Co wspólnego ma Hashimoto z Gravesem-Basedowem czyli prawdziwa przyczyna chorób tarczycy

Co wspólnego ma Hashimoto z Gravesem-Basedowem czyli prawdziwa przyczyna chorób tarczycy

Kurkuma na atopowe zapalenie skóry
Organiczną sproszkowaną kurkumę This Is Bio kupisz w BioLoveShop.com

Szacuje się, że co piąta osoba ma problem z tarczycą i niestety znacznie częściej dotyczy to kobiet niż mężczyzn. Wpływ na to może mieć fakt, że estrogeny czyli żeńskie hormony hamują wchłanianie jodu. Jaka jednak może być prawdziwa przyczyna chorób tarczycy?

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że może mieć problemy z tarczycą. A długotrwała nieleczona choroba tarczycy może prowadzić do takich zaburzeń jak:

  • chroniczne zmęczenie
  • mgła mózgowa
  • cukrzyca
  • choroby serca
  • zaburzenia wagi
  • depresja
  • wole
  • niepłodność
Prawdziwa przyczyna chorób tarczycy
Jaka może być prawdziwa przyczyna chorób tarczycy?

Jaka jest rola tarczycy?

Tarczyca to gruczoł, który wydziela hormony, które regulują bardzo wiele procesów metabolicznych. Ilość hormonów wpływa na przyśpieszoną lub spowolniona przemianę materii. Ale tarczyca to nie tylko kwestia wagi.

Jaka jest różnica między niedoczynnością a nadczynnością tarczycy?

Przy niedoczynności Twoja tarczyca produkuje za mało hormonów. Z kolei przy nadczynności – jest ich zdecydowanie za dużo. Idealnie oczywiście jeśli jest ich dokładnie w sam raz.

Prawdziwa przyczyna chorób tarczycy
Czy Mona Lisa cierpiała na niedoczynność tarczycy?

Objawy niedoczynności tarczycy

Przy niedoczynności tarczycy zazwyczaj czujesz się ospała, masz problemy z koncentracją, Twoja skóra i włosy są wysuszone, masz bóle mięśniowe i skurcze, Twoje ciało zatrzymuje wodę, mimo odchudzania się nie możesz zrzucić wagi lub bez zmiany diety nagle zaczynasz tyć, marzniesz, masz problemy z wypróżnianiem, jesteś senna i zmęczona.

Objawy nadczynności tarczycy

Mając nadczynność jesz jak opętana, pochłaniasz ogromne ilości pożywienia, ale w ogóle nie przybierasz na wadze, wręcz przeciwnie, chodzisz do toalety kilka razy dziennie jak buddyjscy mnisi. Twoje serce bije jak oszalałe, wszystko wkoło Cię denerwuje, a najprostsze życiowe sytuacje typu zakupy w sklepie mogą być źródłem stresu, jesteś drażliwa, niespokojna, bardzo Ci gorąco, intensywnie się pocisz i chce Ci się cały czas pić, zwykły wysiłek, który do tej pory nie sprawiał Ci żadnego problemu teraz wiąże się z zadyszką i zawrotami głowy.

Prawdziwa przyczyna chorób tarczycy – jakie badania warto wykonać?

To są takie najbardziej oczywiste przykłady. Weź też pod uwagę, że często można mieć mniej jednoznaczne objawy, które aż tak bardzo nie doskwierają, a jednak mieć zaburzone funkcjonowanie tarczycy. Dlatego warto od czasu do czasu sprawdzać poziom takich hormonów we krwi jak:

TSH – czyli tyreotropina hormon produkowany przez przysadkę mózgową – odwrotnie skorelowany z hormonami tarczycy, jeśli jest ich za dużo stężenie TSH jest niskie, i na odwrót.

T3 – trójjodotyronina a dokładnie FT3 – czyli wolne hormony trójjodotyroniny

T4 – tyroksyna – także FT4 czyli wolne hormony tyroksyny.

Podstawowym badaniem jest poziom TSH, jeśli jest on nieprawidłowy można dodatkowo zbadać FT3 i FT4. Szczególnie ważne jest zbadanie FT4 w ciąży.

Zaburzona praca tarczycy często też wiąże się z występowaniem woli (tzw. wole tarczycowe) – czyli powiększenie tarczycy prowadzące do wyraźnego pogrubienia szyi, które może występować zarówno przy niedoczynności jak i nadczynności.

Prawdziwa przyczyna chorób tarczycy?

Najczęstszymi przyczynami są:

  • przewlekły stres
  • nagromadzenie toksyn w organizmie
  • niedobory jodu
  • akumulacja metali ciężkich
  • uwarunkowania autoimmunologiczne

Nadczynność tarczycy często jest spowodowana chorobą Gravesa-Basedowa. Z kolei niedoczynność najczęściej wiąże się z bardzo powszechną chorobą Hashimoto.

Jak można zapobiegać chorobom tarczycy?

Kluczem do zapobiegania chorobom tarczycy jest zdrowy tryb życia, czyli zdrowe odżywianie i ruch, a także unikanie stresu (łatwo powiedzieć) i unikanie toksyn.

Reklama

Witaminy w ciąży
Greens & Fruits czyli witaminy, minerały i enzymy z 50 owoców, warzyw i ziół – idealne dawka witamin i minerałów dla kobiet – do kupienia w BioLoveShop.com

A co zrobić gdy już masz zdiagnozowaną chorobę tarczycy?

Trudno znaleźć prawdziwą przyczynę chorób tarczycy. 

Gdy zapytasz lekarza o przyczynę swojej choroby raczej nie uzyskasz wyczerpującej odpowiedzi. Lekarz powie Ci, że to choroba autoimmunologiczna i przyczyny nie są znane.

Choroby autoimmunologiczne (jak zresztą wiele innych) najczęściej związane są z zaburzeniami funkcjonowanie układu odpornościowego, a ten ma swoje centrum dowodzenia w Twoich jelitach. Jeśli tam coś nie działa sprawnie – niestety przekłada się to na organizm, a najczęściej na jego najsłabsze punkty, w tym przypadku tarczycę.

Źródłem Twojego problemu jest… NIESZCZELNE JELITO

Okazuje się, że wiele osób z Hashimoto oraz z chorobą Gravesa-Basedowa ma problem z nieszczelnym jelitem.

Nieodpowiednia dieta, brak równowagi cukru we krwi, przewlekły stan zapalny w organizmie czy też pasożyty dziurawią Twoje jelito. A takie nieszczelne jelito, umożliwia przedostawanie się niestrawionych cząstek pokarmowych, bakterii i toksyn bezpośrednio do krwiobiegu zamiast być w pełni strawione lub wydalone. Twój organizm zaczyna produkować przeciwciała przeciwko tym najeźdźcom, a potem atakować własne białka o zbliżonej do nich strukturze. I o to właśnie chodzi w chorobach autoagresji, organizm prowadzi walkę przeciwko samemu sobie.

Walka z Hashimoto i z chorobą Gravesa-Basedowa to tak naprawdę walka z nieszczelnym jelitem.

Jak uzdrowić nieszczelne jelito?

Pierwszym krokiem do uzdrowienia przewodu pokarmowego jest usunięcie wszystkich produktów, które powodują przewlekłe reakcje immunologiczne. Stosowanie diety eliminacyjnej i jednoznaczne określenie, które produkty Ci szkodzą może zająć trochę czasu. Alternatywą może być wykonanie testu na IgG czyli przeciwciała produkowane przez Twój organizm w odpowiedzi na białka różnych powszechnych pokarmów. Taki test pozwoli ustalić jakie pokarmy powodują u Ciebie reakcję zapalną, a tym samym przyczyniają się do nieszczelnego jelita i problemów z tarczycą. Dobrym pomysłem jest wykonanie biorezonansu, który również określi pokarmy na które możesz mieć nietolerancję.

Popularne alergeny

Najbardziej popularnymi produktami żywnościowymi nietolerowanymi przez Twój organizm jest najczęściej to co lubisz najbardziej – czyli chleb, makaron, ser czy lody. Taka powiedzmy tradycyjna włoska kolacja – bagietka z oliwą na entree, makaron z dużą ilością sera na danie główne, a na deser lody czekoladowe. Dla Ciebie przepyszne. Dla Twojego organizmu zapalne.

Nie jest to przypadkowa zbieżność. Zarówno gluten jak i białka mleka są zbliżone budową do morfiny, nie dziwne więc, że są tak uzależniające, że wydaje Ci się, że nie możesz bez nich żyć. Białka te nawet nazywają się podobnie – kazomorfina (w mlecznych produktach, od kazeiny) i glutenomorfina (lub gluteomorfina w mącznych).

Lektyny

Kolejną grupą produktów, którą powinnaś wykluczyć z diety są lektyny. Do nich również zalicza się pszenica i inne glutenowe zboża, ale grupa ta jest niestety znacznie szersza.

Lektyny to naturalne pestycydy występujące w zbożach i trawach chroniące je przed grzybami, bakteriami i wirusami. Są to bardzo lepkie cząsteczki, które mogą powodować poważne problemy w Twoich jelitach, przylepiają się do ich ścianek i niszczą kosmki jelitowe, mogą prowadzić do przerywania ścianek jelita i tym samym przedostawać się bezpośrednio do Twojego krwiobiegu.

Najwięcej lektyn zawierają takie rośliny jak:

  • wszelkiego rodzaju ziarna (na czele z pszenicą, ale jest tu także owies, ryż, kukurydza czy proso, z którego robi się… kaszę jaglaną)
  • rośliny strączkowe (soja – jest najgorsza)
  • psiankowate (czyli pomidory, bakłażan, papryka i … ziemniaki)
  • oleje wykonane z ziaren
  • żywność GMO – gdyż jest tak modyfikowana, aby miała jeszcze więcej lektyn przeciwko szkodnikom i grzybom
Prawdziwa przyczyna chorób tarczycy
Możliwe, że przy chorobie tarczycy będziesz musiała zrezygnować z psiankowatych czyli m.in. pomidorów i papryki. No i z soli.

Inne kontrowersyjne pokarmy przy chorobach tarczycy

Sól – ostatnie badania wykazały, że nadmiar soli może zainicjować chorobę autoimmunologiczną. Z drugiej strony osoby z Hashimoto mają zazwyczaj niskie ciśnienie i rozpaczliwie potrzebują soli. Trzeba więc stosować sól z umiarem i unikać tej jodowanej. Taka forma podawania jodu nie jest dobra nawet przy niedoborach tego pierwiastka – najlepszą formą podawania jodu jest posmarowanie małego fragmentu ciała (np. 1 cm kwadratowy) płynem Lugola – organizm wtedy wchłonie dokładnie tyle ile będzie potrzebował. Im szybciej zniknie fioletowy kolor – tym większe zapotrzebowanie organizmu na jod.

Cukier – wiele osób z chorobami autoimmunologicznymi ma problemy z równowagą cukru we krwi. Ważne więc ostrożne podejście do słodkości. Cukier nikomu nie służy oprócz chyba tylko Candidy.

I właśnie

Pasożyty i candida – choroby autoimmunologiczne mogą się też wiązać z występowaniem pasożytów i drożdży w organizmie. To właśnie ci nieprzyjaźni mieszkańcy mogli doprowadzić do uszkodzenia ścianek jelita. Warto więc jeszcze ten aspekt przebadać i zastosować odpowiednią terapię.

Anemia – też często wiąże się z chorobami tarczycy – chore jelita powodują gorszą przyswajalność żelaza. Zrób test na niedobór żelaza i czerwone krwinki a także na witaminę B12. I w przypadku problemów zastosuj suplementację witaminą B12 w formie metylokobalaminy oraz chlorellą, to najlepsze naturalne źródło żelaza. Absorpcję żelaza może również zwiększyć witamina C.

Ryba dla dziecka - zawsze w chlorellą
Chlorella 100% ORGANIC naturalne źródło żelaza, witamin i minerałów do kupienia w BioLoveShop.com

Zdrowe nadnercza – gdy poziom kortyzolu jest wyższy niż powinien być w wyniku narażenia na stres, będzie on zakłócał system immunologiczny, proces trawienia, a także czynność tarczycy. Tak więc podstawą uzdrowienia musi być też podejście „no stress”.

Zasadniczo więc dieta, która może uzdrowić chore jelito będzie bardzo ograniczona. Ważne jest aby znaleźć dietę właściwą dla siebie. Każda choroba autoimmunologiczna, a nawet każdy przypadek Hashimoto i każdy przypadek Gravesa-Basedowa jest inny. To co pomogło Tobie niekoniecznie musi pomóc Twojej koleżance. Ważne aby podejść do swojej diety bardzo indywidualnie, uwzględnić to co akurat nie jest tolerowane przez Twój organizm i Tobie szkodzi, nie koniecznie od razu rezygnować ze wszystkiego. Warto również wykorzystać wszystkie dostępne badania diagnostyczne do określenia co wyeliminować a co zostawić.

Reklama

SHAPE SHAKE – koktajl białkowy, który pomoże Ci schudnąć i dostarczy niezbędnych aminokwasów w tym l-glutaminy do odbudowy wyściółki jelit –  BioLoveShop.com

Uzdrowione jelita to klucz nie tylko do Hashimoto i choroby Gravesa-Basedowa, ale także do zbudowania długoterminowej odporności przeciwko całej rzeszy chorób.

Prawdziwa przyczyna chorób tarczycy
Proste rozwiązanie problemów z tarczycą – uzdrowić nieszczelne jelito

 


Noemi Demi 

blog o zdrowiu dziecka i mamy 

to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność        


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Źródła:

http://bmcendocrdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6823-5-10

Prevalence of celiac disease in autoimmune thyroiditis. Minerva Endocrinol 2007 Dec;32(4):239-43

Celiac disease and autoimmune thyroid disease. Clin Med Res 2007 Oct;5(3):184-92. Review

http://wisemindhealthybody.com/collective-evolution/all-signs-symptoms-triggers-treatments-for-hypo-hyperthyroidism/

https://doctordoni.com/2015/09/hashimotos-disease-and-leaky-gut; https://doctordoni.com/2015/10/graves-disease-and-leaky-gut.

Komentarze (6)

  1. Proszę czytać tekst przed opublikowaniem. W części o objawach pisze Pani o niedoczynnosci a w następnym akapicie „mając niedoczynność”, choć to już objawy nadczynności.

    1. Dziękuję za korektę! Jeszcze nie mam na etacie korektora 🙂 Już poprawiłam tę oczywistą omyłkę pisarską jak to się profesjonalnie nazywa.

  2. Dzięki za ten super post! Biorę od jakiegoś czasu leki na obniżenie hormonów tarczycy, strasznie wyniszczające, grozi mi podanie radiojodu. Spróbuję jednak wcześniej tych naturalnych metod – może coś pomogą.

    1. Radiojod – to ostateczność, jeśli możesz poczekać, to warto wypróbować wszystkie naturalne metody. I dopiero jeśli nie zadziałają – skorzystać z tego rozwiązania. Niestety choroby autoimmunologiczne są bardzo uciążliwe i nie jest łatwo się ich pozbyć. Ale dieta często bywa kluczem do sukcesu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.