Czy w Twojej paście do zębów jest trucizna?

Czy w Twojej paście do zębów jest trucizna?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zadzwonić do kogoś z kalkulatora? No mnie się właśnie zdarzyło, dodam tylko na swoje usprawiedliwienie, że był to kalkulator w komórce. Niemniej jednak byłam bardzo zdziwiona, że nie chce mnie połączyć z wybranym numerem. A fluoru unikam jak ognia.

Mieszkamy w szczęśliwym kraju gdzie praktycznie nie dodaje się fluoru do wody pitnej. Na fluorowaną wodę w Polsce skazany jest 1% ludności, co w porównaniu z 70% w USA jest wielkością naprawdę niewielką. Mam nadzieję, że nie jesteś w tej grupie – a jeśli tak, że spożywasz inną wodę niż ta, która wypływa z kranu.

A co z pastą do zębów dla Ciebie i Twojego dziecka?

W ciągu całego życia przeciętny Polak zużywa około 75 litrów pasty do zębów, a nawet jeśli jej nie połyka, chemikalia z pasty do zębów mogą trafić do krwiobiegu na skutek tego, że usta mają wysoką zdolność absorbowania wszystkich substancji, które się do nich dostają.

Mając to na uwadze warto zastanowić się, czy codzienne mycie zębów pastą naładowaną fluorem i innymi chemicznymi dodatkami jest na pewno takie zdrowe dla Ciebie i Twojego dziecka?

Fluor nie jest pierwiastkiem śladowym, którego potrzebuje nasz organizm. Fluor to silnie trujący pierwiastek, nawet Wikipedia tego nie neguje, choć znana jest z prezentowania poglądów jedynie głównego nurtu. Jedno jednak nie przeczy drugiemu. Fluor jest trucizną, ale jednocześnie jak podaje wszystkowiedząca Wiki, świetnie działa na szkliwo na zębach. Ciekawa jestem do czego można byłoby wykorzystać zatem cyjanek potasu?

Sens stosowania fluoru został jednak mocno podważony w badaniach.

W badaniu z 2010 roku stwierdzono, że rzekomo korzystna warstwa fluorapatytu utworzona na zębach z fluoru wynosi zaledwie 6 nanometrów, czyli 10 000 razy mniej niż wynosi szerokość nici. Ta ultra-cienka warstwa jest szybko eliminowana poprzez żucie. Autorzy badania zastanawiają się czy tak cienka warstwa może faktycznie działać ochronnie na szkliwo. Jest to bardzo wątpliwe.

Inne badania wykazały, że pasta do zębów zawierająca naturalnie występujący ekstrakt z kakao – teobrominę skuteczniej naprawia i mineralizuje zęby niż pasta do zębów z fluorem.

Jeszcze ważniejszym problemem niż nieskuteczność działanie jest toksyczny charakter fluoru. Częstym problemem małych dzieci jest połykanie pasty, a taka ilość w dwóch dawkach znacznie przekracza ilość fluoru dozwoloną dziennie ze wszystkich możliwych źródeł. A spożycie fluoru jest szczególnie szkodliwe dla zdrowia.

Badania jednoznacznie wskazują, że fluor jest toksyczną substancją, która gromadzi się w tkankach, niszczy enzymy i powoduje wiele niekorzystnych skutków, w tym zaburzeń neurologicznych i endokrynologicznych.

Wpływ fluoru na Twój organizm

Fluor:

  • przyspiesza proces starzenia
  • powoduje uszkodzenia genetyczne
  • przyczynia się do zapalenia stawów i bóli stawów
  • zwiększa ryzyko zachorowania na raka
  • zaburza regenerację DNA
  • obniża IQ

Bóle stawów i bóle kości – wszystko to ma wiele wspólnego z zatruciem fluorem, ale żaden lekarz tego nie przyzna.

Powszechne zachorowania na niedoczynność tarczycy też mogą być powiązane z fluorem. Uważa tak dr Spyros Mezitis, endokrynolog ze szpitala Lenox Hill w Nowym Jorku. Fluor zaburza funkcjonowanie hormonów tarczycy, szczególnie w przypadkach gdy mamy za mało jodu, a wiadomo, że tradycyjna dieta nie dostarcza go w wymaganych ilościach (chyba tylko w Japonii na niedobory jodu nie mogą narzekać).

Dzieci są szczególnie narażone na niekorzystne skutki nadmiernej ekspozycji. Dlatego też, jeśli masz małe dziecko, stosuj pastę do zębów nie zawierającą fluoru, chociaż na Twoim miejscu sama również zrezygnowałabym z takiej pasty.

Jak więc dbać o zęby bez fluoru?

Szczoteczka do zębów i organiczna pasta do zębów bez fluoru są ważne, ale nie tylko to pomoże Ci utrzymać zdrowie zębów.

Wiele naturalnych substancji, takich jak pokarmy, które jesz, ma również potężne możliwości poprawy nie tylko zdrowia zębów i dziąseł, ale także reszty ciała. O to właśnie chodzi ze zdrową żywnością – nie działa wybiórczo tylko na jeden element w Twoim ciele, odżywia cały Twój organizm, na czym również korzysta Twoje uzębienie.

Kluczem do utrzymania lub poprawy zdrowia jamy ustnej jest dieta i odpowiednia opieka dentystyczna.

Co więc powinnaś robić dla zdrowych zębów:

  • jedz jak najwięcej surowych ekologicznych warzyw i owoców
  • unikaj słodyczy i przetworzonej żywności
  • myj zęby i nitkuj co najmniej dwa razy dziennie
  • płucz usta po każdym posiłku wodą a wieczorem roztworem z sody oczyszczonej i wody, aby alkalizować pH w ustach, bakterie uwielbiają kwaśne środowisko
  • płucz usta rano i wieczorem olejem kokosowym, który ogranicza ilość bakterii w ustach, wzmacnia zęby, zmniejsza stan zapalny i naturalnie wybiela zęby (olej po 10-15-minutowym płukaniu ust trzeba wypluć, nie można go połykać)
  • regularnie odwiedzaj dentystę najlepiej takiego, który nie stosuje toksycznych substancji takich jak rtęć do leczenia zębów
  • zażywaj witaminę D3 a najlepiej od razu z K2 (o witaminie D3 więcej znajdziesz TUTAJ)
  • łykaj chlorellę (o chlorelli więcej znajdziesz TUTAJ)

W paście do zębów mogą na Ciebie i Twojego synka lub niesynka czyhać jeszcze inne trucizny. O nich już wkrótce w kolejnej części.

Ta pani na codzień czekolady nie jada

A Ty jak naturalnie dbasz o zęby? Czy Twoje dziecko ma problemy z ząbkami?

Źródła:

1, 23456, 7


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog,          to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (11)

  1. Noemi,
    bardzo fajny post. A przede wszystkim mega oświecający 🙂
    Ja myję pastą bez fluoru ale od niedawna bo około roku. Nic sie nie psuje i nie muszę biegać na borowanka.
    Długo nosiłam aparat ortodoncyjny stały, bo w póznym wieku założyłam, a do dziś mam retencyjny, chociaż minęło już sporo lat. Pare implantów i licówek ale uśmiech śliczny i dzięki temu poświęceniu dentysta mi nie straszny!
    Mam nadzieję, że dzieci nie będą musiały tego przechodzić co ja….

    A u Was jak tam z ząbkami?
    Pomwymieniamy się doświadczeniami?

    Sciskam

    1. Dzięki Magdalenko83 <3
      Ja szczerze mówiąc nie pamiętam kiedy ostatnio miałam jakieś borowanie. Marcel ma super zdrowe ząbki, ale oprócz pasty bez fluoru wpływ na to ma jeszcze nie jedzenie słodyczy i zajadanie się chlorellą, w charakterze cukierków, a chlorella ma niezwykle dobroczynny wpływ na zęby (pisałam o tym tu http://noemidemi.com/jak-naturalnie-wspomoc-wzrost-dziecka-poprawic-stan-uzebienia-wzmocnic-odpornosc-zlikwidowac-anemie-i-oczyscic-z-toksyn/). A Milenie – jeszcze nie wyszły :).

    1. Generalnie lepiej unikać. Ale jeśli już jest to konieczne (bo poród bez znieczulenia to ok, ale borowanie zęba bez znieczulenia to już trochę gorzej :)) to musisz po prostu odczekać kilka godzin przed karmieniem dziecka, aby krew zdążyła się oczyścić z tego środka znieczulającego. Jeśli wypada wcześniej termin karmienia to możesz po prostu odciągnąć pokarm i go wylać. A jeśli nie – to nie trzeba, pokarm w piersiach tak samo się oczyszcza jak krew.

  2. Droga Noemi!
    Szukam wlasnie i porownuje rozne mleka zastepcze dla dzieci i odkrylam, ze te eko zawieraja w swoim skladzie fluor wlasnie! Jestem w szoku bo chcialam sie zdecydowac na HIPP albo HOLLE i odstraszylo mnie to. Jeszcze jestem ciazy, ale na wszelki wypadek musze miec jakies mleko gdybym z jakiegos powodu nie moga karmic. Takie sa wymagania w Holandii gdzie mieszkam. W szpitalu owszem jest mleko, maja jego dwa rodzaje. Chcialam jednak miec swoje, ktore ewentualnie moze byc bezpieznie podane. Czy Ty masz jakies doswiadczenie w tym temacie? Co wybrac?
    Pozdrawiam, Magda

    1. Najlepiej byłoby znaleźć jakieś ekologiczne kozie mleko – oczywiście specjalną mieszankę dla niemowląt. Hipp i Holle ma fluor – to jakiś skandal. W Polsce Hipp ekologiczny (mleko początkowe) tego nie podaje:
      Odtłuszczone mleko*, serwatka* z mleka częściowo odmineralizowana w proszku, oleje roślinne* (palmowy**, rzepakowy*, słonecznikowy*), laktoza*, galaktooligosacharydy z laktozy, białko serwatkowe z mleka, cytrynian potasu, chlorek wapnia, mieszanina olejów z LC PUFA1 (olej rybi, olej roślinny z M. alpina), L-fenyloalanina, cytrynian sodu, węglan wapnia, siarczan magnezu, ortofosforan wapnia, witamina C, L-tryptofan, siarczan żelazawy, naturalne kultury bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus fermentum hereditum®2), siarczan cynku, stabilizator – kwas mlekowy, witamina A, inozytol, kwas pantotenowy, niacyna, siarczan miedzi, witamina B1, witamina B6, jodan potasu, witamina E, siarczan manganu, kwas foliowy, witamina K, selenian sodu, witamina D, witamina B2, biotyna, witamina B12.

  3. Wlasnie na polskiej stronie w aptece jest podany pelen sklad mleka HOLLE, w momencie spisu skladnikow w 100g jest zawarty fluor w dawce 0,04mg i potem jest go w 100ml roztworu. To samo jest przy HIPP. W HOLLE na bazie mleka koziego jest maltodextryna i fluorek.
    https://www.aptekagemini.pl/holle-mleko-kozie-1-400g-40267.html- tu mozesz przeczytac. Nie ma pojecia teraz na co sie zdecydowac, pomijam juz fakt, ze olek palmowy jest wszedzie.
    Moze moglabys zrobic wpis na ten temat, pewnie wiele mam ma ten dylemat.

    1. ok. napiszę. dobry pomysł. Może tyle im wychodzi z badań i muszą podać a jest to efektem użycia jakichś surowców, które są robione na bazie wody z fluorem albo po prostu występuje w warzywach, które są uprawiana w glebie, gdzie jest fluor. Tylko zastanawiam się jakie są alternatywy….

  4. Super, dzieki! Ja mam juz metlik w glowie od tego analizowania i porównywania. Jeszcze zostalo mi kilka tygodni do porodu i nie chce truc dziecka od poczatku bo szczepic tez nie zamierzam.
    Sciskam,
    Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.