie choroby oznacza wyeliminowanie jej przyczyny. Kiedy choroba jest wyleczona, objawy nie wracają po zaprzestaniu brania leku. Oczywiście nie dotyczy to leków na refluks. Gdy tylko pacjent przestanie je przyjmować, objawy natychmiast powracają. Często także są gorsze niż były, zanim pacjent zaczął przyjmować lek.

Jakie są prawdziwe przyczyny refluksu u dziecka?

Problemy z dolnym zwieraczem przełyku

Zasadniczo, musisz wiedzieć, że zgaga jest rzadko spowodowana nadmierną produkcją kwasu żołądkowego. Zgaga jest spowodowana dysfunkcją dolnego zwieracza przełyku (LES), który oddziela przełyk od żołądka. Zwykle ten zwieracz ma pozostać zamknięty. Otwiera się, gdy jedzenie przechodzi przez przełyk, kiedy jemy i połykamy, tak aby mogło trafić do żołądka. Potem ten zwieracz ma się zamknąć, żeby kwas i żółć nie wróciły do ​​przełyku.

Przy refluksie ten dolny zwieracz przełyku nie działa właściwie. Zaczyna się otwierać w nieodpowiednim momencie, a wtedy nieprzyjemne kwasy przenikają do przełyku.

Dlatego leki hamujące wydzielanie kwasu mogą działać, mimo że przyczyną zgagi jest rzadko nadmierna produkcja kwasu żołądkowego. Leki IPP tłumią produkcję kwasu prawie do zera, w niektórych przypadkach, jeśli dawka jest wystarczająco wysoka. Jeśli więc nie masz żadnego kwasu w żołądku, a zwieracz wciąż się niewłaściwie otwiera, nie doświadczysz zgagi i refluksu, ponieważ nie ma już kwasu w żołądku, który mógłby się przedostawać do przełyku.

Refluks u dziecka
Prawdziwa przyczyna refluksu u dziecka – źle działający zwieracz przełyku

Co powoduje dysfunkcję dolnego zwieracza przełyku?

SIBO

Jedną z głównych przyczyn jest SIBO (Small Intestine Bacteria Overgrowth) – czyli przerost bakterii w jelicie cienkim. Prowadzi to do nadprodukcji gazów w jelicie cienkim i żołądku, co może spowodować nacisk na dolny zwieracz przełyku i niewłaściwe jego otwarcie. Przyczynia się do tego każdy rodzaj dysbiozy czyli zaburzonej równowagi bakteryjnej w dowolnym miejscu jelita.

Nietolerancja pokarmowa

Inną potencjalną przyczyną może być nietolerancja pokarmowa. Nawet jeśli niemowlę jest karmione tylko i wyłącznie piersią, to i tak ma styczność z alergenami jeśli mama je spożywa. Najczęściej są to białka mleka, laktoza (czyli cukier mleczny) czy też gluten. Czasem również ostre pokarmy mogą spowodować refluks u dziecka. Karmiąc nie można jeść wszystkiego, nie wierz w te brednie. Trzeba się zdrowo odżywiać. Szczególnie właśnie wtedy.

U niemowlęcia, które już ma rozszerzaną dietę trzeba również przyjrzeć się pokarmom, które mu podajesz.

Zobacz jak poradzić sobie z refluksem niemowlęcym.

Czynniki ryzyka refluksu u dziecka i refluksu u niemowląt

Flora jelitowa mamy

Jednym z najbardziej istotnych czynników jest stosowanie antybiotyków przez matkę w czasie ciąży. W ciąży unika się stosowania takich leków, ale czasem mogą okazać się konieczne, np. w przypadku zakażeniem paciorkowcem GBS, choć są na to naturalne sposoby (naturalne sposoby na GBS) czy innymi niebezpiecznymi chorobami bakteryjnymi. Oby tylko nie brać antybiotyku na wirusa, bo i tak nie pomoże, a przy tym dokona zniszczeń w organizmie.

Flora jelitowa matki ma ogromne przełożenie na florę jelitową niemowlęcia.

Kiedyś, jeszcze nie tak dawno, naukowcy uważali, że jelito dziecka w łonie matki jest całkowicie sterylne. Kolonizacja flory jelitowej miała następować dopiero w momencie przejścia przez kanał rodny matki.

Ostatnie badania wykazują jednak, że kolonizacja jelita dziecka zaczyna się już w łonie matki. Stan jelit matki jest więc niezwykle ważny zarówno przed zajściem w ciążę jak i oczywiście podczas ciąży gdyż matka przekazuje swoja florę bakteryjną dziecku. Zdrowa mama = zdrowe dziecko (swoją drogą – jeśli jeszcze Cię tu nie ma to zapraszam do mojej grupy na FB Zdrowa mama, zdrowe dziecko).

Refluks u dziecka
Flora jelitowa mamy ma ogromne znaczenie w czasie ciąży i karmienia piersią

Poród przez cięcie cesarskie

Wiadomo też z wielu badań, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie ma inną florę jelitową i mniej optymalną florę niż dzieci urodzone siłami natury.

Dziecko jest wyjmowane z macicy chirurgicznie, a pierwsze zewnętrzne bakterie z jakim będzie miało kontakt w szpitalu są zasadniczo różne od tych, z którymi miałoby kontakt przechodząc przez kanał rodny. Jeśli jednak masz mieć cesarkę, z różnych powodów, nic się nie przejmuj – jest sposób na zdrową florę bakteryjną dziecka podczas cesarki.

 

Sposób karmienia dziecka

Kolejny czynnik ryzyka to sposób karmienia dziecka. Mleko matki jest optymalnym probiotycznym i prebiotycznym pokarmem. Zawiera galaktooligosacharydy, które są prebiotycznymi cząsteczkami  stymulującymi wzrost bifidobakterii, bardzo pożytecznych bakterii jelitowych. Mieszanka mleczna mimo dodatku probiotyków nigdy nie będzie stworzona idealnie dla Twojego dziecka.

Reklama

Ekologiczne super pokarmy
Podając te super pokarmy dziecku masz pewność, że dajesz mu jedzenie najlepszej jakości wolne od glifosatu i GMO – kupisz je w BioLoveShop.com

Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancje pokarmowe często są przyczyną refluksu u niemowląt. A one z kolei mogą wiązać się z wszystkimi wcześniej wymienionymi czynnikami. Kiepska flora bakteryjna od początku życia dziecka utrudnia właściwe trawienie, niestrawione białka trafiają do krwioobiegu i stąd możliwe nietolerancje pokarmowe i alergie.

Refluks u dziecka
Cycek najlepszy zawsze

 

Dlaczego leki na refluks u dziecka nie są dobrym rozwiązaniem?

Leki zobojętniające kwas żołądkowy ograniczają jego produkcję w organizmie. A kwas żołądkowy jest niezwykle ważny dla sprawnego metabolizmu. Kwas żołądkowy inicjuje proces trawienia. Wszystkie pokarmy mieszają się z kwasem żołądkowym i ta mieszanina przechodzi do jelita cienkiego, gdzie w największej części wchłaniane są składniki odżywcze. Proces przyswajania składników odżywczych zaczyna się jednak już w żołądku. Istnieje wiele badań, które pokazują, że leki blokujące kwas żołądkowy hamują wchłanianie różnego rodzaju witamin i minerałów.

Kwas żołądkowy i wchłaniane witamin i minerałów

Kwas żołądkowy jest niezbędny do wchłonięcia takich niezwykle ważnych składników odżywczych jak m.in.: witamina C, żelazo, magnez, witamina B12, kwas foliowy i inne witaminy z grupy B. Te składniki  są ważne dla każdego, ale dla rozwoju dziecka są wręcz kluczowe.

Kwas foliowy czyli witamina B9 oraz witamina B12 są szczególnie potrzebne do tworzenia nowych czerwonych krwinek i odgrywają ważną rolę w metylacji, która wycisza lub aktywuje ekspresję poszczególnych genów regulujących prawie wszystko w organizmie. Pozostałe witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego metabolizmu, rozwoju neurologicznego i zdrowia mózgu.

Witamina C oprócz ogromnego wpływu na odporność jest ważna dla produkcji kolagenu i rozwoju tkanek w organizmie.

Żelazo jest zaangażowane w produkcję czerwonych krwinek. Bez wystarczającej ilości żelaza dzieci stają się anemiczne i przestają się prawidłowo rozwijać.

Magnez odgrywa rolę w ponad 300 różnych reakcjach enzymatycznych w organizmie, jest to jeden z najważniejszych składników odżywczych, których potrzebujemy.

Leki IPP osłabiają także wchłanianie wapnia oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak witamina D (niezbędna w metabolizmie wapnia) i witaminy K2. Może to wpływać na zmniejszoną gęstość mineralną kości.

A leki IPP hamują ich wchłanianie. Możesz więc sobie wyobrazić jakie potencjalne skutki mogą mieć na organizm Twojego dziecka.

 

Potencjalne skutki leków na refluks u dziecka na jego zdrowie

– zaburzenia rozwoju

– wzrost problemów neurologicznych związanych z niedoborem witaminy B12 i innych z grupy B

– problemy z rozwojem tkanki strukturalnej

– zaburzenia behawioralne takie jak nadmierna nerwowość, agresja, ADHD czy nawet autyzm z powodu niedoboru kwasu foliowego, witaminy B12 i magnezu

Przynoszące tymczasową ulgę leki zobojętniające kwas żołądkowy mogą mieć więc poważne konsekwencje.

Czyli teraz już wiadomo skąd u tej dziewczynki problemy z anemią i braki witaminy B12.

Refluks u dziecka
Leki zobojętniające kwas żołądkowy dają tylko tymczasową ulgę, ale nie leczą problemu

Kwas żołądkowy i infekcje

Ważną rolą kwasu żołądkowego jest też zapobieganie infekcjom. Cały czas jesteśmy narażeni na bakterie, wirusy i grzyby. Są wszędzie w naszym środowisku, na rękach dzieci i na pożywieniu, które zjadają. Kwas żołądkowy zajmuje się neutralizacją tych patogenów. Nie mogą one przetrwać w silnie kwaśnym środowisku takim jak żołądek. To pierwsza linii ochrony przed niepożądanymi mikroorganizmami, które trafiają do ust Twojego dziecka. A wiadomo brudne rączki często lądują w jego buzi.

Stosowanie leków IPP wiąże się więc ze zwiększonym ryzykiem zakażeń wszystkich typów, ale szczególnie zakażeń jelitowych i czegoś takiego jak Clostridium difficile. To bardzo poważna bakteria powszechnie występująca w naszym środowisku związana z potencjalnie śmiertelnym zakażeniem jelit.

Wykazano również, że ryzyko zachorowania na zapalenie płuc jest wyższe u osób stosujących leki IPP.

SIBO

Wykazano, że leki IPP zwiększają ryzyko SIBO. To dość ironiczne, prawda? SIBO jest jedną z podstawowych przyczyn refluksu.

SIBO wiąże się natomiast z problemami skórnymi, problemami poznawczymi i behawioralnymi i złym wchłanianiem. Dość powszechne problemy u dzieci. Prawda?

Zwiększone stężenie gastryny

Leki IPP zwiększają pH w żołądku, co oznacza, że ​​powodują, że środowisko staje się mniej kwaśne i bardziej zasadowe. To z kolei znacznie zwiększa stężenie gastryny. Następnie gastryna promuje uwalnianie histaminy, co z kolei powoduje zwiększone wydzielanie kwasu. Po odstawieniu leków IPP kwasu w żołądku jest więcej niż było wcześniej.

Leki IPP są również związane z przyrostem masy ciała w dłuższym okresie.

Jak naturalnie poradzić sobie z refluksem u dziecka?

Zdrowe odżywianie

Jeśli dziecko ma problemy z refluksem niezwykle ważna jest zdrowa dieta składająca się głównie z nieprzetworzonego organicznego pożywienia – warzyw i owoców, orzechów, dobrych ziaren, strączków i dobrej jakości tłuszczy. Dieta powinna być przeciwzapalna i lekkostrawna. Ekologiczne jogurty, jajka i ekologiczne mięso mogą stanowić dodatki. Mięso z konwencjonalnej hodowli zawiera w sobie pełno antybiotyków, odbudowanie właściwej flory jelitowej będzie wtedy syzyfową pracą. Musisz unikać smażenia, pieczenia, tłuszczów trans, żywności wysoko przetworzonej, żywności pakowanej, jedzenia w restauracjach. Dieta powinna być pozbawiona alergenów i wszystkich pokarmów, które źle toleruje Twoje dziecko. Najpowszechniejszymi alergenami są: gluten, jajka, nabiał, orzechy. W e-booku „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?” przeczytasz wiele na temat zdrowej diety dla dziecka, pokarmów przeciwzapalnych oraz odbudowania flory jelitowej.

 


Jeśli nurtują Cię pytania: 

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe? 

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?

Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?

Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?

to ta książka jest dla Ciebie

Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe
Nowy rewolucyjny e-book „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”. To przewodnik, który pokaże Ci jakie drogi wybrać chcąc zdrowo odżywiać dziecko. E-book do kupienia w BioLoveShop.com

Probiotyki

Po pierwsze, istnieje kilka badań, które wykazały, że probiotyki mogą łagodzić kolkę i refluks. Jedno z tych badań pokazuje, że niemowlęta, które spożywały probiotyki w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia, znacznie rzadziej miały kolkę. Istnieją inne badania, które wykazały, że probiotyki faktycznie zmniejszyły kolkę, nawet po jej istnieniu. Szczególnie ważne dla niemowląt są szczepy Lactobacillus reuteri i Bifidobacterium infantis. Probiotyki powinna zażywać zarówno mama jak i dziecko jeśli karmi piersią. Możesz również posypywać sutki odrobiną proszku z probiotyku, które dziecko naturalnie spożyje podczas karmienia. Probiotyki zazwyczaj mają neutralny smak.

Ocet jabłkowy

Może dziwić, że coś tak kwaśnego, jak ocet jabłkowy może leczyć refluks.

Refluks nie jest spowodowany zbyt dużą ilością kwasu w żołądku. Jest spowodowany zbyt małą ilością. Kiedy żołądek Twojego dziecka zawiera zbyt mało kwasu, dziecko ma problem z trawieniem.

Kwasu żołądkowego nie należy zobojętniać tylko wręcz pomóc organizmowi wytworzyć go więcej. Ocet jabłkowy właśnie w tym idealnie pomaga, a do tego dostarcza szeregu witamin (A, C, E) i minerałów (miedź, mangan) oraz zdrowych bakterii, więc jego działanie jest również probiotyczne.

Podawaj dziecku codziennie szklaneczkę wody z dodatkiem ½-1 łyżeczki octu jabłkowego (koniecznie musi być niefiltrowany, czyli z matką, organiczny i niepasteryzowany). Jeśli taka mikstura jest nie do wypicia dla dziecka, dodaj do niej trochę miodu, najlepiej miodu manuka, który również ma w sobie niezwykle wartościowe bakterie i silne działanie przeciwzapalne.

Jako, że ocet to produkt właśnie niepasteryzowany (a te pasteryzowane już nie mają takich właściwości) to nie nadaje się dla dzieci poniżej 1 roku życia.

Zobacz tu przepis na Cztery Kubeczki – czyli co powinnaś codziennie podawać dziecku.

Dobre działanie ma również woda z dodatkiem świeżego soku z cytryny.

Refluks u dziecka
Niefiltrowany organiczny ocet jabłkowy oprócz probiotyków może być dobrym sposobem na refluks u dziecka

Olej kokosowy

Olej kokosowy jest naturalnie przeciwzapalny i może ograniczyć nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku. Dodaj łyżeczkę oleju kokosowego do ciepłego napoju.

Olej kokosowy nadaje się również dla niemowląt – daj dziecku do polizania czysty palec z odrobiną oleju kokosowego 3 do 4 razy dziennie.

Oprócz zwalczania stanów zapalnych, olej kokosowy pomoże również w trawieniu i równowadze hormonalnej.

Olej kokosowy musi być organiczny z pierwszego tłoczenia na zimno.

Jogurt

Naturalny ekologiczny jogurt, najlepiej z mleka koziego lub owczego dostarczy dziecku dobrych probiotyków, zwiększy zdolność organizmu do wchłaniania białek i załagodzi stan zapalny.

Nie podawaj przetworów mlecznych dzieciom poniżej 1 roku życia.

Jeśli dziecko ma alergię lub nietolerancją na laktozę lub kazeinę to niestety nie możesz podawać jogurtów z mleka, ale za to możesz podawać jogurty roślinne, np. kokosowe. Sojowych lepiej unikać, a już w szczególności tych nieorganicznych.

Guma do żucia

Guma do żucia stymuluje przepływ śliny, która naturalnie neutralizuje kwas żołądkowy. Guma do żucia musi być w miarę zdrowa, bez cukru i niezdrowych słodzików, najlepiej jakby była słodzona ksylitolem (choć nie jest to może najzdrowszy słodzik, ale akurat tak niewielkie ilości w gumie nie będą działać szkodliwie, a wręcz udowodnione jest dobroczynne działanie ksylitolu na zęby).

Guma do żucia to oczywiście rozwiązanie tylko dla starszych dzieci, które natychmiast jej nie połkną.

Jeśli interesuje Cię ten temat zaglądaj na bloga, wkrótce pojawi się tu artykuł czego jeszcze unikać przy refluksie i podam Ci jeszcze kilka innych naturalnych sposobów jak sobie z nim poradzić.

Refluks u dziecka
Czyli tak naprawdę sprowadza się to do zdrowego odżywiania mamy i dziecka

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Inhibitory_pompy_protonowej;

Revolution Health Radio – https://chriskresser.com/rhr-how-to-treat-acid-reflux-in-babies-without-drugs/;

www.davidwolfe.com/treating-acid-reflux-kids-naturally/;

Kresser Chris, Heartburn and GERD.

 


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (2)

  1. Noemi, czy możesz napisać artykuł o uczuleniu dzieci na słońce, ew. przyczynach i skutecznych metodach radzenia sobie z nimi.

    Z góry dziękuję,
    Patrycja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.