55 zastosowań oleju kokosowego o których jeszcze nie wiesz

55 zastosowań oleju kokosowego o których jeszcze nie wiesz

Olej kokosowy niegdyś uważany za złoczyńcę awansował do grona najzdrowszych produktów w świecie ze zdrową żywnością.

To, co kiedyś uważane było za zły tłuszcz nasycony, niebezpieczny dla każdego, kto martwi się o choroby serca i wysokie ciśnienie krwi zyskało miano niezwykle odżywczej substancji, której popularność rośnie z każdym rokiem.

Jak doszło do takiej zmiany postrzegania? Co sprawiło, że ludzie zmienili zdanie co do zalet oleju kokosowego?

Ta historia związana jest z mitem jaki narósł wokół tłuszczów nasyconych w 1970 roku. Zostały one wrzucone do jednego worka razem z tłuszczami trans powstającymi w wyniku podgrzania do wysokich temperatur i utwardzania tłuszczów roślinnych i stąd zrodziła się teoria, że podobnie tak jak one są bardzo niezdrowe, podnoszą cholesterol LDL, co zatyka tętnice żylne i prowadzi do chorób serca.

Kwasy tłuszczowe trans faktycznie wiążą się z chorobami kardiologicznymi i innymi problemami zdrowotnych, ale to na pewno nie jest sprawiedliwe, aby umieszczać w tej samej kategorii naturalnie występujące tłuszcze nasycone.

Tłuszcze nasycone to poza olejem kokosowych także tłuszcze zwierzęce – zawarte np. w żółtkach jaj, w produktach mlecznych i …smalcu.

Wiele badań naukowych oraz obserwacji tradycyjnych plemion i rdzennych kultur potwierdza, że tłuszcze nasycone mają wiele cennych właściwości (choć ze smalcem i mlekiem bym polemizowała, no chyba, że weźmiemy pod uwagę masło klarowane Ghee).

Masajowie w Afryce piją pełnotłuste mleko surowe w dużej obfitości. Kobiety w Chinach, które mogą sobie na to pozwolić, zachęca się do jedzenia do 10 jaj dziennie (co dla nas wydaje się szkokiem).

Eskimosi z północnej Kanady egzystują w bardzo ciężkich warunkach dzięki tranowi i tłustym rybom.

Mieszkańcy wyspy Kitava w Papui Nowej Gwinei gdzie konsumuje się duże ilości oleju kokosowego nie wiedzą co to jest miażdżyca i choroby serca.

Obawa przed tłuszczem jest nakręcona medialnymi kampaniami na odtłuszczone mleko, jogurty, sery, beztłuszczowe chipsy itp. Zdrowy – jak najbardziej naturalny, ekologiczny i nieprzetworzony tłuszcz (tłoczony na zimno) jest nieodzowną częścią diety. Oczywiście z umiarem – szczególnie jeśli jesteś na diecie witariańskiej 811 (czyli 80% węglowodanów nieprzetworzonych, 10% białka, 10% tłuszczu) – kiedy zjadasz ogromne ilości owoców (czyli cukru) – łączenie ich z dużą ilością tłuszczu będzie dla Twojej diety problematyczne.

Olek kokosowy jest już chyba znany każdemu, ale nie wszyscy wiedzą jak wiele może mieć zastosowań, niektóre bardzo zaskakujące.

55 zastosowań oleju kokosowego

Olej kokosowy w Twojej kuchni

1. Olej kokosowy do gotowania

Olej kokosowy jest idealnym tłuszczem do pieczenia i gotowania ponieważ jego struktura pozostaje nienaruszona po podgrzaniu, ma wysoką temperaturę dymienia i nie wytwarza szkodliwych produktów ubocznych, takich jak większość innych olejów spożywczych.

2. Olej kokosowy jako substytut masła

Olej kokosowy może w wielu recepturach zastąpić masło. Można go dodawać do pieczenia ciast, do sosów i do curry. Zwykłe purée z ziemniaków z odrobiną soli himalajskiej i olejem kokosowym zamiast masła smakuje przepysznie. Dzieci uwielbiają. Potrawy nabierają delikatnego słodkawego aromatu kokosa, na początku może się to wydawać dziwne, ale jak już przyzwyczaisz się do tego smaku nie będziesz go chciała zamienić na nic innego. Nawet zwykła kapusta kiszona podgrzana na patelni ze uduszoną cebulką, z dodatkiem odrobiny przecieru pomidorowego i z łyżką oleju kokosowego będzie przepyszna.

3. Idealny dla Vegan i Paleo

Olej kokosowy jest kluczowym składnikiem w większości surowych wegańskich ciast i paleo smakołyków, ponieważ krzepnie w temperaturze pokojowej, utrzymuje ciasto w stabilnej formie i nadaje im odpowiednią konsystencję i smak.

4. Zwiększa wartość odżywczą żywności

Olej kokosowy dodany do warzyw ugotowanych na parze pozwoli lepiej przyswoić witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

5. Czekolada z oleju kokosowego

Wymieszaj 2 łyżki oleju kokosowego, 2 łyżki miodu (lub syropu klonowego) i 2 łyżki kakao w proszku, wlej masę do plastikowego naczynia i wstaw do zamrażalnika na kilka godzin (aby olej lepiej się rozpuszczał możesz go delikatnie ogrzać). Będziesz miała pyszną i zdrową czekoladę dla siebie i dla Twojego dziecka. Można ewentualnie dodać rodzynki i orzechy aby urozmaicić jej smak.

6. Ogranicza łaknienie

Weź łyżeczkę oleju kokosowym przed posiłkami, aby czuć się bardziej nasycona. Takie działanie wynika najprawdopodobniej ze sposobu jak tłuszcze są metabolizowane w organizmie. Nauka wykazała, że ketony (które są produkowane podczas spożywania oleju kokosowego) mogą prowadzić do zmniejszenia apetytu.

7. Dodaje więcej energii i zwiększa metabolizm

A to fenomen – jesz tłuszcz i szybciej spalasz tłuszcz. Trójglicerydy o średniej długości łańcucha zawarte w oleju kokosowym powodują długotrwałe uwalnianie energii i także przyśpieszają metabolizm i spalanie tkanki… tłuszczowej. Tak forma kwasów tłuszczowych nie jest przechowywana w tłuszczu w organizmie, ale wykorzystywane bezpośrednio w wątrobie jako źródło energii.

Olej kokosowy dla kobiet w ciąży, dla niemowląt i dla dzieci

8. Ekologiczne domowe mokre chusteczki dla Twojego dziecka

Użyj połowę rolki ręcznika papierowego lub ręczniczków wielokrotnego użytku, i zamocz je w mieszance – 1 szklanka ciepłej wody, 1 łyżka oleju kokosowego, 1 łyżka naturalnego płynnego mydła z oliwy z oliwek. Jest to świetne rozwiązanie do wycierania pupy dziecka, ma działanie dezynfekujące, łagodzące i nawilżające.

9. Naturalny środek na odparzenia pieluszkowe

Nawet jeśli używasz ekologicznych pieluch i domowych chusteczek maluch może dostać pieluszkowego odparzenia czy zapalenia skóry. Olej kokosowy działa kojąco i skutecznie ogranicza dyskomfort Twojego maleństwa.

10. Olej do masażu

Idealny do masażu ciała niemowlęcia po kąpieli.

11. Krem na rozstępy

Doskonały na leczenie rozstępów i blizn – posmaruj te miejsca zaraz po wyjściu z kąpieli. Profilaktycznie – stosuj w trakcie ciąży aby zapobiec rozstępom.

12. Masaż krocza

Na ok. miesiąca przed porodem zacznij masować krocze olejem kokosowym, pomoże to zapobiec ewentualnemu pęknięciu lub episiotomii (czyli nacięciu krocza w trakcie porodu).

13. Na podrażnione sutki

Działa kojąco na podrażnione częstym karmieniem sutki a przy tym zupełnie nieszkodliwy dla dziecka.

14. Zwiększa produkcję mleka

Jako karmiąca mama zjedz kilka łyżek dziennie oleju kokosowego a zwiększy się Twoja podaż mleka i jego zawartość składników odżywczych. Kwas laurynowy zawarty w oleju kokosowym jest również obecny w mleku kobiecym.

15. Na ciemieniuchę

Wmasuj w główkę niemowlęcia, pozostaw na kilka minut, a następnie delikatnie spłucz ciepłą myjką.

 

Olej kokosowy – jako naturalny lek

16. Pomaga zrównoważyć hormony

Olej kokosowy jest w stanie zrównoważyć hormony produkowane przez tarczycę i nadnercza.

17. Optymalizuje poziom cukru we krwi

Olej kokosowy uwalnia się w ciągu wielu godzin w organizmie, zapewniając stałe źródło energii, tym samym pomaga utrzymać poziom cukru we krwi. W 2010 „Indian Journal of Pharmacology” opublikował badania na zwierzętach, które stosowały dietę z dodatkiem oleju kokosowego. Doprowadziło to do poprawy poziomu tolerancji glukozy, a także zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego. Badacze wspomniany efekt przypisują obecności kwasu laurynowego.

18. Poprawia funkcjonowanie mózgu

Badania pokazują, olej kokosowy ma potężny wpływ na zdrowie mózgu. Jest niezwykle skuteczny w leczeniu i zapobieganiu choroby Alzheimera, a także dla zdrowym osobom pomaga wyostrzyć zmysły i poprawić pamięć.

19. Zmniejsza ilość napadów padaczkowych

Olej kokosowy jak tłuszcz średnio-łańcuchowy może zmniejszać napady padaczkowe u osób chorych na epilepsję.

20. Leczenie zimna (opryszczki)

Związki przeciwwirusowe w oleju kokosowym pomagają leczyć opryszczkę szybciej, a także zapewniają ulgę w bólu. Jeśli chcesz zadziałać jeszcze bardziej radykalnie – do łyżki oleju kokosowego dodaj kropelkę olejku z oregano i posmaruj jak tylko poczujesz, że robi Ci się opryszczka, a potem kilka razy dziennie. Działa znacznie lepiej niż Zovirax i inne maści, bez żadnych efektów ubocznych. Taka ilość olejku z oregano (do zewnętrznej aplikacji na skórę) – może być nawet stosowana w ciąży.

21. Łagodzi ból gardła

Rozpuść łyżeczkę oleju kokosowy w gorącej wodzie z cytryną (i ewentualnie z dodatkiem miodu), aby ukoić podrażnione i bolące gardło. Nawilża i działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo.

22. Na infekcje ucha

Wlej odrobinę oleju kokosowego zmieszanego z rozgniecionym ząbkiem czosnku (najlepiej zmiksować) do ucha. Działanie antybakteryjne gwarantowane.

23. Na Candida albicans czyli kandydozę

Przerośnięta Candida to grzyb, który kradnie energię życiową z organizmu. Kwas laurynowy (stanowiący 50% tłuszczów występujących w oleju kokosowym) pomaga zabić Candidę.

24. Zwiększa odpowiedź immunologiczną organizmu

Kwas laurynowy przechodzi w monolaurynę, monogliceryd, który może zniszczyć wirusy otoczkowe, bakterie Gram-ujemne i pierwotniaki. Co czyni go skutecznym w walce właśnie z opryszczką, Giardia lamblia, odrą a nawet z wirusem HIV.

25. Olej kokosowy poprawia trawienie

Olej kokosowy dodany do spożywanych potraw wspomaga trawienie, ponieważ natłuszcza przewód pokarmowy pozwalając, aby strawiony pokarm łatwiej przechodził przez cały układ trawienny.

26. Pomaga w walce z pasożytami

Kwas laurynowy ma działanie antypasożytnicze, przeciwgrzybicze, antywirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pomaga stworzyć niegościnne środowisko dla tych nieprzyjemnych pasożytów.

27. Skutecznie leczy oparzenia słoneczne

Leczy oparzenia szybciej i zapewna natychmiastową kojącą ulgę.

28. Leczenie przewodu pokarmowego

Pomaga odbudować ściany jelit i zapewnia natłuszczenie przewodu pokarmowego.

29. Hemoroidy

Olej kokosowy zastosowany bezpośrednio na hemoroidy pomaga zmniejszyć obrzęk i łagodzi ból.

30. Skuteczny środek na wszy

Niby wydaje się, że wszy to już historyczna przeszłość wynikająca z braku higieny, ale wciąż od czasu do czasu, szczególnie w dużych skupiskach dzieci, zdarzają się epidemie wszawicy. Połączenie oleju kokosowego z nasionami anyżu jest bardziej skuteczne (i bez efektów ubocznych) niż stosowanie chemicznych preparatów.

31. Działanie przeciwbólowe

Badania na zwierzętach wykazały, że olej kokosowy ma umiarkowane działanie przeciwbólowe i może pomóc zmniejszyć obrzęk.

32. Obniżanie gorączki

Powyższe badanie wykazało również, że jest skuteczny w zmniejszeniu gorączki. W Ayurvedzie olej kokosowy był stosowany od tysięcy lat zanim wszedł na scenę współczesnej (wszystkowiedzącej) medycyny.

33. Zwiększa poziom testosteronu i zmniejsza przerost prostaty

Olej kokosowy reguluje produkcję hormonów w organizmie, nie tylko nadnerczy i tarczycy ale także gruczołu krokowego zmniejszając częstotliwość występowania raka prostaty.

34. Grzybica stóp

Stosuj olej kokosowy do stóp codziennie po prysznicu, aby wzmocnić jego działanie przeciwgrzybicze dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego

35. Działa na brodawki

Olej kokosowy jest wyjątkowe działanie w penetrowaniu zakażeń grzybiczych, nakładaj codziennie na brodawki, w ciągu miesiąca brodawki powinny zniknąć.

36. Ukąszenia owadów

Zastosuj po ukąszeniu dowolnego owada, odkazi i złagodzi swędzenie.

37. Żylaki

Smaruj codziennie nogi olejem kokosowym, leczy i zapobiega żylakom.

Olej kokosowy – inne zastosowania w domu

38. Do polerowania mebli

Idealnie nadaje się do polerowania drewnianych mebli a przy tym nie śmierdzi i nie jest szkodliwy jak inne chemiczne substancje używane w tym celu.

39. Do polerowania skórzanych butów

Weź trochę oleju kokosowego na suchą szmatkę i przetrzyj buty, dużo lepsza alternatywa niż pasty do butów z pochodnymi z ropy naftowej.

40. Na pchły u zwierząt

Podobnie jak na wszy olej kokosowy działa również na pchły, które dopadną Twojego psa.

Olej kokosowy jako kosmetyk

41. Krem nawilżający do ciała

Olej kokosowy jest genialny jako balsam ciała, nawilża i zapobiega zmarszczkom. Jeden słoik oleju kokosowego trzymam w kuchni a drugi mam w łazience do codziennego smarowania całego ciała.

42. Peeling do ciała

Olej kokosowy zmieszany pół na pół z cukrem (najlepiej surowym cukrerm trzcinowym) i z dodatkiem ulubionego olejku eterycznego – jest cudownym naturalnym peelingiem do ciała, którego można użyć podczas prysznicu.

43. Naturalny krem z filtrem przeciwsłonecznym

Olej kokosowy blokuje promienie UV o 30%. Warto więc nasmarować się nim przed wyjściem na plażę, a najlepiej wziąć ze sobą – najlepiej przelać do atomizera – będzie łatwiej go aplikować, a na plaży jego konsystencja na pewno cały czas będzie płynna. Chroni przed promieniami UV ale nie blokuje wchłaniania witaminy D3 ze słońca, co niestety ma miejsce w przypadku zwykłych kremów z filtrem.

44. Olej do masażu

Z dodatkiem ulubionego olejku eterycznego – będzie idealny do masażu (także erotycznego).

45. Lubrykant

Olej kokosowy jest wspaniałą alternatywą dla przemysłowo produkowanych żeli intymnych z dużą ilością ropopochodnych składników. Choć należy zauważyć, że jeśli używasz prezerwatyw lateksowych, olej kokosowy może osłabić lateks, a stąd już tylko krok do niechcianej ciąży. Więc jak decydujesz się na naturalny kokosowy żel intymny to stosuj prezerwatywy z poliuretanowe.

46. Odżywka do włosów

Najlepiej nałożyć na noc na włosy, założyć czepek a rano umyć głowę. Gwarantowane piękne odżywione i jedwabisto-miękkie włosy.

47. Balsam do ust

Wymieszaj 1,5 łyżki oleju kokosowego z kropelką ulubionego olejku eterycznego oraz 1 łyżką wosku pszczelego. Cudownie nawilża i odżywia usta.

48. Łupież

Zapomnij o chemicznym Head and Shoulders. Wypróbuj leczenie skóry głowy za pomocą oleju kokosowego zmieszanego z olejkiem rozmarynowym. Wmasuj maść wieczorem w skórę głowy i umyj włosy rano. Powtarzaj co wieczór dopóki problem nie ustąpi.

49. Krem do golenia

Zamiast kremu do golenia wypróbuj olej kokosowy, który pozwoli uniknąć podrażnień.

50. I krem po goleniu

Nie wkładaj po goleniu twarzy do zamrażalnika. Wystarczy posmarować skórę olejem kokosowym. Zlikwiduje stan zapalny i zadziała antyseptycznie na ewentualny drobne skaleczenia.

51. Mleczko do zmywania makijażu

Nie używam nic innego. Idealnie usuwa tusz do rzęs. Najpierw przetrzyj oczy wodą, wytrzyj do sucha a następnie pocieraj oczy olejem kokosowym, potem usuń pozostałość wacikami.

52. Po opalaniu

Chłodzące właściwości oleju kokosowego już były znane w Ayurvedzie. Najpierw możesz zastosować roztwór octu jabłkowego z wodą i spryskać nim ciało, a następnie nałóż olej kokosowy.

53. Trądzik

Wydawać się może dziwne, że tłusta substancja ma właściwości leczenia trądziku, ale tak właśnie jest. Działa zewnętrznie jak i wewnętrznie. Od wewnątrz pomaga zrównoważyć hormony związane z przyczyną trądziku. Zewnętrznie można stosować go na wypryski, odkaża, zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie.

54. Odżywka do rzęs

Odżywia i zagęszcza rzęsy. Stosuj przed snem.

55. Nawilża skórki

Wsmarowuj w skórę dłoni i paznokcie. Świetnie nawilża skórki.

Wyrzuć kilka niepotrzebnych kosmetyków (balsam do ciała, mleczko do demakijażu, krem i balsam do golenia…) i zastąp je olejem kokosowym – wyjdzie Ci to i taniej i zdrowiej. Skóra absorbuje wszystkie chemikalia które w nią wcierasz, dlatego nie powinno się nakładać na ciało nic czego nie chciałabyś lub nie mogłabyś zjeść. Olej kokosowy jest doskonałą alternatywą dla wielu powszechnie używanych kosmetyków.

Kup więc już dziś trzy słoiki – jeden do kuchni, drugi do łazienki a trzeci do szafki na zapas. Wiedząc powyższe na pewno szybko je wykorzystasz.

I pamiętaj – zdrowotne właściwości oleju są największe gdy stosujesz olej kokosowy bio tłoczony na zimno o pięknym aromatycznym zapachu (jeśli nie pachnie kokosem – to znaczy, że coś jest nie tak) – i tylko taki stosuj do jedzenia i jako kosmetyk. Do czyszczenia butów – możesz kupić ten rafinowany, butom nic nie zaszkodzi.

Źródła:

Lieberman, Enig, and Preuss, „A Review of Monolaurin and Lauric Acid, Alternative & Complementary Therapies, December 2006, pp. 310-314

Deliciousobsessions.com

Myholistichabits.com

Midwife.org, Perineal Massage (PDF)

Clinical trial showing superiority of a coconut and anise spray over permethrin 0.43% lotion for head louse infestation” European Journal Pediatrics

Science Daily August 28, 2001

CoconutOil.com

http://www.greenmedinfo.com/substance/coconut-oil

http://www.md-health.com/How-To-Use-Coconut-Oil-For-Hair.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8893526

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3140123/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20645831

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18521965

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20040946

Coconut Oil

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12749415

http://healthyeating.sfgate.com/coconut-oil-blood-sugar-levels-12209.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3014093

 

 

Komentarze (9)

  1. Nieźle!! Wiedziałam, że jest cudowny, ale aż tak?! 🙂
    mam pytanie odnośnie maski do włosów – robiłam parę razy, ale moje włosy po oleju kokosowym się przetłuszczają i ciężko to zmyć. Jak sobie z tym radzisz?

    1. Może po prostu stosuj znacznie mniejsze ilości, np. tylko na końcówki włosów. Dla niektórych rodzajów włosów olejek arganowy może się okazać lepszy. Może ten wypróbuj. Ja akurat mam bardzo suche włosy (to zazwyczaj tendencja kręconych włosów) i mogę dowolną ilość tłuszczu w nie wetrzeć – i tak nie będzie nic widać :).

  2. Mam pytanie odnosnie stosowania oleju kokosowego na ból gardła u dziecka (6lat). Czy po rozpuszczeniu go w gorącej wodzie należy zastosować go jako płukankę do gardła czy jako napój?

    1. Olej kokosowy może być zarówno do płukania – nie trzeba go rozpuszczać, po prostu wziąć na łyżeczce do buzi i chwile possać – sam zaraz się rozpuści. Potem trzeba ten olej wypluć.
      Można tez dodać do herbatki lub zrobić złote mleko (przepis na blogu) i wtedy łagodzi ból gardła.

  3. Napisz, proszę, więcej o usuwaniu wszy? Jak to zastosować? Podpowiedz coś więcej jak skutecznie walczyć z wszawicą u dziecka?

    1. Wszy nie lubią olejku lawendowego, geranium i eukaliptusowego, z drzewa herbacianego też nie. Więc polecam zastosować taką mieszankę na głowę na bazie oleju kokosowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.