Kaszel czy to suchy czy mokry potrafi być bardzo denerwujący, nie tylko dla kaszlącego. Najczęściej najgorszy jest dla mamy kaszlącego, która z pewnością wolałaby sama kaszleć zamiast słuchać kaszlu swojego dziecka.

Jak temu zaradzić? Kupić korki do uszu.

Ale to nie do końca rozwiąże problem.

Kaszlu nie powinno się tłumić, to naturalna odpowiedź organizmu na problem z zalegającą wydzieliną w drogach oddechowych.

Suchy uciążliwy kaszel trzeba jakoś zmiękczyć, a następnie jak pojawi się ten mokry doprowadzić do jak najszybszego oczyszczenia dróg oddechowych z wydzieliny.

Farmaceutyczne środki na kaszel niestety wcale skutecznie nie działają, a jeszcze mają szereg skutków ubocznych.

Badania opublikowane w Jama Pediatrics wykazały, że dzieci, które otrzymują dawkę miodu przed snem, mniej kaszlą i śpią lepiej niż dzieci zażywające lekarstwo na kaszel z dekstrometorfanem, który jest składnikiem większości dostępnych bez recepty produktów na kaszel (np. Robitussin Junior, Acodin, Tussidex).

Co do miodu – pamiętaj, że nie można go podawać dziecku poniżej 1 roku życia (a nawet niektórzy nie zalecają miodu poniżej 2 roku życia), gdyż miód jest produktem surowym i dziecko w skrajnym przypadku może zatruć się jadem kiełbasianym, jedną z najsilniejszych toksyn, której wątroba niemowlęcia nie będzie w stanie zneutralizować. Weź też pod uwagę, że miód jest silnym alergenem.

Jeśli wiesz, że możesz i chcesz stosować miód, to wybierz surowy organiczny miód z ekologicznych pasiek i nie podgrzewaj go powyżej 42 stopni, gdyż wtedy pozbawiasz go cennych enzymów.

Można też wypróbować tych kilka naturalnych i bardzo prostych metod zaczerpniętych z ajurwedy czyli tradycyjnej medycyny indyjskiej – najstarszej na świecie znanej człowiekowi i liczącej sobie ponad 5 tysięcy lat.

Noc bez kaszlu – to piękna noc. Więc warto.

Do ajurwedyjskich środków na kaszel należą:

 • migdały
 • kurkuma
 • cebula
 • miód
 • mleko i ghee czyli masło klarowane (oczywiście i masło i mleko najlepiej eko)
 • imbir
 • czosnek
 • czarny pieprz

7 naturalnych sposobów na kaszel

1. Pasta z migdałów na suchy kaszel

 • 8-9 blanszowanych migdałów
 • 1 łyżka miodu
 • 1/2 łyżki masła Ghee

Zrób z nich pastę. Bierz po łyżeczce 3 razy dziennie przez 3 dni.

2. Kurkuma i miód

 • 1 łyżka kurkumy
 • 1 łyżka miodu

Zażywaj 3 razy dziennie.

3. Mleko z kurkumą

 • 1 szklanka mleka
 • 2 łyżeczki kurkumy

Podgrzać mleko, dodać kurkumę, dobrze wymieszać i wypić. Pić trzy razy dziennie. To taka uproszczona wersja złotego mleka. Jeśli masz ochotę na prawdziwe Złote mleko zerknij.

4. Syrop z cebuli i miodu

Weź 3-4 cebule, pokrój je na małe kawałki. Wyciśnij sok z posiekanej cebuli i przechowuj go w butelce lub słoiku. Możesz również utrzeć cebule (całe, bez skórki) na tarce lub zblendować a następnie powstałą w ten sposób masę przełożyć do czystej gazy i wykręcić sok a resztki cebuli wyrzucić. Aby przygotować syrop na kaszel wymieszaj sok z miodem.

Dodaj:

 • 2 łyżeczki soku z cebuli
 • 2 łyżeczki miodu
 • 2 łyżeczki soku z cytryny (opcjonalnie)

Wymieszaj wszystko. Pozostaw na 5 godzin, a następnie podawaj choremu 1 łyżeczkę 3 razy dziennie.

Inna wersja tego syropu (dla leniwych) jest następująca:

pokrój 1 cebulę w cieniutkie plasterki, przełóż do słoika, zalej 2 łyżeczkami miodu. Zakręć słoik i odstaw na 2-3 godziny, a następnie powstały w ten sposób syrop (cebula puści sok i wymiesza się z miodem) podawaj po łyżeczce 3 razy dziennie.

5. Imbir i czosnek

 • 1 łyżka świeżego imbiru (pokrojony na bardzo małe kawałeczki)
 • 3 ząbki czosnku (pokrojone na małe kawałki)

Gotuj imbir w niewielkiej ilości wody przez 5 minut. Dodaj czosnek i gotuj przez 1-2 minuty. Następnie odcedź i przelej do filiżanki. Dodaj trochę miodu i soku z cytryny (opcjonalnie).

Pij 3 razy dziennie.

6. Czarny pieprz i miód

1/2 łyżeczki czarnego pieprzu

1 łyżka miodu

Zażywaj 3 razy dziennie.

I jeszcze jeden sposób zaczerpnięty od doktora Mercoli:

7. Syrop na kaszel z miodem i cytryną

Cytryna alkalizuje organizm, a miód zabija wszystkie bakterie.

Umieść dwie szklanki miodu w garnku na bardzo małym ogniu (nie gotuj miodu, ponieważ zmienia to jego właściwości lecznicze).

Weź całą cytrynę i zagotuj w wodzie w osobnym garnku przez 2-3 minuty, aby zmiękczyć cytrynę i zabić bakterie znajdujące się na skórze cytryny.

Pozwól cytrynie ostygnąć na tyle, aby móc ją pokroić w plasterki, a następnie dodaj do miodu. Podgrzewaj miód z cytryną na delikatnym ogniu przez ok. godzinę. Następnie odcedź cytrynę z miodu. Ostudź. Przelej do słoika i przechowuj w lodówce (do 2 miesięcy). Aby uspokoić kaszel weź 1/2 łyżeczki dla dziecka do 11 kg masy ciała i 1 łyżeczkę dla dziecka powyżej 22 kg 3-4 razy dziennie lub tak często jak to konieczne. Dorośli mogą przyjmować 1 łyżkę stołową.

 

Pamiętaj, że z powyższych siedmiu sposobów pierwszy (ten z migdałami i ghee) oraz ostatni (miód i cytryna) jest stosowany do suchego kaszlu.

Pozostałe pięć sposobów zawiera ostre przyprawy – kurkumę, cebulę, imbir, czosnek lub czarny pieprz. Ostre przyprawy mają właściwości rozgrzewające i osuszające, skutecznie otwierają klatkę piersiową, wysuszają płyny i usuwają śluz z układu oddechowego, dzięki czemu są dobre do leczenia mokrego kaszlu. Dodanie miodu, mleka, cytryny i ghee do gorących przypraw to zrównoważenie ich efektów ocieplania i suszenia. Miód, mleko i ghee mają właściwości chłodzące i nawilżające, a cytryna ma właściwości chłodzące i uspokajające.

W leczeniu kaszlu, który nie jest ani suchy ani mokry skuteczne może być użycie ostrej przyprawy zmieszanej z miodem lub mlekiem. Możesz dostosować ilość miodu, cytryny i przypraw do kaszlu. Jeśli jest bardziej “mokry”, zmniejsz ilość miodu, cytryny i mleka. Jeśli jest bardziej “suchy” dodaj więcej.

Wypróbuj powyższe metody przez 3 dni. Jeśli nie poskutkują nie kontynuuj. Jeśli cierpisz na kaszel przez ponad dwa tygodnie, powinieneś udać się do lekarza, ponieważ może to być spowodowane poważniejszą chorobą. Powyższe środki zaradcze należy stosować wyłącznie w przypadku zwykłego kaszlu. Jeśli podejrzewasz, że może to być poważniejsza choroba (zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc) natychmiast udaj się do lekarza.

W przypadku świszczącego, szczekającego kaszlu niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Może to być oznaka zapalenia krtani, bardzo niebezpiecznej choroby szczególnie u małych dzieci, która może doprowadzić nawet do uduszenia się. W przypadku takiego kaszlu i problemów z duszeniem się – natychmiastowo możesz pomóc dziecku przez otwarcie okna i oddech zimnym powietrzem, które doprowadzi do obkurczenia naczyń krwionośnych. Takiego kaszlu nie można ignorować i nie da się go również pomylić z niczym innym.

Kaszel wzmaga się z nocy kiedy leżysz, wydzielina spływa wtedy po tylnej ścianie gardła i drażni je powodując kaszel. Dobrze więc spać na wyższej poduszce.

Kaszel jest również potęgowany przez suche powietrze (kaloryfery, kominek – jeszcze je wysuszają), pomyśl więc o nawilżaczu, lub chociaż mokrym ręczniku na kaloryferze.

 

Źródła:

1234


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog,          to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.