Co mogą zabrać Ci tabletki antykoncepcyjne?
Niektóre kobiety robią wszystko żeby mieć dzieci, a inne wręcz odwrotnie.
Tabletki antykoncepcyjne są wygodnym rozwiązaniem jeśli masz stałego partnera. Nie musisz o niczym myśleć, denerwować się i stresować. Możesz tylko skupić się na przyjemnościach płynących z faktu robienia dzieci, tak aby ich nie zrobić.
Tabletki antykoncepcyjne i pozorna kontrola
Czy jednak na pewno tak bardzo ułatwiają życie?
Dają wprawdzie pozorne uczucie kontroli momentu zajścia w ciążę i dzięki temu jednoczesnej wolności, ale zabierają dużo zdrowia.
Mam wrażenie, że środki antykoncepcyjne są tak powszechne jak lek na ból głowy. Oczywiście, też niezdrowy, ale jednak panadol czy ibuprofen bierzesz (jeśli już) od czasu do czasu, a tabletki zazwyczaj codziennie przez bardzo długi czas.
Wiem, że nie chcesz ryzykować nieplanowanej ciąży. To bardzo mądre z Twojej strony. Ale czy na pewno warte jest to ryzykowanie swoim zdrowiem?
Tabletki antykoncepcyjne i skutki uboczne
Ulotka od pigułek antykoncepcyjnych rozwija się na długość teatralnego foyer. Jest tam opisanych szereg skutków ubocznych – nudności, wymioty, migreny, krwawienia między cyklami, przyrost masy ciała, tkliwość piersi, problemy z soczewkami, problemy z wątrobą.
Pigułki wpływają jeszcze na kilka innych rzeczy, o których nie pisze się w ulotkach.
Mniejszy mózg po tabletkach antykoncepcyjnych
W badaniu, zaprezentowanym w grudniu 2019 roku na dorocznym spotkaniu Radiological Society of North America, stwierdzono, że kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne miały znacznie mniejszą objętość podwzgórza mózgu, w porównaniu do kobiet, które ich nie przyjmują.
Podwzgórze to część mózgu usytuowana nad przysadką.
Mniejszy mózg po tabletkach antykoncepcyjnych?
Nie chcę tu nikogo obrażać. Nie chodzi o iloraz inteligencji.
Podwzgórze mózgu
Raczej o to, że podwzgórze jest odpowiedzialne za kluczowe funkcje organizmu, w tym produkcję hormonów, regulację nastroju, apetytu i temperatury ciała, jakość snu i częstość akcji serca.
Ten niewielki, ale ważny obszar mózgu jest również odpowiedzialny za regulację reakcji emocjonalnych lub nastroju, a także… popęd seksualny. Czyż nie jest to paradoks? Bierzesz tabletki żeby spokojnie uprawiać seks, a nagle okazuje się, że w ogóle nie masz na niego ochoty?
Kurczenie się podwzgórza mózgu po tabletkach antykoncepcyjnych
Badanie przeprowadzone przez dr n. Med. Michaela L. Liptona w Centrum Badań Rezonansu Magnetycznego Grussa w Albert Einstein College of Medicine pokazuje związek między pigułkami antykoncepcyjnymi a kurczeniem się mózgu.
W badaniu wzięło udział 50 zdrowych kobiet, z których 21 brało doustne środki antykoncepcyjne.
Wyniki wykazały dramatyczną różnicę w wielkości podwzgórzowych struktur mózgu między kobietami, które przyjmowały doustne środki antykoncepcyjne, a tymi, które ich nie stosowały.
Reklama
Pigułka wcale nie taka sexy
Komercyjne środki antykoncepcyjne mają krótką i niepokojącą historię w USA. Pierwsze wersje wkładek wewnątrzmacicznych i pigułek antykoncepcyjnych zostały wprowadzone w latach 60. XX wieku, a następnie wycofane z rynku ze względu na problemy zdrowotne jakie powodowały. Powikłania, takie jak zakrzepy krwi, infekcje, a nawet udokumentowane zgony doprowadziły do procesów sądowych i późniejszych zmian w recepturze produktów.
Kiedyś dawki estrogenu sięgały 150 mikrogramów i 10 mg progestyny teraz są dużo mniejsze – od 20-35 microgramów estrogenu i 1,5 mg progestyny.
Skuteczność antyciążowa tych niskich dawek wciąż jest wysoka (ogólnie mniej niż jedna ciąża na 100 kobietolat, tak tak jest coś takiego jak kobietolata nie chodzi mi o Twoje kobieto lata).
Ale co z tego?
Ograniczasz ryzyko niechcianej ciąży praktycznie do 0, ale ogromnie zwiększasz ryzyko raka piersi, zakrzepicy, zawału serca, udaru mózgu, migren, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy i chorób wątroby.
W Polsce ok. 21% kobiet używa tabletek antykoncepcyjnych. Co gorsza tabletki są także zapisywane w wielu innych celach jak np. leczenie trądziku, na nieregularne miesiączki, na silne skurcze menstruacyjne, na endometriozę. No tak – zdrowa dieta, bez glutenu, bez nabiału, bez cukru, z dużą ilością surowych warzyw i owoców jest zdecydowanie bardziej wymagająca niż jedna mała tableteczka każdego dnia.
Pigułka i spadki nastrojów
Nie lubisz tych spadków nastrojów. A najbardziej Cię wkurza jak facet Ci mówi – „o chyba okres Ci się zbliża”, tak jakby to tłumaczyło dlaczego on nie włożył swoich ubrań do szafy.
Pigułka nie pomaga na nastrój niestety. Wręcz go pogarsza.
Zmniejszona objętość podwzgórza wiąże się z negatywnymi stanami emocjonalnymi, w szczególności zwiększonym gniewem i depresją.
W badaniu opublikowanym w maju 2016 roku w czasopiśmie Social Cognitive Neuroscience naukowcy doszli do wniosku, że hormonalne środki antykoncepcyjne tłumią wydzielanie oksytocyny związane z widokiem twarzy ukochanego partnera. Stąd może też ta mniejsza ochota na seks.
Inne badania pokazują z kolei, że kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne gorzej rozpoznają i inaczej reagują na emocje i stres, reakcja jest bardziej stępiona niż normalnie.
Środki antykoncepcyjne powodują zmiany nastrojów, niestety te negatywne.
Zanim więc łykniesz tabletki warto wiedzieć z jakim ryzykiem się to wiąże, a jeśli już je bierzesz poważnie rozważ odstawienie. Jest wiele mniej inwazyjnych sposobów kontroli urodzeń.
Brałaś? Bierzesz? Odstawiłaś?
Jakie są według Ciebie najlepsze sposoby zabezpieczania się przed ciążą?
Napisz w komentarzu.
Źródła:
Science Daily, December 4, 2019. www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191204090819.htm.
Our-bodies-Ourselves, book excerpts, birth control, a brief history of birth control in the United States, https://www.ourbodiesourselves.org/book-excerpts/health-article/a-brief-history-of-birth-control/
Institute of Medicine (US) Committee on the Relationship Between Oral Contraceptives and Breast Cancer. Oral Contraceptives & Breast Cancer. Washington (DC): National Academies Press (US); 1991. C, The Evolving Formulations of Oral Contraceptives. Bookshelf ID: NBK234350
Multigenerational Reproductive Toxicology Study of Ethinyl Estradiol (CAS No. 57636) in SpragueDawley Rats (Feed Studies). DIANE Publishing. pp. 27-. ISBN 978-1-4379-4231-6. Aug. 2010.
Institute of Medicine (US) Committee on the Relationship Between Oral Contraceptives and Breast Cancer. Oral Contraceptives & Breast Cancer. Washington (DC): National Academies Press (US); 1991. C, The Evolving Formulations of Oral Contraceptives. Bookshelf ID: NBK234350
Daniels K, Abma JC. Current contraceptive status among women aged 15-49: United States, 2015-2017. NCHS Data Brief, no 327. Hyattsville, MD: National Center for Health Statistics. 2018. https://www.cdc.gov/nchs/products/databriefs/db327.htm
Noncontraceptive benefits and therapeutic uses of the oral contraceptive pill. Dayal M, Barnhart KT. Semin Reprod Med. 2001 Dec;19(4):295-303. PMID: 11727171 DOI: 10.1055/s-2001-18637
Radiological Society of North America.
Scheele D, Plota J, Stoffel-Wagner B, Maier W, Hurlemann R. Hormonal contraceptives suppress oxytocin-induced brain reward responses to the partner’s face. Soc Cogn Affect Neurosci. 2016;11(5):767-774. doi:10.1093/scan/nsv157 PMID: 26722017
Lewis CA, Kimmig AS, Zsido RG, Jank A, Derntl B, Sacher J. Effects of Hormonal Contraceptives on Mood: A Focus on Emotion Recognition and Reactivity, Reward Processing, and Stress Response. Curr Psychiatry Rep. 2019;21(11):115. Published 2019 Nov 7. doi:10.1007/s11920-019-1095-z. PMID: 31701260
Pahnke R, Mau-Moeller A, Junge M, et al. Oral Contraceptives Impair Complex Emotion Recognition in Healthy Women. Front Neurosci. 2019;12:1041. Published 2019 Feb 11. doi:10.3389/fnins.2018.01041. PMID: 30804733
Noemi Demi
blog o zdrowiu dziecka i mamy
Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.
Noemi, a jak się ma to do spirali?
Spirala też uwalnia hormony, więc działanie negatywne niestety bardzo podobne…
JAKI SPOSÓB ZABEZPIECZENIA TY POLECASZ JAKO NAJMNIEJ SZKODLIWY? DLA KOGOŚ KTO ZDECYDOWANIE NIE CHCE MIEĆ DZIECI
No cóż kalendarzyk nie zawsze się sprawdza 🙂 więc pozostają chyba tylko prezerwatywy