Niegrzeczne dziecko czy braki pewnej witaminy?

Niegrzeczne dziecko czy braki pewnej witaminy?

Na ukojenie nerwów – Liposomal B3 do kupienia w BioLoveShop.com

Czy jest jakiś sposób na wychowanie dziecka na skróty? Jeśli naprawdę chciałabyś go poznać to lepiej zmienić gatunek, bo dwuletni kot, pies czy krowa są już w pełni dorośli i nie przechodzą czegoś takiego jak bunt dwulatka.

Co zrobić gdy jednak chcesz pozostać sobą, człowiekiem, ale też z drugiej strony nie chcesz wychodzić z siebie podczas gdy Twoje dziecko po raz kolejny w tym tygodniu kładzie się na podłodze w supermarkecie i wrzeszczy, gdy nie chcesz mu kupić zabawki? Bije kolegów i koleżanki nie oszczędzając też Ciebie od czasu do czasu? Potrzebuje ciągłych silnych bodźców i nie potrafi ani na chwilę się uspokoić. Ciągle marudzi i płacze o tak zwane byle co. Czasem naprawdę trudno poradzić sobie z niegrzecznym, niesubordynowanym dzieckiem z zaburzeniami emocjonalnymi.

Ale jest na to prosta odpowiedź, której nie znajdziesz w żadnej książce o wychowaniu dzieci – niacyna czyli witamina B3.

Najbardziej powszechne skutki niedoboru tej witaminy to:

– bóle głowy

– problemy ze snem

– problemy z pamięcią

– agresywne zachowanie, wybuchy złości, niepokój, depresje, nadmierna aktywność,

– pogorszenie stanu skóry, problemy skórne, owrzodzenie warg, zwiększona wrażliwość na światło słoneczne

Witamina B3, zwana także niacyną jest bardzo ważną witaminą rozpuszczalną w wodzie. Możesz ją znaleźć głównie w niektórych rodzajach mięsa (ble),  w tuńczyku czy w łososiu (oby był eko).  Jeśli  Ty i Twoje dziecko jesteście weganami pozostaje Wam chrupać pestki słonecznika i zajadać się grzybami.

Niacyna jest częścią kompleksu witamin B, wraz z  witaminą B1 (tiaminą), witaminą B2 (ryboflawiną) i jeszcze kilkoma innymi.

Witamina B3 występuje w 3 formach: kwas nikotynowy, niacynamid i heksaniacynian inozytolu, zwana jest również witaminą PP. Niacyna została szeroko przebadana i jest przydatna w wielu problemach zdrowotnych, czasem nawet zaskakujących.

Badania wykazały, że ta niepozorna witamina ma wszechstronne zastosowanie i może pomóc w bardzo wielu dolegliwościach:

 • jest stosowana na pelagrę
 • obniża poziom cholesterolu
 • pomaga w zaburzeniach psychicznych
 • w uzależnieniach (alkoholizm, narkomania)

Jej skuteczność w przypadku dużej liczby ciężkich stanów psychicznych i fizycznych jest bardzo wysoka dla pacjentów i ich lekarzy, którzy stosują tę witaminę.

Jest jednak trudna do zaakceptowania przez pozostałych lekarzy, którzy są przekonani, że jeśli jakakolwiek substancja działa na zbyt wiele problemów, to musi być to spowodowane efektem placebo. Nie wiedzą, że jedna witamina bierze udział w wielu tysiącach chemicznych reakcji zachodzących w organizmie. Organizm, który jest w równowadze nie ma braków witamin i minerałów. Jest idealnie zbalansowany i tym samym zdrowy.

Według Andrew Saula witamina B3 ma tak wszechstronne zastosowanie ponieważ łagodzi skutki szkodliwego działania przewlekłego stresu. W ten sposób uwalnia ciało od rutynowej funkcji regeneracji. Pomaga w powrocie do równowagi.

Obecnie wiemy, że jednym z podstawowych procesów uszkadzających ciało jest hiperoksydacja czyli tworzenie wolnych rodników. Te nadpobudliwe cząsteczki niszczą inne cząsteczki i uszkadzają komórki i całe tkanki. Każda żywa komórka zależy od tlenu i musi chronić się przed wolnymi rodnikami. Wszystkie żywe istoty – zwierzęta i rośliny próbują ograniczyć to niszczące działanie poprzez stosowanie przeciwutleniaczy. Takim najbardziej znanym antyoksydantem jest witamina C.

Witaminę Liposomal C kupisz w BioLoveShop.com

Reakcja na stres związana jest z wydzielaniem przez nadnercza adrenaliny.

Aby złagodzić wpływ stresu należy użyć związków, które zapobiegają uszkodzeniu ciała przez te substancje.

Witamina B3 jest swoistym antidotum na adrenalinę, a przeciwutleniacze, takie jak witamina C, witamina E, beta karoten, selen i inne, chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, usuwając je szybciej z organizmu.

Każda choroba lub stan związany ze stresem wymaga łącznego stosowania witaminy B3 i tych przeciwutleniaczy, pod warunkiem, że wszystkie są podawane w optymalnych dawkach jak to w terapii ortomolekularnej.

Witaminę B3 – niacynę w kapsułkach kupisz w BioLoveShop.com

Jak podawać dziecku niacynę?

Podczas kolejnego ataku agresji, wybuchu złości czy wrzasku podaj dziecku niacynę, a efekty przerosną Twoje oczekiwania. Ile dokładnie masz jej podać? Andrew Saul w swojej książce „Choroby dzieci. Leczenie megadawkami witamin” radzi:

„Tylko tyle, żeby się rozgrzało. Uderzenie gorąca jest całkowicie nieszkodliwe i wskazuje jedynie na nasycenie niacyną, co powoduje, że dziecko łagodnieje na poziomie biochemicznym. Niacyna jest głównym, naturalnym, bezpiecznym, tanim i uniwersalnym lekiem na depresję, stany lękowe i psychozy.”

Jeśli uważasz, że dziecko powinno tylko „sztywno, równo i posłusznie, a do tego bez wahania” i że „dyscyplina, dyscyplina to podstawa wychowania” lub zewnętrznie okazując spokój uśmiechasz się buzując cała w środku to wiedz, że masz jeszcze jeden środek, złoty środek, który może Ci pomóc.

Jak zaleca Andrew Saul podaj dziecku niacynę, zaczynając od około 25 mg w jednej dawce i kolejnych co 10 minut, aż dziecko się uspokoi (a dokładniej rozgrzeje). Jeżeli Twoje dziecko nie będzie chciało jej wziąć, to zaproponuj, że weźmiecie ją oboje (dla dorosłego odpowiednią dawką będzie 50–100 mg). Dasz w ten sposób dziecku dobry przykład, pokażesz, że traktujesz je na równi z sobą i przy okazji sama także się uspokoisz, co znacznie ułatwi opanowanie stresującej sytuacji.

Podobno nie ma trudnych dzieci, są tylko nieodpowiedni opiekunowie. Jeśli Ty odzyskasz wewnętrzną równowagę, to dziecko będzie zachowywać się w pełnej harmonii z Tobą. Czasem warto wspomóc się witaminami.

Dr Campbell odkrył, że niewielkie dawki witaminy B-Complex są bardzo pomocne w celu ukierunkowania dziecka na lepsze zachowanie. Terapia dużymi dawkami niacyny mogłaby natomiast świetnie sprawdzić się przy hamowaniu prawdziwych wybuchów.

Witamina B-COMPLEX w proszku o pysznym smaku do kupienia w BioLoveShop.com

Normalna dzienna dawka witaminy B3 dla dziecka do 20 kg masy ciała powinna wynosić 150 mg.

Witamina B3 jest najlepiej przyswajalna w formie liposomalnej – składniki aktywne zamknięte są w nano-liposomach tj. mikroskopijnych otoczkach tłuszczowych zbudowanych z fosfolipidów, pełniących funkcję ochronną i transportową. Tak chronione składniki trafiają bezpośrednio do krwiobiegu i dalej do komórek organizmu z pominięciem układu pokarmowego, co znacznie zwiększa ich skuteczność i biodostępność. Można ją także przyjmować w formie zwykłej tabletki, jest również dobrze przyswajalna w kompleksie witamin B w towarzystwie innych witamin z grupy B.

UWAGA

Z niacyną nie należy przesadzać. Nadmiar witaminy B3 może objawiać się: bólami głowy, mrowieniem, zaczerwienieniem skóry, swędzeniem głowy, biegunką, niestrawnością, niewydolnością wątroby, arytmią serca a nawet psychozą. Osoby z cukrzycą powinny uważać na niacynę gdyż może ona zwiększać poziom cukru we krwi. Jednak dawki wskazane przez Andrew Saula można uznać za bezpieczne.

Twoja córka lub synek powinni jednak wiedzieć dlaczego pewne ich zachowania są niewłaściwe oraz, że nie da się ich zmienić bez ich czynnego udziału. Witamina B3 może być jednak w tym bardzo pomocna. Zarówno dla dzieci jak i dla Ciebie.

Źródła:

123, Andrew W. Saul, Ph.D., Ralph K. Campbell, M.D. „Choroby dzieci. Leczenie megadawkami witamin”

 


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (18)

 1. Niacyna z Twojego sklepu ma 100mg, to jak podać dziecku (20kg) mogę całą kapsułkę? 1xdziennie?
  pozdrawiam 🙂

  1. Hej Monika, ilości zalecane przez dr. Andrew Saula (amerykańskiego naturopatę, autora książek „Fire your doctor” i „Leczenie megadawkami witamin”) – to nawet 150 mg witaminy B3 dla dzieci do 20 kg masy ciała. Ale myślę, że możesz spróbować z tą mniejszą dawką. Po prostu wysyp proszek z kapsułki i zmieszaj z wodą i czymś słodkim (np. syropem daktylowym lub klonowym).

 2. A co Pani myśli o porcji kolagenu w witaminach dziecka? Ja kupuję moim dzieciom to … ale myślę o tym by kupić coś podobnego dla siebie. proszę o opinie! I pozdrawiam!

 3. Chcę suplementować codziennie córkę witaminą B3. Co polecasz wybrać – niacynę w kapsułkach czy Liposomal C?

 4. Witaj Noemi, czy znasz jakieś wartościowe książki o pielęgnacji, rozwoju i wychowaniu dziecka? Spodziewam się pierwszego maleństwa, chciałabym się co nieco dowiedzieć o tym, co nas czeka i na co powinniśmy zwracać uwagę, ale spodziewam się, że pozycje, które przeglądam w internecie to propaganda, którą trzeba będzie mocno przefiltrować, a my chcemy wychowywać dziecko naturalnie i zdrowo, z dala od toksycznej chemii itp. Czytam co prawda dużo w internecie, na blogach takich jak ten (dzięki za wiele cennych artykułów), ale nie chcę też ślęczeć ciągle przed komputerem i fajnie byłoby mieć takie informacje w jednym miejscu? A może Ty już napisałaś/napiszesz taką książkę? 🙂 Pozdrawiam.

   1. G&G ma 25mg w 2,5miarkach ale nie sposób podać aż tyle objętościowo, (wg Saul Andrew W. musiałabym podawać 100mg)
    do tej pory podawałam pół miarki profilaktycznie, ale teraz widzę objawy skołowanych nerwów u dziecka, więc to już nie wystarcza

 5. Mam core 1.5 roczna jest straszny nerwus czy mogłabym zacząć podawać jej ta wit liposomal B3. Jak tak to w jakich ilościach.

  1. Hej Kasiu,
   Andrew Saul autor książki „Choroby dzieci. Leczenie megadawkami witamin” zaleca 150 mg niacyny dziennie dla 20-kilogramowego dziecka. Dopasuj więc takie proporcje do wagi Twojej córeczki (czyli jak waży np. 10 kg – to 75 mg).

 6. Czy Liposomal B3 mogę podać 7 miesięcznemu dziecku ze stwierdzonym niedoborem witaminy b3?
  (badanie z krwi)

  1. Możesz podawać. Tam jest mikroskopijna ilość alkoholu – więc przed podaniem przelej witaminę do kubeczka i odczekaj ok godziny aż ta niewielka ilość alkoholu wyparuje. Podawaj najlepiej strzykawką. Liposomalne witaminy są zamknięte w mikroskopijnej otoczce z tłuszczu to powoduje że są idealnie przyswajalne. Nie obciążają układu pkarmowego. Ale jak zawsze z nowym pokarmem czy suplementem trzeba obserwować reakcje dziecka.

 7. totalna bzdura z tymi „ostrzeżeniami” niacyna wywołuje efekt flush, zaczerwienie skóry, dreszcze, ale nie jest to niebezpieczne. wręcz terapeutyczne – mózg dostaje więcej krwi, bo to najprościej w świecie efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych, gdy ten efekt występuje – wtedy mamy niedobór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.