Czy Ty też robisz to dziecku gdy ma katar?

Czy Ty też robisz to dziecku gdy ma katar?

50 owoców i warzyw zamknięte w jednej tabletce Greens&Fruits do kupienia w BioLoveShop.com

Twoje dziecko ma katar. Przekichane.

Pierwsza rzecz jaką robisz (zamiast zrobić to co powinnaś) to pryskanie do nosa jakimiś dziwnymi sprayami, wodą z solą, wodą morską czy solą fizjologiczną i próba odessania wszystkiego z nosa, co nie powinno się tam znajdywać.

W ruch idą odsysacze, aspiratory, fridy, gruszki, odkurzacze i jeszcze wiele innych domowych sprzętów.

I co? Wcale się Tobie nie dziwię.

Sama żyłam długo w tej nieświadomości i całą rodziną trzymaliśmy dziecko, żeby odciągnąć katar. Dobrze, że obyło się bez pomocy sąsiadów. No i oczywiście nie wystarczy raz dziennie, taka akcja miała miejsce co najmniej kilka razy dziennie.

Czy zastanawiałaś się dlaczego Twoje dziecko nienawidzi wydmuchiwania nosa?

Dzieci intuicyjnie wiedzą, co jest dla nich najlepsze. Dlatego jeśli dzieje im się krzywda, natychmiast się buntują dając o tym głośno znać.

Dziecko nie wysiąkuje nosa, bo nie potrafi lub nie chce. Odciągając dziecku katar, dla jego pozornego dobra stosujesz akt przemocy. Oczywiście nie jest to bicie, ale jest to wykorzystanie swojej przewagi i siły, żeby dziecko przytrzymać i wyciągnąć mu coś z nosa.

Jeszcze do niedawna sądziłam, że tak właśnie trzeba postępować przy katarze.

Okazuje się coś zgoła zupełnie odwrotnego.

Wydmuchiwanie nosa to bardzo delikatny proces. Kiedy Twoje dziecko, wydmuchuje nos zbyt intensywnie, w uszach tworzy się bardzo mocne podciśnienie. A to podciśnienie jest bardzo często przyczyną zapalenia ucha. Dlatego często katarowi towarzyszy zapalenie ucha.

KIDS MULTI witaminy dla dzieci kupisz w BioLoveShop.com

Dlaczego tak się dzieje?

Nabłonki rzęskowe wyścielające nos w środku są ułożone od zewnątrz do wewnątrz, czyli w stronę gardła. Dlatego naturalnym odruchem fizjologicznym jest wciąganie, a nie wydmuchiwanie śluzu z nosa.

Wszystkie aspiratory czy gruszki dają dziecku tylko chwilową ulgę. Jednak organizm broniąc się przed nieznanym, tworzy znacznie więcej kataru. I tak w kółko. Latasz cały dzień za dzieckiem z odkurzaczem zamiast normalnie odkurzać podłogę.

A sól morska? Może niestety podrażniać śluzówkę.

Co masz zrobić jak dziecko ma katar?

1.Pozwól, żeby dziecko wciągało katar do nosa. To naturalny odruch. Może potem wypluwać lub połykać. Wydaje Ci się, że katar wtedy trafi do oskrzeli i płuc? A czy tam też trafia jedzenie które zjadasz? Katar trafia do żołądka, a kwasy żołądkowe świetnie sobie poradzą z wydzieliną z nosa.

2.W czasie kataru podkładaj pod materac dziecka poduszkę tak, by miało wyżej głowę. Inną opcją jest podłożenie książek pod nogi łóżeczka u wezgłowia (tylko uwaga – musi być to stabilna konstrukcja).

3.Katar to oczyszczanie się organizmu z toksyn i bakterii. Katar i każda choroba to reakcja na stres – przyjrzyj się czy w środowisku Twojego dziecka nie miały miejsca jakieś stresujące sytuacje, czy na pewno spędzasz z nim aktywnie tyle czasu ile potrzebuje.

4.Przy pierwszych oznakach kataru zrób dziecku kalibrację witaminą C. Jest to gwarancja, że nie przerodzi się w nic poważniejszego.

5.Rób dziecku ciepłe kąpiele z olejkami eterycznymi (np. z olejkiem miętowym, eukaliptusowym), które ułatwiają oddychanie (uwaga – tych olejków lepiej nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia) i naturalne oczyszczenie nosa.

6.Kup dobry nawilżacz powietrza.

7.Rób dziecku inhalacje nebulizatorem z roztworu wody utlenionej (roztwór 0,25% czyli 11 ml wody destylowanej i 1 ml wody utlenionej 3%).

8.Podawaj dziecku dużo płynów. Najlepsze w trakcie kataru są: woda (nie zimna), ciepła woda z imbirem, cytryną i miodem czy zupa mocy.

9.Nie podawaj nabiału gdyż powoduje gromadzenie się śluzu w organizmie.

Staraj się zachować spokój, bądź uważna i czuła. Obserwuj dziecko i staraj się mu pomóc, ale nie rób nic na siłę i wbrew jego woli. Działaj zgodnie ze swoją intuicją, tylko najpierw wycisz rozum, aby ją usłyszeć.

Źródła:

1, na podstawie doświadczenia dr Agnieszki Wlazłowskiej, pediatry i naturopatki


Noemi Demi

Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli tylko odważysz się wprowadzić je w życie.

 


Szukasz witamin, suplementów i zdrowej żywności dla siebie i dziecka? Zajrzyj do naszego sklepu


DISCLAIMER:

Moje artykuły to osobiste przemyślenia na temat szeroko pojętej tematyki zdrowotnej na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł oraz własnego doświadczenia. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej. Pamiętaj – o swoim zdrowiu i zdrowiu swoich dzieci decydujesz Ty sama.

Komentarze (25)

  1. do nebulizacji z wody utlenionej (max 10 kropli na około 3-4ml soli fizjologicznej) można dodać jeszcze z 5-10 kropli soku wyciśniętego ze świeżej cytryny.
    i takie 3 nebulizacje dziennie najczęściej sprawią, że czasem niemal od razu katar zacznie powoli zanikać. bez chemii, bez antybiotyków…

    1. Hej i.k. dzięki za komentarz. Ale z jedną rzeczą się nie zgodzę – nie można mieszać wody utlenionej z solą fizjologiczną – tylko z wodą destylowaną (tak mówi Nieumywakin). A co do cytryny to mam obawy czy nie będzie czasem piec w oczy za bardzo? Próbowałeś to robić dziecku?

    2. Witam. Wlasnie przechodzimy kolejny katar u 8 ms córki, 2 tyg temu zapalenie ucha a teraz znow katar żółty.. Moje pytanie bo lekarz mówił aby podawac nebu dose czyli sol i kw. Hialuronowyn ALE to co piszesz to dla starszych dzieci, a co zrobic gdy 8 ms dziecko ma zawalony nos nie moze oddychac a przeciez samo nie wciagnie ani nie wydmucha ??

    3. Jestem teraz troche w kropce. Bo mowiono mi ze trzeba dziecku odciagac katar bo splywac bedzie do ucha i dlatego moze dojsc do zapalenia, a fakt ze przy ostatnim katarze wyciagalam odkurzaczem i dostala zapalenia ucha niestety. Ale co zrobić zeby katar wyleczyc jesli wyciagac nie, dziecko samo tez nie da rady tego sie pozbyc. Ile wit c? 5 kropelek? Wit d3 plus k2 wlasnie dr.jacobsa polecasz? Musze zamówić

      1. No widzisz, to tylko potwierdza, że nie można robić dziecku nic na siłę. Ja też kiedyś latałam z odkurzaczem za synkiem, ale już odpuściłam.
        Trzeba dziecku robić inhalacje z WU – jak najbardziej możesz to zrobić 8 miesięcznemu dziecku, tylko pewnie nie uda Ci się to przez 20 minut tylko może przez 5-10 minut i pewnie nie zakładając dziecku maseczkę tylko po prostu kierując parę na dziecko. Mieszasz 11 ml wody zwykłej (najlepiej destylowanej lub przegotowanej z 1 ml WU 3% taka z apteki). Witamina C dla takiego maleństwa tylko w formie liposomalnej (http://bioloveshop.com/witaminy-i-mineraly/516-liposomal-vitamin-c-250ml-tib-254475917527.html?search_query=liposomal+c&results=11) – do 800 mg dziennie (tak zaleca dr Kalokerinos). Ciepłe kąpiele z odrobinką olejków eterycznych też są ok. Do uszka przy początku przeziębienia można wlać kropelkę-dwie WU. U nas 1 czy 2 razy zaczynało Marcela boleć ucho – na drugi dzień po podaniu do ucha WU zawsze ból przechodził.

  2. Noemi orientujesz się może od kiedy można wlewać dziecku wodę utleniona do ucha? Często to stosuje, stosowałam również w ciąży ale nigdzie nie mogę się doszukać od kiedy można zacząć. A woda utleniona jak tylko coś zaczyna nas rozkładać działa cuda 🙂

    1. Ja stosowałam to u 5 miesięcznego dziecka. To nie może zaszkodzić. Tylko ważne aby tę wodę po aplikacji po chwili z uszka wylać. Wlewasz 1-2 kropelki, czekasz chwilę i obracasz główkę tak aby się wylała.

      1. Ojej. A starszym dzieciom też trzeba wylać? 2,5 letniej córce wlalam do ucha i tak zostawiłam. Ktoś mi nie dopowiedział :(. Dzisiaj dalej boli ucho. Boje sir, ze jej to zaszkodzi.

  3. Witam
    A ta woda destylowana to taka z supermarketu? Chciałam kiedyś w aptece kupić czystą wodę destylowaną jak do leków używają i nie sprzedali..

  4. A dla takiego 6tygodniowego malca co na katar… Jest karmiona piersią, ale starszaki przyniosły zarazę z przedszkola i niestety mała katar złapała ;/

      1. Noemi, ale to mama ma brac D3 i C? bo czytalam u Ciebie zeby nie dawac tylko sama biore 10tys.? co z C? mam liposomalna ale ma troche alkoholu, to tez sie wstrzymalam. Sama biore ale po porodzie pewnie wszysko moj organizm zuzywa.
        I inhalacja z WU czy sama sol?
        Mam 2,5 tyg szkraba z malym katarem od siostry.

        1. Hej An, jeśli maleństwo toleruje dobrze witaminę d3, to można podawać bezpośrednio dziecku, czasem jednak taka witamina może spowodować kolki – tłuszcz, który jest jej nośnikiem obciąża układ pokarmowy dziecka. Więc jak takie mały jest chory i źle toleruje D3 – to jak karmisz piersią to Ty bierz więcej, choć myślę, że 10 000 IU to już wystarczająco dużo.
          Większość liposomalnych witamin ma w sobie alkohol jako konserwant, ale są to mikroskopijne ilości – trzeba przelać do kubeczka/miarki i odczekać ok. godziny, powinien odparować. I odrobinę można spróbować podać, ale też obserwować reakcję – jeśli coś nie tak – to sama bierz większe dawki.

  5. Kurczę Noemi jednak wciąż jeszcze muszę słuchać dzieciaki.Najmlodszy dostał katar,i broni się krzykiem,kopaniem przed odkurzaczem. Proszę aby wydmuchiwał do chusteczki,a on wciąga. Wciąż mówię że dzieci są mądrzejsze od dorosłych,a tu jeszcze się uczę. Noemi bardzo dzięki za zwrócenie. To racja ,jak katar może wpłynąć do płuc,prędzej do brzucha.Pamiętam jak Łucja miała porządny katar ,to zwykle z kaszle wymiotowala.Ale tak naprawdę wtedy się cieszyłam,bo byłam pewna że w ten sposób pozbywa choróbsko.Teraz wiem też że to jest objaw,który pozbywa nadmiar świństwa z organizmu.A co do jedzenia,pilnuję aby nie jedli nabiału,cukru a nawet pieczywa(bo tez śluzotwórcze)A ciekawostką jeszcze kiedy Ziemowit dostaje katar to tylko na tym poprzestanę,myślę że dzięki na karmieniu piersi i żywiony tylko Raw wegan.

  6. Noemi, czy masz w domu nawilżacz powietrza, który możesz polecić do pokoju niemowlaka? Polecają nawilżacz ultradźwiękowy, ktorego ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody, ale czy ultradźwięki będą bezpieczne dla niemowlaka? Proszę, podziel się swoim zdaniem.

  7. I to jest nowe podejście do kataru, które muszę przyjąć 🙂 Tak coś czułam, że z tym wydmuchiwaniem nosa dziecku na siłę jest coś nie tak. Dzięki Noemi skarbnico wiedzy!

  8. Witam, mój inhalator niestety nie ma tak dużej poj. Czy mogę wlac 6 ml.wody i 0,5 ml.WU? Czy to coś da? Ile razy dziennie? Dziecko w wieku 2 lat. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.