Najlepsze naturalne sposoby na Candidę u niemowląt i dzieci
Czasem mimo tego, że zapewniasz dziecku najzdrowsze pożywienie, ekologiczne ubrania i ekologiczne pieluszki może się mu przytrafić wysypka i czerwone odparzenia, szczególnie w okolicach pieluszkowych. Często taka reakcja to objaw kandydozy. Candida albicans czyli drożdże żyją w każdym z nas i są do pewnego momentu bardzo pożyteczne, żywią się cukrem regulując w ten sposób jego poziom we krwi. Problem pojawia się gdy mamy do czynienia z przerostem Candidy, czyli jest jej więcej niż powinno być.
Jaka może być tego przyczyna? Czy Twoje dziecko lub Ty jeśli jesteś mamą karmiącą braliście może antybiotyki? Czy dziecko ma pleśniawkę w buzi? Czy ma biały nalot na języku? A może Ty masz przerost Candidy o czym nie wiesz i bezwiednie przekazujesz ją dziecku.
Jak wygląda dieta Twojego dziecka? Jeśli spożywa już stałe pokarmy czy jest w nich dużo cukru i węglowodanów? To niestety coś co drożdże lubią najbardziej. Białe pieczywo (razowe zresztą też) – ogólnie zboża są ich faworytem oraz cukier. Powinnaś również unikać owoców, szczególnie tych o wysokim indeksie glikemicznym. Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w walce z Candidą. Wkrótce będzie o tym więcej – więc zaglądaj na bloga.
Najlepsze naturalne sposoby na Candidę u niemowląt i dzieci:
Mleko mamy
Przede wszystkim, jeśli jesteś mamą karmiącą polej swoim mlekiem zainfekowane miejsca. Przeciwciała obecne w Twoim mleku pomagają zabijać bakterie (świetne na infekcje ucha, skaleczenia, zatoki). Twoje mleko to najlepsze lekarstwo dla dziecka.
Olej kokosowy
Kolejną rzeczą jest olej kokosowy. Organiczny tłoczony na zimno. Jest idealny do gotowania, do smarowania ciała wszystkich Twoich krewnych i znajomych, a także właśnie pupy dziecka. Najlepiej stosować go po każdym myciu i osuszeniu pupy, przed założeniem świeżej pieluszki. Jest całkowicie bezpieczny, a wręcz wskazany, jeśli dziecko wkłada rączki do słoika, a potem oblizuje (z jakim innym balsamem mogłoby tak zrobić?). Olej kokosowy jest bardzo smaczny, moje dziecko podczas smarowania zjada dobre dwie łyżeczki i jeszcze domaga się więcej. Sprawia, że skóra staje się miękka, pomaga na wysypkę pieluszkową i zabija drożdże. Olej kokosowy dodawaj także do potraw, które zjada dziecko tylko nie łącz go z cukrem ani z owocami.
Czosnek
Czosnek pomaga również zabijać drożdże i inne patogeny, jest niesamowity dla układu odpornościowego. Przekonanie małego dziecka do zjedzenia surowego czosnku nie jest łatwe, ale jeśli zrobisz świeże pesto z bazylii to na pewno mu zasmakuje. Miksujesz liście bazylii, odrobinę migdałów, trochę soli, oliwę z oliwek extra virgin z dużą ilością świeżego czosnku – i masz pyszny sos do ryżu. Możesz też dorzucić świeży czosnek do pokrojonego w drobne kostki pomidora i avocado z dodatkiem świeżej pietruszki. To oczywiście dla dzieci, które już zjadają stały pokarm. Dla najmłodszych możesz po prostu nałożyć starty czosnek bezpośrednio na skórę. Ale uwaga – to może troszkę piec, więc nie stosowałabym tego jeśli są krwawe ranki.
Probiotyki
Probiotyki również mogą pomóc. Żywe kultury bakterie są dobrymi bakteriami i pomagają zwalczać te złe. Dawaj dziecku kiszoną kapustę, lub chociaż sok z kiszonej kapusty, kiszonego ogórka do possania – nawet jeśli nie ma jeszcze ząbków. Nie jestem zwolenniczką podawania dziecku mleka (innego niż Twoje własne). Szczególnie w okresie gdy może mieć Candidę, lepiej unikać także laktozy, czyli cukru mlecznego. Jogurt naturalny najlepiej organiczny i z mleka owczego lub koziego możesz jednak zaaplikować bezpośrednio na skórę. Jeśli chcesz podawać doustnie probiotyki zwróć uwagę, aby były w dobrej jakości oleju (np. oliwa z oliwek) i do przechowywania w lodówce – takie moim zdaniem są lepsze.
Jeśli zauważysz, że powierzchnia zainfekowanej skóry się łuszczy i jest wysuszona – to bardzo dobry znak, drożdże odchodzą.
Soda oczyszczona
Jednym z najlepszych środków na Candidę u niemowląt jest stosowanie sody oczyszczonej. Używanie sody oczyszczonej skutecznie radzi sobie z wysypką na skórze dziecka, które są spowodowane przez drożdże. Do 1 litra wody dodaj 2 łyżki sody oczyszczonej, dobrze wymieszaj a następnie stosuj tę miksturę do przemywania skóry dziecka. Stosuj przy każdej zmianie pieluszki.
Możesz również dodać do łyżeczki sody odrobinę wody i w ten sposób zrobić pastę, którą następnie nałożysz na zaczerwienione miejsca.
Ocet jabłkowy
Zrób dziecku kąpiel z ciepłą wodą z dodatkiem szklanki octu jabłkowego. To złagodzi dyskomfort i swędzenie. Rób to codziennie aż do wyleczenia infekcji. Ocet jabłkowy ma właściwości przeciwgrzybiczne. Zawsze rozcieńczaj ocet jabłkowy, ponieważ może on spowodować oparzenia lub podrażnienie skóry, jeśli zostanie zastosowany bezpośrednio, szczególnie u małego dziecka.
Olejek z drzewa herbacianego
Znany ze swoich właściwości przeciwwirusowych i antybakteryjnych olejek z drzewa herbacianego jest fantastyczny do leczenia kandydozy. Zagotuj 1/2 szklanki wody i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Po schłodzeniu dodaj 5 kropli olejku z drzewa herbacianego do wody. Oczyścić zainfekowany obszar wacikiem zanurzonym w tej mieszance. Olejek z drzewa herbacianego może podrażniać skórę lub powodować wysypkę, nie należy go używać bezpośrednio na skórę dziecka. Nigdy nie pozwalaj dziecku na połknięcie olejku z drzewa herbacianego, ponieważ nawet niewielka ilość może spowodować poważne skutki uboczne, takie jak nudności, ból brzucha i halucynacje.
Inny sposób na wykorzystanie olejku z drzewa herbacianego to dodaj 2-3 kropelki olejku do łyżeczki oleju kokosowego i w ten sposób uzyskaną mieszankę nakładaj na chore miejsca.
Świeże powietrze
Mówiąc o wysychaniu, powietrze jest również niesamowite na każdą wysypkę. Jeśli tylko jest taka możliwość niech dziecko chodzi bez pieluszki z gołą pupą.
Mycie ciepłą wodą
Chusteczki nawilżane zostaw na dalekie podróże, jeśli masz dostęp do ciepłej wody i mydła zawsze skorzystaj z tego prostego sposobu, aby umyć pupę dziecka. Jeśli używasz pieluszek wielorazowych koniecznie zadbaj o odpowiedni pranie w bardzo gorące wodzie z naturalnymi detergentami, żeby zabić drożdże i nie doprowadzić do ponownego zakażenia.
A jak Ty sobie radzisz z odparzeniami?
Źródła:
Noemi Demi
Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.
Przemywam przegotowana woda i wacikiem po zdjęciu brudnej pieluszki i smaruje zelem aloesowym do calkowitego wchloniecia. Przy zalozeniu pieluszki podsypuje make ziemniaczana. Staram sie jak najwiecej wietrzyc pupke podczas odparzenia.
O super, jeszcze mąka ziemniaczana. Też czasem stosuję ekologiczną skrobię ziemniaczaną.
Kąpiel w krochmalu na zaczerwienioną pupę działa u nas satysfakcjonująco, ewentualnie rumianek i nagietek do przemywania przy zmianie pieluchy. A co na kandydozę u matki karmiącej? Czy przejście na restrykcyjną dietę jest bezpieczne dla laktacji? Przy okazji zapytam, czy znasz miejsce w Łodzi gdzie rzetelnie robią biorezonans? Pozdrawiam serdecznie 🙂
O tak – stary dobry babciny krochmal – czyli właśnie mąka ziemniaczana czy skrobia ziemniaczana.
A u mamy karmiącej – wszystko to co powyżej. Codziennie rano zaraz po obudzeniu ssij łyżkę oleju kokosowego przez ok. 10-15 minut. A następnie wypluj. Oczyść też język. Potem dopiero umyj zęby. Pij wodę z octem jabłkowym (organicznym z osadem, czyli tzw. matką). Warzywa możesz jeść bez ograniczeń, owoce – lepiej te nisko glikemiczne. Unikaj cukru pod każdą postacią i ziaren. A szczególnie tych glutenowych. Nabiał też bym wyłączyła. Czyli tak naprawdę odrzucasz wszystko to co złe. No może oprócz owoców. Osobiście uważam, że przemycenie kilku owoców w ciągu dnia nie będzie takie złe. Na pewno lepsze niż przemycenie bułeczki czy makaronu.
A biorezonans – znam dwa miejsca – Rezomed na Żeligowskiego i Vegatest na Brzechwy. Ale szczerze żadne z tych miejsc jak dla mnie nie jest idealne. Może ktoś z Was może polecić coś naprawdę dobrego?
A no i olejek oregano – 2-3 kropelki dziennie. Wprawdzie to nie jest zalecane dla kobiet karmiących, ale ja stosuję karmiąc.
Dziękuję za odpowiedź. Nabiału, glutenu, cukru rafinowanego nie spożywam od 3 lat, ale owoców u mnie dużo, nawet bardzo i kasza jaglana obowiązkowo codziennie żeby nadrobić kalorii, bo bardzo chudne po porodzie. Stąd też pomysł z biorezonansem, bo może z czymś dzielę dostarczane kalorie.. Dodatkowo strasznie bolą mnie stawy i puchną a ciąża przebiegła sielankowo. Już kiedyś brałam olejek z oregano, wydawał mi się zbyt ostry podczas karmienia, spróbuję.
Czy dla 5 miesiecznego niemowlaka takiego kiszonego ogórka też mozna podać do possania? Jeśli nie to od kiedy by Pani zalecala? Szukam odpowiedniego probiotyku dla takiego maluszka… Pozdrawiam serdecznie