Greens & Fruits czyli witaminy, minerały i enzymy z 50 owoców, warzyw i ziół – do kupienia w BioLoveShop.com

Kolka, przypadłość, która zakłóca piękno macierzyństwa. Płacz, który trwa godzinami i nie ma jak go utulić. To największa męka dla rodziców. I oczywiście przyczyny występowania kolki u niemowląt nie do końca są znane. Czy to możliwe, aby jeden z codziennych zabiegów, który wykonujesz około 10 razy dziennie u Twojego niemowlęcia mógł się do tego przyczyniać?

A o co chodzi?

Nie, nie o karmienie. Choć to też ma znaczenie. Ale dziś chcę zwrócić Twoją uwagą na przewijanie.

Dr. John „Doc” Edwards jest założycielem Mama’s Chiropractic Clinic w Cape Coral na Florydzie, gdzie koncentruje się głównie na potrzebach kobiet w ciąży oraz niemowląt. Zwraca on uwagę na coś, co wielu rodzicom umyka – jaki wpływ na kolkę niemowlęcą może mieć czynność zmiany pieluchy.

Jak większość mam zmienia pieluchę niemowlęciu?

Podnosi obie nóżki do góry, wyjmuje brudną pieluchę, czyści pupę, a następnie znowu podnosi nóżki do góry i wsuwa pod pupę nową czystą pieluchę. Dziecko jest niezwykle elastyczne i samo pakuje nóżki do buzi. Ale coś co większość mam robi intuicyjnie może mieć kiepski wpływ na biomechanikę kręgosłupa, a to może mieć z kolei wpływ na kolkę.

Doc miał do czynienia z wieloma kolkami niemowlęcymi i ma długą praktykę. Badania i praktyka wykazują, że ustawienia kręgów (odpowiednie masaże) są bardziej skuteczne niż leki na kolkę. Jelita uzyskują znaczną porcję informacji nerwami połączonymi z obszarem dolnym kręgów żebrowych i górnym kręgów lędźwiowych. Te miejsca zawsze są sprawdzane przez chiropraktyka, ponieważ zaburzenia na tym odcinku mogą utrudniać właściwe funkcjonowanie jelit. Odpowiednie ustawienie kręgów (tylko przez specjalistę, który zajmuje się niemowlętami) pozwala na powrót do normalności i sprawne funkcjonowanie jelit. Wpływ na układ nerwowy ułatwia lepszą pracę jelit.

Czym różni się kręgosłup niemowlęcia?

Kiedy niemowlę się rodzi ma jedną krzywą kręgosłupa – w kształcie litery C.  Bo taka przez 9 miesięcy w brzuchu mamy była mu potrzebna, aby było wygodnie i miło w tak ciasnym już pod koniec środowisku. Pozostałe dwie krzywe kręgosłupa wykształcają się później. Pierwsza krzywa  zostaje ukształtowana w kręgosłupie szyjnym gdy niemowlę uczy się podnosić główkę i utrzymywać ją w pozycji pionowej. Kolejna krzywa w odcinku lędźwiowym powstaje gdy maleństwo uczy się czołgać i raczkować. Ta druga krzywa jest niezbędna, aby utrzymać ciężar dziecka przy wstawaniu, zginaniu się i podnoszeniu.

Chlorella 100% ORGANIC wspaniały superpokarm dla mamy karmiącej do kupienia w BioLoveShop.com

Dopóki jednak te dwie krzywe nie wykształcą się prawidłowo, mechanika kręgosłupa u niemowlęcia wygląda nieco inaczej. Jeśli wyobrazisz sobie, że kręgosłup niemowlaka jest mostem, to jego najwyższy punkt wypada  między 9 a 11 kręgiem – czyli w odcinku piersiowym kręgosłupa. W Twoim kręgosłupie ten środek wypada na wysokości dokładnie między łopatkami.

Jeśli garbisz się dużo, pracując na laptopie czy długo prowadząc samochód może doskwierać Ci ból w środkowej części kręgosłupa. Często również, po długiej jeździe samochodem w takiej pozycji możesz mieć wzdęcia i problemy z trawieniem.

To samo dzieje się z Twoim niemowlakiem gdy podnosisz jego pupę za nóżki przy zmianie pieluchy. To przeciąża odcinek piersiowy kręgosłupa wypychając kręgi do tyłu z ich właściwej pozycji. To z kolei  zaburza przepływ informacji między mózgiem a jelitami. I jelita zamiast otrzymywać od mózgu sygnały o trawieniu nie wiedzą co robić z jedzeniem, które zalega w jelitach i zaczynają powstawać gazy powodujące kolki.

Banalnie proste? Tylko trzeba o tym wiedzieć.

Podnoszenie pupy za nóżki wydaje się intuicyjne, więc nie miej do siebie pretensji jeśli tak robiłaś do tej pory. W łonie mamy dziecko jest naturalnie wygięte w takiej pozycji, że nóżka idealnie trafia do buzi, potem też (tak począwszy od 3-4 miesiąca) ssanie palca u nogi jest fantastyczną zabawą, gorzej jeśli przez przypadek niemowlę się mocniej ugryzie. Ale różnica między podnoszeniem nóżek do buzi samodzielnie przez dziecko, a Twoim podnoszenie jego nóżek leży w stawie biodrowym. Głowy kości udowych u niemowląt są ledwo rozwinięte, ponieważ nie potrzebują mocnej struktury do stania i napięcia podczas chodzenia. To pozwala im tak prosto wkładać nóżki do buzi. Ale kiedy używasz nóżek do podnoszenia pupy dziecka, które nie ma wykształconej krzywej lędźwiowej uciskasz w ten sposób środek jego kręgosłupa, gdzie właśnie umieszczone się nerwy jelit. I robisz to ok. 10 razy dziennie. Nic więc dziwnego, że chiropraktyka daje takie efekty w leczeniu kolki. Po prostu umieszcza z powrotem na swoim miejscu kręgi, których pozycja nieco została naruszona przez ten proceder.

Dlatego zacznij obracać dziecko na boczek, aby wyjąć starą pieluchę i włożyć nową. Takie obracanie niemowlęcia zachowuje kręgosłup w jednej linii i nie powoduje takich problemów.

A Ty jak przewijasz swoje dziecko? Czy ma problemy z kolkami?

Źródła:

1

 

 


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.