6 zasad bezpieczeństwa przy stosowaniu olejków eterycznych u dzieci

utworzone przez | 8.12.2016 | Ciąża i poród, Niemowlę, Zdrowie dziecka | 0 komentarzy

461

Olejki eteryczne to genialne substancje, które mogą wyleczyć wiele chorób.

Jednak podczas stosowania ich u dzieci warto zachować ostrożność.

Pamiętaj, że olejki eteryczne zastosowane u dzieci – doustnie lub bezpośrednio na skórę (bez rozcieńczania) – mogą być bardzo toksyczne i nawet powodować drgawki u dzieci jeśli zostaną spożyte lub wchłonięte (np. poprzez inhalację) w większej dawce (czyli takiej która dla dorosłego człowieka jest normalna).

Olejki eteryczne to destylowane lotne składniki aromatyczne rośliny, które są bardzo silnie skoncentrowane. Należy pamiętać, że jedna kropla olejku jest równoważna 15-40 filiżankom naparu z danego zioła, lub 10 łyżeczkom nalewki. Takich ilości nie można podawać dzieciom.

6 wskazówek dyplomowanej amerykańskiej naturopatki Eriki Krumbeck jak stosować olejki eteryczne u dzieci:

1) Przy stosowaniu olejków eterycznych na skórę zawsze używaj oleju bazowego (np. oleju kokosowego). Mieszanka 1-2 kropli olejku na 1-3 łyżeczki oleju bazowego, takiego jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej migdałowy, olej z awokado lub inny łagodny olej, przyjazny dla skóry. Wymieszaj olejek eteryczny z olejem bazowym bezpośrednio przed ich zastosowaniem. Zapobiega to jełczeniu.

 

2) Przechowuj i aplikuj olejki z dala od dróg oddechowych. Olejkiem (oczywiście rozcieńczonym) można nasmarować stopy dziecka – to zapewnia odpowiednią przestrzeń pomiędzy drogami oddechowymi a źródłem zapachu. Upewnij się jednak, czy aby na pewno dziecko nie bierze do ust swoich stópek.

 

3) Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu olejków eterycznych u dzieci z astmą. Większość olejków eterycznych będzie wpływać na wrażliwy układ oddechowy.

 

4) Nie należy używać olejków eterycznych przy problemach z ząbkowaniem.

 

5) Nie podawaj dzieciom olejków doustnie (możesz podawać tylko w konsultacji z naturopatą).

 

6) Nigdy nie bierz olejków doustnie, jeśli jesteś w ciąży i również na skórę używaj ich bardzo ostrożnie. Pamiętaj, że olejki eteryczne przenikają do krwiobiegu i przekraczają barierę łożyska, a płód jest bardzo podatny na neurotoksyczne substancje.

 

DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sam.

 

Źródła:

http://naturopathicpediatrics.com/2014/09/08/essential-oil-safety-danger-essential-oils-seizures-children/

Przeczytaj także:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha loading...

Hej Kochana, mam dla Ciebie prezent!

Zapisz się na Newsletter i odbierz darmowy e-book „Zdrowe jedzenie 7 dni w tygodniu” dla Ciebie i Twojego dziecka

Właśnie zapisałaś się na Newsletter Noemi Demi. Dziękuję!

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This