Niedawno reaktywowałam swój kanał na YouTube – pod dość oryginalną nazwą Noemi Demi.
I pierwszy film z serii Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe – już tam się pojawił.
Jeśli chcecie mnie zobaczyć i posłuchać to wpadajcie, lajkujcie, komentujcie i subskrybujcie.
Dziś o najważniejszych, ponadczasowych zasadach zdrowego odżywiania. Te zasady zawarłam w moim e-booku Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe i tam też znajdziesz dużo teoretycznej i praktycznej wiedzy jak je wprowadzać w życie.
Jeśli nurtują Cię pytania:
Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?
Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?
Jakie pokarmy są najważniejsze i najzdrowsze dla dziecka?
Jak naturalnie wspierać odporność dziecka?
I szukasz zdrowych i prostych przepisów na dania dla dziecka
bez mięsa, bez nabiału, bez glutenu i bez cukru,
to ta książka jest dla Ciebie
Moda się zmienia, a zwierzęta żyjące w naturze jedzą cały czas praktycznie to samo. To my wydziwiamy.
Jakie są najważniejsze i ponadczasowe zasady zdrowego odżywiania?
1. Dawaj dziecku pożywienie w naturalnej formie jak najmniej przetworzone.
W uproszczeniu – na drzewach rosną owoce, w ziemi warzywa, taki pokarm stworzyła dla nas natura. I tylko taka żywność jest pełnowartościowa.
2. Wszystko co przygotujesz w domu z naturalnych składników będzie lepsze od produktów gotowych ze sklepu lub z restauracji.
Wprawdzie czasem danie gotowe czy wypad do restauracji może uratować trochę cennego czasu, który dla zabieganej mamy jest na wagę złota, regularne konsumowanie takich posiłków (jak np. korzystanie z typowego przedszkolnego menu) nie wychodzi niestety na zdrowie. Jeśli już musisz zjeść w restauracji, trzymaj się z daleka od dziecięcego menu, które zazwyczaj opiera się o frytki i nuggetsy.
3. Nie wymyślaj skomplikowanych wieloskładnikowych potraw, szkoda na to czasu i zdrowia. Im prostsza potrawa tym lepiej dla żołądka.
W dzisiejszym świecie karierę robią kreatywni kucharze zachwycający świat swoimi potrawami. Dobrze, jeśli idzie to w parze ze zdrowym odżywianiem. Dziecko wybiera proste smaki, woli jeść poszczególne pokarmy po kolei. Podanie warzyw osobno zamiast mieszania ich w sałatce czy sosie jest często lepszym, zdrowszym i szybszym wyborem.
4. Żywność z małych lokalnych gospodarstw, uprawiana w ekologiczny sposób jest bardziej wartościowa niż zbiory z wielohektarowych upraw konwencjonalnych.
Tak jak domowe jedzenie jest zdrowsze od tego masowego. Ekologiczne warzywa i owoce to więcej wartości odżywczych i mniej pestycydów. Świadomie unikaj żywności GMO.
5. Zachowanie umiaru jest bardzo ważne.
Jedzenie w nadmiarze nawet zdrowych rzeczy nie jest dobre dla zdrowia.
6. Odżywiaj się tak, aby jak najmniej wchodzić w drogę innym. Z szacunkiem do środowiska i innych żywych istot.
Człowiek bezmyślnie niszczy przyrodę i uzurpuje sobie prawo do wszystkich zwierząt. Jeśli jesz mięso wybieraj najmniejsze najprostsze organizmy i jedz ich mięso z umiarem. Nigdy wcześniej człowiek nie spożywał mięsa w takich ilościach w jakich robi to w obecnych czasach (w rozwiniętych krajach). Masowo produkowane mięso i nabiał to nic zdrowego.
7. Jedz po to, żeby żyć, a nie na odwrót.
Dzieci nie myślą o jedzeniu tyle co my. Dzieci mają na głowie mnóstwo spraw i zajęć, są pochłonięte zabawą i odkrywaniem świata. Nadopiekuńcza mama co chwila chce dawać dziecku coś do jedzenia. Szanuj naturalne potrzeby swojego dziecka. Takie ciągłe nakłanianie do jedzenia może tylko mieć negatywne konsekwencje.
Źródło:
Magdalena Dzikiewicz-Polak „Jak odżywiać dziecko, aby było zdrowe?”
Noemi Demi
blog o zdrowiu dziecka i mamy
to znacznie więcej niż zwykły blog parentingowy, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.
Z miłości do BIO – naturalne witaminy, zdrowe suplementy, ekologiczna żywność
DISCLAIMER:
Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.